Ви є тут

Головна » Факультети » Інженерно-фізичний

Кафедра фізичного матеріалознавства

Емблема кафедри «Фізичне матеріалознавство» ЗНТУ

Кафедра «Фізичне матеріалознавство» (ФМ)

Рік початку діяльності: 1945

 

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н., професор Ольшанецький Вадим Юхимович

Навчальні лабораторії та майстерні:

  • Навчальна лабораторія термічної обробки
  • Навчальна лабораторія рентгенівських методів дослідження та металографії
  • Навчальна лабораторія фізичних методів дослідження та електрорадіоматеріалів
  • Навчальна лабораторія високотемпературних механічних випробувань
  • Навчальна лабораторія електронної мікроскопії
  • Навчальна лабораторія тонких методів досліджень

Спеціальності:

132 – «Матеріалознавство», освітні програми

«Прикладне матеріалознавство»
«Термічна обробка металів»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 177,173
тел.: +380(61)7698282; +380(61)7698545
e-mail: kafedra_fm@zntu.edu.ua

Це сталося!

Третій освітньо-науковий рівень спеціальності 132 Матеріалознавство акредитовано!!!!  

Це надзвичайно важлива подія для кафедри та університету в цілому. Ми першопрохідці в акредитації PHD і повинні пишатися цим. Тепер здобувачі освіти на спеціальності 132 Матеріалознавство мають можливість безперевсного навчання аж до рівня доктора філософії! Вітаємо всіх причетних до цього значного досягнення!


Кафедра вітає фіналістів конкурсу бізнес - ідей "STARTUP із Запорізькою політехнікою" - аспірантів Лук`яненка Олександра та Гордієнка Максима та студентку групи ІФ-213м Степаненко Тетяну. Ваші досягнення – це результат кропіткої праці, як Вас так і Ваших наставників. Стрімко і до мети! Не зупиняйтесь! Бажаємо успіху та натхнення для подальших звершень у вашій дослідніцькій кар'єрі!


 Акредитація освітньої програми 48028  "Матеріалознавство" за третім рівнем вищої освіти в Національному університеті "Запорізька політехніка" у період із 06.02.2024 р по 08.02.2024р

Ознайомитись із програмою проведення акредитаційної експертизи у віддаденому (дистанційному) режимі можна

за посиланням  https://zp.edu.ua/sites/default/files/konf/programa_visytu.pd

Відомості про самооцінювання освітньої програми наведено
за посиланням https://zp.edu.ua/sites/default/files/konf/a8ae689c-7af5-4e24-9ce3-6fa96b417322.pdf

Відкрита зустріч з експертами: ID 48028 Національний університет «Запорізька політехніка», ОП «Матеріалознавство»
Час: 7 лютого 2024 14:45
Підключитися до Zoom конференції
Ідентифікатор конференції: 891 4990 1352
Пароль: 2024

Незважаючи на війну аспіранти кафедри Лук`яненко Олександр та Гордієнко Максим в рамках академічної мобільності пройшли курс Project Management and Agile Methods від Eastern Bavarian Technical University Amberg-Weiden та представили інноваційний проєкт виводу на ринок гвинтів із магнієвих сплавів.

Умови війни додають важливість цьому проєкту, адже його продукти можуть стати життєво важливими для поранених воїнів. Пошук ефективних та безпечних рішень у медичній сфері стає актуальнішим завданням. Магнієві гвинти, як альтернатива традиційним металевим імплантатам, відкривають перспективні можливості в лікуванні кісткових ушкоджень. Наукові досягнення в цей нелегкий час стають світлом у темряві та демонструють силу і незламність Нашої молоді!


Процес патентування нових матеріалів та технологій є достатньо складним та довготривалим як в Україні, так і на міжнародному ринку. Проте його необхідність в сучасному світі важко переоцінити, оскільки він є ключовим стимулом для наукових досліджень та інновацій. Особливості цього процесу та його більш глибоке розуміння можна було дізнатись під час лекції на платформі Ukraine Global Faculty на тему "International Patent System: Patent Process and Requirements". Доцент кафедри, Олександр Глотка отримав знання, які є важливим інструментом у просуванні наших досліджень на світовій арені.

 


 

Кафедра "Фізичне матеріалознавство" із великим задоволенням вітає нашого аспіранта, колегу Лук`яненка Олександра, який став фіналістом престижного міжнародного фестивалю інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge 2023" 

 

Олександр вражає своєю працелюбністю, творчим мисленням та неабиякою впертістю у досягненні своїх цілей.

Проєкт вразив експертів своїм новаторством та великим потенціалом змінити наше оточення на краще! Нехай це досягнення стане початком його великої наукової кар`єри. 

 


Вітаємо з вражаючими досягненнями у сфері технічних наук! Денис Біліонок (студент кафедри ФМ) і Олександр Лук`яненко  (аспірант кафедри ФМ) здобули перемогу на обласному конкурсі для обдарованої молоді в номінації "Технічні науки"!

 

Даруємо Вам щирі вітання з цим значущим досягненням!  Нехай наукова праця продовжує вас надихати, розширювати границі знань та служити на користь нашій країні!  Величезна подяка науковим керівникам, доценту Ткач Дар`ї Володимирівні та проректору з наукової роботи Шаломєєву Вадиму Анатолійовичу, за мудре керівництво, підтримку та відданість вашому науковому зростанню.


