СПІВПРАЦЯ З ПІДПРИЄМСТВАМИ ТА ОРГАНІЗАЦІЯМИ
З метою забезпечення високої якості підготовки фахівців, між кафедрою ІТЕЗ НУ "Запорізька політехнка" та рядом підприємств та організацій регіону підписані договори про співпрацю у таких напрямках, як створення лабораторій, проходження практики, проведення спільних наукових досліджень та практичних робіт.
Співпраця з Planetarium Noosphere
Під керівництвом викладача кафедри ІТЕЗ, керівника Інжинірингової школи "Ноосфера" Шевченка Олексія Станіславовича було реалізовано проєкт "Симфонія стихій" для 3D-моделюванням та створенням fulldom-відео займались здобувачі освіти Олександр Щукін (аспірант), Олексій Романченко (БК-612сп), Іван Глущенко (БК-612сп), Денис Щукін (БК-613м) та Артур Мимріков (БК-613сп). Проєкт був створений на замовлення сучасного науково-просвітницького центру астрономії, науки та техніки, платформи популяризації STEM-освіти та трансформації знань Planetarium Noosphere.
У «Запорізькій політехніці» відбувся Брокеридж-івент для інноваторів
1 листопада 2023 року у Національному університеті «Запорізька політехніка» у змішаному форматі відбувся важливий захід: Брокеридж-івент для інноваторів. Головна мета заходу - розвиток спільних інноваційних проєктів бізнесу, адміністрації міста та науковців, розроблення програм відновлення Запорізького регіону після перемоги України.
Брокеридж-івент організовано Регіональним кластером «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» у межах проєкту ClustersFUNDRAISE разом з Українським кластерним альянсом, НУ «Запорізька політехніка» та Запорізькою торгово-промисловою палатою.
В рамках заходу було проведено багато обговорень та доповідей серед яких представлені доповіді в.о.зав.кафедри ІТЕЗ Малого Олександра та ст.викладача кафедри ІТЕЗ Шевченка Олексія.
Філії на підприємствах
Навчання за усіма освітніми програмами на кафедрі ІТЕЗ передбачає проведення частини занять у філіях, розташованих на підприємствах Запорізького регіону, зокрема, КП "НВК"Іскра", ТОВ НВП "Хартрон-Юком", про що укладено договори про співпрацю: договір КП "НВК"Іскра", договір ТОВ НВП "Хартрон-Юком".
Підписання Угоди про співпрацю з питань освіти між університетом і компаніями АLD engineering, Schneider Electric та «Автоматизація ТераВатт Груп»
9 грудня 2020 року в Національному університеті Запорізька політехніка відбулося підписання Угоди про співпрацю з питань освіти між університетом і компаніями ALD engineering company, Schneider Electric та «Автоматизація ТераВатт Груп». Основою в реалізації даного проекту стало створення та урочисте відкриття партнерами науково-технічного простору TechnoHub HУ "Запорізька політехніка" з навчальними стендами, укомплектованими обладнанням провідної компанії Schneider Electric. На базі простору TechnoHUB у викладацького складу університету та студентів з’явиться можливість працювати з сучасним обладнанням, організовувати конкурси з автоматизації, проводити наукові дослідження, а також створювати інноваційні проекти. Монтажем, проектуванням та програмуванням стендів для TechnoHUB займалися провідні інженери компаній-партнерів проекту.
Співпраця з підприємством "INFOCOM Ltd"
Як взяти участь у розробці сучасних безпілотних технологій, якщо ти студент 2, 3, або 4,-го курсу? Як у вільний від навчання час пройти стажування на реальних проектах? На всі ці запитання студентів спеціальності 151 "Автоматизація та комп''ютерно-інтегровані технології" надали відповіді генеральний директор компанії "INFOCOM Ltd" Едуард Троценко та керівник департаменту безпілотних технологій Сергій Румянцев.
В компанії ІНФОКОМ ЛТД наші студенти та випускники працюють над цікавими та актуальними проектами. Денис Романюк (студент групи РТ-516) спеціальності 172 - "Телекомунікації та радіотехніка" бере участь в розробці робота-поліцейського.
