Ви є тут

Головна » Факультети » Транспортний

Кафедра автомобілів, теплових двигунів та гібридних енергетичних установок

Емблема кафедри «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки»

Кафедра «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки» (АТД та ГЕУ)

Рік початку діяльності: 1944

Положення про кафедру

Керівництво:

В. о. завідувача кафедри: канд. техн. наук., доцент Артюх Олександр Миколайович

Навчальні лабораторії та майстерні:

  • Навчальна лабораторія випробування двигунів внутрішнього згорання
  • Навчальна лабораторія теплотехніки і гідравліки
  • Навчальна лабораторія експлуатації та ремонту колісних та гусеничних транспортних засобів
  • Навчальна лабораторія електричного та електронного обладнання автомобілів
  • Навчальна лабораторія випробування та діагностики автомобілів
  • Навчально-виробнича майстерня

Спеціальності:

133 – «Галузеве машинобудування», освітні програми:

«Двигуни внутрішнього згорання»
«Колісні та гусеничні транспортні засоби»
«Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Гоголя 64-А, м. Запоріжжя, Україна, 69063
тел.: +380(61)7642647
e-mail: kafedra_autodep@zntu.edu.ua

 

Інформація для абітурієнтів

Долучайтесь до нашої спільноти в Telegram та YouTube

QR Telegram QR YouTube

 


Заходи розкриття потенціалу дитини та професійної орієнтації, популяризації науки та розвитку STEM

14 грудня 2024 року на кафедрі «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки» із школярами 6, 7 класів м. Запоріжжя було проведено планове офлайн заняття гуртку «Карусель напрямів» за темою «Від колеса до двигуна». Школярі знайомились із порядком створення та передачі обертальних рухів в складових конструкції автомобіля, зміною швидкості обертання зубчастих коліс та крутного моменту на них.

Зображення Зображення Зображення

З метою набуття первинних навичок у конструюванні окремих вузлів автомобіля школярі виконували практичне завдання щодо з’єднання окремих деталей за схожістю форм, розмірів та взаємного положення для формування цілісних об’єктів. Навчальне та методичне забезпечення занять здійснювали доцент Кубіч В.І., завідувач лабораторією Авраменко А.А.

Зображення Зображення Зображення

Зображення Зображення Зображення


«OPEN DAY із Запорізькою політехнікою!»

3 листопада в палаці культури «Титан» відбувся «OPEN DAY із Запорізькою політехнікою!». В цьому профорієнтаційному заході взяли участь і представники кафедри «АТД та ГЕУ». В.о. завідувача кафедри Олександр Артюх, старші викладачі Наталія Рябошапка і Павло Цокотун, завідувач навчальної лабораторії Анатолій Авраменко на стенді транспортного факультету презентували освітні програми «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів», «Двигуни внутрішнього згорання», «Колісні та гусеничні транспортні засоби», і надали зацікавленим абітурієнтам актуальну інформацію.

Зображення Зображення Зображення


Вшанування пам'яті С. І. Кравчуна

25 жовтня 2024 року, в «День автомобіліста і дорожника», співробітники кафедри «АТД та ГЕУ» та деканату Транспортного факультету вшанували пам'ять Степана Івановича Кравчуна (1936-2019) – генерального директора Запорізького автомобільного заводу (1983-1996), почесного громадянина Запоріжжя.

Степан Іванович завжди підтримував тісний зв’язок з нашим університетом. У 2016 році подарував Музею історії технічного прогресу університету свій автомобіль «ЗАЗ-965А». Завдяки завідувачу лабораторією технічного прогресу Деркач Наталії Володимирівні він знаходиться в ідеальному стані, у чому змогли переконатися співробітники кафедри «АТД та ГЕУ» та деканату ТФ.

Також колектив кафедри вшанував пам’ять легендарного декана Транспортного факультету Козирева Володимира Хомича. Важко переоцінити внесок цієї людини у розвиток кафедри «Автомобілі»!

Зображення Зображення Зображення


Успішне завершення курсів з Першої допомоги

24 вересня 2024 року в Національному університеті «Запорізька політехніка» відбувся тренінг «Життя в твоїх руках» за сприяння Мальтійської служби допомоги, згідно із основними положеннями Європейської ради реанімації. Співробітники кафедри «АТД та ГЕУ» ст. викл. Сухонос Р.Ф., зав. навч. лаб. Авраменко А.А., проф. фах. Решетняк О.В., ст. лаб. Білостоцька А.О. прийняли активну участь в заході та отримали сертифікати, які засвідчили успішне завершення курсів з Першої допомоги (BLS/PBLS).

 

Велика вдячність інструкторам тренінгу – Данилу та Владу за отримані знання та набуті навички, які можуть допомогти в надзвичайних ситуаціях та врятувати життя людей!

Зображення

 


Вітаємо бакалаврів із захистом дипломних робіт!

У червні 2024 р. на кафедрі «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки» успішно відбувся захист дипломних робіт бакалаврів освітніх програм «Колісні та гусеничні транспортні засоби» і «Двигуни внутрішнього згорання». Рішенням державної екзаменаційної комісії випускники здобули відповідні кваліфікації в галузі інженерної механіки.

Вітаємо наших випускників, бажаємо їм удачі та наснаги, та чекаємо в магістратурі!

Зображення Зображення Зображення

Зображення Зображення Зображення

Зображення Зображення

 


Заходи розкриття потенціалу дитини та професійної орієнтації, популяризації науки та розвитку STEM

18 травня 2024 року на кафедрі «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки» із школярами 6, 7 класів м. Запоріжжя було проведено офлайн заняття гуртку «Карусель напрямів» за темою «Дослідження світу автомобільних технологій». Школярі та школярки займались на чотирьох локаціях. На першій учні розглядали та вчилися малювати контури легкового, вантажного автомобіля, автобуса, місця розміщення двигуна, коробки передач. При цьому, з використанням коробок передач та роздавальних коробок діти проводили досліди із визначення порядку змін у швидкостях обертання валів за кількістю обертів.

Зображення Зображення Зображення

На другій локації із використанням макета двигуна Стірлінга розглядався принцип формування штовхальник рухів у двигунах, можливість їх підтримки та передачі на вал, що обертається. З використанням розрізного двигуна із електроприводом дітям було продемонстровано і розглянуто місце розташування джерела штовхальних дій на його поршні. Демонстрація працюючого бензинового двигуна із діагностичним обладнанням дала можливість школярам спостерігати за приладами, які визначають швидкість зміни частоти обертів та можливий порядок їх зміни. Особливо цікавим було спостереження за проявом стробоскопічного ефекту.

Зображення Зображення

На третій локації школярі знайомились із легковими автомобілями «Таврія» з лівим та правим розташуванням рульового колеса, з макетами трансмісії та ходової частини автомобіля.

Зображення Зображення Зображення

На четвертій локації кожен із школярів знайомився із окремими деталями сучасного двигуна, виконував практичне завдання щодо їх з’єднання за схожістю форм, розмірів, взаємного положення тощо та набував навички формування цілісних об’єктів. При цьому, також сформувалися навички з використання вимірювальних приладів (штангенциркуля та мікрометра) для визначення розмірів елементів колінчастих валів.

Зображення Зображення Зображення

Навчальне та методичне забезпечення занять здійснювали доценти Кубіч В.І., Дударенко О.В., завідувач лабораторією Авраменко А.А.

 


Залучання до проведення занять професіоналів-практиків, експертів галузі, представників роботодавців

Зображення

14.05.2024 у проведенні онлайн лекційних занять з дисципліни «Основи організації автомобільного сервісу» у групах Т-211, 212_2, 212сп за темою «Технологічний розрахунок станцій технічного обслуговування» прийняв участь професіонал-практик ТОВ «Автомобільний дім Соллі Плюс», офіційного дилера Volkswagen в Запорізькій області, Сергій Капіцин. Він розповів здобувачам вищої освіти про виробничі пости, види робіт, які виконуються на них та різні типи технологічного обладнання для діагностики, обслуговування і відновлення роботоздатності автомобілів. Гість розповів також про інформаційне забезпечення технологічною документацією по виконанню робіт від фірми виробника.

Зображення Зображення

Фото 1. Основне обладнання сучасного спеціаліста діагноста – автосканер із комплектом кабелів для підключення його до бортових систем автомобілів

Фото 2. Пояснення можливостей рухомого стенду для діагностики, ремонту і заправки автомобільних кондиціонерів

Зображення Зображення

Фото 3. Пояснення принципу роботи стенду для контроля і регулювання світлових приборів автомобілів

Фото 4. Планування розміщення виробничих постів СТО

Зображення

9 травня 2024 р. на кафедрі «Автомобілів, теплових двигунів та гібридних енергетичних установок» (АТД та ГЕУ) відбувся відкритий науково-практичний семінар «Сучасні методи конструювання деталей для виробництва», якій провів випускник кафедри АТД та ГЕУ, а нині провідний інженер-конструктор німецької компанії FERCHAU Engineering Еміль Мануйлов .

Пан Еміль розповів про системи CAD/CAM/CAE в сучасному машинобудуванні тобто про автоматизоване проектування за допомогою комп’ютеризованих систем. Він на прикладах пояснив принципи проєктування деталей та їх систем за допомогою комп’ютера, та принципів створення 3D моделей деталей, розповів про технологічні аспекти при виготовленні деталей на виробництві різними методами такими як лиття, штампування і тому подібне. Спікер прикладами з виробництва показав присутнім, що CAD/CAM/CAE технології мають визначальне значення в вирішені задачі підвищення якості і ефективності праці інженера конструктора.

Зображення Зображення

Фото 5. Пояснення принципу роботи в CAD системах

Фото 6. Принципи побудови та перевірки 3D деталей в CAD системах

Після завершення свого виступи пан Еміль відповів на питання як присутніх здобувачів вищої освіти різних курсів навчання, так і на питання викладачів кафедри. Наприкінці зустрічі пан Еміль побажав здобувачів вищої освіти не боятися пробувати свої сили в використанні різних CAD/CAM/CAE системах, та зазначив, що для швидкого освоєння таких систем треба намагатися в них вирішувати різноманітні інженерні задачі шляхом проб і помилок.

Присутні на зустрічі здобувачів вищої освіти та викладачі кафедри АТД та ГЕУ подякували пану Емілю за цікаву лекцію та вичерпні відповіді на запитання, та висловили сподівання на повторну зустріч з ним для обговорення питань особливості використання CAD/CAM/CAE технологій в автомобіле- та двигунобудуванні.

 


«Година спілкування» на кафедрі «АТД та ГЕУ»

27 квітня 2024 року у рамках заходу «Година спілкування» відбулась зустріч науково-педагогічних працівників кафедри «АТД та ГЕУ», викладачів «Токмацького механічного фахового коледжу», «Запорізького будівельного фахового коледжу» із здобувачами вищої освіти та потенційними абітурієнтами. Також була організована онлайн трансляція з батьками абітурієнтів із м. Львів.

Зображення Зображення

Під час вступної промови в.о. завідувача кафедри Артюх Олександр Миколайович торкнувся окремих моментів створення та етапів розвитку кафедри, окремо зосередив увагу та надав пояснення щодо особливостей прийому на навчання за освітніми програмами кафедри та значимості формування компетентностей у поєднанні із базовими знаннями та затребуваністю фахівців підприємствами, які здійснюють виробництво, модернізацію, експлуатацію автомобільних транспортних засобів та відновлюють їх справний стан. Значну увагу було приділено організаціям, з якими в останній час були укладені договори про науково-технічне співробітництво.

Зображення

Присутні мали можливість побачити та безпосередньо ознайомитись із навчально-матеріальною та методичною базою кафедри, задати питання та отримати на них пояснення, які базувалися на реальних предметних складових аудиторного фонду. Особливу зацікавленість проявили здобувачі фахових коледжів стосовно стендів для випробування та діагностики систем сучасних ДВЗ із впорскуванням палива. У жвавих обговореннях прийняли участь директор «Токмацького механічного фахового коледжу» Кошелюк Руслан Олегович, старший викладач «Запорізького будівельного фахового коледжу» Степанченков В’ячеслав Олександрович.

Зображення Зображення

 

Зображення Зображення

Майбутні абітурієнти ознайомились з обладнанням, стендами, макетами, розрізними агрегатами, механізмами, улаштуванням профільних аудиторій та лабораторій кафедри, а здобувачі освіти наочно побачили складові матеріально-технічної бази, яка використовується в навчальних відеороликах під час онлайн занять. При цьому, доцент Кубіч Вадим Іванович звертав увагу на особливості устрою та використання такого обладнання як розрізні ДВЗ, розрізні агрегати трансмісії; науково-навчальні стенди для дослідження гальмівної системи автомобіля, для визначення характеристик еластичного колеса, для дослідження жорсткості підвіски типу МакФерсон; стенда для балансування коліс, машини для випробування матеріалів на тертя та знос тощо.

Під час підведення підсумків зустрічі сторони висловили подяки за організацію та побажання у подальшому проведенні таких заходів у запропонованому форматі, а присутні майбутні абітурієнти були запрошені до вступу для навчання на освітні програми «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів» та «Двигуни внутрішнього згорання.

Зображення Зображення

 


День відкритих дверей

30 березня, в День відкритих дверей університету, кафедру відвідали абітурієнти. Викладачі та співробітники кафедри провели коротеньку, але цікаву ознайомчу екскурсію. Майбутні вступники побачили обладнання, діючі зразки та макети двигунів, елементи конструкції автомобілів різних типів, дізнались про особливості навчання та подальше працевлаштування фахівців з конструювання, експлуатації, випробування та сервісу автомобілів та двигунів внутрішнього згорання.

 


Університетська конференція "Тиждень науки-2024"

18 квітня 2024 року на кафедрі «Автомобілів, теплових двигунів та гібридних енергетичних установок» в онлайн-форматі відбулася робота секції «Транспортні засоби» серед науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти.

Тиждень науки 2024

Доповіді секції «Транспортні засоби» велися за чотирма напрямками. За першим напрямком «Кузов легкового автомобіля та його аеродинамічні властивості» зробили доповіді студенти: Безпалько Максим та Безпалько Микита – група Т-113м, Второв Р.Ю. – група Т-110 та Штим Д.В. – група Т-211.

Була відзначена доповідь магістранта Безпалько Максима, яка була присвячена сучасним методам оптимізації аеродинаміки автомобіля. Основний акцент доповідачем був поставлений на розкриті інновації в галузі аеродинаміки з точки зору конструктивного прояву аспекту складових кузова автомобіля та їх комп’ютерного моделювання.

Зображення Зображення

За другим напрямком «Експлуатаційна надійність легкових автомобілів та заходи її підтримки та відновлення» виступили із доповідями аспірант Кудін О.П., магістрант групи Т-113м Демянков В.О. та студенти групи Т-211: Канський А.В., Штанько Є.К.

За даним напрямком була відзначена доповідь аспіранта Кудіна О.П. яка вирізнялася глибокими теоретичними та експериментальними дослідженнями з перевірки гіпотези щодо шкідливого впливу ГБО на каталізатор автомобіля категорії М1 із розподіленим впорскуванням палива. Дана доповідь викликала жваве обговорення питань, пов’язаних з процесами горіння паливоповітряної суміші на режимах руху автомобіля, розповсюдженні температури відпрацьовуваних газів по випускному тракту та прояву експлуатаційних показників автомобіля. У доповідях студентів Канського А.В. та Штанько Є.К. приділена увага пошуку причин виникнення вібрацій на кузов автомобіля від двигуна, карданної передачі та способам їх виявлення та усунення.

Зображення Зображення

За третім напрямом «Джерела електричної енергії сучасних легкових автомобілів» були заслухані доповіді студентів групи Т-211 Шевченко Є.О. та Тишлек В.В., а також студента групи Т-111сп Сіланова М.В.

Присутні відзначили актуальність доповіді студента Тишлек В.В., в якій він розкрив питання актуальності використання у сучасних автомобілях стартер-генераторів із ремінним приводом та інтегрованих у двигун.

Зображення Зображення

В роботі секції «Транспортні засоби» прийняли участь запрошені гості з Запорізького будівельного фахового коледжу: викладач Степанченков В.О. та його студенти Магницький М.С., Репін М.Л., які виступили за четвертим напрямком «Здійснення сервісних послуг СТО». При цьому викладач Степанченков В.О. відзначив, що всі доповіді були дуже цікавими та подякував за запрошення.

При підведенні підсумків конференції доцентами кафедри Кубічем В.І., Слюсаровим О.С., Щербиною А.В. були сказані слова щирої вдячності за участь присутніх в роботі секції «Транспортні засоби» та висловили побажання здобувачам вищої освіти не зупинятися на досягнутому, і продовжувати вдосконалювати свій освітній та науковий рівень на кафедрі «Автомобілів, теплових двигунів та гібридних енергетичних установок».

19 квітня також в онлайн-форматі відбулася робота секції «Двигуни внутрішнього згорання». Присутні заслухали ряд доповідей, перша з яких – студента 3 курсу Коробчука Н.С. (група Т-411) – про особливості конструкції російського БПЛА «Орлан-10», походження складальних одиниць та електронних засобів цього літального апарату.

Зображення Зображення

В доповіді студента Зайцева М.П. (група Т-412сп) було розкрито особливості конструкції двигуна Ferrari, який має ряд цікавих особливостей, зокрема: перевернуте розташування двигуна в автомобілі (вверх картером), привід масляних насосів від розподільних валів, воднева паливоподача, підключення електродвигунів до двигуна. Все це сприяє оптимізації аеродинамічних характеристик та розподілу ваги, що є критично важливим для спортивних автомобілів.

Старший лаборант кафедри Швидкий А.А. доповів про вплив зміни сезонних температур в різних кліматичних зонах на робочі параметри ДВЗ різних типів, зміну їх характеристик та надійність роботи.

Зображення

В доповіді студентки Пачколіної В.А. проаналізовано можливості та ризики використання цифрових технологій для екологізації сільськогосподарського виробництва на прикладі Німеччини. Розглянуто відправні точки цифровізації показують різноманітність і потенціал для ефективного використання ресурсів, збереження клімату, навколишнього середовища та природи під час здійснення сільськогосподарського виробництва.

Зображення Зображення

Старший викладач кафедри Сухонос Р.Ф. зробив доповідь, яка виходить поза рамки роботи секції, з фалеристичним екскурсом в історію найвищої нагороди Франції – Ордена Почесного легіону, та практичні особливості атрибуції нагородних знаків ордена часів Третьої республіки.

Керівник секції «Двигуни внутрішнього згорання» професор Слинько Г.І. подякував всім доповідачам за цікаві презентації, а учасникам – за жваве обговорення представленого матеріалу.

 


Онлайн-вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»

6 березня 2024 року НПП кафедри прийняли участь у проведенні онлайн-вебінару «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи», який було проведено в НУ «Запорізька політехніка». Доценти Щербина А.В., Кубіч В.І. за результатами складання тестів отримали сертифікати із зарахуванням 0,5 ЄКТС.

Зображення Зображення

 


Вітаємо переможців університетського конкурсу на кращу наукову роботу 2023/2024 н.р.!

Студенти кафедри приймають активну участь в науковій діяльності, і тому традиційно займають високі призові місця на наукових конкурсах. За результатами університетського конкурсу на кращу наукову роботу 2023/2024 н.р. в секції "Транспортна" зайняли призові місця:

Гвоздик Олександр Олександрович, група Т-412м - І місце (науковий керівник Слинько В.В.). Тема роботи "Вплив присадки метану до паливо-повітряної суміші на енергоекономічні показники бензинового двигуна внутрішнього згоряння";

Грачов Павло Валентинович, група Т-412м - ІІ місце (науковий керівник Рябошапка Н.Є.). Тема роботи "Дослідження продуктивності і характеристик генераторів з регульованою швидкістю"

Десятерик Максим Миколайович, група Т-412м - ІІІ місце (науковий керівник Сухонос Р.Ф.). Тема роботи "Дослідження впливу модернізації системи впуску чотиритактного бензинового двигуна на техніко-економічні показники"

Вітаємо із досягненням!


Вітаємо магістрів із захистом дипломних робіт!