Просимо усих бажаючих ознайомитись із проєктами освітньо - професійних програмам підготовки спеціальності
132 "Матеріалознавство" на 2023 - 2024 навчальний рік першого (
бакалаврського) рівня освіти прикладне матеріалознавство , другого  (магістерського) рівня освіти термічна обробка  , прикладне матеріалознавство та третього освітньо-наукового рівня освіти прикладне матеріалознавство

Всі питання, зауваження та рекомендації щодо покращення освітньо-професійних программ просимо надсилати на електронну адресу  kafedra_fm@zntu.edu.ua.

 

 Шановні Аспіранти, пошукачі глибоких знань та високої наукової майстерності!
З метою подальшого удосконалення якості освітніх та наукових послуг, які надає
кафедра "Фізичне матеріалознавство",  запрошуємо Вас  взяти участь у  онлайн-опитуванні. Ми прагнемо бути ще кращими для Вас.  Тисніть посилання . Дякуємо!

 

Шановні здобувачі освітніх ступенів бакалавр/магістр!

З метою покращення освітніх послуг, які надаються кафедрою "Фізичне матеріалознавство" просимо Вас пройти анонімне опитування за посиланням . Допоможіть нам стати кращими для

Вас.

 

 

 

Якщо у вас є питання чи пропозиції, будемо раді спілкуватись! Залиште свої запитання та ідеї за посиланням, і ми з радістю зв'яжемося з вами, надішлемо електронного листа чи подзвонимо.

Дякуємо за вашу увагу!

 

 


Для покращення комунікації між студентом і викладачем, збереження довіри і престижу кафедри "Фізичне матеріалознавство" співробітникам було запропоновано пройти курс із академічної доброчесності на базі платформи масових онлайн-курсів Prometeus. 

Засвоєння принципів академічної доброчесності допоможе викладачам уникати конфліктних ситуацій, підтримувати професійну репутацію та розвивати свої навички в етичній науковій практиці. 

 


ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАС

МРІЄТЕ ОТРИМАТИ ОСВІТУ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ 132 "МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО"? МИ ЧЕКАЄМО НА ВАС! ЗА ПОДРОБИЦЯМИ ВСТУПУ ДЛЯ ЗДОБУТТЯ ОСВІТНЬОГО РІВНЯ БАКАЛАВР АБО МАГІСТР ЗВЕРТАЙТЕСЬ ЗА КОСУЛЬТАЦІЄЮ ДО ПРИЙМАЛЬНОЇ КОМІСІЇ 

ДЛЯ ВСТУПУ ДЛЯ ЗДОБУТТЯ ОСВІТНЬО - НАУКОВОГО РІВНЯ  Phd (ДОКТОР ФІЛОСОФІЇ) ОЗНАЙОМТИСЯ ІЗ ПРОГРАМОЮ ВСТУПНОГО ІСПИТУ , ПРАВИЛАМИ ПРИЙОМУ ТА ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ВІДДІЛУ АСПІРАНТУРИ КАБ. 32 АДМІНІСТРАТИВНИЙ КОРПУС Телефон: +38(061)764-27-17 

 

Створення, становлення, діяльність та розвиток кафедри відбувалися з березня 1945 р. після повернення інституту з евакуації. Для відбудови і відновлення в місті і регіоні підприємств металургійного та машинобудівного комплексів, створення потужних підприємств енергетичного, а потім і радіотехнічного профілів потрібні були фахівці різних спеціальностей. Спочатку кафедра була загальноінженерною, на її базі викладались такі дисципліни, як технологія металів та металознавство.

Засновником і першим завідувачем кафедри був її фундатор і керманич - професор, доктор технічних наук Натапов Б.С. У 1933 році він закінчив Запорізький інститут сільгоспмашинобудування, згодом працював інженером-термістом на Кіровоградському заводі "Червона Зірка";, Запорізькому заводі авіаційних двигунів. На початку війни разом із заводом евакуювався до м. Омська. Незважаючи на скрутний час, важкі умови праці, творчо, як завжди, відносився до справи, що дозволило оптимізувати режими хіміко-термічної об-робки цементовних сталей, технологію гартування виробів. У 1944 році за свої науково-технічні розробки здобув вчену ступінь кандидата технічних наук. Після повернення із евакуації Борис Соломонович організував в інституті кафедру "Металознавство та технологія металів" і започаткував науково-дослідницькі роботи із металознавства на заводах Запоріжжя. Серед найвизначніших його робіт того періоду слід виділити: поліпшення процесів термічної обробки чавунів; дослідження процесів старіння маловуглецевої сталі для автомобільної промисловості; впровадження у виробництво нестаріючої сталі та прискореного режиму рекристалізаційного відпалення; розробка засобів поліпшення властивостей інструментальних сталей; розробка складу та хіміко-термічної обробки низки цементовних сталей для газотурбінних двигунів. Одними із перших співробітників-однодумців, котрі у нелегкі повоєнні роки створювали металографічну, термічну лабораторії, матеріальну базу кафедри, були М.Д. Волощук, Н.С. Носик, С.Ф. Шантирь, П.П. Булат, М.М. Лепіхова, а також приймали активну участь у виконанні перших наукових робіт.

