Ви є тут

Головна » Факультети » Інформаційної безпеки та електронних комунікацій

Кафедра інформаційних технологій електронних засобів

Емблема кафедри «Інформаційні технології електронних засобів» ЗНТУ

Кафедра «Інформаційні технології електронних засобів» (ІТЕЗ)

Рік початку діяльності: 1970

Положення про кафедру

Керівництво:

В.о. завідувача кафедри: к.т.н. Малий Олександр Юрійович

Навчальні лабораторії та майстерні:

  • Навчальна лабораторія конструювання та випробування радіоелектронних апаратів
  • Навчальна лабораторія автоматизації та комп'ютерно-інтегрованих технологій
  • Навчальна лабораторія «Кіберфізичні системи»

Спеціальності:

151 – «Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології», освітні програми:

«Автоматизація, мехатроніка та робототехніка»
«Екологічні прилади та системи»

172 – «Телекомунікації та радіотехніка», освітні програми:

«Радіоелектронні апарати та засоби»
«Інтелектуальні технології мікросистемної радіоелектронної техніки»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 41-А
тел.: +380(61)7698252
e-mail: kafedra_ited@zntu.edu.ua

Співпраця з підприємствами та організаціями


З метою забезпечення високої якості підготовки фахівців, між кафедрою ІТЕЗ НУ "Запорізька політехнка" та рядом підприємств та організацій регіону підписані договори про співпрацю у таких напрямках, як створення лабораторій, проходження практики, проведення спільних наукових досліджень.

У «Запорізькій політехніці» відбувся Брокеридж-івент для інноваторів

1 листопада 2023 року у Національному університеті «Запорізька політехніка» у змішаному форматі відбувся важливий захід: Брокеридж-івент для інноваторів. Головна мета заходу - розвиток спільних інноваційних проєктів бізнесу, адміністрації міста та науковців, розроблення програм відновлення Запорізького регіону після перемоги України.
Брокеридж-івент організовано Регіональним кластером «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» у межах проєкту ClustersFUNDRAISE разом з Українським кластерним альянсом, НУ «Запорізька політехніка» та Запорізькою торгово-промисловою палатою.

В рамках заходу було проведено багато обговорень та доповідей серед яких представлені доповіді в.о.зав.кафедри ІТЕЗ Малого Олександра та ст.викладача кафедри ІТЕЗ Шевченка Олексія.

 

Філії на підприємствах

Навчання за усіма освітніми програмами на кафедрі ІТЕЗ передбачає проведення частини занять у філіях, розташованих на підприємствах Запорізького регіону, зокрема, КП "НВК"Іскра", ТОВ НВП "Хартрон-Юком", про що укладено договори про співпрацю: договір КП "НВК"Іскра", договір ТОВ НВП "Хартрон-Юком".

Підписання Угоди про співпрацю з питань освіти між університетом і компаніями АLD engineering, Schneider Electric та «Автоматизація ТераВатт Груп»

ugoda

9 грудня 2020 року в Національному університеті Запорізька політехніка відбулося підписання Угоди про співпрацю з питань освіти між університетом і компаніями ALD engineering company, Schneider Electric та «Автоматизація ТераВатт Груп». Основою в реалізації даного проекту стало створення та урочисте відкриття партнерами науково-технічного простору TechnoHub HУ "Запорізька політехніка" з навчальними стендами, укомплектованими обладнанням провідної компанії Schneider Electric. На базі простору TechnoHUB у викладацького складу університету та студентів з’явиться можливість працювати з сучасним обладнанням, організовувати конкурси з автоматизації, проводити наукові дослідження, а також створювати інноваційні проекти. Монтажем, проектуванням та програмуванням стендів для TechnoHUB займалися провідні інженери компаній-партнерів проекту.