У грудні 2023 - січні 2024 р. на кафедрі ДВЗ успішно відбувся захист дипломних робіт магістрів. Всього 15 студентів дійшли до логічного фіналу навчання та рішенням державної екзаменаційної комісії здобули професійні кваліфікації в галузі інженерної механіки

Вітаємо наших випускників, бажаємо їм удачі та наснаги!

Зображення Зображення

Зображення Зображення

20.12.2024-22.12.2024 р. та 22.01.2024-31.01.2024 р. на кафедрі «Автомобілі» відбулися захисти випускних магістерських робіт. Здобувачі Маковський Д.В., Костильов А.М. та інші продемонстрували високий рівень підготовки кваліфікаційних робіт та фахової компетентності.

21.02.2024 в урочистій обстановці дипломи випускникам кафедр Олександру Кудіну (на фото перший справа), Артему Костильову (на фото другий справа) вручали Кравчун О.С. та Торба Ю.І.

Захист магістрів, 2023 року


Вітаємо переможців університетської олімпіади!

 

Олімпіада

 


Залучання до проведення занять професіоналів-практиків, експертів галузі, представників роботодавців

26 жовтня 2023 року у проведенні онлайн лекційних занять з дисципліни «Гідравліка, гідро- та пневмоприводи автомобілів» у групах Т-211, 212_2, 212сп за темою «Гідравлічні насоси» прийняв участь професіонал-практик, керівник авторизованого центру Profigas №43 (м. Запоріжжя), експерт-оцінювач ФДМУ Кудін Олександр Петрович. Він розповів здобувачам вищої освіти про різні типи гідравлічних насосів, які використовуються в автомобілебудуванні, про їх конструктивні особливості, а також про способи перевірки технічного стану насосів за параметрами оцінки.

Зображення Зображення

 

Зображення

 

Фото 1. Обговорення типів гідронасосів

Фото 2. Пояснення будови та принципу роботи пластинчастого насоса

Фото 3. Використання вимірювальних приладів для перевірки технічного стану насосів за геометричними параметрами


Залучання до проведення занять професіоналів-практиків, експертів галузі, представників роботодавців

18 вересня 2023 року у проведенні онлайн лекційних занять з дисципліни «Основи конструкції трактора» у групах Т-211, Т-212_2, Т-212сп за темою «Загальна компоновка та конструктивні схеми тракторів різного призначення» прийняв участь інженер-проєктант фірми Agrimet Spółka z o.o. (Польща) к.т.н., доц. А. Ю. Сосик. Він поділився досвідом проєктування та випробування причіпних неактивних знарядь для сільськогосподарських тракторів великої потужності, а також навів особливості агрегатування колісних машинно-тракторних агрегатів, що експлуатуються у сільському господарстві Польщі.

Зображення Зображення

Фото 1. Обговорення питань компонувальних схем колісних енергетичних засобів

Фото 2. Пояснення А. Ю. Сосика «Проєктування та випробування причіпних неактивних знарядь для сільськогосподарських тракторів»

 


Оновлення освітніх програм «Двигуни внутрішнього згорання»

Міністерством освіти і науки України затверджені стандарти вищої освіти за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», з якими можна ознайомитись за посиланнями: БАКАЛАВРИ та МАГІСТРИ.

На їх основі розроблено освітні програми бакалаврів та магістрів «Двигуни внутрішнього згорання», доступні за наступним посиланням БАКАЛАВРИ та МАГІСТРИ

Запрошуємо всіх стейкхолдерів освітнього процесу (освітян, здобувачів освіти, працедавців) прийняти участь до вдосконалення та покращення освітніх програм. Пропозиції та побажання просимо надсилати на електронну скриньку kafedra_tg@zntu.edu.ua або на адресу університету.

 


План перспективного розвитку кафедри

 

З метою покращення провадження освітньої та наукової діяльності розроблено план перспективного розвитку кафедри «Двигуни внутрішнього згорання»

Файл 1 Файл 2


Вітаємо бакалаврів із захистом дипломних робіт!

У червні 2024 р. на кафедрі ДВЗ успішно відбувся перший захист дипломних робіт бакалаврів (раніше студенти складали Державний іспит). Всього 7 студентів дійшли до логічного фіналу навчання та рішенням державної екзаменаційної комісії здобули професійні кваліфікації в галузі інженерної механіки

Вітаємо наших випускників, бажаємо їм удачі та наснаги.

Захист бакалаврів, 2023 року

Захист бакалаврів, 2023 року

Захист бакалаврів, 2023 року

Захист бакалаврів, 2023 року

 


Вітаємо переможців університетського конкурсу на кращу наукову роботу 2022/2023 н.р.!

 

Студенти кафедри ДВЗ приймають активну участь в науковій діяльності, і тому традиційно займають високі призові місця на наукових конкурсах. За результатами університетського конкурсу на кращу наукову роботу 2022/2023 н.р. в секції "Транспортна" зайняли призові місця:

Науменко Сергій Володимирович, група Т-411м - І місце (науковий керівник Слинько Г.І.). Тема роботи "Дослідження впливу питомої маси поршневої групи на навантаженість деталей і ефективність бензинового двигуна";

Кушнір Олександр Дмитрович, група Т-411м - 3 місце (науковий керівник Слинько Г.І.). Тема роботи "Вплив кута між кривошипами на запас міцності неповноопорного колінчастого валу 2-циліндрового опозитного ДВЗ"

Вітаємо із досягненням!


Вітаємо магістрів!

Захист магістрів, грудень 2022 року

Захист магістрів, грудень 2022 року

Незважаючи на проблеми зі світлом, вчасно відбувся захист дипломних робіт магістрів освітньої програми "Двигуни внутрішнього згорання". Чотири студенти, в тому числі один онлайн, захистилися "на відмінно". Вітаємо наших випускників! Бажаємо вдачі в цей непростий час та реалізації всіх задумів!

Вітаємо Алмаєва Віктора Івановича з 60-річчям!

 

9 червня 2022 року виповнюється 60 років завідувачу навчальної лабораторії кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» Алмаєву Віктору Івановичу.

Віктор Іванович в НУ «Запорізька політехніка» з 2005 року, і останні 15 років його трудова діяльність пов’язана з кафедрою ДВЗ. Працюючи в університеті, Віктор Іванович зарекомендував себе як висококваліфікований працівник, сумлінно виконує свої службові і громадські обов’язки, займає активну позицію у підготовці висококваліфікованих фахівців в галузі машинобудування.

Весь колектив кафедри бажає Віктору Івановичу міцного здоров’я, особистого щастя, життєвих радощів, успіхів у праці.

 


Вітаємо Беженова Сергія Олександровича з 60-річчям!

 

11 квітня святкує свій ювілей доцент кафедри «ДВЗ » Беженов Сергій Олександрович.

Колектив кафедри щиро вітає з днем народження Сергія Олександровича. Бажаємо міцного здоров’я, достатку, успіхів у роботі, радості, удачі, щастя, любові. Нехай життя б’є ключем, хай люди шанують, а будинок буде наповнений теплом і затишком.

 


Наша викладачка виступила у Києві

STEM IS FEM

STEM IS FEM

Євсєєва Наталія Олексіївна, к.т.н, доцент кафедри «ДВЗ» 29-30 серпня 2020 року у Києві прийняла участь в освітньому модулі проекту STEM IS FEM на тему «Машинобудування» та стала постійним спеціальним членом спільноти STEM IS FEM. Модуль проводився для учениць 9-11 класів.

STEM IS FEM - благодійна освітня ініціатива, що має на меті залучити більше дівчат до навчання у технічних галузях.

 


Закордонне стажування нашого аспіранта

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

Аспірант кафедри «ДВЗ» Бокарьов В.І. повернувся додому після тривалого стажування за кордоном. В рамках міжнародної програми Erasmus+ з жовтня 2019 року до червня 2020 р. він перебував у Бельгії, в Левенському католицькому університеті (KU Leuven), інститут Де Найр, що у місті Сінт-Кателейне-Вавер. Протягом стажування Владислав Ігорович побудував випробувальний навантажувальний стенд та провів експерименти за тематикою дисертації щодо дослідження ефективності роботи бензинових ДВЗ, переобладнаних для роботи на газовому паливі. Одночасно з цим Бокарьов В.І. пройшов підготовку оператора гальмівного стенду з біговими барабанами фірми MAHA та отримав сертифікат.

 


Вітаємо з державною нагородою!

За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Слинька Георгія Івановича, завідувача кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» Національного університету «Запорізька політехніка» нагороджено державною нагородою – почесним званням «Заслужений працівник освіти України». Відповідний указ з нагоди Дня науки №186 від 15 травня 2020 р. підписав президент України В.О. Зеленський.

Колектив кафедри вітає Георгія Івановича з високим педагогічним званням!

 


Вітаємо студента із перемогою в конкурсі!

У Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» відбувся другий тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Енергетичне машинобудування». За результатами рецензування робіт галузевою комісією було визначено переможців. Дипломом ІІ ступеню нагороджений Білий Роман Юрійович, студент групи Т-418сп, який виконав роботу під керівництвом д.т.н., професора Слинько Георгія Івановича. Вітаємо з перемогою!

 


Навчання під час карантину

З метою забезпечення виконання індивідуальних навчальних планів здобувачів освіти викладачі кафедри ДВЗ забезпечують інформаційне наповнення дисциплін в «Системі дистанційного навчання НУ «Запорізька політехніка» (Moodle). Навчальні матеріали доступні за наступним посиланням:

http://moodle.zp.edu.ua/course/index.php?categoryid=342

Для отримання реєстраційних даних персональних облікових записів здобувач освіти особисто надсилає на електронну пошту деканату транспортного факультету dekanat_tf@zp.edu.ua листа, у якому міститься у довільному порядку така інформація: прізвище, ім’я, по-батькові здобувача освіти; шифр академічної групи; дата народження; номер мобільного телефону для зв’язку. Протягом доби з моменту отримання листа на зазначений у ньому номер телефону буде надіслано SMS-повідомлення, яке буде містити логін та пароль для входу в систему за наступним посиланням:

http://moodle.zp.edu.ua/login/index.php

При першому вході здобувач освіти має особисто заповнити актуальну електронну пошту. Це дасть змогу системі та викладачам контактувати з ним та можливість самостійно змінювати пароль.

 


Вітаємо магістрів із захистом дипломних робіт

Захист магістрів 2019

Захист магістрів 2019

Захист магістрів 2019

16 та 18 грудня 2019 року на кафедрі ДВЗ успішно відбувся захист дипломних робіт. Всього 16 студентів дійшли до логічного фіналу навчання та рішенням державної екзаменаційної комісії здобули кваліфікацію «Інженер-механік» і «Викладач вищих навчальних закладів».

Вітаємо наших випускників, бажаємо їм удачі та наснаги.

 


Світовий рекорд нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

10 грудня в Києві наш студент Владислав Яровий встановив світовий рекорд, який був зафіксований Національним реєстром рекордів України. Менш ніж за хвилину він виконав 26 обертів 40-кілограмовою гирею, причому зробив це однією рукою і з зав’язаними очима. Отриманий результат в два рази перевищує досягнення попереднього рекордсмена (13 обертів).

На черзі книга рекордів Гіннеса!

 


Спортивне досягнення нашого студента!

Спортивне досягнення нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

Виступаючи в Запоріжжі 6 жовтня 2018 року Владислав Яровий, студент транспортного факультету, що навчається за спеціальністю «Двигуни внутрішнього згорання», встановив Рекорд України – «Найтриваліший час безперервного жонглювання всліпу гирею з подвійним обертом, вага - 34 кг».

Владислав наполегливий не тільки у досягненні спортивних вершин, а також вдало поєднує навчання з роботою та спортом. Побажаємо Владиславу, щоб у майбутньому він встановив світовий рекорд та знайшов своє місце у житті!

Вітаємо та бажаємо нових звершень!

 


 

До Запоріжжя завітав екіпаж Rallyе Monte-Carlo Classique 

17 березня 2023 року до нашого університету, а саме на кафедру «Автомобілі», завітав колишній студент кафедри Роман Щипков, майстер спорту України з автомобільних перегонів, чемпіон України з авторалі, бронзовий призер фіналу Європи з автозвукового спорту та тюнінгу, телевізійний ведучий, журналіст.

Роман 50 років займається автомобільним спортом. Також захоплюється ретроавтівками. Мріяв прийняти участь у чемпіонаті Ralley Monte-Carlo Classique. І мрія здійснилася.

Rallyе Monte-Carlo Classique проводиться Автомобільним клубом Монако вже 111 років. Та вперше за всю історію світових змагань ретроавтомобілів у чемпіонаті узяли участь екіпажи з України, яку представляли командами із п'яти міст: Запоріжжя, Києва, Львова, Чернівців та Тернополя. Брали участь у змаганнях на «Запорожцях»: «ЗАЗ-965», «ЗАЗ-965-А», «ЗАЗ-966» та «ЗАЗ-968».

Запорізький екіпаж представляли пілот Роман Щипков та штурман Олексій Бурбак. Для участі у чемпіонаті були придбані два автомобілі: «ЗАЗ 968М» та ще один «горбатий» «Запорожець ЗАЗ-965».

Ралі Монте Карло

Командир збірної української команди автомобілістів, яка брала участь у Ralley Monte-Carlo Classique, Роман Щипков – із Запоріжжя. А от «ЗАЗ 968М», на якому екіпаж брав участь у змаганнях, придбали у Черкасах, та який проїхав понад 7,5 тисяч кілометрів і показав гарні результати.

Ралі Монте Карло

Чемпіонат розпочався 31 січня 2023 року і завершився 2 лютого у Монако. Запоріжжя стало першим містом старту проєкту в Україні.

Спілкуючись з нами Роман розповів, що після 24 лютого 2022 року команда волонтерила: ремонтували автівки для ЗСУ. А вже цього року команда прийняла участь у Rallye Monte-Carlo Historique, проїхавши 8 тисяч кілометрів європейських доріг, підкорила гірські траси Франції та Монако на своєму чорному Запорожці.

Ралі Монте Карло

«Ми стартували з німецького міста Бад-Хомбург. Потім французьке невеличке місто Валенс, де збиралися всі учасники. Звісно, Монте-Карло. Після цього Ліон. Була зустріч у Турині, нас запросили до найбільшого автомобільного музею Італії. Після Турина ми відвідали відоме місто Брешія, звідки стартує ралі Mille Miglia».

Після змагання Роман почав свій тур Україною. Він відвідав Чернівці, Кам'янець-Подільський, Бар, Вінницю, Житомир, Київ, Канів, Черкаси.

Завітав екіпаж й до Запоріжжя.

Ралі Монте Карло

Роман Щипков, на своєму гарному чорному «Запорожці», який прикрашений наліпками, а також прапорами Євросоюзу та 72-ої бригади ім. Чорних Запорожців, відвідав наш університет і кафедру «Автомобілі», за що ми дуже вдячні Романові.

Ралі Монте Карло

Недаремно цей «Запорожець» – саме чорного кольору. «Це пов’язано з тим, що нині наші друзі воюють у 72-й бригаді ЗСУ імені Чорних Запорожців», – пояснив Роман Щипков. Роман розповів, що «Запорожцю», на якому фінішував у Монте- Карло – 52 роки, 90% його запчастин – оригінальні. За три тижні дороги до перегонів, самих перегонів і повернення з них в Україну, Роман проїхав на «Запорожці» майже 8 тисяч кілометрів, перетнув 11 країн Європи з трьома прапорами на авто – України, Європейського Союзу та 72-ої бригади ЗСУ ім. Чорних Запорожців. Зробив це Роман аби нагадати європейцям про війну в Україні. «Нашим завданням було, незважаючи на те, що країна воює з дуже підступним і падлючим ворогом, показати, що ми є, що ми боремось і що перемога буде за нами», – наголосив Роман Щипков.

Співпраця із спорідненими кафедрами ВНЗ України

Розробка та випуск науково-методичної літератури для якісного забезпечення освітнього процесу є одним із поточних завдань науково-педагогічних працівників ВНЗ при здійснені професійної діяльності. Результатом співпраці доцента кафедри Кубіча В.І. із колегами кафедри «Автомобілів та транспортно-логістичних систем» Дніпровського державного технічного університету м. Каменське є розроблений навчальний посібник: «Основи технології виробництва та ремонту автомобілів» та отриманий патент на корисну модель «Пневматичний транспортний засіб». Отримані публікації прийняті до використання у викладанні дисциплін за навчальними планами освітніх програм кафедри.

Профорієнтаційна робота

У рамках університетьского заходу «Дні відкритих дверей у Запорізькійполітехніці!» 9.12.2023 на базі кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» сумісно з кафедрою «Автомобілі» була організована локація з ознайомлення майбутніх абітурієнтів за освітніми програмами «Двигуни внутрішнього згорання» та «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів». У заході від кафедри ДВЗ прийняли участь старші викладачі Сухонос Р.Ф., Рябошапка Н.Е., від кафедри «Автомобілі» доцент Кубіч В.І.

День відкритих дверей

Під час розкриття особливостей вивчення деяких освітніх компонентів присутнім були продемонстровані прилади для вивчення властивостей паливно-мастильних матеріалів. При цьому бажаючі мали змогу самостійно виконати окремі випробувальні операції. Дякуємо нашим гостям та чекаємо на навчання у стінах нашого славетного університету.

 

Університетська студентська олімпіада

Олімпіада

У відповідності із наказом №426 від 8 листопада 2023 на кафедрі «Автомобілі» 5 грудня 2023 року в дистанційному форматі була проведена університетська студентська олімпіада.

Метою даного заходу є виявлення та підтримка обдарованої студентської молоді, створення умов для її творчого зростання, підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації.

Олімпіада

На олімпіаді було дві секції для учасників олімпіади. 

В першій секції взяли участь студенти 4 та 5 курсу, а саме Баранов О.П. Т-110, Второв Р.Ю. Т-110, Ліньков Н.А. Т-110, Сіланов М.В. Т-111сп, Безпалько М.В. Т-113м, Безпалько М.В. Т-113м та Надєєв О.В. Т-113м. За результатами проведення олімпіади  в даній секції перше місце посів Безпалько Микита, 2-е місце - Безпалько Максим та 3-е місце - Второв Руслан.

В другій секції брали участь студенти 3 курсу групи Т-211, а саме Канський А.В., Тишлек В.В., Шевченко Є.О. та Штим Д.В. В даній секції перше місце посів Канський Антон, 2-е місце - Штим Дмитро та 3-е місце - Тишлек Володимир.

Викладачі кафедри «Автомобілі» дякують всім учасникам студентської олімпіади, і щиро вітають її переможців.

 

Участь у міжнародній науково-практичній конференції

Конференція

У період з 16.05 до 18.05.2023 року представники кафедри «Автомобілі» та Транспортного факультету прийняли участь у проведенні міжнародної науково-практичної конференції «Інноваційні аспекти розвитку автомобільного транспорту України», яка була присвячена 30-ти річчю кафедри «Автомобілі та автомобільне господарство» Дніпровського державного технічного університету (м. Кам’янське).

Принцип виникнення "Парадокса Петрушова"

Відкриття конференції та пленарне засідання

У секції № 1 «Автомобілі і трактори. Функціональна стабільність автомобілів і тракторів. Вдосконалення методів їх випробувань. Надійність» виступив з доповіддю на тему «До методики фізичного моделювання впливу на кути сходження коліс передньопривідного автомобіля» здобувач вищої освіти за рівнем PhD Юрій Галайда (науковий керівник – к.т.н., доцент Вадим Кубіч). Він представив результати теоретичних досліджень, які були отримані ним при навчанні в аспірантурі на кафедрі «Автомобілі».

Доповідь викладача Юрія Галайди

У секції № 2 «Технічна експлуатація, автосервіс, ремонт автомобілів і тракторів. Матеріалознавство. Моделювання. Вібростійкість» виступив англійською мовою з доповіддю на тему «Development of an algorithm for the search of the causes of the instability of the engine at idle speed when it is supplied with LPG) здобувач вищої освіти групи Т-211 за рівнем бакалавр Антон Канський (науковий керівник – к.т.н., доцент Вадим Кубіч), який навчається на кафедрі «Автомобілі» за освітньою програмою «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів». У доповіді була приділена увага питанням діагностування робочих процесів двигуна автомобіля Honda CR-V, що працює на LPG при здійсненні послуг автосервісу у м. Запоріжжя.