 

Натапов Б.С. був людиною неординарною, ініціативною, динамічною, емоційною, здібною і досвідченою в галузі металургії і матеріалознавства, який вміло поєднував теорію з практикою, чим вніс вагомий внесок в подальший ро-звиток техніки і технології. Вміло об’єднував однодумців для вирішення навча-льних та наукових задач із метало- та матеріалознавства Він щедро передавав свої знання учням, колегам, плідно працював на науковій ниві і при вихованні науково-педагогічних кадрів. Під його керівництвом на кафедрі започатковані роботи із теплостійких підшипникової та цементовних сталей, неіржавіючих хромистих сталей, жароміцних сталей та стопів на нікельовій основі, металевих композиційних матеріалів. Зазначений перелік наукових напрямків свідчить про те, що Натапов Б.С. був людиною обдарованою, наділеною бажанням до творчого пошуку. Усіх, хто працював на кафедрі, він залучав до наукової роботи і вимагав від підлеглих доручену роботу виконувати на совість і думати про неї не лише в робочий час. Науковий доробок Натапова Б.С. у співавторстві складає 15 авторських свідоцтв про винаходи, 120 наукових праць, 3 підручника.

 

 

В період із 1976 по 1980 р. кафедру очолювали Гайдук В.В. та Банас І.П., з 1980 по 1983 р. Натапов Б.С., з 1983 року і по 2012 р. - професор Коваль А.Д., вихованець кафедри, який пройшов з 1963 року шлях від лаборанта до професора, доктора технічних наук, академіка АІНУ, проректора із НДР та Першого проректора університета, був членом спеціалізованої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій, входив до складу редакційної колегії журналів «Нові матеріали і технології в металургії та машинобудуванні» та «Вісник двигунобудування», котрі включені до переліку ВАК. Науковий потенціал Коваля А.Д. в повній мірі розкрився після того, як він очолив науковий напрямок по розробці та дослідженню жароміцних корозійностійких стопів на нікельовій основі. Під його науковим керівництвом було захищено 9 кандидатських дисертацій, був науковим консультантом при виконанні 2 докторських дисертацій. Опубліковано 153 наукові роботи, 2 багатомовних технологічних словника, отримано 28 свідоцтв на винаходи.

 

З 2013 р. і по лютий 2015 р. кафедру очолював проф. Бєліков С.Б.

 

З березня 2015 р. виконуючим обов`язки завідувача кафедри став проф. Ольшанецький В.Ю.– випускник Дніпропетровського державного університета, за фахом – металофізик. Захистив кандидатську дисертацію в 1966 році, а докторську в 1993 році. Брав активну участь у виконанні багатьох науково-дослідних робіт. За цикл теоретичних робіт із фізичного матеріалознавства Ольшанецький В.Ю. у 2000 р. отримав золоту медаль Міжнародної Кадрової Академії, заслужений діяч науки і техніки України, дійсний член асоціації металознавців Росії (заснована Д.К. Черновим на початку 20 ст.); має нагороди: медаль П. Могили за внесок в освітянські справи; почесна грамота уряду Москви та Московської обл. за досягнення в області авіації та ракетної технології (роботи з КБ «Південне» (м. Дніпро), ДП «Івченко-Прогрес» (м. Запоріжжя), «Хіммаш» та «Енергія» (м. Москва), ДКБ ПГП «Світлана» (м. С.Петербург)). Прикладна наукова робота спрямована на дослідження та впровадження в аерокосмічній галузі жароміцних композитних матеріалів. Сьогодні він є одним із продовжувачів цього напряму. Має більш ніж 400 друкованих праць, декілька монографій у співавторстві, 3 багатомовних технологічних словника, 7 свідоцтв на винаходи , впровадження яких дало значний економічний ефект. Під його науковим керівництвом захистили кандидатські дисертації Степанова Л.П., Савчук О.М., Коваль А.Д., Дуднік Г.І., Лавренко А.С., Нагорна І.Ю та докторську дисертацію Сніжний Г.В.; більшості пошукувачів кафедри та університету надавав і продовжує надавати наукову консультативну допомогу із теоретичних питань матеріалознавства.

 

Над виконанням навчальних завдань кафедри в різні часи плідно працювали та створювали їй високий авторитет Натапов Б.С., Аверченко П.О., Бабицька Г.М., Банас І.П., Бондаренко А.Л., Булат П.П., Василенко Г.І., Гайдук В.В., Голинська Р.О., Костянтинов Є.Г., Краснова Г.О., Лящинський Б.І., Натапова Г.Б., Попов В.С., Порада І.Л., Пронін В.Є., Потуремець А.О., Порохненко В.П., Рябцев С.І., Савчук Л.І., Савчук О.М., Санчугов Є.Л., Сігалко Ф.В., Тищенко В.Д., Хомоза В.А., Цивірко Д.О.

 

Сьогодні на кафедрі навчальний процес здійснюють висококваліфіковані викладачі: проф. Бєліков С.Б., доц. Вініченко В.С., доц. Грабовський В.Я., доц. Нестеров О.В., доц. Климов О.В., доц. Лазечний І.М., проф. Ольшанецький В.Ю., доц. Степанова Л.П., проф. Шаломєєв В.А. та молоді вихованці кафедри: доц. Глотка О.А., проф. Грешта В.Л., ст. викл. Денісов Д.Л., ст. викл. Лисиця О.В., ст. викл. Кононенко Ю.І., доц. Ткач Д.В., асистент Джуган О.А. Навчальний процес успішно забезпечують досвідченні фахівці - завідувачі лабораторіями Трикоз Г.Г., Череп В.Ф., Андріяненко Д.А., а також старші лаборанти Коваль К.О., Ястребова О.Ф., Джус А.В., пров. інж. Дергачов О.В.