Співпраця з підприємством "INFOCOM Ltd"

infokom_ltd

denys_romanyuk

Як взяти участь у розробці сучасних безпілотних технологій, якщо ти студент 2, 3, або 4,-го курсу? Як у вільний від навчання час пройти стажування на реальних проектах? На всі ці запитання студентів спеціальності 151 "Автоматизація та комп''ютерно-інтегровані технології" надали відповіді генеральний директор компанії "INFOCOM Ltd" Едуард Троценко та керівник департаменту безпілотних технологій Сергій Румянцев.

В компанії ІНФОКОМ ЛТД наші студенти та випускники працюють над цікавими та актуальними проектами. Денис Романюк (студент групи РТ-516) спеціальності 172 - "Телекомунікації та радіотехніка" бере участь в розробці робота-поліцейського.

Співпраця із ПрАТ "Плутон"

pluton

Студенти 1 та 3 курсів Національного університету «Запорізька політехніка» спеціальностей «Телекомунікації та радіотехніка» та «Автоматизація та компьютерно-інтегровані технології» проходили практику на підприємстві "Плутон" з метою ознайомлення з плануванням виробничих процесів та організацією їх послідовності, специфікою роботи обладнання та номенклатурою продукції, що виробляється.

Важливою складовою практики стала унікальна можливість діалогу з провідними фахівцями та експертами «Плутон» у робочій обстановці, ознайомлення з організацією виробничих процесів на окремих ділянках (складально-монтажних ділянках, механічній ділянці, ділянці виготовлення струмоведучих шин, ділянці автоматизованого монтажу друкованих плат та електронних пристроїв, ділянці обробки твердої ізоляції, ділянці листообробки, ділянці нанесення ущільнювача (Gasketing), ділянці виготовлення та нанесення маркування та інших), із сучасним та модернізованим обладнанням, зі складними технологіями в області програмування, електротехніки, автоматизації тягових підстанцій, розробки систем АСУ ТП та телемеханіки.

Співпраця із ПрАТ "Укрграфіт"

ukrgrafit

Студенти кафедри ІТЕЗ, що навчаються за спеціальністю  "Автоматизовані та комп'ютерно-інтегровані технології", проходили виробничу практику на підприємстві ПрАТ "Укрграфіт", де приймали участь у розробці, монтажі та відлагодженні шаф керування технологічними процесами на підприємстві. Також під час канікул студенти мали можливість підвищувати свій рівень практичних навичок програмування блоків систем керування на базі зазначеного підприємства. 

П'ятий академічний бізнес-інкубатор

43646120_1749153111873608_7615809552268656640_n11 жовтня 2018 року відкрито п’ятий академічний бізнес-інкубатор при вищих навчальних закладах Запорізької області.

Урочисте відкриття відбулося у Запорізькому національному технічному університеті, під головуванням першого заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Елли Слепян, за сприянням Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізькій області, за фінансовою підтримкою Запорізької обласної ради за участі ректора університету д.т.н., професора Сергія Бєлікова.

 

Підвищення кваліфікації викладачів

доценти Фурманова Н.І. та Миронова Н.О. у 2023 р. - за тематикою "Англійська мова як середовище викладання" у в Cardiff University та Norwich Institute for Language Education (Велика Британія).
доцент Миронова Н.О. у 2020-2021 рр. пройшла підвищення кваліфікації за тематикою сучасних інформаційних технологій, Університет прикладних наук та мистецтв, м. Дортмунд, Німеччина; у 2023 р. – “Дослідження використання алгоритмів машинного навчання в електроніці та робототехніці”, Політехнічний інститут Порто, Португалія;
доцент кафедри Малий О.Ю. у 2021 р. пройшов курси “Intro to the MPLAB® X IDE”, “Introduction to USB 2.0” від Microchip University
доценти кафедри Фарафонов О.Ю. та Малий О.Ю. пройшли "курс по роботі з контролером ПЛК та системою візуалізації Rockwell Automation” від Azov Controls. 