Співпраця із ПрАТ "Плутон"
Студенти 1 та 3 курсів Національного університету «Запорізька політехніка» спеціальностей «Телекомунікації та радіотехніка» та «Автоматизація та компьютерно-інтегровані технології» проходили практику на підприємстві "Плутон" з метою ознайомлення з плануванням виробничих процесів та організацією їх послідовності, специфікою роботи обладнання та номенклатурою продукції, що виробляється.
Важливою складовою практики стала унікальна можливість діалогу з провідними фахівцями та експертами «Плутон» у робочій обстановці, ознайомлення з організацією виробничих процесів на окремих ділянках (складально-монтажних ділянках, механічній ділянці, ділянці виготовлення струмоведучих шин, ділянці автоматизованого монтажу друкованих плат та електронних пристроїв, ділянці обробки твердої ізоляції, ділянці листообробки, ділянці нанесення ущільнювача (Gasketing), ділянці виготовлення та нанесення маркування та інших), із сучасним та модернізованим обладнанням, зі складними технологіями в області програмування, електротехніки, автоматизації тягових підстанцій, розробки систем АСУ ТП та телемеханіки.
Співпраця із ПрАТ "Укрграфіт"
Студенти кафедри ІТЕЗ, що навчаються за спеціальністю "Автоматизовані та комп'ютерно-інтегровані технології", проходили виробничу практику на підприємстві ПрАТ "Укрграфіт", де приймали участь у розробці, монтажі та відлагодженні шаф керування технологічними процесами на підприємстві. Також під час канікул студенти мали можливість підвищувати свій рівень практичних навичок програмування блоків систем керування на базі зазначеного підприємства.
П'ятий академічний бізнес-інкубатор
11 жовтня 2018 року відкрито п’ятий академічний бізнес-інкубатор при вищих навчальних закладах Запорізької області.
Урочисте відкриття відбулося у Запорізькому національному технічному університеті, під головуванням першого заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Елли Слепян, за сприянням Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізькій області, за фінансовою підтримкою Запорізької обласної ради за участі ректора університету д.т.н., професора Сергія Бєлікова.
МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ, АКАДЕМІЧНА МОБІЛЬНІСТЬ ТА ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ОСВІТИ
Конференція «Інтернаціоналізація освіти: досвід НУ «Запорізька політехніка» через Erasmus+ в межах #ErasmusDays–2024»
16 жовтня в НУ «Запорізька політехніка» відбувся відповідальний захід, конференція присвячена інтернаціоналізації освіти через програми Erasmus+.У межах ErasmusDays2024 університет зібрав провідних експертів для обговорення досягнень та нових можливостей міжнародної співпраці. Конференція об'єднала понад 100 учасників: викладачів і студентів нашого університету й університетів-партнерів. Доцент кафедри ІТЕЗ Наталя МИРОНОВА виступила з доповіддю "Портал проєкту та доступ до освітніх ресурсів" і поділилась своїм досвідом участі у проєкті «WORK4CE».
Участь студентів кафедри ІТЕЗ у міжнародній академічній мобільності DILLUGIS у весняному семестрі 2023/2024 р.
Вітаємо магістрів 1 курсу Баранову Ольгу та Шевченка Тараса, БК-613м, освітня програма «Автоматизація, мехатроніка та робототехніка» кафедри інформаційних технологій електронних засобів факультету інформаційної безпеки та електронних комунікацій та пані декана факультету Фурманову Наталію з успішним проходженням онлайн курсу.
Здобувачі та викладачі отримали сертифікати з освітнього курсу "Product- and Project Management with an Agile approach", в рамках міжнародного проєкту DILLUGIS освітньої програми "Цифрові технології та менеджмент" Східно-Баварського університету Амберг-Вайден, березень-липень 2024р. (за підтримки програми академічних обмінів DAAD).
На підставі отриманих сертифікатів здобувачам було перезараховано результати проходження освітнього курсу «Product- and Project Management with an Agile approach» обсягом 150 годин (5 кредитів ECTS) міжнародного проєкту DILLUGIS (DAAD) Східно-Баварського технічного університету як вибіркову освітню компоненту «Автоматизовані системи управління інженерними проєктами», обсягом 90 годин (3 кредити ECTS).