Доповідь Канського

Обговорення доповідей пройшло у творчій науково-пізнавальній атмосфері. Учасники мали можливість не тільки представити результати своїх досліджень та надбань, а й познайомитись з іншими науковими досягненнями науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти інших навчальних закладів України.

За підсумками засідання секцій організаційним комітетом конференції доповіді Канського А.В, Галайди Ю.Є. були відмічені дипломами за 1-ше та 3 - те місця.

Дипломи конференції

Дипломи конференції

Тиждень науки - 2023

«Тиждень науки - 2023» це заходи традиційного підбиття підсумків наукової діяльності науково-педагогічних працівників, науковців, здобувачів вищої освіти, молодих учених та аспірантів структурних підрозділів нашого вищого навального закладу. 27 квітня 2023 року на кафедрі «Автомобілі» в онлайн-форматі відбулася робота секції «Транспортні засоби» серед науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти.

Тиждень науки

На конференції були заслухані доповіді здобувачів вищої освіти групи Т-211 Канського А.В., Шевченко Є.О., Штанько Є.К., Штима Д.В., які навчаються за освітньою програмою «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів». Змістовна інформація цих здобувачів торкалася питань особливостей діагностування двигунів, ремонту маточних вузлів коліс, визначення параметрів роботи джерел живлення автомобіля. Також були представлені доповіді здобувачів вищої освіти, які навчаються за освітньою програмою «Колісні та гусеничні транспортні засоби», а саме: Назаренко О.М., Безпалько М.В. - група Т-119, Лінькова М.А. – група Т-110, Сіланова М.В. – група Т-121сп. У презентаціях цих здобувачів висвітлювались питання оцінки стану моторних олив, форсування бензинового двигуна, можливості використання 3D-друк у машинобудуванні, тепловізійного діагностування автомобіля.

У роботі секції прийняв участь викладач відокремленого структурного підрозділу «Бердянський машинобудівний фаховий коледж» Національного університету «Запорізька політехніка» Галайда Ю.Є. із доповіддю «Розробка алгоритму корегування кута сходження керованих коліс передньопривідного автомобіля», яка є одним із прикладних наукових питань, що досліджуються їм у своєї кваліфікаційної праці на здобуття наукового ступеня PhD з галузевого машинобудування.

Кафедра Автомобілі

Захід пройшов у творчій дискусії, під час якої доповідачі продемонстрували не тільки навички оформлення презентацій на науково-технічну тематику, а і вміння змістовно відповідати на запитання присутніх.

Відзначаються роботи здобувачів вищої освіти групи Т-211 Канського А.В. на тему «Усунення нестійкості роботи двигуна R20A1 на холостому ходу» та Штанько Є.К. «Особливості монтажу підшипника маточини колеса автомобіля Volkswagen Transporter T5», які відрізнялися практичним вирішенням існуючих проблем при експлуатації автомобілів та їх обслуговування в умовах сучасного автомобільного сервісу.

Кафедра Автомобілі

Кафедра Автомобілі

Доповідь здобувача вищої освіти Назаренко О.М. продемонструвала наявність його теоретичних і практичних напрацювань в дослідженні впливу картерних газів на стан моторної оливи, які ним продовжуються у відповідності з раніше сформованим напрямком наукових досліджень нашої кафедри.

Кафедра Автомобілі

Робота студента Сіланова М.В. ознайомила присутніх із можливостями сучасних методів тепловізійної діагностики різних систем автомобіля.

Кафедра Автомобілі

При підведенні підсумків конференції доцентами кафедри Слюсаровим О.С., Кубічем В.І., Щербиною А.В. висловлені побажання здобувачам вищої освіти не призупинятися у досягнутому, і  продовжувати вдосконалювати свій освітній та науковий рівень.

Підсумки студентських наукових робіт

Підведені підсумки студентських наукових робіт 2022-2023 років, перший етап. Від нашої кафедри подавалось дві наукові роботи для участі у секціях "Транспортна", "Технічна". За результатами конкурсу здобувачі групи Т-119 Безпалько Максим, Безпалько Микита зайняли ІІ місце (секція "Транспортна", науковий керівник доцент Кубіч В.І.), а Олександр Назаренко, група Т-119 та Дмитро Мимоход, група Т-111м зайняли ІІ місце (секція "Технічна", науковий керівник доцент Кубіч В.І.). 07.02.2023 року в урочистих обставинах проведене вручення грамот. На фото грамоти від ректора Віктора Грешти отримали Максим і Микита Безпалько.

Наукова робота

Наукова робота

Вручення дипломів

15.01.2022 року на кафедрі пройшов захист випускних магістерських робіт. Здобувачі Плохий Р.Е., Мимоход Д.Ю., Звєрєв М.В. продемонстрували досить добрий рівень підготовки кваліфікаційних робіт та придбані знання. А 27.01.2023 року відбулося вручення дипломів. В урочистих обставинах дипломи випускникам кафедр вручав декан транспортного факультету Кузькін О.Ф.. В урочистому заході знайшов можливість бути присутнім Дмитро Мимоход (на фото перший з правого боку)

Диплом магістра

Наукова робота серед здобувачів вищої освіти кафедри

У період з вересня 2022 року по листопад 2022 року здобувачі вищої освіти групи Т-119 Олександр Назаренко, Микита Безпалько, Максим Безпалько та групи Т-111м Дмитро Мимоход під керівництвом доцента кафедри Вадима Кубіча прийняли активну онлайн участь у проведенні міжнародних наукових конференцій з опублікуванням тез доповідей:

  • 13-а Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні енергетичні установки на транспорті і технології та обладнання для їх обслуговування», 07-09 вересня 2022 р. м. Херсон: Херсонська державна морська академія;
  • «Сучасні технології в автомобілебудуванні, транспорті та при підготовці фахівців», 19-21 жовтня 2022 р. м. Харків. ХНАДУ;
  • ХV міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні технології та перспективи розвитку автомобільного транспорту» 24-26 жовтня 2022 року. Житомир : Житомирська політехніка;
  • Міжнародна конференція «Покращення конструктивних та експлуатаційних показників автомобілів і машин» 16-17 листопада 2022 р. м. Київ. НТУ.

ХV Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та перспективи розвитку автомобільного транспорту»

      24-26 жовтня 2022 року на базі кафедри автомобілів і транспортних технологій Державного університету «Житомирська політехніка» відбулась ХV Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та перспективи розвитку автомобільного транспорту».

На конференцію було подано 65 доповідей з 30 ЗВО України та зарубіжжя, за участю 134 автора. З привітальним словом до учасників конференції звернувся декан факультету комп’ютерно-інтегрованих технологій, мехатроніки і робототехніки Державного університету «Житомирська політехніка», к.т.н., доц. Олексій Громовий. На початку роботи планетарного засідання учасники привітали один одного з професійним святом Днем автомобіліста та дорожника.

Крім наукової тематики, під час конференції відбувся обмін досвідом дистанційного навчання у ЗВО та дистанційної роботи з урахуванням військового стану, особливості та результати вступної кампанії. В обговоренні активно брали участь Сергій Цимбал, Василь Оніщук, Віктор Поляков, Вадим Кубич, Олександр Кравченко, Володимир Шумляківський, Руслана Колодницька.

У підведенні підсумків взяли участь Олександр Кравченко, Володимир Сахно, Віктор Поляков, Сергій Цимбал, Василь Оніщук, Володимир Шумляківський, Вадим Кубіч, Сергій Черненко.

Конференція проводилась дистанційно, в ній взяли участь студенти та викладачі кафедри автомобілів та транспортних технологій.

Конференція

 

На період дистанційного навчання всі дисципліни, що викладаютьсяч на кафедрі, доступні для вивчення в системі Moodle за наступним посиланням: https://moodle.zp.edu.ua/course/index.php?categoryid=342
Для реєстрації в системі Moodle здобувачам вищої освіти транспортного факультету необхідно написати листа на електронну скриньку деканата dekanat_tf@zntu.edu.ua , в якому вказати П.І.Б., шифр групи, номер телефону. Протягом доби (оряєнтовно) на зазначений номер телефону буде надіслано SMS-повідомлення, яке буде містити логін та пароль для входу в систему за наступним посиланням:
http://moodle.zp.edu.ua/login/index.php
При першому вході здобувач освіти має особисто заповнити актуальну електронну пошту. Це дасть змогу системі та викладачам контактувати з ним та можливість самостійно змінювати пароль.
 
Розклад занять онлайн дивіться в "Освітньому порталі" університету: https://portal.zp.edu.ua
Для використання всіх можливостей "Освітнього порталу", в тому числі для обрання вибіркових дисциплін, в ньому треба пройти авторизацію.
 

Наказом ректора НУ «Запорізька політехніка» № 96 від 27 березня 2024 р., з 1 квітня 2024 року реорганізовано кафедру «Автомобілі» і «Двигуни внутрішнього згорання» шляхом їх об'єднання та створення на їх основі кафедри «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки».

Кафедра «Автомобілі» - провідна кафедра транспортного факультету Запорізького національного технічного університету.

Вона почала функціонувати з 1944 р. у Запорізькому автомеханічному інституті після звільнення м. Запоріжжя від німецьких окупантів, коли за наказом НКСМ (Народний комісаріат середнього машинобудування) СРСР Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування був реорганізований у Запорізький автомеханічний інститут. Завідувачем кафедри з 1946 по 1949 рік був ректор інституту М.Й. Бодзич. До складу кафедри входили доц. Лукін В.І. (зав. кафедри), Дроздов М.Г., Шепеленко Г.М. та інші. Кафедра готувала спеціалістів за фахом «Автомобілі і трактори».

В різні роки кафедру очолювали: Бодзич Е.Й. (1946-1957 рр.), к.т.н., доцент; Голомідов А.М. (1964-1976 рр.), к.т.н., доцент; Черевань В.М. (1976-1998 рр.), к.т.н., доцент; Бєліков С.Б. (1998-2000 рр., 2003-2004 рр., 2008-2012 рр.), ректор ЗНТУ, д.т.н., професор; Слюсаров О.С. (2000-2003 рр.), к.т.н., доцент; Артюх О.М. (2004-2008 рр.), к.т.н., доцент; Козирев В.Х. (2012-2015 рр.), к.т.н., доцент; Сосик А.Ю. (2015 р.), к.т.н., доцент.

З жовтня 2015 року кафедру очолював Заслужений діяч науки і техніки України, д.т.н., професор Головчук Андрій Федорович, який мав стаж науково-педагогічної роботи 43 роки, є автором понад 300 наукових праць, в тому числі 29 винаходів, монографії, підручники  та навчальні посібники з грифом МОНУ.

В 2018-2021 рр. кафедру «Автомобілі» очолював к.т.н., доцент Сосик Андрій Юрійович. Випускник кафедри, автор понад 100 наукових і навчально-методичних праць, учасник більше ніж 40 міжнародних наукових і науково-практичних конференцій та форумів, присвячених галузевому машинобудуванню.

29 листопада 2019 року у м. Запоріжжя відбувся міжнародний фестиваль бізнес-ідей, за результатами якого Сосик А.Ю. разом з командою отримав диплом фіналіста конкурсу інноваційних стартапів.

В 2021 році започаткував на кафедрі нову освітню програму «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів».

З лютого 2022 року кафедру «Автомобілі» кафедру очолила к.т.н., доцент Дударенко Ольга Василівна.

В різні роки на кафедрі працювали викладачами та співробітниками навчально-допоміжного складу: Лях В.К., старш. викл.; Кузьменко В.О., к.т.н., доц.; Юдін В.П., к.т.н., доц.; Єресько В.О., к.т.н., доц.; Сергієнко О.В., к.т.н., доц.; Борисенко Г.В., старш. викл.; Гнатюк А.Є., старш. викл.; Артюх О.М., к.т.н., доц.; Кравець-Мінський О.В., майстер вироб. навч., Коваленко І.І., к.т.н., доц.; Єгоров Я.О., д.т.н., проф.; Брильов В.В., к.т.н., доц.; Писаревський В.І., старш. викл.

У вересні 1947 року Запорізький автомеханічний інститут був перейменований у Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування. У цей період на кафедрі навчалося понад триста студентів автотракторного факультету.

У 1957 році, коли Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування був перейменований у Запорізький машинобудівний інститут, а факультет сільськогосподарського машинобудування реорганізовано у машинобудівний факультет, тимчасово була припинена і підготовка фахівців за спеціальністю «Автомобілі і трактори».

З розвитком автомобільної промисловості в Україні і перепрофілюванням заводу «Комунар» на автомобільний виникла необхідність підготовки спеціалістів для автомобілебудівної промисловості.

Наказом Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР від 10 травня 1961 р. була відновлена робота автомобільного факультету, до якої увійшли кафедри опору матеріалів, теоретичної механіки і ТММ, теплотехніки і гідравліки, нарисної геометрії та креслення.

Перший прийом студентів у 1959 році був організований на ливарному факультеті. Уже в 1960 р. був відкритий прийом абітурієнтів на вечірнє і заочне відділення.

Кафедра «Автомобілі» вже у складі автомобільного факультету була сформована в 1964 р. на базі кафедри теплотехніки і гідравліки у складі: доц. Голомідова А.М. (зав. каф. до 1976 р.), Череваня В.М. (зав. каф. з 1976 до 1998 рр.), асистента Ляха В.К.

Початок організації лабораторної бази кафедри відноситься до вересня 1962 р. До цього часу під лабораторії кафедри було виділено два приміщення: одне – автомобільний бокс розформованої військової кафедри; друге – господарський навіс, під який підвели стіни і поставили ворота (нині склад у дворі головного корпусу). Активну роботи з оснащення лабораторій кафедри проводили асистент Лях В.К. і лаборант Писаревський В.І.

Починався перший навчальний рік з викладання дисциплін за фахом, і в першу чергу необхідно було організувати проведення лабораторних робіт з конструкції автомобіля.

Для виготовлення навчальних макетів і розрізів використовувалися двигуни й агрегати автомобілів, які були списані. Роботи виконувалися в основному вручну.

Розширювався навчально-допоміжний склад кафедри автомобілів. До робіт залучали лаборантів Фаткуліна К., Колесника Ю., Ківгило В., Плясовицю Ю.

Кафедра ТМ і ТММ передала на кафедру автомобілів після проведених випробувань автомобіль ЗАЗ-965. Це був перший ходовий автомобіль лабораторії. Лаборантом Писаревським В.І. були відновлені два стенди для випробування електроустаткування автомобіля, що стали основою для організації лабораторії електроустаткування. Згодом придбали світло-променеві осцилографи і підсилювальну апаратуру.

Активну участь у формуванні матеріальної бази брав Лях В.К., який неодноразово «штурмував» міністерські кабінети, «пробиваючи» заявки на устаткування.

Ректор інституту Михайлов П.А. і зав. каф. теплотехніки і гідравліки Ольяк В.Д. контролювали хід робіт зі створення лабораторної бази. Павло Андрійович щодня приходив у лабораторію, цікавився ходом робіт, тактовно підказував, як краще виконати ту або іншу роботу, і всі постійно відчували його підтримку.

Велику ініціативу й ентузіазм по створенню матеріальної бази виявляли студенти. Вони брали участь у виконанні всіх робіт. Руками студентів Ткаченка В., Гречка В., Скачка В. та ін. під керівництвом лаборантів був відновлений автомобіль ГАЗ-51, який довгі роки виконував роботи в інституті.

Кожний студент вважав своїм обов’язком зробити щось корисне для створення лабораторій кафедри. Студенти Борисенко Г. і Брильов В. (у майбутньому – викладачі каф. автомобілів) брали активну участь у створенні лабораторної бази.

Спочатку лабораторії кафедри автомолів створювалися при кафедрі теплотехніки і гідравліки і весь навчально-допоміжний персонал входив до складу цієї кафедри. Заняття по вивченню конструкції та теорії автомобілів проводилися викладачами Ляхом В.К., Дроздовим М.Г., потім у роботу включилися Голомідов А.М., Черевань В.М., Ольяк В.Д. та інші.

До початку офіційного створення кафедри в 1964 р. у корпусі № 1 під кафедру були виділені приміщення для лабораторії «Конструкція автомобіля і трактора», де багато сил для удосконалення матеріальної бази доклав лаб. Груша Д.П., людина з великим життєвим досвідом, військовий автомобіліст, у минулому командир військової частини. Завдяки його зусиллям лабораторія стала однією з кращих в інституті. В іншій, виділеній для кафедри автомобілів аудиторії була створена лабораторія електроустаткування автомобіля, яка оснащена за участю ас. Ляха В.К. і лаб. Писаревського В.І найсучаснішим у ті часи випробувальним устаткуванням.

В одному з навчальних корпусів інституту була обладнана лабораторія з експлуатації автомобіля (відповідальні Миронюк В., Рижов В.). Надалі роботу з вдосконалення цієї лабораторії продовжили Козирев В.Х. і Юдін В.П.

Викладачі і співробітники кафедри багато сил і енергії віддавали удосконалюванню навчального процесу, лабораторної бази, методичному забезпеченню. Розроблялися і виготовлялися навчальні й випробувальні стенди, наочне приладдя.

Для студентів були організовані курси з підготовки водіїв автомобілів, де водієм-інструктором був довгий час Лобанов В.М. Усі студенти перших випусків одержали посвідчення водія.

Перші випускники Борисенко Г.В., Брильов В.В., Коваленко І.І. були залишені для роботи викладачами на кафедрі , а потім, після служби в армії, з кафедри ТМ і ТММ перейшов випускник цього ж потоку Козирев В.Х.

Кафедрі не вистачало площ для подальшого розвитку. Відсутність приміщень стримувала розвиток не тільки навчальної, але й наукової роботи. В цей час проходила реконструкція вулиці Лепіка, під час якої були знесені окремі приміщення кафедри автомобілів. З ініціативи кафедри та ректора Михайлова П.А. був підтриманий типовий проект приміщення для лабораторій кафедри. Прив’язку проекту здійснив «Промбудпроект» у дворі корпусу № 2.

Головний інженер, а потім керуючий трестом «Запоріжалюмінбуд» Бєліков Борис Григорович, знайшов можливість допомогти в будівництві корпусу кафедри. І вже на початку 70-х років кафедра одержала нове приміщення, що відкрило широкі перспективи як для розширення матеріальної бази із забезпечення навчального процесу, так і для проведення науково-дослідних робіт.

До цієї роботи залучалися студенти всіх форм навчання. Так, за участю студентів денної, вечірньої і заочної форм навчання було розроблено і виготовлено оригінальне устаткування, яке ефективно застосовується в навчальному процесі і науково-дослідній роботі. Згодом кафедра поповнилася молодими вченими Брильовим В.В., Козиревим В.Х., Юдіним В.П., які успішно захистили дисертації кандидатів технічних наук. Вони активно працювали над впровадженням своїх наукових розробок у виробництво і навчальний процес. Виконання цих робіт велося під керівництвом зав. кафедри Голомідова А.М.

Продовжувачем науково-дослідних робіт став завідувач кафедри «Автомобілі» доц. Черевань В.М. Незабаром знову розпочалися будівельні роботи на кафедрі. Робота полягала в перекритті поверху корпусу і будівництва допоміжного приміщення у дворі кафедри. В результаті цих робіт кафедра одержала дві навчальні аудиторії і допоміжне приміщення, які розвантажили основні площі від допоміжного устаткування. Роботи виконувались колективом кафедри.

Перший випуск спеціалістів відбувся у 1964 році. На цей час кількість прийому абітурієнтів збільшилася до 6 груп. 

Згідно угоди про підготовку та перепідготовку фахівців між ЗНТУ та ЗАТ «ЗАЗ» на філії ЗНТУ в учбовому центрі ЗАТ»ЗАЗ» на заочній формі навчається більше 200 співробітників ЗАТ»ЗАЗ» по спеціальності «Колісні та гусеничні транспортні засоби».

За роки існування кафедрою підготовлено близько 5000 спеціалістів та магістрів з конструювання, виробництва та експлуатації автомобілів, які працюють в основному на автомобільних заводах колишнього Радянського Союзу. Значна кількість випускників працює в Запорізькій області та місті Запоріжжі. За цей час було підготовлено понад 100 випускників кафедри для іноземних держав. Серед випускників кафедри – громадяни Куби, Монголії, Індії, Афганістану, Сирії, Йорданії, В’єтнаму та інших держав.