 

До 1964 року кафедра була як загальноінженерна і викладала дисципліни "Технологія металів" та "Металознавство". У зв`язку з інтенсивним розвитком підприємств машинобудівного комплексу, таких як АвтоЗАЗ, Запорізький моторобудівний завод, енергомеханічний, Мелітопольський моторний завод, Токмацький дизелебудівний завод виникла нагальна потреба у підготовці спеціалістів із металознавства і тому у 1964 році здійснено перший прийом студентів на спеціальність "Металознавство та термічна обробка " (вечірня форма навчання).

 

Розпочинаючи із 1989 р. кафедра готує фахівців із “Матеріалознавства в машинобудуванні”, а згодом “Прикладного матеріалознавства” за денною та заочною формами. З 1970 по 2017 роки кафед-рою підготовлено 1241 спеціалістів та магістрів.

 

Одним із показників гарної роботи колективу кафедри є студенти-призери Всеукраїнських та інших олімпіад та конкурсів з матеріалознавства і випускники кафедри. Серед них призери Всеукраїнської студентської олімпіади з технології конструкційних матеріалів та матеріалознавства: Близнюк Я.В, студ. гр. ІФ-211 (2005 р. - 2 місце), Островська А.Є., студ. гр. ІФ-212 (2006 р. - 3 місце), Сліпченко О.О., студ. гр. ІФ-223 (2007-2008 р.р. - 2 і 1 місця), Приходько Г.А, студ. гр. ІФ-215 (2009 р. - 2 місце), Перепьолкіна М.О., студ. гр. ІФ-215 (2009-2010 р.р. - 3 і 2 місця), Семічева К.С. та Галєнкова О.Б., студ. гр. ІФ-216 (2011 р. - 1 та 3 місця), Джуган О. А, студ. гр. Іф-218 (2012 р. - 2 місце), Джуган О. А, студ. гр. Іф-218 (2013 р. - 3 місце), Фасоль Є.О., студ. гр. Іф 219 (2013 р. - 3 місце), Айкін М.Д. студ. ІФ 210 (2015 р. - 2 місце, Топчиєва К. А. студ гр. ІФ-211 (2016 р - 2 місце), Гордієнко М.Р., студ. гр. ІФ-214 (2018р. - 2 місце), Давиденко Е.В., студ. гр. ІФ-615 (2019 - 3 місце); призери Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузі "Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство&quot": Гайдук А.С., студ. гр. ІФ-223 (2008 р. - 1 місце); призери в університетському конкурсі на кращу студетську наукову роботу в номінації "Технічна": Глотка Т.А, студ. гр. ІФ-215 (2009 р. - 1 місце), Джус А.В., студ. гр. ІФ-219м (2014 р. - ІІ місце), Фоміних Д.О., студ. гр. Іф-211 (2014 р. - ІІІ місце); призери Всеукраїнського конкурсу на кращу наукову роботу: Перепьолкіна М.М., студ. гр. ІФ-215 (2011 р. - 3 місце), Джус А.В. студ. гр. Іф-219м та Мироненко Є.В. студ. гр. Іф-210м (2015 р. - 3 місце), Гордієнко М.Р., студ. гр. ІФ-214 (2018р. - 3 місце); лауреат обласного конкурсу для обдарованої молоді в галузі "Технічні науки" Осадча К.О, студ. гр. ІФ 212м (2016 р.).

 

Значний внесок кафедри як материнської, на її базі створюються кафедри: обробки металів тиском (1960 р.); обладнання і технології зварювального виробництва (1964 р.); технології металів (1968 р.); охорони праці та навколишнього середовища (1999 р.), які є самостійними структурними підрозділами. З 1968 р. кафедра отримує нову назву: "Металознавство та термічна обробка". В 1993 р. вона була перейменована на кафедру фізичного матеріалознавства. Більше 20 років провідною науковою роботою кафедри в 50-70 роках були дослідження та удосконалення технології виготовлення та складу автомобільного листа, яку кафедра проводила із заводом "Запоріжсталь". В цій роботі приймали участь Цивірко Д.О., Ботвіновський В.Є., Костянтинов Є.Г., Ольшанецький В.Ю., Сте-панова Л.П. та інші. За результатами цієї роботи Натапов Б.С. захистив докторську дисертацію (1964 р.), Цивірко Д.О. - кандидатську. У 60-ті роки кафедра помітно збагатилась з приходом здібних спеціалістів із промислових підприємств та інших установ: Аверченко П.О., Проніна В.Є., Попова В.С., Сігалко Ф.В., Рябцева С.І. та Василенко Г.І. Крім навчальної роботи вони приймали також активну участь у розвитку матеріальної бази кафедри та проведенні наукових досліджень. Для розширення науково-дослідної роботи під керівництвом Рябцева С.І. на кафедрі були створені лабораторії електронної мікроскопії та рентгенографії. Його здібними учнями і помічниками в цій роботі були Коваль А.Д. та Савчук О.М. Розпочинаючи із 1960 року значно розширюється коло наукових напрямків кафедри. З урахуванням такої ситуації у 1965 році в інституті була створена проблемна лабораторія із розробки нових матеріалів та технологій їх обробки. На кафедрі розпочинаються роботи по дослідженню та розробці жароміцних сталей та стопів, цементовних сталей, композиційних матеріалів, феритних неіржавіючих сталей. Вирішенню цих задач сприяв прихід на кафедру нової генерації інженерів-науковців, викладачів: Ольшанецького В.Ю., Бондаренка А.Л., Банаса І.П., Бабицької Г.М., Гайдука В.В. Як засвідчив час, кожен із названих науковців проявив себе як особистість, здатну не тільки вирішити конкретну наукову задачу, а й очолити певний науковий напрямок.