Академічна мобільність у рамках міжнародного проєкту DILLUGIS
З початку жовтня 2022 р. студенти та викладачі НУ "Запорізька політехніка" були залучені в онлайн форматі до навчальних програм академічної мобільності Східно-Баварського університету м. Амберг-Вайден, Німеччина. За дисциплінами «Об'єктно-орієнтоване кодування» та «Сенсори для смарт систем» студенти вже склали випускні випробування та отримали відповідні сертифікати.
Студенти кафедри Кобець Микита, Нагурний Владислав, Федорова Софія та Шевченко Тарас прослухали курс «Об'єктно-орієнтоване кодування» англійською мовою, виконали програмний проєкт із використанням мови програмування Python на обрану тему під керівництвом німецького професора Prof. Dr.−Ing. Manfred Beham.
Студенти Баранова Ольга, Бойко Едуард, Половінчук Євген та Шевченко Тарас вивчали основні теоретичні засади апаратної складової сенсорів для Smart систем англійською мовою, спостерігали за експериментальними дослідженнями від німецького інженера Dipl.−Ing. Arno Erzberger.
Реалізація академічної мобільності Erasmus+
На початку 2020 року 2 студенти магістратури спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка» освітня програма "Інтелектуальні технології мікросистемної радіоелектронної техніки" Владислава Твердохліб та Михайло Романов взяли участь у програмі Академічної мобільності Erasmus+. Вони проходили навчання у Політехнічному університеті, м. Мадрид, Іспанія (Universidad Politecnica de Madrid).
З лютого 2021 р. здобувач ВО Бєлінська Єва (РТ-518) приймає участь у програмі академічної мобільності у Коледжі університету ім. Артезіса Плантійна в Антверпені, Бельгія. Результати виконання дослідницького проєкту обсягом 20 кредитів ЄКТС рекомендовано врахувати при оцінюванні дисциплін відповідно до наданого ЗВО-партнером переліку.
Міжнародна літня школа "Доповнена реальність"
З 30 вересня до 4 жовтня 2019 у Тернопільскому національному економічному університеті проходила міжнародна літня школа «Доповнена реальність» (спонсори - Німецька служба академічного обміну DAAD; Берлінський Університет прикладних наук (HTW Berlin); група компаній «MagneticOne Group».) В школі взяли участь студенти з HTW Berlin, ТНЕУ, ОНПУ та НУ "Запорізька політехніка". Робоча мова – англійська. Студенти були розділені на команди та працювали над проектами з розробки програмного забезпечення з AR. Студентки кафедри ІТЕЗ Ольга Кохан та Анна Шило в складі своїх команд розробляли та захищали проекти за темами:
- Доповнена реальність для вуличного мистецтва або графічних романів (коміксів);
- Квест у пошуках скарбів з доповненою реальністю.
Участь у школі надала можливість отримати нові навички програмування в Unity. По завершенні школи вони отримали сертифікати, що відповідають 2 кредитам у навчальному навантаженні. Ці кредити були зараховані студентам в осіньому семестрі.
Академічна мобільність студентів та аспірантів
Співпраця з університетами Євпропейського Союзу є найкращим способом обміну досвіду із закордонними спеціалістами та розвитку технологічної бази України. Так, бакалавр кафедри ІТЕЗ Романюк Денис вирушив за програмою мобільності ЄС Erasmus+ KA1 на навчання у Бельгію до коледжу Thomas More, який веде тісну співпрацю з університетом KU Leuven. Його навчання проходить на кампусі De Nayer, обладнаному для підготовки спеціалістів з автоматизаціі, електротехніки, автоіндустрії, технологій зварювання та ін. Там він отримує знання з предметів хмарного обчислення, алгоритмів цифрової обробки сигналів та зображень з використанням вбудованих систем. Для покращення перебування міжнародних студентів, заклади навчання пропонують курси нідерландської мови.