Навчальна, виробнича, конструкторсько-технологічна практика:

Спеціальність 172 "Телекомунікації та радіотехніка":  ПАТ "Мотор Січ"НВП "Хартрон-ЮКОМ", ПрАТ "Плутон", ТОВ "Інфоком ЛТД" (20192020), ТОВ "Імпульс" , ТОВ "Азов Контролз". Спеціальність 151 "Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології": ПрАТ "Укрграфіт"ПАТ "Запоріжсталь", ТОВ "Інфоком ЛТД" (20192020)

До уваги стейкхолдтерів

Просимо роботодавців заповнити анкету відповідності вимог або критеріїв роботодавців за посиланнями:

Просимо здобувачів заповнити анкету відповідності вимог або критеріїв роботодавців за посиланнями:

для освітньої програми "Інтелектуальні технології мікросистемної радіоелектронної техніки" (бакалаври):

для освітньої програми "Радіоелектронні апарати та засоби" (бакалаври):

для освітньої програми "Автоматизація, мехатроніка та робототехніка" (бакалаври):

для освітньої програми "Автоматизація, мехатроніка та робототехніка" (магістри):

Анкета випускників (для всіх спеціальностей)

Висловлені Вами побажання будуть використані для поліпшення якості освітніх послуг, що надаються НУ "Запорізька політехніка". Дякуємо за співпрацю!

 


Міжнародна діяльність


Участь студентів кафедри у міжнародній академічній мобільності DILLUGIS

З початку жовтня 2022 року студенти та викладачі НУ «Запорізька політехніка» були залучені в онлайн форматі до навчальних програм академічної мобільності Східно-Баварського університету Амберг-Вайден.

За дисциплінами «Об'єктно-орієнтоване кодування» та «Сенсори для смарт систем» студенти вже склали випускні випробування та отримали відповідні сертифікати.

Студенти кафедри Кобець Микита, Нагурний Владислав, Федорова Софія та Шевченко Тарас прослухали курс «Об'єктно-орієнтоване кодування» англійською мовою, виконали програмний проєкт із використанням мови програмування Python на обрану тему під керівництвом німецького професора Prof. Dr.−Ing. Manfred Beham.

Студенти Баранова Ольга, Бойко Едуард, Половінчук Євген та Шевченко Тарас вивчали основні теоретичні засади апаратної складової сенсорів для Smart систем англійською мовою, спостерігали за експериментальними дослідженнями від німецького інженера Dipl.−Ing. Arno Erzberger.

Зображення

Реалізація академічної мобільності Erasmus+

akademichna_mobilnist

yeva_byelinska

На початку 2020 року 2 студенти спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка» освітня програма "Інтелектуальні технології мікросистемної радіоелектронної техніки" Владислава Твердохліб та Михайло Романов взяли участь у програмі Академічної мобільності Erasmus+. Вони проходили навчання у Політехнічному університеті, м. Мадрид, Іспанія (Universidad Politecnica de Madrid).

З лютого 2021 р. здобувач ВО Бєлінська Єва (РТ-518) приймає участь у програмі академічної мобільності у Коледжі університету ім. Артезіса Плантійна в Антверпені, Бельгія. Результати виконання дослідницького проєкту обсягом 20 кредитів ЄКТС рекомендовано врахувати при оцінюванні дисциплін відповідно до наданого ЗВО-партнером переліку.

Міжнародна літня школа "Доповнена реальність"

75419070_979596445710042_2931117941736865792_n

З 30 вересня до 4 жовтня 2019 у Тернопільскому національному економічному університеті проходила міжнародна літня школа «Доповнена реальність» (спонсори - Німецька служба академічного обміну DAAD; Берлінський Університет прикладних наук (HTW Berlin); група компаній «MagneticOne Group».) В школі взяли участь студенти з HTW Berlin, ТНЕУ, ОНПУ та НУ "Запорізька політехніка". Робоча мова – англійська. Студенти були розділені на команди та працювали над проектами з розробки програмного забезпечення з AR. Студентки кафедри ІТЕЗ Ольга Кохан та Анна Шило в складі своїх команд розробляли та захищали проекти за темами:

- Доповнена реальність для вуличного мистецтва або графічних романів (коміксів);

- Квест у пошуках скарбів з доповненою реальністю.