Багато років науково-дослідна робота кафедри була спрямована на дослідження характеристик агрегатів транспортних машин та їх впливу на експлуатаційні показники. Розробки спрямовані на вивчення процесів функціонування окремих агрегатів і систем та підвищення техніко-економічних показників машин. У роботах співробітників кафедри знайшли вирішення питання раціональної конструкції і характеристик рульового управління, підвіски та шин для забезпечення прийнятих показників керованості і стійкості руху автомобілів; розробки технологічних процесів обслуговування паливної апаратури і систем живлення двигунів з метою поліпшення паливної економічності й екологічності автомобілів; оптимізації параметрів трансмісій автомобілів; оптимізації вибору колісних рушіїв повнопривідних автомобілів, автомобілів-амфібій і мобільної сільськогосподарської техніки.

Вирішення цих питань виконувалось у роботах вчених кафедри: проф., д.т.н. Бєлікова С.Б.; доцентів, к.т.н.: Брильова В.В., Козирева В.Х., Череваня В.М., Кузьменка В.А., Юдіна В.П., Сергієнка О.В., Слюсарова О.С.; старших викладачів Ляха В.К., Борисенка Г.В., Писаревського В.І.

Науково-дослідна робота кафедри проводилася спільно з виробничими об’єднаннями ЗАТ «ЗАЗ» (м. Запоріжжя), «АвтоВАЗ» (м. Тольятті), «Бобруйськшина» (м. Бобруйськ), УкртрансНДІпроект (м. Київ), автотранспортними підприємствами і станціями технічного обслуговування України, науково-дослідними установами і навчальними закладами, Східним науковим центром Транспортної академії України, Київським національним транспортним університетом, Московським державним технічним університетом (МАМІ), Харківським національним політехнічним інститутом.

У тісній співдружності з Управлінням головного конструктора автозаводу «Комунар», очолюваним у ті часи Стешенком В.П., під керівництвом к.т.н., доц. Голомідова А.М., співробітники кафедри брали участь у розробленні принципових конструктивних рішень передньопривідних легкових автомобілів.

Перші науково-дослідні роботи були спрямовані на виявлення експлуатаційних характеристик автомобілів з приводом на передні колеса і класичного компонування. Роботи були обумовлені створенням наукових засад для проектування першого в СРСР легкового автомобіля з приводом на передні колеса. Проведені дослідження дозволили одержати порівняльні експлуатаційні характеристики автомобілів передньопривідного і класичного компонування, що дозволило прийняти рішення про проектування передньопривідного автомобіля особливо малого класу. У дослідженнях того періоду наукової діяльності кафедри взяли участь Борисенко Г.В., Брильов В.В., Козирев В.Х., Коваленко І.І., Єресько В.О., Лях В.К., Писаревський В.І.

Результати цих робіт стали базовими для проведення дослідно-конструкторських робіт зі створення вітчизняних легкових автомобілів нового покоління ЗАЗ-1102, ВАЗ-2108, АЗЛК-2141.

Доцент Черевань В.М. займався теоретичними дослідженнями плавності руху автомобілів особливо малого класу з використанням для вирішення поставлених завдань аналогових моделюючих машин.

На кафедрі під керівництвом доцента Череваня В.М. проводилися дослідницькі роботи з Харківським тракторним заводом самохідних шасі із забезпечення плавності руху тракторного шасі. У результаті цих робіт були розроблені рекомендації для зниження вібронавантаженості на робочому місці оператора за рахунок характеристик сидіння і його вторинного підресорювання. У цих роботах брали участь старші викладачі Лях В. Д., Писаревський В.І.

Групою співробітників кафедри під керівництвом доц. Кузьменка В.А. проведені науково-дослідні роботи з удосконалювання техніки, що випускається Бердянським заводом дорожньо-будівельних машин. Під керівництвом і за участю доц., к.т.н. Юдіна В.П., зав. лаб. Кравець-Мінський А.В., Усенко С.І. розробили технологічні процеси з обслуговування і ремонту систем живлення карбюраторних двигунів в умовах АТП та проектну технічну документацію з виготовлення технічних засобів для виконання цих робіт. Результати роботи разом із ДержавтотрансНДІ (м. Київ) впроваджені в АТП України і Грузії. Виконано також роботи для ЦІНДТА (м. Ленінград) з діагностики карбюраторів двигунів внутрішнього згоряння.

Принципово новий етап у науковій діяльності кафедри починається з 1973 року.Перші науково-дослідні роботи в цей період проводяться за договором «Кафедра «Автомобілі» ЗМІ – кафедра «Автомобілі» МАМІ – автозавод «Комунар». Поступово обсяг робіт збільшується, і кафедра переходить на прямі зв’язки з «Комунаром». Основний напрямок досліджень зв’язаний з визначенням впливу конструктивних особливостей підвіски і рульового керування на керованість і стійкості руху автомобіля.

У цьому напрямку працювали к.т.н., доценти Брильов В.В. і Коваленко І.І, старші викладачі Борисенко Г.В. і Писаревський В.І., дещо пізніше к.т.н., доц. Сергієнко О.В.

У цей період кафедра багато уваги приділяє інструментальній оснащеності досліджень. На кафедрі розробляється і створюється оригінальний стенд для визначення моментів інерції, що дозволив конструкторським бюро ВАЗ, ГАЗ, ЗАЗ, АЗЛК визначити реальні значення моментів інерції автомобілів і застосувати їх при доведенні, модернізації і створенні нових автомобілів.

На кафедрі вперше в СРСР був розроблений і виготовлений оригінальної конструкції бортовий комплекс із живленням від бортової мережі для проведення випробувань керованості і стійкості руху автомобіля. Цей бортовий комплекс застосовується до цього часу на АвтоВАЗі і ПО «Бобруйськшина». Науковий імідж кафедри в автомобільному світі СРСР зростає. Надходять пропозиції від головного конструктора ВАЗ Мірзоєва Г.К. і головного інженера ПО «Бобруйськшина» Шишкіна А.Я., про проведення спільних робіт із доведення перспективних виробів цих заводів.

В ці роки при кафедрі створюється група з п’ятьох штатних співробітників НДС: Снесар Б.С., Степанченков В.А., Забаєв В.А., Ганжа Н.В., Ярмак Ю.А. Об’єм виконуваних госпдоговірних робіт у цей період досягає 80 тис. карб. на рік, що дозволяло постійно зміцнювати й оновлювати навчальну і наукову базу кафедри.

Вісімдесяті роки були продуктивними як у розвитку наукового потенціалу кафедри, так і в реальному втіленні результатів досліджень у виробництво. Були впроваджені на ВАЗ та ЗАЗ рекомендації по параметрах установки керованих коліс для автомобілів ВАЗ-2108 і ЗАЗ-1102, конструктивних особливостях передніх і задніх підвісок, на ПО «Бобруйськшина» впроваджені рекомендації з конструктивних особливостей радіальних шин із металокордом. Для підприємств-партнерів розроблялися оригінальні конструкції стендів, пристроїв, вимірювальної апаратури і т.д. Ряд оригінальних устаткувань захищено авторськими посвідченнями. Кафедра виконувала роботи зі створення легкового електромобіля на базі автомобіля ЗАЗ-1102.

Поряд із навчальною, науково-дослідною роботою викладачі кафедри ведуть активну суспільну і виховну роботу на факультеті, в університеті, очолюючи профспілкову і партійну організації (доценти Кузьменко В.О., Брильов В.В., Юдін В.П., старший викладач Писаревський В.І.)

З перших років роботи кафедри значна увага викладацьким складом приділяється студентським науковим дослідженням. Щорічно проводяться науково-технічні конференції «Дні науки», на яких студенти виступають з доповідями за результатами досліджень, виконуваних під керівництвом викладачів. У всесоюзних і всеукраїнських студентських конкурсах і олімпіадах наші студенти неодноразово завойовували призові місця.

Ще в 70-х роках студенти Костичев С., М’ягков С., Тітов С., Корж С. під керівництвом ст. викл. Борисенка Г.В., розробили конструкцію і виготовили дитячий автомобіль «Піонер-1» для автомістечків. Робота в цьому напрямку була продовжена студентами Войтенком С., Пилипенком, Маслюком А. і завершилася розробкою і виготовленням дитячого автомобіля «Піонер-2». Разом із кафедрою ЕМА було розроблено варіант такого ж автомобіля з електричним приводом і живленням від акумуляторної батареї. Ці розробки експонувалися на всеукраїнській і всесоюзній виставках науково-технічної творчості молоді.

Студентами Тригубом І., Костичевим В., Хаселевим Ю., Войним С., Майдебурою В. і Яцун С. вперше в СРСР був розроблений і виготовлений автомобіль «Баггі» (1972 р.), автомобіль-карт із регулюючим дорожнім просвітом для експлуатації по дорогах із різним покриттям.

Студенти і випускники кафедри були організаторами спортивного клубу «Трамплін», першого не тільки в Україні, але й у СРСР центру науково-технічної творчості молоді (1979 р.), ініціаторами і творцями НТЦ «ЗАЗавтотехніка», де і сьогодні під керівництвом викладачів і працівників НТЦ розробляються і виготовляються зразки нової автомобільної техніки.

Співробітники кафедри постійно приділяють увагу пошуку шляхів становлення вітчизняного автомобіле- і тракторобудування в нових економічних умовах. У зв’язку з розпадом старої системи розподілу виробництва в межах країн, що входили до складу СРСР, кризовими явищами в їх економіці, перепрофілюванням підприємств для задоволення своїх національних інтересів, автотракторобудування України практично виявилося паралізованим. Підйом галузі і її інтеграції у світову економіку стримуються відсутністю і нераціональною дією механізмів державного регулювання процесів імпорту, інвестування і стимулювання національного виробника продукції автотракторобудування. У цих умовах, з огляду на обмежені ресурси вітчизняного споживача автотракторної продукції, доцільно розвивати виробництво деяких машин як виробів крупновузлової збірки, із максимальним використанням потенціалу вітчизняного виробника і необхідного залучення зацікавлених іноземних інвесторів-постачальників комплектуючих.

Виробництво таких машин необхідно розміщувати на спеціалізованих підприємствах обмеженої потужності, не обтяжених високою питомою вагою накладних витрат, пов’язаних із підтримкою нераціонально функціонуючих структурних підрозділів та інфраструктури.

Згідно договору №1 від 20.08.1991 року між Запорізьким автомобілебудівним заводом «ЗАЗ» і Запорізьким машинобудівним інститутом (ЗМІ) відкрита філія кафедри «Автомобілі». На автозаводі «ЗАЗ» проводяться різні види практик з залученням до навчального процесу провідних фахівців, а також проводяться лабораторні та практичні заняття із використанням обладнання лабораторії стендових випробувань. Кращі студенти випускних курсів навчаються у школі кадрового резерву.

Згідно наданої Державною акредитаційною комісією ліцензії, з 1995 року розпочалася підготовка фахівців в університеті зі спеціальності «Колісні та гусеничні транспортні засоби». А з 2000 року на кафедрі відкрилась нова спеціальність «Двигуни внутрішнього згоряння».

До 100-річчя ЗНТУ кафедра одержала від своїх випускників, що працюють на Запорізькому автомобільному заводі «ЗАЗ» чудовий подарунок – лабораторію для «Випробування двигунів і агрегатів трансмісії автомобіля», обладнану гальмівною установкою з рекуперацією енергії.

У 2014 році в університеті створена нова кафедра «Двигуни внутрішнього згорання», яку очолив д.т.н., проф. Слинько Г.І., і спеціальність «Двигуни внутрішнього згорання» з кафедри «Автомобілі» перейшла на новостворену кафедру.

Багата Історія кафедри не тільки етапами росту і своїми досягненнями, а й своїми випускниками, серед яких видатні розробники та організатори виробництва і експлуатації автотракторної техніки, державні діячі, керівники і адміністратори різного рівня. З них: Атоян К.М. – к.т.н., головний інженер ДСКБ по автобусах, начальник головного КБ ЛАЗ; Шимков О.А. – д.т.н., проф., заступник головного конструктора колісних тягачів МАЗ; Безверхий С.Ф. – д.т.н., проф., директор ЦНДАП Міністерства автомобільної промисловості СРСР; Щербаков О.П. – начальник відділу вантажних автомобілів бюро перспективного проектування ВГК УАЗ, провідний спеціаліст відділу сертифікації автомобілів УАЗ; Бєліков С.Б. – д.т.н., проф., ректор ЗНТУ, Заслужений працівник освіти України; Папашев О.Х. – начальник управління головного конструктора заводу «АвтоЗАЗ», Голова Ради директорів ЗАТ «АвтоЗАЗ-ДЕУ», Голова правління ЗАТ з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод», Заступник Голови правління з виробничих питань «УкрАВТО», Віце-президент Корпорації «УкрАВТО», Заслужений машинобудівник України; Ластовецький М.І. – радник голови правління ЗАТ «ЗАЗ»; Плечун Ю.І. – начальник управління головного конструктора, технічний директор Запорізького автомобілебудівного заводу (ЗАЗ), технічний директор заводу легкових автомобілів Корпорації «УкрАВТО» в Польщі (FSO), перший заступник Голови правління ЗАТ «ЗАЗ», Віце-президент Корпорації «УкрАВТО», Президент Компанії з управління активами Корпорації «УкрАВТО»; Філіпенко С.В. - начальник управління головного конструктора, заступник Голови правління Запорізького автомобілебудівного заводу (ЗАЗ),заступник Голови правління заводу легкових автомобілів Корпорації «УкрАВТО» в Польщі (FSO), заступник Голови правління Корпорації «УкрАВТО»; Вяткін С.Г. – директор ТЦ ПАТ «ЗАЗ», Заслужений машинобудівник України; Ральченко Ю.Ю. – головний конструктор ПАТ «ЗАЗ», Заслужений машинобудівник України; Харкун В.М. – заступник головного конструктора КрАЗ, технічний директор КрАЗ; Прусов П.М. – д.т.н., провідний інженер-конструктор відділу омологації управління проектування і супроводу складання автомобіля дирекції з інжинірингу ВАТ «АвтоВАЗ», Заслужений машинобудівник РФ, Заслужений конструктор РФ; Лебединець В.І. – головний інженер ПАЗ; Макаров А.І. – начальник відділу легкових автомобілів бюро перспективного проектування ОГК УАЗ, начальник управління ДК УАЗ, Головний конструктор УАЗ; Артюх Н.Ф. – к.т.н., заст. директора з науки НДІ; Глушко В.І. – к.т.н., доц., декан машинобудівного факультету ЗНТУ, академік Підйомно-транспортної академії наук України; Козирев В.Х. – к.т.н., доц., професор кафедри «Автомобілі» ЗНТУ, академік Транспортної академії України; Дєдков М.В. – канд. істор. наук, доц., декан гуманітарного факультету, зав. кафедри українознавства та загальної мовної підготовки ЗНТУ; Москалюк А.М. – заступник головного конструктора ВАТ «АвтоВАЗ», ведучий конструктор проекту «ВАЗ 2110», директор проекту «Lada 4х4»; Карташов Є.Г. – к.ф.н., депутат Верховної ради України, мер м. Запоріжжя, Голова Держадміністрації Запорізької обл., Надзвичайний і Повноважений посол України у республіці Казахстан; Понеділко В.І. – канд.. істор. наук, доцент, народний депутат України; Семенченко О.М. - директор департаменту контрольно-ревізійної роботи та економічної розвідки, генерал-майор; Яковенко Ю.П. – Голова Наглядової ради ВАТ «Трест Запоріжалюмінбуд»; Столбінський В.В. – заст. голови міськвиконкому; Іванов І.Є. – Президент Запорізької обласної асоціації «Запоріжоблавтотранс»; Каплун В.І. – Головний інженер, технічний директор ВАТ «Павловський автобус», Член Ради директорів Корпорації «БОГДАН», Віце-президент Корпорації «БОГДАН»; Сазонов С.В. – заступник Голови правління виробничого об'єднання «АвтоЗАЗ», перший заступник Голови Запорізької обласної державної адміністрації, Голова правління, генеральний директор Холдингової компанії «АвтоКрАЗ», Голова Наглядової ради ПАТ «АвтоКрАЗ»; Шередеко Ю.Л. – науковий співробітник в галузі інформаційних технологій та систем НАН і МОНУ; Кузьменко А.В. – начальник навчального центру ПАТ «ЗАЗ», та інші.

 

Атоян Карл Макарович

Головний інженер ДСКБ по автобусах, начальник головного КБ ЛАЗ

(На фото) Виставка автобусів «ЛАЗ» в Кремлі у 1961 р. Головний конструктор заводу Атоян К. М. (в центрі) доповідає керівникам держави того часу Першому Секретарю ЦК КПРС Хрущову М.С., Першому заміснику Голови Ради Міністрів СРСР Мікояну А.І., Голові Президіума Верховної Ради СРСР Брежнєву Л.І. (в першому ряду, з ліва на право) та ін. про автобуси.

 

 

Папашев Олег Хайруллович

 

Начальник управління головного конструктора заводу «АвтоЗАЗ», Голова Ради директорів ЗАТ «АвтоЗАЗ-ДЕУ», Голова правління ЗАТ з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод», Заступник Голови правління з виробничих питань «УкрАВТО», Віце-президент Корпорації «УкрАВТО», Заслужений машинобудівник України.

 

 

 

Плечун Юрій Іванович

Начальник управління головного конструктора, технічний директор Запорізького автомобілебудівного заводу (ЗАЗ), технічний директор заводу легкових автомобілів Корпорації «УкрАВТО» в Польщі (FSO), перший заступник Голови правління ЗАТ «ЗАЗ», Віце-президент Корпорації «УкрАВТО», Президент Компанії з управління активами Корпорації «УкрАВТО».

 

 

Філіпенко Сергій Вадимович

Начальник управління головного конструктора, заступник Голови правління Запорізького автомобілебудівного заводу (ЗАЗ), заступник Голови правління заводу легкових автомобілів Корпорації «УкрАВТО» в Польщі (FSO), заступник Голови правління Корпорації «УкрАВТО».


 

Вяткін Сергій Германович

Директор ТЦ ПАТ «ЗАЗ», Заслужений машинобудівник України.

 

 

Ральченко Юрій Юрійович

Головний конструктор ПАТ «ЗАЗ», Заслужений машинобудівник України.

 

Восени 2003 року колективом кафедри «Автомобілі» при підтримці ректорату університету і деканату транспортного факультету була проведена реконструкція території навколо корпусу кафедри «Автомобілі». При цьому було спилено старі дерева, а замість них посаджені молоді. У висадженні молодих каштанів і беріз, приуроченому до дня народження університету, взяли участь і посадили свої дерева випускники кафедри минулих років: міський голова Карташов Є.Г., ректор ЗНТУ Бєліков С.Б., начальник міської ДАІ Щегольський Ю.А., перший декан автомобільного факультету Борисов Б.П., члени ректорату, декани, завідувачі кафедр університету, а також викладачі, співробітники і студенти транспортного факультету.

Кафедра «Автомобілі» сьогодні – це окремий двоповерховий корпус площею 866,4 м2 і допоміжне приміщення площею 197 м2. В корпусі розташовано 9 навчальних аудиторій та лабораторій загальною площею 756 м2 із розміщеними в них макетами, агрегатами і механізмами автомобілів і двигунів внутрішнього згоряння, розрізами механізмів двигунів, планшетами, плакатами та ін.

На кафедрі ведеться підготовка фахівців за освітніми ступенями «бакалавр» і «магістр», та освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст» за спеціальністю 133 - Галузеве машинобудування, за освітньою програмою (спеціалізацією) «Колісні та гусеничні транспортні засоби». Підготовка студентів здійснюється за денною та заочною формами навчання, на контрактній та бюджетній основі.

У запорізькому регіоні Запорізький національний технічний університет є єдиним вищим навчальним закладом, у якому ведеться підготовка фахівців з автомобілебудування. Потреба у підготовці спеціалістів із такого фаху є досить гострою в регіоні. Це визначається великою кількістю підприємств та організацій, які мають перспективи розвитку.

Сьогодні кафедра має потужну матеріально-технічну базу для проведення навчальних занять та науково-дослідної роботи студентів.

Програма підготовки фахівців автомобілебудівників, разом з загальноосвітнім блоком та блоком інженерних дисциплін, передбачає вивчення спеціальних курсів, більшість яких побудована на безперервному освоєнні й використанні сучасної комп’ютерної техніки.