За підтримки технічної бази кампусу та досвіду викладачів коледжу Thomas More, студент займається розробкою економічно доступної системи для відстеження концентрації важких часток у повітрі та їх джерел на великих площах. Результатом цієї роботи буде економічний (вартістю близько 60 EUR) прототип пристрою для відстеження забрудненості повітря, система для обробки отриманих даних та їх презентації у зрозумілому користувачеві вигляді. Усе це буде виконано з використанням хмарних технології, що дозволить з легкістю розширювати масштаби проекту. Утворення великих кластерів зазначених пристроїв дозволить визначати джерела забруднення.
Участь у академічній мобільності студентів та докторів філософії є важливою складової для їх успішності в навчанні. Така можливість є і у студентів нашого університету. Цього року аспірант першого курсу спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка» Шаптала Стас прийняв участь у програмі Erasmus+. Він один семестр проходив навчання в Технічному університеті Ільменау. За цей час Стас розробив концепцію та прототип веб-симуляції "Автономного мініатюрного транспортера" для Віддаленої Лабораторії "GOLDi". Він повернувся з новими знаннями та ідеями та зараз працює над новим проектом у нашому університеті.
International week: lectures, roundtables, seminars, workshops
З 18 по 20 листопада 2020 року студенти та викладачі кафедри ІТЕЗ приймали участь в заході, присвяченому 120-річчю НУ "Запорізька політехніка". Були відвідані лекції, семінари та майстер-класи від провідних науковців з Бельгії, Німеччини, Португалії, Австрії, Ізраїлю, Польщі, Іспанії та України. За отриманими сертифікатами студенти мали змогу зарахувати частини кредитів із відповідних навчальних дисциплін.
Весняна школа у рамках програми ALIoT (Erasmus+)
Викладачі та студенти кафедри ІТЕЗ прийняли участь у весняній школі Spring Training School STraS-2019 “Academia and Industry Cooperation in Internet of Thing” у рамках програми ALIoT (Erasmus+), що проходила з 18 по 20 травня 2019 року на базі Національного університету «Запорізька політехніка». В роботі школи прийняли участь представники всіх партнерських університетів України, а також університетів Великобританії (Університет Ньюкасл-апон-Тайн та Університет Лідс Беккет). Кафедра інформаційних технологій електронних засобів провела для учасників Весняної школи екскурсію до лабораторії кіберфізичних систем. Також було представлено наступні доповіді:
Smart mirror for sports (автори Г.М.Шило, Д.І. Романюк А.Р. Калиниченко) - про розробку розумого дзеркала, здатного розпізнавати рухи, для виконання спортивних вправ,
Application OF AR / VR for educational purposes (автори Н.І. Фурманова, Г.Н. Шило) - про використання доповненої та віртуальної реальності в освіті.
АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ
Вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»
6 березня 2024 року на базі НУ «Запорізька політехніка» відбувся вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи» в якому прийняли участь викладачі та студенти кафедри ІТЕЗ.
Запрошені експерти розповіли про:
- проблеми застосування та вдосконалення законодавства щодо забезпечення академічної доброчесності;
- мета академічної доброчесності;
- актуальні виклики для академічної доброчесності на початку 2024 року;
- світові тенденції академічної доброчесності з огляду на поширення технологій штучного інтелекту.
Онлайн-лекція на тему "Забезпечення академічної доброчесності учасників освітнього процесу"
9 та 10 грудня 2020 року о 16:00 в онлайн-форматі відбулися лекції Володимира Бахрушина, д.ф.-м.н., професора кафедри системного аналізу та обчислювальної математики, на тему «Забезпечення академічної доброчесності учасників освітнього процесу».
Основні питання, які були розглянуті на лекціях:
-
Поняття академічної доброчесності.
-
Основні види порушень академічної доброчесності.
-
Академічний плагіат, плагіат та самоплагіат.
-
Фабрикація, фальсифікація та інші види порушень.
-
Поняття та види академічної відповідальності.
-
Практики забезпечення академічної доброчесності в Україні та світі.
Лекція на тему "Академічна доброчесність"
9 грудня 2019 р. в Національному університеті «Запорізька політехніка» було проведено лекцію на тему «Академічна доброчесність». Професор Бахрушин Володимир Євгенович, член національної команди експертів з реформування вищої освіти, надав вичерпну інформацію щодо понятійного апарату доброчесності, методів та засобів перевірки робіт на плагіат. Були обговорені питання організації внутрішньої якості освіти.