Участь у школі надала можливість отримати нові навички  програмування в Unity. По завершенні школи вони отримали сертифікати, що відповідають 2 кредитам у навчальному навантаженні. Ці кредити будуть зараховані студентам в осіньому семестрі.

Академічна мобільність студентів та аспірантів

romanyuk1

Співпраця з університетами Євпропейського Союзу є найкращим способом обміну досвіду із закордонними спеціалістами та розвитку технологічної бази України. Так, бакалавр кафедри ІТЕЗ Романюк Денис вирушив за програмою мобільності ЄС Erasmus+ KA1 на навчання у Бельгію до коледжу Thomas More, який веде тісну співпрацю з університетом KU Leuven. Його навчання проходить на кампусі De Nayer, обладнаному для підготовки спеціалістів з автоматизаціі, електротехніки, автоіндустрії, технологій зварювання та ін. Там він отримує знання з предметів хмарного обчислення, алгоритмів цифрової обробки сигналів та зображень з використанням вбудованих систем. Для покращення перебування міжнародних студентів, заклади навчання пропонують курси нідерландської мови.

romanyuk2

За підтримки технічної бази кампусу та досвіду викладачів коледжу Thomas More, студент займається розробкою економічно доступної системи для відстеження концентрації важких часток у повітрі та їх джерел на великих площах. Результатом цієї роботи буде економічний (вартістю близько 60 EUR) прототип пристрою для відстеження забрудненості повітря, система для обробки отриманих даних та їх презентації у зрозумілому користувачеві вигляді. Усе це буде виконано з використанням хмарних технології, що дозволить з легкістю розширювати масштаби проекту. Утворення великих кластерів зазначених пристроїв дозволить визначати джерела забруднення.

shaptala

Участь у академічній мобільності студентів та докторів філософії є важливою складової для їх успішності в навчанні. Така можливість є і у студентів нашого університету. Цього року аспірант першого курсу спеціальності 172 «Телекомунікації та радіотехніка» Шаптала Стас прийняв участь у програмі Erasmus+. Він один семестр проходив навчання в Технічному університеті Ільменау. За цей час Стас розробив концепцію та прототип веб-симуляції "Автономного мініатюрного транспортера" для Віддаленої Лабораторії "GOLDi". Він повернувся з новими знаннями та ідеями та зараз працює над новим проектом у нашому університеті.

Весняна школа у рамках програми ALIoT (Erasmus+)

67058020_2473759696021900_5458600650906533888_o

Викладачі та студенти кафедри ІТЕЗ прийняли участь у весняній школі Spring Training School STraS-2019 “Academia and Industry Cooperation in Internet of Thing” у рамках програми ALIoT (Erasmus+), що проходила з 18 по 20 травня 2019 року на базі Національного університету «Запорізька політехніка». В роботі школи прийняли участь представники всіх партнерських університетів України, а також університетів Великобританії (Університет Ньюкасл-апон-Тайн та Університет Лідс Беккет). Кафедра інформаційних технологій електронних засобів провела для учасників Весняної школи екскурсію до лабораторії кіберфізичних систем. Також було представлено наступні доповіді:

Smart mirror for sports (автори Г.М.Шило, Д.І. Романюк А.Р. Калиниченко) - про розробку розумого дзеркала, здатного розпізнавати рухи, для виконання спортивних вправ,

Application OF AR / VR for educational purposes (автори Н.І. Фурманова, Г.Н. Шило) - про використання доповненої та віртуальної реальності в освіті.


Лекції та семінари


Вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»

6 березня 2024 року на базі НУ «Запорізька політехніка» відбувся вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи» в якому прийняли участь викладачі та студенти кафедри ІТЕЗ.