Викладачі та співробітники кафедри постійно працюють над удосконалюванням навчального процесу, лабораторної бази, методичного забезпечення. Розробляють конспекти лекцій, методичні вказівки з виконання студентами лабораторних і практичних робіт, які видані в університетській друкарні і є незамінним практичним матеріалом для студентів. Розробляють і виготовляють інформаційні, навчальні й випробувальні стенди, наочне приладдя.

Сьогодні лабораторна база кафедри не тільки забезпечує навчальний процес, але дозволяє проводити і науково-дослідні роботи з вирішення актуальних технічних проблем виробництва, проводити наукові дослідження викладачам і аспірантам кафедри.

Основним напрямом наукової діяльності співробітників кафедри є поліпшення експлуатаційно-технічних властивостей колісних транспортних засобів вдосконаленням робочих процесів їх систем, агрегатів та механізмів.

Наукові дослідження викладачів кафедри відповідають їх науковій спеціалізації та навчальним дисциплінам, які вони забезпечують, і спрямовані на дослідження впливу: конструктивних та експлуатаційних параметрів теплових енергетичних установок (д.т.н., проф. Головчук А.Ф.), конструктивних параметрів трансмісій (к.т.н., доц. Козирев В.Х.), параметрів керування і конструкції гальмівних механізмів (к.т.н., доц. Сосик А.Ю.), робочих процесів рушіїв (к.т.н., доц. Слюсаров О.С.), систем безпеки (к.т.н., доц. Дударенко О.В.), показників маневреності та стійкості руху (к.т.н. Банніков В.О., старш. викл. Щербина А.В.), контактної взаємодії елементів трибоз’єднань типу «вал-втулка» з формованими зносостійкими структурами в умовах граничного тертя (к.т.н., доц. Кубіч В.І.) транспортних засобів на їх експлуатаційні показники.

До проведення на кафедрі науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт залучаються студенти, що забезпечує підвищення їх підготовки до самостійної інженерної діяльності й адаптації у сучасних умовах виробництва.

Практичні навички студенти отримують при проведенні лабораторних робіт у лабораторіях кафедри: «Конструкція шасі транспортних засобів», «Конструкція двигунів внутрішнього згоряння», «Діагностика двигунів внутрішнього згоряння», «Випробування транспортних засобів», «Стендові випробування транспортних засобів, їх агрегатів і систем», «Електричне, електронне і мікропроцесорне устаткування транспортних засобів», «Автоматичні системи транспортних засобів».

Кафедра «Автомобілі» співпрацює зі спорідненими кафедрами та фахівцями: Національного Транспортного університету (м. Київ), Київського національного технічного університету «Київський політехнічний інститут», Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, Кременчуцького технічного університету, Національної металургійної академії України (м. Дніпропетровськ), Національного університету «Львівська політехніка», Військової академії (м. Одеса). У травні 2016 року в рамках розвитку і розширення відносин між університетами, підвищення науково-технічних потенціалів їх структурних підрозділів, сприяння їх науковій співпраці й практичній реалізації наукових розробок, був складений договір між ЗНТУ і Карагандинським державним університетом ім. академіка Е.А. Букетова. Підтримуються науково-технічні зв’язки та співпраця з навчальною лабораторією новітніх триботехнологій Національного авіаційного університету м Києва. Це надає можливість забезпечувати якісну підготовку фахівців у відповідності до стандарту освіти для навчальних закладів IV рівня акредитації.

У 2015/2016 навчальному році колективом кафедри успішно проведено чергову акредитацію спеціалізації «Колісні та гусеничні транспортні засоби». Рішенням Акредитаційної комісії від 01 березня 2016 року ЗНТУ отримано сертифікат терміном на 5 років для підготовки магістрів за денною та заочною формами навчання у кількості по 20 осіб.

В умовах зростаючого процесу оновлення суспільства, наглядна агітація молодого покоління набуває все більшої актуальності. За поточний навчальний рік на кафедрі було виготовлено макет стенду, на якому кількома блоками представлено історію кафедри, видатних випускників,  професорсько-викладацький та допоміжний склад та матеріально-технічне забезпечення кафедри.

 

У 2016 році на кафедрі підготовлено стенд «Кафедра «Автомобілі» Запорізького національного технічного університету», розроблена емблема кафедри та цінна інформація для студентів, викладачів та гостей університету.Це історія кафедри, видатні випускники, колектив кафедри, навчальна та науково-дослідна робота кафедри.

 

 

 

Колектив кафедри «Автомобілі» 2016 року

 

На кафедрі автомолів велика увага приділяється профорієнтаційній роботі з випускниками шкіл та коледжів Запорізького регіону, які стоять перед вибором професійної діяльності.

Ким бути? Це питання хвилює учнівську молодь з року в рік. Професій багато, а вибір один. Шлях у самостійне життя повинен, безумовно, бути правильним, обдуманим і розміркувати про це потрібно вже тепер.

Правильний вибір професії сьогодні – запорука матеріального та морального благополуччя завтра.

Колектив кафедри «Автомобілі» щиро вітає першокурсників 2016 року зі святом урочистої посвяти у студенти. До лав майбутніх автомобілебудівників зараховано 42 випускника коледжів: Бердянського машинобудівного коледжу ЗНТУ, Запорізького будівельного коледжу, Токмацького механічного технікуму ЗНТУ та 3 випускника з повною загальною середньою освітою.

Бажаємо нашим майбутнім колегам отримати професію до душі і стати справжніми професіоналами своєї справи.

А абітурієнтів 2017 року запрошуємо опанувати таку цікаву та потрібну для незалежної України спеціалізацію – Колісні та гусеничні транспортні засоби.

Кафедра «Автомобілі» ЗНТУ активно підтримує проведення зустрічей випускників. На інтернет-сторінці провідний фахівець кафедри Решетняк О.В. написала: «…День зустрічі випускників - одночасно дуже радісний і трішки сумне свято. Радісний від того, що бачачи рідними за багато років навчання обличчя, душею і думками повертаєшся в дитинство і юність. А сумний він тому, що час летить невблаганно швидко, і з кожною наступною зустріччю це відчувається сильніше. У будь-якому навчальному закладі зазвичай існують свої традиції свята. Уже за тижні і навіть місяці починається активна підготовка до зустрічей, вирують соціальні мережі, організовуються пошуки друзів-однокласників. Здається, що сама юність десь в куточках серця завмирає від передчуття зустрічі з минулим. А той заряд веселощів, оптимізму і енергії, який дарують такі зустрічі, дає сили, змушує прагнути до нових висот і надовго залишається в пам'яті яскравим приємним враженням.

Збираються колишні студенти, збираються викладачі. Згадують, розчулюються, роняють скупу чоловічу або кришталеву дівочу сльозу на протерту рукавами парту. Розглядають пилові фотоальбоми ...

Так, зустрітися з улюбленими викладачами, деканами, однокурсниками, згадати щасливий студентський час, в вересні 2016 року, з нагоди вступу до ВНЗ 50 років тому і закінчення ВНЗ 45 років, зібралися колишні студенти 1971 року випуску гр. А-116, що проживають в різних містах: Запоріжжі, Бердянську, Мелітополі, Сімферополі, Нікополі, Євпаторії, Києві, Кременчузі, Кривому Розі, Кургані, Мінську, Черкасах, і навіть - США.

Девіз групи: «Йти неодмінно далі. Домагатися неодмінно більшого».

 

Фото напам’ять. Випускники кафедри «Автомобілі» 1971 року випуску, ЗНТУ – 2016 р.

 

У 1971 році 29 чоловік успішно закінчили автомобільний факультет (нині транспортний) ЗМІ ім. В.Я. Чубаря (нині ЗНТУ), отримавши спеціальність і кваліфікацію «інженер-механік», і які були направлені на роботу в різні міста: Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, Львів, Волгоград, Кишинів, Курган, Павлово, Шамрила.

По-осінньому сонячний і теплий день, повний яскравих фарб і усмішок, підтримував атмосферу свята. Упевнена кар'єра і самодостатність не загасили їх юнацького завзяття. Палаючі очі, щирі емоції, рвучкі жести відбивали радість зустрічі з Alma Mater, друзями студентства, улюбленими викладачами.

Випускники із задоволенням поспілкувалися, говорили про віхи життєвого шляху, про перипетії свого сімейного життя, трудові досягнення, поділилися секретами професійної майстерності, і звичайно, найцікавішими були їх студентські спогади, і смішні, і сумні. Аудиторія раз у раз вибухала оплесками, завмирала в легкому світлому смутку, наповнювалася добрим сміхом, коли згадували сцени з минулого студентського життя.

Колишні студенти мали можливість відвідати улюблені кафедри, аудиторії, корпуси нашого університету.

Багато вчорашніх студентів ЗНТУ (ЗМІ) стали висококласними фахівцями, впевнено посівши відповідальні посади в сфері автомобілебудування, а також інших галузей.

Зустріч випускників - збираються як перші випускники, так і наймолодші. Коло друзів неухильно розширюється, поповнюючись дітьми і внуками нинішніх випускників університету та його студентів. Це закон життя, що складається з низки поколінь.

У стрімкому темпі нинішнього життя важливо зберігати спадкоємність поколінь, мати можливість повернутися, хоч і ненадовго, в далеке прекрасне студентське минуле, зустрітися з викладачами, які дали знання і престижну професію, висловити їм щиру подяку.

Студентські роки завжди залишаться в пам'яті колишніх випускників, і згадують їх як прекрасна пора сподівань та надій. Саме в ці роки студенти знаходять головні цінності життя - знання, любов, родину, друзів. І куди б не закинула їх доля, вони завжди пам'ятають рідну Alma Mater, своїх наставників, товаришів і завжди раді зустрічі з ними…».

Нині колектив кафедри налічує 15 співробітників. Із них: 7 – викладачі, 8 – навчально-допоміжний склад.

Кафедра «Двигуни внутрішнього згорання» (ДВЗ) є однією з найстаріших кафедр НУ «Запорізька політехніка». Вона створена в 1944 році у Запорізькому автомеханічному інституті, що поновив роботу після звільнення міста від німецьких окупантів. У 1948 році на основі кафедри двигунів внутрішнього згоряння створена кафедра «Теплотехніка і гідравліка», яка входила до складу автотракторного факультету, машинобудівного факультету (з 1957 року), автомобільного факультету (з 1961 року). У 1948 навчальному році кафедри двигунів і автомобілів були об’єднані.

На базі кафедри теплотехніки і гідравліки в 1964 р. була знову сформована кафедра «Автомобілі». В 2000 році на кафедрі «Автомобілі» відкрито спеціальність «Двигуни внутрішнього згорання». Викладачі кафедри «Теплотехніка і гідравліка» приймають активну учать в підготовці студентів.

В 2014 році на основі кафедри «Теплотехніка і гідравліка» транспортного факультету створено випускову кафедру двигунів внутрішнього згорання, яка забезпечує підготовку кваліфікованих фахівців за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», освітньої програми «Двигуни внутрішнього згорання» – бакалаврів та магістрів денної і заочної форм навчання. Кафедра забезпечує навчальний процес за 47 навчальними дисциплінами (з них 39 – спеціальних), а також проведення виробничої і переддипломної практики, виконання курсових проектів і робіт, атестацію, дипломування.

Кафедрою послідовно керували доцент В. С. Комаров (1944–1945 р.); доцент А. Н. Югендфайн (1945–1947 р.); к.т.н., доцент Г. Д. Берштейн (1947–1949 р.); к.т.н., доцент М. Г. Круглов (1948–1953 р., у подальшому д.т.н., професор, заслужений діяч науки і техніки СРСР); к.т.н., доцент В. Д. Ольяк (1953–1979 р.); д.т.н., проф. Я. О. Єгоров (1979–1988 р.); к.т.н., доцент М. П. Бурчак (вересень 1982р.–серпень 1983 р.); д.т.н., проф. П. Г. Краснокутський (1988–1997 р.); д.т.н., проф. Я. О. Єгоров (1997–2005р.); д.т.н., проф. О. М. Скляревський (2005–2007 р.); д.т.н., проф. Г. І. Слинько (з 01.02.2007 р. по 31.03.2024 р.).

Співробітники кафедри підготували і видали 15 підручників і навчальних посібників з грифами Міністерства освіти УРСР і МОН України, понад 250 методичних розробок зі спеціальних, теплотехнічних, гідравлічних дисциплін, опублікували понад 500 наукових статей.

Важливою складовою частиною діяльності кафедри є наукова праця. Вона спрямована на удосконалення машин, технологічного устаткування і процесів з метою енергозбереження, поліпшення показників машин та властивостей матеріалів. Кафедра має для цього дві навчальні лабораторії. Основні наукові напрямки кафедри: термогазодинамічні процеси у комбінованих двигунах внутрішнього згоряння, цей напрям очолює д.т.н., професор Г. І. Слинько, виконавці: к.т.н., доцент В. О. Мазін, к.т.н., ст. викладач Р. Ф. Сухонос; теплофізичні та газодинамічні процеси у металургійному виробництві – к.т.н., ст. викладач Н. О. Євсєєва, ст. викладач Н. Є. Рябошапка; механізми деформації і руйнування конструкційних матеріалів – к.т.н., доцент С. О. Беженов. Роботи в науковому напрямку «Машинне моделювання і дослідження динамічних процесів в об’ємних гідроприводах машин і агрегатів» на каф. «Теплотехніка і гідравліка» велися з 1974 року під керівництвом проф. О. М. Скляревського.

Одним з основних наукових напрямків на кафедрі є удосконалення показників комбінованих двигунів внутрішнього згоряння. Роботи в цьому напрямку ведуться з 1964 р. під керівництвом проф. Я. О. Єгорова. В теперішній час цю тему очолює д.т.н., проф. Г. І. Слинько.

Завідувач кафедри «Теплотехніка і гідравліка» ЗМІ Михайло Георгійович Круглов протягом тривалого часу завідував кафедрою Е-2 «Комбіновані двигуни внутрішнього згоряння» у Московському вищому технічному училищі ім. М. Е. Баумана, обіймав відповідальну державну посаду, він був заступником голови Державного комітету з науки і техніки при Раді Міністрів СРСР, керував машинобудівним напрямком.

Однією із найяскравіших постатей на автомобільному факультеті був кандидат технічних наук, доцент Валентин Дмитрович Ольяк. Валентин Дмитрович керував кафедрою «Теплотехніка і гідравліка» протягом 26 років. У період становлення кафедри під його керівництвом і за його особистої участі створено основні лабораторії теплотехнічного і гідравлічного напрямків, що були обладнані сучасними для того часу установками і приладами. В. Д. Ольяк активно працював у науці, опублікував 65 наукових праць; головним напрямком його наукової діяльності були дослідження у галузі нестаціонарної теплопровідності.

У 60-і роки ХХ століття група співробітників під керівництвом доцента В. Д. Ольяка розробила конструкцію і методику розрахунку гальмівного пристрою індукційного типу, що і тепер застосовується при випробуваннях двигунів внутрішнього згоряння. Одна з цих конструкцій знайшла застосування на заводі «Дальдизель» (Росія, Хабаровськ).

Ярослав Олексійович Єгоров у 1957 році закінчив Московське вище технічне училище імені М. Е Баумана за спеціальністю «Двигуни внутрішнього згоряння». З 1957 по 1960 р. працював конструктором на турбомоторному заводі у Свердловську. З 1961 по 1963 р. – аспірант МВТУ ім. М. Е. Баумана. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію. З грудня 1963 року працював у ЗМІ. З 1979 по 1988 р. та з 1997 по 2005 р. завідував кафедрою «Теплотехніка і гідравліка». Працював на посаді професора на кафедрі «Автомобілі». У 1977 році захистив докторську дисертацію за темою «Газова динаміка комбінованих двигунів внутрішнього згоряння». Під його керівництвом підготовлені та захищені три кандидатські дисертації. За результатами досліджень опублікував 110 наукових праць. Сфера наукових інтересів: термодинамічні та газодинамічні процеси у комбінованих двигунах внутрішнього згоряння. Тривалий час тісне співробітництво здійснювалося з ВО «Південьдизельмаш»: на кафедрі виконано розрахункові й експериментальні дослідження систем газоповітряного тракту і газотурбінного наддуву двигунів серії 6ЧН-12/14 і 12ЧН-14/14. У результаті цих досліджень істотно уточнено розрахункові методики визначення параметрів стану робочого тіла в циліндрі й основних енергетичних і економічних показників двигунів. Запропоновано конструкцію нового клапанного пристрою, що забезпечує більш ефективний перебіг робочих процесів, що призвело до поліпшення економічності рухомої установки. Отримані дані використано при удосконаленні серійних двигунів типу ЧН-12/14 і при проектуванні нового двигуна 12ЧН-14/14.

Зокрема Я. О. Єгоров є автором та співавтором навчальних посібників: «Физико-математическая модель рабочего цикла двигателя внутреннего сгорания автотракторного типа», «Основы теории комбинированных двигателей внутреннего сгорания автотракторного типа», «Теоретичні основи теплотехніки у системах машинобудування». У даний час працює на посаді професора на кафедрі «Автомобілі».

Понад 30 років на кафедрі «Теплотехніка і гідравліка» працював Олександр Миколайович Скляревський. З вересня 2005 року очолював кафедру. Після закінчення інституту з червоним дипломом (1969 рік) працював у Запорізькому об’єднанні «Моторобудівник» – конструктором, а згодом – начальником групи конструкторів. Після п’яти років праці в об’єднанні О. М. Скляревський повернувся до «машинки» досвідченим конструктором, працював старшим інженером науково-дослідного сектору. У 1982 року захистив кандидатську дисертацію з теми «Розроблення і дослідження гідравлічного слідкувального привода».

За цей період кафедрою на основі договорів з підприємствами виконані науково-технічні розробки. Разом із Запорізьким моторобудівним заводом (нині «Мотор-Січ») розроблено системи автоматичного регулювання газотурбінної установки ТКУ-400 і електрогідравлічний слідкуючий привод випробувальної установки для вісесиметрічного навантаження дисків турбін авіаційних газотурбінних двигунів. Впровадження результатів цих робіт дозволило підвищити ресурс авіаційних газотурбінних двигунів. Для спеціального конструкторського бюро випробувальних машин (СКБИМ, м. Армавір, Росія) розроблено комплекс математичних моделей і машинних програм для розрахунку характеристик випробувальних машин і оптимізації їхніх параметрів. Згідно з договором з Мелітопольським заводом тракторних гідроагрегатів розроблено програму машинного моделювання і розрахунку динамічних процесів у гідророзподільнику Р-80. Проведено дослідження динаміки розподільника й оптимізація його параметрів. Для заводу «Днепроспецсталь» виконані дослідження нестаціонарних процесів у гідравлічній системі зрівноважування валків прокатного стану. Розроблено рекомендації зі зниження коливань тиску в силових гідроциліндрах і гідромашинах, що дозволило підвищити надійність і довговічність шпиндельного вузла. Проведено роботи по створенню гідравлічного приводу з мультиплікатором, призначеного для циклічного навантаження внутрішніх порожнин вузлів і деталей гідравлічним тиском.

За зазначеним науковим напрямком опубліковано 60 наукових статей, у т.ч. отримано 5 авторських посвідчень СРСР, видано 3 навчальні посібники: «Машинное моделирование электрогидравлических следящих приводов» , «Объемный гидропривод» , «Электрогидравлический следящий привод», що мають гриф Міністерства освіти УРСР та Міністерства освіти і науки України. У 2004 році О. М. Скляревський захистив докторську дисертацію з проблем моделювання і дослідження нестаціонарних процесів в об’ємних гідроприводах.

У даний час очолює кафедру «Гідромашини, гідроприводи і гідропневмоавтоматика» у Санки-Петербурзькому інституті машинобудування (ЛМЗ-ВТУЗ).