ЛЕКЦІЇ, СЕМІНАРИ
Літня школа «AI for Defence: Drones, Security, and Disinformation»
Під час літньої школи «AI for Defence: Drones, Security, and Disinformation» українські студенти вчилися використовувати штучний інтелект в оборонних технологіях та створили власні інноваційні рішення для потреб захисту країни.
Навчання відбувалося за трьома напрямами: збір дронів, розробка програмного забезпечення для роботів і створення систем для боротьби з дезінформацією.
Завідувач кафедри ІТЕЗ Олександр Юрійович Малий провів для учасників літньої школи лекцію на тему "Робота з аналоговим відео". Лекція продовжилась жвавим обговоренням особливостей апаратної та програмної реалізації обробки відео, отриманих з БПЛА.
Олександр Юрійович Малий був відзначений подякою від організаторів заходу, серед яких - Міністерство цифрової трансформації України.
Гостьова лекція "Особливості 3Д-моделювання електронних пристроїв у Blender"
На кафедрі ІТЕЗ відбулася лекція на тему «Особливості 3D-моделювання електронних пристроїв у Blender» від Павла Костяного ("Інфоком ЛТД").
Під час лекції було розглянуто основні інструменти та техніки, що використовуються для створення тривимірних моделей електронних пристроїв. Особливу увагу було приділено практичним аспектам роботи з програмою Blender, яка є одним з найпопулярніших інструментів для 3D-моделювання. Лекція охоплювала важливі етапи створення моделей, починаючи від базової геометрії до текстурування і фінальної візуалізації. Подібні заходи допомагають розширювати знання студентів у сфері 3D-моделювання і сприяють їх професійному розвитку.
Проєктна діяльність та використання peer-to-peer навчання в рамках лабораторних робіт ОК «Системи управління роботами»
В осінньому семестрі 2024/2025 у рамках проєктної діяльності здобувачі розпочали спільно працювати над розробкою програмних рішень для управління роботами, інтегруючи симуляцію та тестування на фізичному обладнанні. У межах лабораторних робіт ОК «Системи управління роботами» здобувачі вищої освіти, які мають доступ до фізичного робота (студенти, що перебувають територіально в м. Запоріжжі), виконують роль "менторів". Вони діляться практичним досвідом роботи з фізичним роботом, допомагаючи іншим студентам (які знаходяться поза межами Запоріжжя або за кордоном) проводити тестування та вносити коригування до розроблених програм управління роботом у системі симуляції Webots. Цей процес здійснюється дистанційно в режимі онлайн-консультацій під час занять.
Наприклад, студент групи БК-613м Нагурний Владислав, маючи доступ до фізичного обладнання кафедри (шестиногого робота) та враховуючи поточну безпекову ситуацію, у режимі онлайн проводить тестування розробленої програми руху робота під час лабораторного заняття. Програму підготували студентки Шило Анна та Баранова Оля, які перебувають поза межами Запоріжжя або за кордоном.
Така діяльність дозволяє розвинути навички систематизації знань і формування методичних матеріалів, які можуть бути використані для викладання спеціалізованих дисциплін. Менторство сприяє здатності викладати складний матеріал іншим, інтегруючи теоретичні та практичні аспекти. Студенти застосовують результати сучасних наукових досліджень і технологій у процесі розробки рішень для симуляції та роботи з фізичними роботами. При цьому використовується системний підхід, який враховує технічні й організаційні аспекти. Такий підхід забезпечує формування викладацьких та інженерних компетенцій, а також інтеграцію міждисциплінарних знань у практичну діяльність.
Лекція на тему "Огляд можливостей RoboDK для моделювання, симуляції та програмування роботизованих систем"
4 листопада 2024 була прочитана лекція на тему "Огляд можливостей RoboDK для моделювання, симуляції та програмування роботизованих систем" інженером зі зварювання Triada-Welding, старшим викладачем кафедри, PhD, МОЛОЧКОВИ