Запрошені експерти розповіли про:
- проблеми застосування та вдосконалення законодавства щодо забезпечення академічної доброчесності;
- мета академічної доброчесності;
- актуальні виклики для академічної доброчесності на початку 2024 року;
- світові тенденції академічної доброчесності з огляду на поширення технологій штучного інтелекту.
 

Участь викладачів в курсі по роботі з контролером ПЛК та системою візуалізації Rockwell Automation

uchast_v_onlayn-lekciyah_vykladachiv_sichen_2021

З 20 по 22 січня 2021 року відбулося підвищення кваліфікації викладачів від Азов Контролз TeraWatt Group, викладачі Шило Г.М., Фарафонов О.Ю., Малий О.Ю. та Писарський А.О. отримали сертифікати про успішне проходження курсу.

Навчання викладачів за програмою Schneider Electric

З 17 по 20 листопада, 23 по 27 листопада 2020 року відбулося підвищення кваліфікації за програмою «Програмування та експлуатація контролерів Modicon M340 та ePAC M580 в інструментальній системі EcoStruxure Control Expert», викладачі Шило Г.М., Шевченко О.С.та та Писарський А.О. отримали сертифікати про успішне проходження курсу.

International week: lectures, roundtables, seminars, workshops

З 18 по 20 листопада 2020 року студенти та викладачі кафедри ІТЕЗ приймали участь в заході, присвяченому 120-річчю НУ "Запорізька політехніка". Були відвідані лекції, семінари та майстер-класи від провідних науковців з Бельгії, Німеччини, Португалії, Австрії, Ізраїлю, Польщі, Іспанії та України. За отриманими сертифікатами студенти мали змогу зарахувати частини кредитів із відповідних навчальних дисциплін.

Онлайн-лекція на тему "Забезпечення академічної доброчесності учасників освітнього процесу

Шановні студенти магістратури, керівники дипломних проєктів (робіт), викладачі і студенти університету!

Запрошуємо прослухати лекції Володимира Бахрушина, д.ф.-м.н., професора кафедри системного аналізу та обчислювальної математики на тему «Забезпечення академічної доброчесності учасників освітнього процесу».

Основні питання:

  • Поняття академічної доброчесності.
  • Основні види порушень академічної доброчесності.
  • Академічний плагіат, плагіат та самоплагіат.
  • Фабрикація, фальсифікація та інші види порушень.
  • Поняття та види академічної відповідальності.
  • Практики забезпечення академічної доброчесності в Україні та світі.

Лекції проводитимуться 9 та 10 грудня 2020 року о 16:00 в онлайн-форматі.

Ідентифікатор конференції: 816 0982 8017

Код доступу: 2020

Лекція на тему "Академічна доброчесність"

img-f793e29e5bbb6ea2233143b5302e674e-v

img-8e3f37e7f378f47c6a0591f92662fefc-v

9 грудня 2019 р. в Національному університеті «Запорізька політехніка» було проведено лекцію на тему «Академічна доброчесність». Професор Бахрушин Володимир Євгенович, член національної команди експертів з реформування вищої  освіти, надав вичерпну інформацію щодо  понятійного апарату доброчесності, методів та засобів перевірки робіт на плагіат. Були обговорені питання організації внутрішньої якості освіти. 

Семінар на тему "Сучасні технології комп’ютерного моделювання та 3d-друку"

60959902_2372311459500058_940067190319611904_n

17 травня 2019 року на базі кафедри ІТЕЗ Науково-методичним центром професійно-технічної освіти було органіовано семінар на тему "Сучасні технології комп’ютерного моделювання та 3d-друку". Під час заходу викладачі різних навчальних закладів познайомилися з історією інформаційних технологій в інженерній діяльності, дізналися про особливості використання 3d-моделей для дизайну та виробництва, застосування різних систем тривимірного моделювання. Було проведене практичне заняття зі створення тривимірних моделей та 3d-друку. 


Конференції


Онлайн-конференція "Perspectives in Industry Digitalization and Advanced Manufacturing in Black Sea Region"

18 листопада 2020 року