Слинько Георгій Іванович – доктор технічних наук, професор, академік Академії інженерних наук України, член Українського товариства з механіки руйнування матеріалів, відмінник освіти України. У 1970 р. закінчив з відзнакою ЗМІ за спеціальністю «Автоматизація металургійного виробництва». З 1970 по 1994 рік працював на Мелітопольському моторному заводі. Пройшов трудовий шлях від майстра з ремонту ливарного обладнання до головного металурга заводу. У 1990 році без відриву від виробництва закінчив навчання в аспірантурі при ЗДТУ і захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «Матеріалознавство». З 1994 по 1998 рік працював професором на кафедрі «Технологія конструкційних матеріалів» Таврійської державної агротехнічної академії. З 1998 по 2007 рік – професор кафедри «Технологія металів» ЗНТУ. У 2005 р. захистив докторську дисертацію за спеціальністю «Матеріалознавство». З 2007 і по теперішній час – завідувач кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» («Теплотехніка і гідравліка» до 2014 року) ЗНТУ. Сфера наукових інтересів в галузі матеріалознавства і металургії з питань зміцнення матеріалів для машинобудування. Виконав наукові та технологічні розробки щодо структурного зміцнення матеріалів для деталей газорозподільного механізму двигунів внутрішнього згоряння серій МеМЗ та «Мотор-Січ». Сумарний річний економічний ефект від впровадження розробок у виробництво склав понад чотирьох мільйонів гривень. Автор понад 140 публікацій, у тому числі 3-х навчальних посібників та 2 монографій, має 7 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. Зокрема, автор монографії «Фосфористый чугун: материаловедческие аспекты структурного упрочнения», співавтор і науковий редактор навчального посібника «Теплотехнічні процеси та теплова обробка матеріалів і виробів», співавтор монографії: «Структура та опір руйнуванню залізовуглецевих сплавів».

Підготував одного доктора технічних наук за спеціальністю «Матеріалознавство». Г. І. Слинько нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, є відмінником освіти України.

Тривалий час на кафедрі працювали учасники Великої вітчизняної війни Б. П. Борисов, В. І. Дєчєв, М. П. Бурчак. Доцент Борис Петрович Борисов у період від створення факультету у 1961 р. до 1985 р. був його деканом. Доцент В. І. Дєчєв є автором двох підручників за курсом «Гідравліка, гідромашини і гідроприводи». Ветерани кафедри доцент Г. М. Кідіна, доцент Л. Г. Носарєв, доцент А. В. Брильов, ст. викладач Ю. О. Мочалов відрізнялися високим професіоналізмом у педагогічній діяльності й уважним ставленням до студентів.

Доцент Анатолій Васильович Брильов у 70-і роки виконав цікаве дослідження із запису похідної тиску в циліндрі, для чого він розробив методику та сконструював оригінальний датчик індукційного типу. Застосування цієї методики та датчика істотно розширило можливості експериментального дослідження робочих процесів у ДВЗ.

У 60-70-і роки під керівництвом доцента Л. Г. Носарєва у співдружності з Запорізьким алюмінієвим заводом на кафедрі велися наукові роботи з удосконалювання системи гідротранспорту в алюмінієвому виробництві. Результатом цих робіт стало поліпшення характеристик відцентрових насосів, використовуваних для подачі пульпи.

Важливим досягненням кафедри було створення аеродинамічної труби (керівник проекту доцент В. І. Дєчєв), що використовувалася для оцінки аеродинамічного опору моделей кузова автомобіля «Запорожець» і вибору оптимальної форми кузова, а також для раціонального проектування повітропотоків у системі повітропостачання двигуна.

У цей же період доценти кафедри Валерій Іванович Дєчєв і Галина Миколаївна Кідіна виконали дослідження систем масляного охолодження трансформаторів високої потужності. Результати цієї роботи використані при проектуванні систем охолодження сучасного трансформаторного устаткування. Робота «Дослідження гідравлічного опору діалізатора апаратів штучної нирки» , виконана доцентами В. І. Дєчєвим і Г. М. Кідіною, знайшла високу оцінку і застосування в спеціальних медичних установах області. В житті вони були не тільки талановитими вченими, вони були зразком і як подружжя.

Тривалий час на кафедрі діє секція «Теплофізика технологічних систем»; яку раніше очолював доцент. О. М. Улітенко. Науково-дослідні роботи студентів, виконані під керівництвом викладачів кафедри, відзначено дипломами і грамотами; спільно зі студентами опубліковано статті, отримано патент на винахід; один студент став стипендіатом президента України. Дослідження проводилися за замовленням ВАТ «Мотор-Січ», ВАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «Запоріжсталь». У різні роки наукові дослідження в галузі теплофізичних процесів проводилися разом з вченими провідних НДІ (інститут металургії АН СРСР, ЦНДІчермет, ІЧМ, УкрНДІспецсталь та ін.). Наукові розробки впроваджено у виробництво у вигляді технологічних інструкцій, ДСТ, що регламентують виробництво металопродукції зі значними економічними ефектами.

Доцент Єгоров О. В. працював в інституті з 1969 року. Прийшов на кафедру ТЛП у науково-дослідну лабораторію після більше 10 років праці на ЗТМК (Запорізький титаномагнієвий комбінат) в якості апаратника (плавильника). У ЗМІ пройшов шлях від механіка ГНДЛ–1 до старшого наукового співробітника.

Отримавши в 1976 році диплом інженера-механіка, працював у лабораторії – механіком, старшим науковим співробітником, активно займався науково-дослідницькою роботою, готував дисертацію. 1983 року Олександр Валентинович захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «Матеріалознавство у машинобудуванні». Понад 20 років О. В. Єгоров працював на кафедрі «Теплотехніка і гідравліка» , викладав студентам дисципліни: «Теоретичні основи теплотехніки» , «Термодинаміка» , «Енергетичні установки» . Багато зусиль та уваги приділяв розробленню методичного забезпечення спеціальності «Енергетичний менеджмент» . Він був одним з кращих, найбільш досвідчених викладачів кафедри, автор понад 50 наукових і навчально-методичних праць. За час роботи в університеті Олександр Валентинович виховав тисячі студентів, виявляючи професійні якості викладача, вченого. Високий професіоналізм, скромність, чуйність викликав повагу співробітників кафедри і студентів університету.

Понад 30 років доцент О. М. Улітенко працював в нашому університеті, в якому теж навчався і який закінчив 1978 року. Працював на кафедрі «Машини і технологія ливарного виробництва» на посадах інженера, старшого інженера, старшого наукового співробітника. Успішно закінчив 1981 року аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію. У 1985 році став доцентом кафедри «Теплотехніка і гідравліка» . Олександр Миколайович досконало засвоїв теплотехнічні дисципліні. Цікаво читав лекції, проводив лабораторні і практичні заняття, курсові роботи і проекти. Олександр Миколайович поєднував викладацьку роботу з наукою. Він – автор понад 130 наукових публікацій, одержав 4 авторські свідоцтва, розробив чимало методичних вказівок, видав 7 монографій і 3 навчальні посібники. Брав активну участь у науково-технічних конференціях, мав патенти України на винаходи. Відзначений знаком «Изобретатель СССР». Улітенко О. М. завжди був у творчих пошуках. Йому були притаманні чесність, порядність, принциповість, висока ерудиція, за що його шанували викладачі і студенти.

Колектив кафедри опікується підготовкою науково-педагогічних кадрів. За час існування кафедри її співробітники захистили чотири докторських дисертації: Я. О. Єгоров, Л. В. Морозов, П. Г. Краснокутський, О. М. Скляревський та десять кандидатських: А. В. Брильов, О. М. Скляревський, О. І. Беженов, В. В. Омельченко, В. Г. Казанський, В. І. Царіков, В. О. Мазін, О. В. Шперний, Н. О. Євсєєва, С. М. Ткаченко.

На теперішній час доценти на кафедрі Беженов С. О. та Мазін В. О. працюють над докторськими дисертаціями; ст. викладач Рябошапка Н. Є. навчається в аспірантурі.

Кафедра підтримувала і підтримує регулярні наукові і виробничі зв’язки з багатьма підприємствами і науковими установами колишнього СРСР і України, серед яких: ПАТ «Мотор Січ», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», Мелітопольський моторний завод, ВО «Південьдизельмаш», Мелітопольський завод тракторних гідроагрегатів, НТУ «Харківський політехнічний інститут», Харківський національний автомобільно-дорожний університет, Харківський національний аерокосмічний університет, НТУУ «КПІ», НТУ «Львівська політехніка» та ін.

В даний час кафедра «Двигуни внутрішнього згорання» веде інтенсивну роботу по удосконалюванню навчального процесу дисциплін для однойменної освітньої програми, по забезпеченню теплотехнічних і гідравлічних дисциплін, а також спеціальних дисциплін по спеціальностях 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, 134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка, 192 Будівництво та цивільна інженерія, 131 Прикладна механіка, 132 Матеріалознавство, 136 Металургія.

Наукові праці і методичні розробки кафедри охоплюють широкий спектр галузей від металургії і машинобудування до медицини. Результати цих робіт мають важливе значення для розробки й удосконалювання двигунів, технологічних процесів, технічних систем, машин і апаратів, де використовуються теплота, рідини і гази.

 

У даний час на кафедрі працюють та забезпечують навчальний процес: 1 доктор технічних наук, професор; 6 кандидатів технічних наук, доцентів, 4 старших викладачі, 10 осіб навчально-допоміжного персоналу.

Прізвище, ім'я, по батькові Науковий ступінь, вчене звання Посада
Артюх Олександр Миколайович канд. техн. наук, доцент в.о. завідувача кафедри
Слинько Георгій Іванович доктор техн. наук, професор професор
Беженов Сергій Олександрович канд. техн. наук, доцент доцент
Дударенко Ольга Василівна канд. техн. наук, доцент доцент
Євсєєва Наталія Олексіївна канд. техн. наук, доцент доцент
Кубіч Вадим Іванович канд. техн. наук, доцент доцент
Слюсаров Олександр Степанович канд. техн. наук, доцент доцент
Рябошапка Наталя Євгеніївна старший викладач
Слинько Віра Василівна старший викладач
Сухонос Роман Федорович магістр старший викладач
Цокотун Павло Васильович старший викладач
Усенко Сергій Іванович майстер виробничого навчання
Алмаєв Віктор Іванович завідувач навчальної лабораторії
Авраменко Анатолій Анатолійович завідувач навчальної лабораторії
Мотін Ігор Вікторович завідувач навчальної лабораторії
Решетняк Оксана Валентинівна провідний фахівець
Бібіна Наталія Петрівна провідний фахівець
Коваленко Сергій Олександрович провідний фахівець
Білостоцька Ангеліна Олегівна старший лаборант
Бокарьов Владислав Ігорович магістр старший лаборант
Швидкий Андрій Анатолійович магістр старший лаборант

 

Кафедра «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки» має навчальні та лабораторні приміщення в трьох корпусах університету.

І КОРПУС (вул. Жуковського, 64)

Приміщення кафедри в головному корпусі: 129, 133 (навчально-методична лабораторія), 131, 135, 137 (викладацькі), 139 (комп'ютерний клас), 141

В аудиторії 141 розміщується навчальна лабораторія випробування двигунів внутрішнього згорання і лабораторія теплотехніки. У цих лабораторіях використовується таке обладнання:

  • Навантажувальний стенд на базі двигуна ВАЗ-2101 з гальмом індукційного типу ІТ-22;
  • Двигун бензиновий роторно-поршневий Mazda 13B-MSP Renesis;
  • Двигун бензиновий Volkswagen-Audi YN (EA827) у розрізі;
  • Двигун бензиновий Geely MR479QA;
  • Двигун бензиновий МеМЗ-245 у розрізі - 2 шт.;
  • Двигун дизельний К-661 (6ЧН 12/14);
  • Двигун дизельний ГАЗ-542.10 з повітряним охолодженням;
  • Двигун дизельний ЯМЗ-236 у розрізі;
  • Двигун дизельний Raba-MAN у розрізі;
  • Двигун бензиновий ВАЗ-2108;
  • Двигун бензиновий МеМЗ-968 у розрізі;
  • Двигун бензиновий лодочний Вихрь-25 у розрізі;
  • Двигун бензиновий УД-25Г;
  • Двигун бензиновий ПД-10;
  • Двигун бензиновий Д-300;
  • Двигун бензиновий П-350;
  • Комплект наочних посібників деталей ДВЗ - понад 110 найменувань;
  • Комплект навчальних плакатів зі спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» та з теплотехнічних дисциплін ;
  • Апарат для розгонки нафтопродуктів;
  • Прилади для вимірювання тиску насиченої пари нафтопродуктів;
  • Комплект навчальних ареометрів - 2 шт.;
  • Віскозіметр ВУ;
  • Прилад стробоскопічний Э-102;
  • Taxoмeтp TЭCA;
  • Taxoмeтp CT-5;

  • Xpoмaтoгpaф Гaзoxpoм 3101;
  • Bаги цифepб. BЦП-10;
  • Термостат У-8;
  • Вимірювач теплоємності ИТ-С-400;
  • Вимірювач теплопровідності ИТ-C-400;
  • Вимірювач ИТЭМ-1М;
  • Психрометр;
  • Барометр-анероїд;
  • Дифманометр ДТ-50 - 12 шт.;
  • Вентиляційна установка.

Аудиторія 139 – комп’ютерний клас на 7 машин, де виконуються теплотехнічні і газодинамічні розрахунки для лабораторних і практичних робіт, практичні заняття з дисципліни «САПР ДВЗ», тепловий і динамічний розрахунки ДВЗ під час курсового і дипломного проектування, показ презентацій з різних дисциплін, підготовка магістрів і аспірантів.

В аудиторії 129 знаходиться комп’ютеризована навчально-методична лабораторія.

ІІ КОРПУС (вул. Гоголя 64)

Лабораторія гідравліки знаходиться у другому навчальному корпусі НУ «Запорізька політехніка». Вона пристосована для проведення лабораторних і практичних занять з дисциплін «Гiдравлiка, гiдро- та пневмоприводи», «Технічна механіка рідини та газу» та «Гiдрогазодинамiка».

У цій лабораторії використовується таке обладнання:

  • Установка для ілюстрації рівняння Бернуллі;
  • Установка для побудови характеристики гідравлічного насоса;
  • Установка для дослідження витікання рідин;
  • Комплект гідравлічних вимірювальних приладів;
  • Розрізи гідравлічних насосів;
  • Установка типу У-437-62;
  • Установка типу У-653-71;
  • Зразки гідравлічних пристроїв (гідромуфти, запірна арматура тощо);
  • Комплект навчальних плакатів з гідравліки.

АВТОМОБІЛЬНИЙ КОРПУС (вул. Гоголя 64-А)

Лабораторія «Конструювання і розрахунку, експлуатації і випробування автомобіля»

№ 51а, площа 216 м2

  • Автомобіль ЗАЗ 11023 з дослідним обладнанням для проведення дорожніх випробувань;
  • Стенд для випробування передніх і задніх гальм автомобіля (власна розробка);
  • Стенд інерційний з біговими барабанами для визначення тягово-динамічних характеристик автомобіля (власна розробка);
  • Машина тертя СМЦ-2;
  • Газоаналізатор “Інфраліт–1100” ;
  • Стенд для визначення експлуатаційних характеристик шин (власна розробка);
  • Стенд для визначення центру ваги та моменту інерції автомобіля (власна розробка);
  • Стенд для визначення статичної характеристики гальмівного механізму вантажного автомобіля (власна розробка);
  • Стенд для визначення кутів встановлення керуючих коліс  автомобіля;
  • Оглядова канава з роликовим гальмівним стендом для діагностики технічного стану гальмівної системи ;
  • Стенд для балансування коліс легкових автомобілів;
  • Стенд для визначення експлуатаційних характеристик підсилювача керма вантажного автомобіля (власна розробка);
  • Стенд для визначення відведення коліс автомобіля(власна розробка);
  • Роликовий навантажувальний стенд для визначення тягово-швидкісних властивостей автомобіля (власна розробка);

 

Лабораторія «Випробування ДВЗ»

№ 52а, площа 54 м2

  • Стенд для випробування ДВЗ з динамометром постійного струму OS 736–4/V ПМА , модернізований з використанням сучасних  електронно-вимірювальних пристроїв;
  • “Палтест JT-251”;
  • “Єлкон –S 300”;
  • Повнокомплектний діагностичний прилад MtPro 4;
  • Сканер SMSDiagnostics та ELM 327

 

Лабораторія «Електро-обладнання автомобілів, тракторів та самохідних машин»

№ 54а, площа 81 м2

  • Стенд для перевірки генераторів і стартерів HITEKA U808;
  • Стенд для перевірки електрообладнання автомобіля;

  • Осцилограф К 12-22 (2 шт.);
  • Посилювач сигналів ТА-5;
  • Випрямляч-блок живлення В-24;
  • Контрольно-випробувальний стенд КІС-2;
  • Стенд для перевірки приладів системи запалення автомобілів СПЗ-6;
  • Блок живлення для стенда СПЗ-6;
  • Тахометр ТЕСА;
  • Устаткування для навантаження УТС1-12/35;
  • Стенд для перевірки електрообладнання автомобіля СІ-968.

Лабораторія «Діагностики двигунів внутрішнього згорання»

№ 55а, площа 54 м2

  • Електродинамічний (індукторний) гальмівний стенд для випробування ДВЗ з робочими зразками двигунів ВАЗ-2101 та Д-21;
  • Стенд для випробування ПНВТ;
  • Стенд для перевірки карбюраторів і паливних насосів бензинових двигунів;
  • Прилади та інструменти для діагностування технічного стану ДВЗ (компресометри, стетоскопи, стробоскопи и т.д.)

  • Двигун 2СДВ та двигун СНД-16 з генераторною установкою.
  • Стенд силового агрегату з трансмісією ГАЗ-24;

Майстерня

№ 55а-II, площа 54 м2

  • Фрезерувальний верстат
  • Токарно-гвинторізний верстат
  • Настільно-свердлильний верстат
  • Наждачний верстат

Аудиторія конструкції автомобіля і трактора

№ 56а, площа 54 м2

  • Плакати з конструкції ДВЗ та автомобілів;
  • Макети:

- елементів трансмісії автомобіля;

- елементів підвіски автомобіля;

- елементів гальмівної системи;

-  рульового керування,

- роздавальних  коробок передач та приводу ведучих коліс.

Лабораторія комп’ютерних технологій

№ 57а, площа 54 м2

  • Системний блок «ROMA PC» – 20 шт.
  • Монітор SAMSUNG 793DF – 19 шт.
  • Монітор FLATRON LG 1750S – 1 шт.

Аудиторія «Автоматичних систем транспортних засобів» 

№ 62а, площа 54 м2

  • Макети двигунів з навісним обладнанням:

- МеМЗ–307 (4 цил.);

- Daewoo Matiz 0.8i MT M19;

- Opel X16XEL;

- ВАЗ-2108;

- Д–250;

  • Макет системи одноточечного впорскування паливаSIEMENS;
  • Роботизована коробка передач Audi;
  • Елементи рульового керування Audi A6, Mercedes-Benz;
  • Стенди з компонентами електронного обладнанням автомобіля;
  • Термічний шкаф з осцилографом;
  • Макети пружних пневматичних елементів підвіски автомобіля.
  • Осцилографи, генератори імпульсів, вольтметри,  омметри та інше електронно-вимірювальне обладнання.

Аудиторія «Експлуатації та ремонту транспортних засобів» 

№ 63а, площа 54 м2

  • Макети двигунів та елементів трансмісії:

- ВАЗ-2101 (чотирьохциліндровий);

- ЗМЗ-4023 (чотирьохциліндровий);

- ВАЗ 2101Д(дизель чотирьохциліндровий);

- ЗМЗ -24

  • Вузли та деталі:

- трансмісії автомобіля (ведені диски зчеплення, синхронізатори КП, муфти переключення передач, елементи синхронізаторів КП опори карданного валу і т.д.)

- ДВЗ (Блоки ДВЗ, головки блоків, ЦПГ, елементи ГРМ,  і.тд.)

- агрегати паливоподачі (ПНВТ КамАЗ-740,  ПНВТ Д-317, ПНВТ ЯМЗ-238, ПНВТ НД-21, ПНВТ ММЗ-К11, муфта випередження впорскування ЯМЗ; насос-форсунка; форсунка ЯМЗ 236-240  та інші);

 

Випускова кафедра «Автомобілі, теплові двигуни та гібридні енергетичні установки» забезпечує підготовку здобувачів освіти спеціальності 133 – «Галузеве машинобудування» за наступними освітні програми (за освітнім ступенем бакалавра):

  • «Двигуни внутрішнього згорання»
  • «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів»

за освітнім ступенем магістр:

  • «Двигуни внутрішнього згорання»
  • «Колісні та гусеничні транспортні засоби»

На кафедрі проводиться виробнича і переддипломна практики, виконуються курсові проекти і роботи, атестація, дипломування.