 

Бондаренко А.Л. разом із Бабицькою Г.М. під керівництвом спочатку Аверченка П.О., а потім Натапова Б.С., активно займалися дослідженням впливу легування та термічної обробки на структуроутворення та властивості хромистих неіржавіючих сталей. Заміна дорогих хромонікельових неіржавіючих сталей на порівняно дешеві хромисті завжди була, є і буде актуальною задачею. При вирішенні цієї проблеми необхідно було подолати низку труднощів. До складу наукової групи у різні роки входили Новіков М.М., Сидорченко Г.Г., Стукало Л.О., Міщенко В.Г., Климов О.В., Середа Б.П., Нестеров О.В., Ткаченко І.В., Бірюкова І.А., Деревяненко Д., Солдатов В.П., які успішно вирішували задачі по створенню легованих сталей, технологій їх обробки та впровадження наукових розробок у виробництво. Наслідками цієї роботи стали розробка сталей ДИ5, ДИ11, 08Х8СЮТч, впровадження розробок у промисловість, удосконалення технології виробництва листа із хромистих неіржавіючих сталей та захист кандидатських дисертацій за темами цих досліджень Аверченком П.А., Бондаренком А.Л., Бабицькою Г.М., Міщенком В.Г., Климовим О.В., Нестеровим О.В., Грештою В.Л.

 

Наукове співробітництво кафедри із Запорізьким моторобудівним заводом, Всесоюзним інститутом авіаційних матеріалів та іншими підприємствами та інститутами авіаційної галузі спонукало до участі кафедри у вирішенні наукових задач авіаційного матеріалознавства. Наприклад, у співдружності науковців кафедри (Рябцев С.І., Натапов Б.С., Василенко Г.І.) із співробітниками моторобудівного заводу та заводу "Дніпроспецсталь" була створена і впроваджена у виробництво жароміцна сталь ДИ-1, а Рябцев С.І. захистив кандидатську дисертацію.

 

Паралельно із цією роботою Натапов Б.С., Василенко Г.І., Банас І.П. займаються розробкою, дослідженням та впровадженням на моторобудівних підприємствах цементовних сталей підвищеної теплостійкості: ДИ2, ДИ3 та ДИ4. Уже більше 40 років сталь ДИ-3А використовується як високонадійний матеріал для зубчастих колес ГТД. Найактивнішу участь в цій роботі приймали Васи-ленко Г.І. та Банас І.П. Теоретичні та технологічні здобутки цієї роботи стали основою кандидатських дисертацій Василенко Г.І. та Банаса І.П., котрі були не тільки гарними дослідниками, а і чудовими педагогами. Наступним етапом у розвитку цементовних сталей стало виконання замовлення Куйбишевського конструкторського бюро. Групою, очолюваною Банасом І.П. (під науковим керівництвом Натапова Б.С.), у складі Шопов І.І., Урицька І.О., Лазечний І.М., Новиков М.М., Янковський І.І., Міщенко В.Г., Кузьменко І., Ястребова О.Ф., у 1971 році були розроблені цементовна сталь ВКС4 високої теплостійкості та принципово нова технологія хіміко-термічної обробки. Сталь та технологія ХТО знайшли своє впровадження на Куйбишевському, Уфимському моторобудівних, а також Миколаївському південнотурбінному заводах. Результати цієї роботи покладено в основу кандидатських дисертацій Шопова І.І. та Лазечного І.М. Кафедра в період 1970-1980 р.р. вела активну роботу по підвищенню теплостійкості економнолегованих вальницевих сталей (науковий керівник - Натапов Б.С., виконавці Порада І.Л., Василенко Г.І.). Результати цієї роботи – створення сталі ДИ31 та захист кандидатської дисертації Порадою І.Л. Для її виконання та вирішення наукових завдань по іншим темам на кафедрі за безпосередньою участю Поради І.Л., Іщенко О.П., Максимової В.О., Муравйової Л.Ф. створюється лабораторія фазового аналізу, робота якої сприяла успішному дослідженню хромистих неіржавіючих сталей та цементовних сталей високої теплостійкості. В 90-х роках до цієї теми із метою теоретичного осмислення повертається Потуремець А.О. Виконані ним дослідження дозволили уточнити сутність карбідних перетворень при термічній обробці легованих сталей і склали основу його кандидатської дисертації. В 1965 р. на кафедрі створюється новий науковий напрямок - дослідження жароміцних стопів на нікельовій основі та пошуки шляхів по підвищенню їх жароміцності. Піонерами в цій справі були Гайдук В.В. та Ольшанецький В.Ю. Дослідження стопу ЖС3ЛС дозволили завдяки модифікуванню змінити енергетичний стан меж зерен і суттєво підвищити експлуатаційні властивості стопу. Їх публікації із цієї проблеми стали новим словом в теорії легування жароміцних стопів, вони цитувалися у різних відомих збірках наукових праць із жароміцних стопів. Теоретичні розробки та результати їх впровадження на Запорізь-кому моторобудівному заводі стали темою кандидатської дисертації Гайдука В.В.