Викладачі кафедри читають дисципліни для ІІІ (освітньо-наукового) рівня вищої освіти та керують аспірантами за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування.

Також викладачі кафедри викладають теплотехнічні та гідравлічні дисципліни для майбутніх фахівців на чотирьох факультетах: транспортному, машинобудівному, інженерно-фізичному, електротехнічному а також будівництва, архітектури та дизайну. Важливість вивчення теплотехнічних та гідравлічних дисциплін полягає у тому, що всі явища природи і всі процеси в технічних пристроях і технологічних виробництвах супроводжуються перетвореннями енергії, пов’язаними з виділенням чи поглинанням тепла. Багато з них передбачають застосування рідин чи газів, як теплоносіїв.

І курс

1 семестр

  • Вища математика
  • Вступ до спеціальності
  • Іноземна мова
  • Хімія та основи екології
  • Вибіркова дисципліна 1: Історія української культури (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 2: Історія України (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 3: Політико-правова система України (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 4: Фізичне виховання (або інша дисципліна)

2 семестр

  • Іноземна мова
  • Нарисна геометрія, інженерна та комп'ютерна графіка
  • Українська мова (за професійним спрямуванням)
  • Навчальна (ознайомча) практика
  • Вибіркова дисципліна 5: Вища математика (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 6: Теоретична механіка (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 7: Технологія конструкційних матеріалів (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 8: Фізичне виховання (або інша дисципліна)

ІI курс

3 семестр

4 семестр

  • Електротехніка, електроніка та мікропроцесорна техніка
  • Конструкція двигунів внутрішнього згорання
  • Основи САПР двигунів внутрішнього згорання
  • Теоретичнi основи теплотехнiки
  • Теорія механізмів і машин
  • Філософія
  • Вибіркова дисципліна 11: Опір матеріалів (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна 12: Фізичне виховання (або інша дисципліна)

ІII курс

5 семестр

6 семестр

ІV курс

7 семестр

8 семестр

Вибіркові дисципліни:

1 семестр

2 семестр

  • ОК1 Дослідження та випробування технічних систем
  • ОК2 Екологiзацiя двигунів внутрішнього згорання
  • ОК3 Комплексний науково-дослідний курсовий проект
  • ОК9 Управління якістю
  • Вибіркова дисципліна ВК3: Надійність технічних систем (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна ВК5: Системи паливоподачі і управління двигунів внутрішнього згорання / Паливна апаратура дизелів / Комп’ютерне моделювання процесів в двигунах внутрішнього згорання
  • Вибіркова дисципліна ВК6: Термогазодинамiчнi процеси в двигунах внутрішнього згорання (або інша дисципліна)
  • Вибіркова дисципліна ВК7: Цивільний захист і охорона праці в галузі (або інша дисципліна)

3 семестр

  • Переддипломна практика (Стажування)
  • Дипломування
  • Вступ до спеціальності.

Мета дисципліни - ознайомлення з історією розвитку автотранспортних засобів, місцем і роллю технічної експлуатації в автотранспортному комплексі країни, галузі, регіону, станом і тенденціями розвитку автомобільного транспорту; основним змістом навчальних програм і вимогами до підготовки бакалавра та магістра за фахом.

  • Основи конструкції двигунів автомобілів.

Мета дисципліни – формування у здобувачів вищої освіти системних знань і розумінь конструктивного виконання та функціонування механізмів і систем бензинових, дизельних та газових двигунів внутрішнього згорання автомобілів.
  • Трансмісії автомобілів.

Мета дисципліни – формування у здобувачів вищої освіти системних знань і розумінь конструктивного виконання та функціонування механізмів і агрегатів механічних, гідромеханічних, гідрооб’ємних трансмісій автомобілів різного призначення.

  • Ходова частина та системи керування автомобілем.

Мета дисципліни – формування у здобувачів вищої освіти системних знань і розумінь конструктивного виконання та функціонування окремих складових ходової частини, рульового та гальмівного керування рухом автомобілів.
  • Експлуатаційні матеріали автомобілів та тракторів.

Мета дисципліни – формування у здобувачів вищої освіти знань про властивості палив, моторних, трансмісійних олив, мастил, технічних рідин та інших витратних ремонтно-експлуатаційних матеріалів, які використовуються на протязі життєвого циклу автомобілів та тракторів.

  • Експлуатаційні властивості автомобіля.

Мета дисципліни - формування у студентів базових теоретичних знань, понять та практичних навичок по аналізу і вибору параметрів автомобіля, що забезпечують реалізацію заданих експлуатаційних властивостей, вивчення закономірностей руху автомобіля; формування теоретичної бази з метою формалізації задач розробки і проектування автомобілів, та оволодіння математичними методами їх розв’язання; вивчення закономірностей фізичних явищ, що протікають при взаємодії автомобіля з опорною поверхнею і навколишнім середовищем та їх використання для вибору і забезпечення експлуатаційних параметрів автомобіля.

  • Основи технічної творчості.

Мета дисципліни - формування у студентів цілісного системного уявлення про сучасні методи пошуку нових технічних рішень, активізацію та наукову організацію творчої діяльності, основні етапи та прийоми раціонального творчого процесу, принципи та правила подолання технічних протиріч при вирішенні винахідницьких задач.

  • Основи конструкції трактора.

Мета дисципліни - формування у студентів знань і конструктивних принципів будови і функціонування агрегатів, систем і механізмів тракторів; допомогти студентам отримати теоретичні знання і дати відповідне розуміння конструкції колісних та гусеничних тракторів: принципу роботи агрегатів і вузлів трансмісій; ходових частин, систем управління; основного робочого обладнання; роз’яснення тенденцій розвитку їх конструкцій.

  • Теорія автоматичних систем автомобіля.

Мета дисципліни - придбання знань, необхідних для використання в практичній діяльності в ході проектування, виробництва, монтажу, налагодження і експлуатації  автоматичних систем автомобіля.

  • Основи теорії і динаміки автомобільних двигунів.

Мета дисципліни - набуття студентами знань щодо принципу роботи автомобільних двигунів, аналізу та розрахунку робочого циклу, показників роботи ДВЗ, особливостям їх конструкції, кінематики і динаміки.

  • Основи діагностики та ремонту автомобілів.

Мета дисципліни - отримання знань з технології та організації діагностики, технології ремонту деталей різних класів, капітального ремонту автомобілів і агрегатів, основних способів відновлення деталей, вимірювальних приладів та технологічного обладнання, організації робіт з технічного нормування.

  • Випробування, діагностика, діагностичне обладнання.

Мета дисципліни - вивчення методів та засобів діагностування технічного стану автомобілів, можливих несправностей, способів їх виявлення; оволодіння основами конструювання технологічної оснастки, освоєння методів прогнозування технічного стану та залишкового ресурсу складових частин автомобілів.

  • Експлуатація та обслуговування машин.

Мета дисципліни - формування у студентів знань і вмінь в області експлуатації й обслуговування автомобілів, необхідних фахівцям для створення ефективної, надійної й безпечної техніки, що відповідає сучасним вимогам високого рівня світового автомобілебудування. формування у студентів знань і вмінь в області експлуатації та обслуговування автомобілів, необхідних фахівцям для створення ефективної, надійної й безпечної техніки, що відповідає сучасним вимогам високого рівня світового автомобілебудування; вивчення основних положень, що регламентують питання використання різних типів автомобілів за їх функціональним призначенням з забезпеченням підтримки працездатного стану та відновлення ресурсу у різних умовах застосування.

  • Спеціалізований рухомий склад.

Мета дисципліни - формування у студентів базових теоретичних знань та практичних навичок розв’язання задач проектування, виробництва і експлуатації спеціалізованих автотранспортних засобів; вивчення сучасного стану і перспектив розвитку спеціалізованих автотранспортних засобів, особливостей їх експлуатації і пред’явлених до них вимог та теорії експлуатаційних властивостей і робочих процесів, формування базових інженерних знань для практичної діяльності в машинобудівній галузі, пов’язаної з проектуванням, виробництвом та технічним забезпеченням експлуатації спеціалізованих автотранспортних засобів і їх складових; закономірності формування структури і експлуатаційних характеристик рухомого складу, особливості методів розрахунків спеціалізованих автотранспортних засобів, умов їх експлуатації і безпеки руху, показники ефективності рухомого складу.

  • Методи випробування та основи сертифікації автомобіля.

Мета дисципліни - оволодіння сучасними методами випробувань та випробувальним устаткуванням для проведення експериментальних досліджень; плануванням і проведенням випробувань автомобільної техніки; одержання, опрацювання і аналіз результатів випробувань;  сертифікація автотракторної техніки.

  • Автомобільні кузови.

Мета дисципліни - вивчення основних експлуатаційно-технічних якостей автомобільного кузова, оволодіння основними методами компонування, розрахунку його елементів, ознайомлення з технологією виготовлення.

  • Робочі процеси автомобілів.

Мета дисципліни - затвердження і поглиблення теоретичних положень по конструюванню агрегатів і деталей автомобіля, розвиток навиків самостійної творчої роботи; отримання необхідних знань і практичних навиків, які дозволять випускнику університету на сучасному рівні здійснювати проектування конструкцій з більш широким упровадженням в конструювання і розрахунок автомобіля комп’ютерів, методів та систем автоматичного проектування.

  • Проектування нестандартного діагностичного обладнання.

Мета дисципліни - формування у студентів необхідних знань по особливостям конструкцій, вимогам, які пред'явлені до обладнання для випробувань, діагностики технічного стану, обслуговування і ремонту автомобілів, методикам розрахунків, вибору й експлуатації таких технічних засобів; отримання необхідних систематизованих знань, які забезпечують грамотне вирішення питань конструювання, розрахунку й експлуатації нестандартного обладнання і розроблених на базі його комплексів для випробувань, діагностики й обслуговування автомобілів.

  • Теорія технічних систем автомобілів.

Мета дисципліни - оволодіння створенням технічних систем та їх елементів на базі системного підходу та системного аналізу; вивчення властивостей, структури, класифікації, законів побудови, використання та розвитку автомобілів, як технічних систем.

  • Основи САПР в автомобілебудуванні.

Мета дисципліни - формування у студентів знань з автоматизованого проектування елементів автотранспортних засобів та транспортних засобів в цілому з допомогою сучасних комп'ютерних технологій.

  • Електронне обладнання систем автомобілів.

Мета дисципліни - вивчення основних принципів побудови та функціональних особливостей новітніх електронних систем автоматичного контролю, управління та регулювання, які містяться у бортовому обладнанні сучасних автотранспортних засобів.

  • Автоматизоване проектування елементів автотранспортних засобів та засобів їх діагностування.

Мета дисципліни - проектувати та розробляти деталі й збірки (механізмів) транспортних засобів та діагностичного обладнання з використанням параметричного проектування на основі конструктивних елементів, технологій поверхневого і об'ємного моделювання.

  • Автотехнічна експертиза.

Мета дисципліни - вирішення практичних завдань по експертному розслідуванню дорожньо-транспортних пригод на базі знання основних аспектів проведення автотехнічної експертизи.

  • Методологія наукових досліджень.

Мета дисципліни - оволодіння основними етапами науково-дослідницької роботи, які містять вибір напрямку наукового дослідження, пошук, накопичування та обробку наукової інформації, оформлення результатів наукової роботи та впровадження їх у виробництво.

  • Основи ергономіки.

Мета дисципліни - набуття студентами знань, що забезпечують системний підхід при проектуванні автомобілів і тракторів з урахуванням взаємодії в системі "водій - машина - навколишнє середовище"; ознайомити з основами технічної естетики та впровадженням методів художнього конструювання в промислове виробництво.

  • Використання ЕОМ при діагностиці автомобіля.

Мета дисципліни - оволодіння спеціальними комп’ютерними інформаційними системами для проведення діагностичних робіт, обслуговування та ремонту транспортних засобів, підбору запасних частин.

  • Основи мехатроніки.

Мета дисципліни - отримання знань щодо методів і процесів проектування та виробництва якісно нових модулів і транспортних засобів - інтелектуальних дослідних та промислових самоорганізуючих і самокерованих систем.

  • Основи міцності та довговічності автомобілів.

Мета дисципліни - формування у студентів базових теоретичних знань та практичних навичок вирішення задач теорії надійності стосовно автомобілів та їх складових; вивчення основних понять, положень теорії надійності, формування математичної бази з метою формалізація задач забезпечення міцності і довговічності автомобіля та оволодіння математичними методами їх розв’язання.

  • Надійність технічних систем.
Мета дисципліни – формування у студентів системи наукових і професійних знань щодо
застосування основних положень теорії надійності відносно впровадження заходів по
забезпеченню безпосередньо надійності технічних систем у формі автомобілів, тракторів,
їх складових при cтворенні дослідних зразків та здійснення заходів використанні за
призначенням.
  • Управління якістю.

Мета дисципліни - формування у студентів цілісного системного уявлення про управління якістю, як сучасної концепції управління, а також умінь і навичок в галузі управління якістю продукції, послуг, робіт, діяльності вітчизняних підприємств і організацій; дослідження та випробування технічних систем; вивчення принципів, етапів і методів прискорених випробувань та доводки конструкцій технічних систем, діагностичних основ контролю та резервів підвищення їх технічного рівня.

  • Електронні системи керування транспортними засобами.

Мета дисципліни - оволодіння алгоритмами і принципами функціонування електронних блоків контролю роботи для різних вузлів та агрегатів транспортних засобів, маршрутних систем, систем автомобільної сигналізації та навігації.

  • Транспортні енергетичні установки.

Мета дисципліни - оволодіти концепцією розвитку транспортних енергетичних установок на базі поршневих ДВЗ, газових, парових, парогазових турбін і інших двигунів і здобути наукові знання, на основі яких можна буде перейти до нових видів транспортної енергетики.

Для докторів філософії спеціальності 133 Галузеве машинобудування

  • Математичне моделювання механічних систем та тепломасопереносу
  • Теорія планування експерименту та обробки експериментальних даних

Для спеціальності 131 Прикладна механіка

Для спеціальності 132 Матеріалознавство

Для спеціальності 134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка

Для спеціальності 136 Металургія

Для спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

Для спеціальності 173 Авіоніка

Метою викладання навчальної дисципліни «Термогазодинамічні процеси в ДВЗ» є ознайомлення з головними законами руху газового середовища й пов’язаних із цим енергетичних перетворень.

Метою викладання навчальної дисципліни «Системи паливоподачі і управління ДВЗ» є ознайомлення студентів з головними принципами повітропостачання, паливоподачі й управління ДВЗ.

Метою викладання навчальної дисципліни «Методологія наукових досліджень» є ознайомлення з організацією наукової роботи, методами вирішення наукових та винахідницьких задач пошуку, принципами подолання технічних протиріч.

«Паливо, мастило та ОР» – спеціальна дисципліна, у якій вивчаються головні експлуатаційні властивості найбільш розповсюджених палив, мастильних матеріалів і охолоджуючих рідин для усіх типів двигунів внутрішнього згоряння.

Метою викладання навчальної дисципліни «Основи технічної творчості» є ознайомлення з організацією творчої роботи, методами вирішення технічних, наукових та винахідницьких задач, пошуку нових технічних рішень, принципами подолання технічних протиріч. Завдання – розвиток творчого мислення у напрямку науково-дослідної діяльності по вдосконаленню технічних систем.

Метою викладання навчальної дисципліни «Машини з ДВЗ» є формування у студентів знань конструктивних принципів побудови і функціонування агрегатів, механізмів і систем автомобілів, тракторів, тепловозів, літаків, вертольотів, суден і інших транспортних засобів і стаціонарних установок.

Метою викладання навчальної дисципліни «Надійність та довговічність ДВЗ» є формування у студентів системи наукових і професійних знань щодо застосування основних положень теорії надійності відносно впровадження заходів по забезпеченню безпосередньо надійності двигунів внутрішнього згорання при їх cтворенні, утриманні та використанні та використанні за призначенням.

Метою викладання навчальної дисципліни «Основи методології проектування машин» є розвиток у студентів системного діалектичного підходу до інженерних проблем і шляхів їх творчого рішення, а також забезпечення взаєморозуміння й взаємодії між спеціалістами різних професій, що разом створюють сучасну техніку.

Метою викладання дисципліни «Експлуатація та ремонт ДВЗ» є формування у студентів знань з організацій технічного обслуговування і поточного ремонту ДВЗ.

«Теоретичні основи теплотехніки» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони термодинаміки і теплообміну, а також методи застосування цих законів:

  • до розв’язання практичних задач ливарного виробництва у машинобудівній галузі.
  • в аналізі технологій обробки металів тиском машинобудівної галузі.
  • в області аналізу теплофізичних процесів у технологіях машинобудування.
  • в області аналізу теплофізичних процесів в технологічних системах механічної обробки.
  • в аналізі теплотехнічних процесів при тепловій обробці матеріалів і виробів у машинобудівній галузі.

Метою дисципліни «Системи виробництва і розподілу теплової енергії» є підготовити студентів до засвоєння питань аналізу систем виробництва та розподілу теплової енергії з метою підвищення технічного рівня систем та більш ефективного використання енергоресурсів промислових підприємств.