 

З 1969 р. розпочинається державне фінансування проблемної лабораторії, створеної в інституті у 1965 році. Основна група співробітників цієї лабораторії працювала на кафедрі металознавства. До складу групи увійшли фахівці різних спеціальностей. Першим керівником лабораторії був Банас Ф.П., до її складу входили провідні фахівці високої кваліфіікації: Андрієнко А.Г., Суханов Ю.В., Кладницький Г.І., Варнін С.Г., Аніщенков В.М., Александров Б.В., Люманов Е.М., Дуднік Г.І., Савчук О.М., Дніпренко В., Грабовський В.Я., Степанова Л.П., Лавренко А.С., Натапов Є.Б., Натапова Г.Б. та інші. З 1980 р. лабораторією керували Сліпченко В.Г., а потім Шопов І.І., основними задачами якої у 1970-1975 рр. було дослідження та створення нових матеріалів та методів їх обробки, головний напрямок - створення металевих композиційних жароміцних матеріалів. Нею було розроблено два методи отримання композитів: зваренням та литтям. Над першим варіантом працювала більшість співробітників, над другим - Дуднік Г.І. (керівник), Федькова Р.Д., Комісаров О., Агєєва О.М.. За результатами проведених робіт та випробувань виготовлено деталі газотурбінних двигунів, ракет, а Банас Ф.П., Суханов Ю.В., Натапов Є.Б., Аніщенков В.М., Дуднік Г.І., Савчук О.М., Натапова Г.Б. захистили кандидатські дисертації. Матеріальне забезпечення цих робіт здійснювали Сотніков О.Г. та Солдатов В.П.

 

В середині 80 років кафедра повертається до науково-дослідної роботи із жароміцними стопами на нікельовій основі. Відтепер це стає пріоритетним напрямком наукової роботи кафедри, головне завдання- підвищення жароміцності стопів із одночасним забезпеченням високотемпературної корозійної стійкості. До виконання цієї роботи залучаються Гайдук В.В., Коваль А.Д., Бєліков С.Б., Санчугов Є.Л., Андрієнко А.Г., Каморкін П.А., Варнін С.Г. Для проведен-ня різнобічних досліджень цих стопів створюються: лабораторія випробувань властивостей стопів при високих температурах (виконавці - Леженко Г.Г., Максимов В.; згодом у четвертому корпусі подібна лабораторія була створена Савчуком О.М. та Лигою А.Я.; лабораторія металографії, лабораторія випробувань високотемпературної корозії (виконавці Андрієнко А.Г., Суханов Ю.В.), лабораторія механічної обробки (виконавець Івлєв В.М.). В проведенні різноманітних досліджень приймали участь Краснова Г.О., Михайлова (Семенюк) Т.П., Єфіменко Л.М., Бондаренко Л.О., Степанова Л.П., Череп В.Ф.. Метрологічним забезпеченням займалися – Уточкіна В.М., Латишева К.І., Янковський Є.Р. Як результат досліджень – розробка теоретичних основ легуван-ня корозійностійких жароміцних стопів і низки жароміцних стопів на нікельовій основі: ЗМІ1, ЗМІ2, ЗМІ3У, їх впровадження для виготовлення деталей стаціонарних та суднових газотурбінних установок. Після закінчення ЗМІ у 1975 р. інженер Бєліков С.Б. стає аспірантом кафедри, досить швидко опановує теоретичні і прикладні основи матеріалознавства і у 1981 р. успішно захищає кандидатську дисертацію, в якій розроблені принципово нові підходи в створенні стопів на нікельовій основі із високою стійкістю до високотемпературної газової корозії. Досить вагомий науковий доробок із цьо-го напрямку - це захист низки кандидатських дисертацій (Степанова Л.П., Санчугов Є.Л., Андрієнко А.Г., Краснова Г.О., Каморкін П.А., Шмирко В.І.) та дві докторські дисертації (Коваль А.Д. та Бєліков С.Б.). Завершив роботу над дисертацією та успішно її захистив Гайдук С.В. (2009 р.).

 

Для постійного підвищення наукового потенціалу викладачів та співробітників із 1961 р. на кафедрі успішне діє аспірантура, а з 1980 р. в університеті починає діяти спеціалізована рада по захисту кандидатських дисертацій зі спеціальності "Матеріалознавство". 3 1995 р. повноваження цієї ради розширюються і вона починає приймати до захисту докторські дисертації із названої вище спеціальності та "Металознавство та термічна обробка". За період існування аспірантури і докторантури на кафедрі захищені 4 докторських дисертації (Б.С. Натапов, А.Д. Коваль, В.Ю. Ольшанецький, С.Б. Бєліков) і 43 кандидатських дисертації. При кафедрі постійно діє теоретичний семінар з попереднього захисту дисертацій.

 

Логічним наслідком теоретичних та експериментальних досягнень матері-алознавчої школи кафедри стало проведення на її базі за період з 1977 по 2014 роки 13 Всесоюзних, а згодом Міжнародних науково-технічних конференцій: "Нові сталі та стопи і методи їх оброблення для підвищення надійності та довговічності виробів" 12 МНТК присвячена 100-річчю з дня народження засновника кафедри - Натапова Б.С.

 

Багато досліджень виконано у співпраці із відомими науково-дослідними інститутами, КБ та провідними підприємствами: Інститутом проблем матеріалознавства, Українським науково-дослідним інститутом спеціальних сталей та сплавів, Львівським фізико-технічним інститутом, Інститутом металургії ім. Байкова, Науково-дослідним інститутом авіаційних технологій, СПБ "Машпроект", КБ "Південне", Центральним котлотурбінним інститутом, НВО ім. М.Д. Кузнєцова, Південнотурбінним заводом, Самарським та Уфимським моторобудівними заводами, "Львівсільгоспмашом", "Маріупольважмашом", Кременчуцьким автозаводом, Ржевським мотовелозаводом, Шадрінським автоагрегатним заводом та іншими.

 

У науковій і навчальній діяльності кафедра плідно співпрацює із запорізькими промисловими підприємствами: ЗАТ "АвтоЗАЗ", ЗМКБ "Прогрес", ВАТ "Мотор-Січ". Створено хорошу можливість для використання сучасного обладнання і технологій підприємств у навчальному процесі. Для задоволення потреб ЗМКБ "Прогрес" та моторобудівного заводу серед дисциплін спеціальності вивчаються "Функціональне призначення матеріалів ГТУ в енергетиці", "Спеціальні сталі та сплави в газотурбобудуванні" та інші.

 

Підготовка спеціалістів сучасного рівня ведеться із застосуванням ЕОМ і їх використанням при вирішенні практичних і теоретичних задач, обробці експериментальних даних. На кафедрі створено (в 1992 р.) комп`ютерний клас, оснащений ПЕОМ на 9 робочих місць.

 

Суттєві зміни в економіці України за останні роки привели до зменшення обсягу науково-дослідних робіт, проте колектив кафедри продовжує проводити дослідження за ключовими напрямками: комплексне дослідження технологічних і службових характеристик модернізованого складу сплаву ЖС3ЛС-М (А.Г. Андрієнко, С.В. Гайдук), дослідження структури і властивостей металу лопаток зі сплаву ЧС70-ВІ та U-500 (А.Г. Андрієнко, С.В. Гайдук, С.Б. Михайлов); розробка складу і технології нанесення багатошарових покриттів деталі газотурбінних двигунів, працюючих в умовах високих температур (В.Л. Грешта, О.В. Климов, Степанова Л.П., Ткач Д.В.), В.Я. Грабовським розробляються теоретичні основи легування сталей та стопів для штампів гарячого деформування.

 

На кафедрі створено розвинену навчально-дослідницьку матеріальну базу, яка включає лабораторії електронної мікроскопії, рентгенівську, металографічні, фізичних методів досліджень, механічних випробувань, термічні, електротехнічних матеріалів, високотемпературних досліджень, а також виробничу дільницю, комп`ютерний клас, предметні аудиторії, що носять ім`я - її засновника Б.С. Натапова та А.Д. Коваля.

 

В період 2008-2011р.р. колектив кафедрим наполегливо і напружено працював над створенням тимчасових освітньо-професійних програм та освітньо-кваліфікаційних характеристик до трьох рівнів підготовки: 6.050403 "Інженерне матеріалознавство", спеціаліст - 7.05040301 "Прикладне матеріалознавство" та магістр - 8.05040301 "Прикладне матеріалознавство". Ці документи розроблені кафедрою вперше. Це пояснюється тим, що міністерством освіти та науки України не була організована ефективна робота із цього напряму.

 

До листопада 2010 р. завершено формування акредитаційної справи, а у квітні 2011 р. кафедра пройшла акредитацію і отримала високу оцінку від членів акредитаційної комісії: Куцової Валентини Зиновє`вни, д.т.н., професора, зав. кафедри матеріалознавства Національної металургійної академії України, голова комісії; Дубового Олександра Миколайовича, д.т.н., професора, зав. кафедри матеріалознавства та технології металів Миколаївського національного кораблебудівного університету ім. Макарова, член комісії. Таким чином, до 2021 р. кафедра ФМ отримала право здійснювати підготовку фахівців трьох рівнів із зазначених вище напряму і спеціальності.

 

Звісно, що при підготовці до акредитації оновлено методичне забезпечення, у фахових (науково-технічних) журналах опубліковані статті викладачів та співробітників. Історично склалося так, що кафедра розпочала роботу як випускової із підготовки спеціалістів із спеціальності "Металознавство та термічна обробка металів". Серед дисциплін, які викладаються за трьома рівнями, є ті, котрі стосуються теорії і технології термічної обробки. За відгуками керівників виробничих підрозділів таких підприємств, як АТ "Мотор-Січ", ДП "Івченко-Прогрес", ПАТ "Дніпроспецсталь", ВАТ "Запоріжсталь", на котрих широко використовується термічна обробка металевих виробів, рівень підготовки наших випускників із термічної обробки повинен бути значно вищим. Цьому є пояснення. В напрямі підготовки 6.050403 та підготовці спеціалістів і магістрів із прикладного матеріалознавства головна увага приділяється обгрунтуванню вибору матеріалів в залежності від умов експлуатації виробів та їх вплив на мікроструктуру та властивості.

 

Зважаючи на це кафедра доклала зусиль і в 2013 р. нам було надано ліцензію на впровадження освітньої діяльності із спеціальності "Термічна обробка металів" на підготовку спеціалістів та магістрів. І в 2014 р. було здійснено перший набір студентів. У березні 2015 р. колектив кафедри відзначив своє 70 - річчя, усі співробітники добре пам`ятають основні принципи в науково-педагогічній діяльності, котрі сповідував Вчитель, втілюють їх в життя, чим збагачують авторитет кафедри, факультету, інституту та університету.