 

  • (№ 9221е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисциплін «Експлуатаційні матеріали автомобілів та тракторів», «Палива, мастила і охолоджуючі рідини» для здобувачів вищої освіти спеціальності 133 Галузеве машинобудування, освітні програми «Експлуатація, випробування та сервіс автомобілів та тракторів», «Двигуни внутрішнього згорання» усіх форм навчання / Укл. : В.І. Кубіч, Р.Ф. Сухонос – Запоріжжя : НУ «Запорізька політехніка», 2023. – 48 с.
  • (№9404e) Методичні вказівки до виконання та захисту кваліфікаційної роботи бакалавра спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", освітня програма "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] / уклад.: Г. І. Слинько, В. О. Мазін, С. О. Беженов, Р. Ф. Сухонос, В. В. Слинько. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2022. – 26 с.
  • (№9403e) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Теорія ДВЗ" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування" освітньої програми "Двигуни внутрішнього згорання" всіх форм навчання [Текст] / уклад.: Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2022. – 58 с.
  • (№9402e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни "Альтернативні конструкції двигунів внутрішнього згорання" [Текст] : для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 "Галузеве машинобудування" (спеціалізація "Двигуни внутрішнього згорання"), усіх форм навчання / уклад.: Р. Ф. Сухонос, В. І. Кубіч. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2022. – 30 с.
  • (№9406e) Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни "Методи випробування та основи сертифікації двигунів внутрішнього згорання" [Текст] : для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування" (освітня програма "Двигуни внутрішнього згорання") всіх форм навчання / уклад.: Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2022. – 30 с.
  • (№9405e) Методичні вказівки до індивідуального розрахунково-графічного завдання № 1 на тему "Розрахунок термодинамічного циклу КДВЗ" з дисципліни "Теорія двигунів внутрішнього згоряння" [Текст] : для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування" освітньої програми "Двигуни внутрішнього згоряння" всіх форм навчання / уклад.: Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос. – Електронні дані. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2022. – 26 с.
  • (№8721e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Діагностика технічного стану двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програми «Двигуни внутрішнього згорання»), всіх форм навчання / Укл. Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. – 10 с.
  • (№8722e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Теорія технічних систем» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програми «Двигуни внутрішнього згорання»), всіх форм навчання / Укл. Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. – 14 с.
  • (№8091e) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Машини з двигунами внутрішнього згорання" для студентів всіх форм навчання. Спеціальність 133 Галузеве машинобудування за освітньою програмою "Двигуни внутрішнього згорання". Ч. 2 / уклад.: В. І. Кубіч. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 70 с.
  • (№8090e) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Машини з двигунами внутрішнього згорання" для студентів всіх форм навчання. Спеціальність 133 Галузеве машинобудування за освітньою програмою "Двигуни внутрішнього згорання". Ч. 1 / уклад.: В. І. Кубіч. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 70 с.
  • (№7951е) Методичні рекомендації для практичної, самостійної, індивідуальної роботи та виконання контрольних завдань з дисципліни "Вступ до спеціальності" для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування [Текст] : (спеціалізація "Двигуни внутрішнього згорання") всіх форм навчання / уклад. : Г. І. Слинько, В. В. Слинько. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 14 с.
  • (№7934е) Методичні вказівки до практичних, індивідуальної і самостійної робіт «Газодинамічний розрахунок центробіжного компресора» з дисципліни«Газова динаміка і агрегати наддуву ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. –Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 15 с.
  • (№7931е) Методичні вказівки до самостійної та індивідуальної роботи з дисципліни "Електричне обладнання двигунів внутрішнього згорання" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", спеціалізації "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] : денної та заочної форм навчання / уклад. : Г. І. Слинько, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 25 с.
  • (№7929е) Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Експлуатація та ремонт машин і двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл.: Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 21 с.
  • (№7926е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Електричне обладнання двигунів внутрішнього згорання" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", спеціалізації "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] : денної та заочної форм навчання / Запорізьк. нац. техн. ун-т. Каф. двигунів внутрішнього згоряння ; уклад. : Г. І. Слинько, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 46 с.
  • (№7925е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисциплін «Експлуатація та ремонт машин і двигунів внутрішнього згорання», «Діагностика двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл.: Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 36 с.
  • (№7914е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Палива, мастила і охолоджуючі рідини» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згоряння» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 26 с.
  • (№7912е) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Надійність та довговічність двигунів внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укладачі: Кубіч В.І., Мазін В.О. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. -33 с.
  • (№7909е) Завдання до індивідуальних і самостійних робіт з дисципліни «Палива, мастила і охолоджуючі рідини» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування всіх форм навчання /Укл. В.О. Мазін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 17 с.
  • (№7782е) Методичні вказівки до практичної і самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Автоматичне регулювання двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування», освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання», всіх форм навчання /Укл.: Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 20 с.
  • (№6863е) Робоча програма та методичні вказівки щодо навчальної та виробничої практики для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл. Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 22 с.
  • (№6862е) Робоча програма та методичні вказівки з проходження та захисту навчально-ознайомчої практики для студентів І курсу, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: Слинько В.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 18 с.
  • (№6766е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Електронні системи ДВЗ” для студентів спеціальності 133 “Галузеве машинобудування”, спеціалізації “Двигуни внутрішнього згорання” денної та заочної форм навчання / Укладач: Н.Є. Рябошапка. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 52 с.
  • (№6549е) Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни «Надійність та довговічність двигунів внутрішнього згорання» для студентів всіх форм навчання. Спеціальність 133 Галузеве машинобудування («Двигуни внутрішнього згорання»). / Укл.: Кубіч В.І., Слинько Г.І. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. - 66 с.
  • (№5904е) Методичні вказівки до самостійного вивчення дисципліни «Машини з ДВЗ» та виконання контрольних завдань для студентів всіх форм навчання. Напрям підготовки 6.050503 «Машинобудування», спеціальності «Двигуни внутрішнього згоряння» / Укладачі: В.І. Кубіч, Г.І. Слинько // - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 38 с.
  • (№5903е) Методичні вказівки. Питання щодо складання тестових завдань з дисципліни «Машини з ДВЗ» для студентів всіх форм навчання. Напрям підготовки 6.050503 «Машинобудування», спеціальність «Двигуни внутрішнього згорання» /Укл. В.І. Кубіч, Г.І. Слинько// Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 41 с.
  • (№5902е) Методичні вказівки до курсового проекту з дисципліни «Теорія ДВЗ» для студентів спеціальності 7(8).05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, Я.О. Єгоров. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. - 50 с.
  • (№5901е) Методичні вказівки до індивідуальних розрахунково-графічних робіт з теплового та динамічного розрахунків ДВЗ для студентів спеціальності 7(8).05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл. Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 30 с.
  • (№5823е) Завдання до індивідуальних робіт студентів спеціальностей 7.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» і 7.05050305 «Колісні та гусеничні транспортні засоби» з дисциплін «Палива, мастила і охолоджуючі рідини», «Експлуатаційні автомобільні матеріали» всіх форм навчання /Укл. В.О. Мазін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 17 с.
  • (№8723e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Управління якістю» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: В.В. Слинько. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. – 24 с.
  • (№8146e) Методичні рекомендації для практичної, самостійної, індивідуальної роботи та виконання контрольних завдань з дисципліни "Методологія наукових досліджень", що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (спеціалізація "Двигуни внутрішнього згорання") всіх форм навчання / Уклад.: Г. І. Слинько, В. В. Слинько. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 26 с.
  • (№7950е) Методичні рекомендації для практичної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Екологізація двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання. Частина 2 / Укл.: Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 23 c.
  • (№7949е) Методичні рекомендації для практичної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Екологізація двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання. Частина 1 / Укл.: Г. І. Слинько, В. В. Слинько . – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 47 с.
  • (№7932е) Методичні вказівки до самостійної та індивідуальної роботи з дисципліни "Електронні системи двигунів внутрішнього згорання" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", спеціалізації "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] : денної та заочної форм навчання / уклад. : Г. І. Слинько, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 48 с.
  • (№7915е) Методичні вказівки до практичних занять та індивідуальні завдання за розділом «Механізм газорозподілу: кінематичний і динамічний розрахунок» з дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 20 с.
  • (№7913е) Методичні вказівки до виконання самостійної роботи й індивідуальні завдання з розділу «Динамічний розрахунок системи паливоподачі дизеля» з дисципліни «Системи паливоподачі і управління ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /В.О. Мазін, О.М. Скляревський. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 47 c.
  • (№7911е) Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи, індивідуальні завдання з дисципліни «Термо-газодинамічні процеси в ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 8 с.
  • (№7910е) Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи, індивідуальні завдання з дисципліни «Надійність технічних систем» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 10 с.
  • (№7222е) Методичні вказівки до виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Математичне моделювання двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування», освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання», усіх форм навчання / Укл.: П. В. Цокотун, В. М. Онуфрієнко. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. - 29 с.
  • (№7209е) Методичні вказівки до переддипломної практики, виконання та захисту кваліфікаційної роботи магістрів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання» / Укл.: Г. І. Слинько, В. І. Кубіч, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 38 с.
  • (№7208е) Методичні вказівки для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни «Управління якістю», що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, В.В. Слинько. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 24 с.
  • (№6923е) Методичні вказівки до виконання РГЗ з дисципліни «Дослідження та випробування технічних систем ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл.: Цокотун П.В. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. - 24 с.
  • (№6860е)Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи з дисципліни «Термо-газодинамічні процеси в ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання / уклад. В. О. Мазін –Запоріжжя : ЗНТУ, 2018. – 8 с.
  • (№6804е) Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи з дисципліни «Надійність технічних систем» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 10 с.
  • (№6767е) Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни “Електронні системи ДВЗ” для студентів спеціальності 133 “Галузеве машинобудування”, спеціалізації “Двигуни внутрішнього згорання” денної та заочної форм навчання / Укладач: Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 48 с.
  • (№6758е) Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання контрольних завдань з дисципліни «Основи ергономіки» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укладач: Слинько В.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 58 с.
  • (№5895е) Методичні вказівки до виконання комплексної курсової роботи для магістрантів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, Р.Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 14 c.
  • (№5829е) Методичні вказівки щодо виконання курсового проекту «Кривошипно-шатунний механізм» з дисципліни «Конструювання і розрахунок ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» усіх форм навчання /Укл. В.О. Мазін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 36 с.
  • (№5828е) Методичні вказівки до самостійної роботи студентів за розділом «Механізм газорозподілу: розрахунок на міцність» з дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 17 с.
  • (№5827е) Методичні вказівки до практичних занять за розділом «Механізм газорозподілу: кінематичний і динамічний розрахунок» з дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 20 с.
  • (№5826е) Методичні вказівки до практичних робіт з дисципліни «Системи паливоподачі й управління ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 “Двигуни внутрішнього згоряння” усіх форм навчання /В.О. Мазін, О.М. Скляревський. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 32 с.
  • (№5825е) Методичні вказівки до виконання самостійної роботи «Динамічний розрахунок системи паливоподачі дизеля» з дисципліни «Системи паливоподачі і управління ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /В.О. Мазін, О.М. Скляревський, А.І. Денисенко. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 46 c.
  • (№9407e) Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни "Гідравліка, гідро- та пневмоприводи" для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 "Галузеве машинобудування" [Текст] : (освітні програми "Двигуни внутрішнього згорання" і "Колісні та гусеничні транспортні засоби") всіх форм навчання / уклад.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Електронні дані. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2022. – 45 с.
  • (№9271е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2022. – 18 с.
  • (№9270е) Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2022. – 34 с.
  • (№9269е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. НУ «Запорізька політехніка», 2022. – 34 с.
  • (№9089е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Теплотехніка та гідравліка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 131 “Прикладна механіка” (освітні програми: “Технології та устаткування зварювання”, “Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій”), усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2021. – 26 с.
  • (№9088е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Основи теплотехніки/термодинаміки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2021. – 26 с.
  • (№9087е) Методичні вказівки до практичних занять з дисциплін “Основи теплотехніки/термодинаміки та гідравліки”, “Теплотехніка та гідравліка” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2021. – 34 с.
  • (№9086е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Основи теплотехніки/термодинаміки та гідравліки”, “Теплотехніка та гідравліка” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2021. – 58 с.
  • (№9085е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсів “Основи теплотехніки/термодинаміки та гідравліки”, “Теплотехніка та гідравліка” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2021. – 42 с.
  • (№8772е) Методичні вказівки щодо виконання індивідуальних розрахунково-графічних завдань з дисципліни “Технічна термодинаміка” для студентів спеціальності 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” денної та заочної форм навчання /Укл. : Н. Є. Рябошапка, – Запоріжжя: НУ “Запорізька Політехніка”, 2021. – 32 с.
  • (№8771е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Енергетичні установки” для студентів спеціальності 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” денної та заочної форм навчання / Укл. : Рябошапка Н. Є. – Запоріжжя: НУ “Запорізька Політехніка”, 2021. – 72 с.
  • (№8831е) Методичні вказівки щодо виконання самостійних та індивідуальних завдань з дисципліни "Гідравліка, гідро- та пневмоприводи" для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 "Галузеве машинобудування" [Текст] : (освітні програми "Двигуни внутрішнього згорання" і "Колісні та гусеничні транспортні засоби"), всіх форм навчання / Уклад.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 64 с.
  • (№8830е) Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни "Основи теплотехніки і гідравліки" за розділами курсу "Основи гідравліки" для студентів спеціальностей 131 "Прикладна механіка", 133 "Галузеве машинобудування" всіх форм навчання [Текст] / Уклад.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 64 с.
  • (№8823е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Основи теплопостачання" для студентів спеціальності 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: Н. О. Євсєєва. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 30 с.
  • (№8767e) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни "Гідрогазодинаміка" для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" [Текст] : (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 18 с.
  • (№8761e) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Гідрогазодинаміка" для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 34 с.
  • (№8760e) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу "Гідрогазодинаміка" для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" [Текст] : (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 26 с.
  • (№8746e) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни "Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів" для студентів, що навчаються за спеціальністю 173 "Авіоніка", усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 18 с.
  • (№8745e) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів" для студентів, що навчаються за спеціальністю 173 "Авіоніка", усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 54 с.
  • (№8744e) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу "Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів" для студентів, що навчаються за спеціальністю 173 "Авіоніка", усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 30 с.
  • (№8195е) Методичні вказівки до самостійної роботи з дисциплін “Енергетичні установки”, “Теплові процеси та установки” для студентів спеціальнсті 141 “Електроенергетика, електехніка та електрмеханіка” денної та заочної форм навчання /Уклад. Н.Є. Рябошапка, П.В. Цокотун. – Запоріжжя: НУЗП, 2019. – 77 с.
  • (№8194е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з теплотехнічних дисциплін для студентів спеціальностей 133 “Галузеве машинобудування”, 136 “Металургія” денної та заочної форм навчання / Укл. : Євсєєва Н.О., Рябошапка Н. Є., Сухонос Р. Ф. – Запоріжжя: НУЗП, 2019. – 75 с.
  • (№8193е) Методичні вказівки до виконання контрольних робіт та індивідуальних розрахунково-графічних завдань з дисциплін «Енергетичні установки», «Теплові процеси та установки» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» денної та заочної форм навчання. / Укл. П.В. Цокотун, Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя: НУЗП, 2019. – 39 с.
  • (№8145e) Методичні вказівки щодо самостійної роботи, виконання індивідуальних та практичних завдань з дисциплін "Основи теплотехніки і гідравліки", "Основи термодинаміки і гідравліки" за розділами курсу "Основи теплотехніки/термодинаміки" для студентів спеціальностей 131 "Прикладна механіка", 133 "Галузеве машинобудування", 134 "Авіаційна та ракетно-космічна техніка" усіх форм навчання / уклад.: Н. О. Євсєєва, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 48 с.
  • (№8144e) Методичні вказівки щодо виконання самостійних та індивідуальних завдань з дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» за розділами курсу «Основи гідравліки» для студентів спеціальностей 131 «Прикладна механіка», 133 «Галузеве машинобудування» (освітні програми «Обладнання та технології ливарного виробництва», «Технології машинобудування», «Металорізальні верстати та системи», «Підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання»), всіх форм навчання / Укл.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2019. – 57 с.
  • (№8143e) Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни "Гідравліка, гідро- та пневмоприводи" для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 "Галузеве машинобудування" (освітні програми "Двигуни внутрішнього згорання" і "Колісні та гусеничні транспортні засоби") всіх форм навчання / уклад.: Н. О. Євсєєва, С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 45 с.
  • (№8154e) Методичні вказівки щодо виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Основи теплопостачання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Енергетичний менеджмент»), усіх форм навчання / Укл.: Євсєєва Н.О., Сухонос Р.Ф. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2019. – 35 с.
  • (№8142e) Методичні вказівки до самостійної та індивідуальної роботи з дисципліни «Інженерні комунікації у будівництві» для студентів спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» денної та заочної форм навчання / Укл.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2019. – 49 с.
  • (№7927е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Тепломасообмін" для студентів спеціальності 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" денної та заочної форм навчання [Текст] / Запорізьк. нац. техн. ун-т. Каф. двигунів внутрішнього згоряння ; уклад. : Н. Є. Рябошапка, П. В. Цокотун. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 101 с.
  • (№7805е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни "Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах" для студентів, що навчаються за спеціальністю 132 "Матеріалознавство", усіх форм навчання [Текст] / Уклад. : С. О. Беженов. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 18 с.
  • (№7804е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах" для студентів, що навчаються за спеціальністю 132 "Матеріалознавство", усіх форм навчання [Текст] / Уклад. : С. О. Беженов. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 74 с.
  • (№7803е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу "Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах" для студентів, що навчаються за спеціальністю 132 "Матеріалознавство", усіх форм навчання [Текст] / Уклад. : С. О. Беженов. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 30 с.
  • (№7277е) Опорний конспект лекцій з дисципліни «Гідравліка, гідро- та пневмоприводи» та розділу «Гідравліка» дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» для студентів, що навчаються за спеціальностями 133 «Галузеве машинобудування», 131 «Прикладна механіка», усіх форм навчання /Укл. Н.О.Євсєєва. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 62 с.
  • (№7223е) Методичні вказівки до самостійної роботи студентів денної та заочної форми навчання спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» при вивченні дисципліни «Системи виробництва та розподілу теплової енергії» /Укл. П.В. Цокотун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 38 c.
  • (№7210е) Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» для студентів спеціальностей 131 «Прикладна механіка», 133 «Галузеве машинобудування» (освітні програми «Обладнання та технології ливарного виробництва», «Технології машинобудування», «Металорізальні верстати та системи», «Підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання») всіх форм навчання / Укл.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 65 с.
  • (№6924е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Основи теплопостачання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Енергетичний менеджмент»), усіх форм навчання / Укл.: Н.О. Євсєєва, Н.Є. Рябошапка, Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 29 с.
  • (№6891е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Технічна механіка рідини і газу” для студентів, що навчаються за спеціальністю 192 “Будівництво та цивільна інженерія”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 18 с.
  • (№ 6890е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 18 с.
  • (№6805е) Методичні вказівки до виконання контрольних завдань з дисципліни «Енергетичні установки» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» денної та заочної форм навчання. / кл. П.В. Цокотун, Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 40 с.
  • (№6771е) Методичні вказівки до самостійної роботи та практичних занять з теплотехнічних дисциплін для студентів спеціальностей 133 “Галузеве машинобудування”, 136 “Металургія” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.О. Євсєєва, Н.Є. Рябошапка – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 44 с.
  • (№6770е) Методичні вказівки до індивідуальних розрахунково-графічних завдань з теплотехнічних дисциплін для студентів спеціальностей 133 “Галузеве машинобудування”, 136 “Металургія” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя, ЗНТУ, 2017. – 31 с.
  • (№6769е) Методичні вказівки до індивідуальних розрахунково-графічних завдань з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів спеціальності 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя, ЗНТУ, 2017. – 47 с.
  • (№6768е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів спеціальності 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є.Рябошапка – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 59 с.
  • (№6753е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Гідрогазодинаміка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” (освітня програма “Енергетичний менеджмент”), усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 26 с.
  • (№6752е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Гідрогазодинаміка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” (освітня програма “Енергетичний менеджмент”), усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 18 с.
  • (№6751е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Гідрогазодинаміка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” (освітня програма “Енергетичний менеджмент”), усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
  • (№6746е) Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни “Технічна термодинаміка” для студентів спеціальності 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є.Рябошапка – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 75 с.
  • (№6745е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Технічна термодинаміка” для студентів спеціальності 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є.Рябошапка. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 46 с.
  • (№6743е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Інженерні комунікації в будівництві» для студентів спеціальності 192 «Будівництво і цивільна інженерія» (спеціалізація «Промислове і цивільне будівництво») всіх форм навчання / Укл.: Н.О. Євсєєва, Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 30 с.
  • (№6581е) Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
  • (№6580е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 42 с.
  • (№6579е) Методичні вказівки до виконання самостійних та індивідуальних завдань з дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» для студентів спеціальностей спеціальностей 131 «Прикладна механіка», 133 «Галузеве машинобудування». Розділ «Основи теплотехніки» / Укл.: Н.О. Євсєєва, Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 18 с.
  • (№6548е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 58 с.
  • (№6456е) Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
  • (№6455е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Технічна механіка рідини і газу” для студентів, що навчаються за спеціальністю 192 “Будівництво та цивільна інженерія”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 22 с.
  • (№6454е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
  • (№6002е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Технічна механіка рідини і газу" - для студентів, що навчаються за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія" (спеціалізація "Промислове і цивільне будівництво") для денної та заочної форм навчання /Укл. С.О.Беженов. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. - 34 с.
  • (№ 5674е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни «Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах» – для студентів, що навчаються за напрямом 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» для денної та заочної форм навчання /Укл. С.О.Беженов, Н.О.Євсєєва. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 18 с.
  • (№ 5550е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань за розділами курсу «Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах» – для студентів, що навчаються за напрямом 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» для денної форми навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 38 с.
  • (№ 5431е) Методичні вказівки до виконання індивідуальних завдань (контрольної роботи) за розділами курсу «Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах» для студентів, що навчаються за напрямком 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» для заочної форми навчання / Укл. С.О.Беженов. – 2014. – 38 с.
  • (№ 5283е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Теорія тепло і масоперенесення в матеріалах» для студентів, що навчаються за напрямком 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» (спеціальність 7.05040301 «Прикладне матеріалознавство») для денної та заочної форм навчання / Укл. С.О. Беженов, Н.О. Євсєєва. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 74 с.
  • (№ 5254е) Методичні вказівки до практичних занять за розділами курсу «Термодинаміка та теплопередача» для студентів, що навчаються за напрямом 6.051102 «Авіа- та ракетобудування» для денної та заочної форм навчання / Укладачі: Рябошапка Н. Є., Лапотко В. М. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 22 с.
  • (№ 5208е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисциплін «Теоретичні основи теплотехніки», «Термодинаміка та теплопередача», «Технічна термодинаміка» для студентів денної та заочної форм навчання / Укл. : Рябошапка Н. Є., Євсєєва Н. О., Сухонос Р. Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 74 с.
  •  

Сторінки