 

 

Прізвище, ім`я, по-батькові Науковий ступінь, вчене звання Посада
Ольшанецький Вадим Юхимович доктор технічних наук, професор професор, завідувач кафедри
Климов Олександр Володимирович кандидат техн. наук, доцент декан факультету, доцент
Гіржон Василь Васильович доктор фізико-математичних наук професор
Смоляков Олександр Васильович доктор фізико-математичних наук професор
Шаломєєв Вадим Анатолійович доктор технічних наук, професор професор, проректор з наукової роботи
Нарівський Олексій Едуардович доктор технічних наук, професор професор
Вініченко Валерій Степанович кандидат техн. наук, доцент доцент
Глотка Олександр Анатолійович кандидат техн. наук, доцент доцент
Грабовський Володимир Якович кандидат техн. наук, доцент доцент
Ткач Дар'я Володимирівна кандидат техн. наук, доцент доцент
Лисиця Олена Володимирівна - ст. викладач
Кононенко Юлія Іванівна - ст. викладач
Джуган Олександр Андрійович - ст. викладач 
Айкін Микита Дмитрович - ст. викладач
Фасоль Єлизавета Олександрівна - ст. викладач
Джус Анна Вячеславівна   асистент
Трикоз Галина Григорівна - завідувач лабораторії
Череп Вадим Федорович - завідувач лабораторії
Андріяненко Дмитро Анатолійович - завідувач лабораторії
Дергачов Олександр Вікторович - провідний інженер
Ястребова Ольга Федорівна - старший лаборант

 

   Протягом багатьох років студенти кафедри "Фізичне матеріалознавство" стають призерами всеукраїнських олімпіад та наукових конкурсів. Нижче можна ознайомитись із досягненнями призерів.

aykin_m.d.jpgdzhus_a.v.jpggalyenkova_o.b_0.jpggayduk_a_s_0.jpgglotka_o.a_0.jpgglotka_t.a_1.jpgglotka_t.a_0.jpggordyk_o_s_0.jpgmyronenko_ye.v._dzhus_a.v_0.jpgosadcha_k.o_0.jpgperepolkina_m.m.2_0.jpgperepolkina_m.m.3_0.jpg

pryhodko_g.a_0.jpgshlomina_a.v_0.jpgsemicheva_k.s_0.jpgtancura_o_a_0.jpgtopchyyeva_k.a_0.jpggordiyenko_0.jpg

      dzhugan_o.a_0.jpgdzhugan_o.a.2_0b.jpgfasol_ye.o_0.jpggayduk_a.s_0.jpgglotka_o.a.2_0.jpgostrovska_a.ye_0.jpg

     yf_219_yuryev_o_f.jpgslipchenko_o.o.2_0.jpg  

  

 

 

    Кафедра займає загальну площу 866,3 кв. м. Площа, яка відведена під навчальні аудиторії та лабораторії, складає 403,3 кв. м. Кімнати професорсько-викладацького складу та допоміжного персоналу разом із кабінетом завідувача кафедрою займають площу в 101,2 кв. м. Усі аудиторії оснащено наочними посібниками, стендами, ілюстративним матеріалом. Крім того, заняття по дисциплінах спеціальності, що атестується, проводяться в спеціалізованих лабораторіях і приміщеннях, які знаходяться у загальному користуванні.

    Інформація про бібліотеку, зокрема про наявність приміщень для розташування книгозховищ, читальних залів, кількості посадкових місць, надана в підрозділі 6.1 самоаналізу.

    Для проведення лекційних, лабораторних, практичних та науково-дослідних робіт призначені наступні приміщення:

    1.2.1 Навчальні лабораторії:

    • ауд. 169, 160, 160А, 164Б (рентгенівських методів дослідження та металографії): проводяться лабораторні роботи з дисциплін «Металознавство», «Кристалографія», «Фазові рівноваги», «НДРС», «Неметалеві матеріали», «Порошкові та КМ», «Стандартизація, метрологія та контроль якості продукції»,  «Тонкі методи досліджень», «Спеціальні розділи матеріалознавства», «Наукові основи вибору матеріалів та технологій»та інші дисципліни;
    • ауд. 162, 162А , Д4 (термічна лабораторія: виконуються лабораторні роботи із дисциплін «Термічна обробка», «Механічні властивості та КММ», «Машинобудівні матеріали», «Сталі і сплави із особливими властивостями», «Спеціальні сталі і сплави», «Нанотехнології в матеріалознавстві», «Фізичне матеріалознавство», «Обладнання процесів теплового оброблення», «Новітні технології заготівельного виробництва»та ін. дисципліни);
    • ауд. 164A, 166 (фізичних методів дослідження та електрорадіоматеріалів): лабораторні роботи із дисциплін «Фізичні властивості», «Нанотехнології в матеріалознавстві», «Фізичне матеріалознавство», «Наукові основи вибору матеріалів та технологій»,"Властивості полімерних композиційних матеріалів";
    • ауд. 156 (електронної мікроскопії): лабораторні роботи з дисциплін «Навчальний практикум з методів дослідження», «Методи структурного аналізу»), «Наукове планування дослідницьких робіт», «Техніка і методика експерименту в матеріалознавстві», «Тонкі методи досліджень»;
    • ауд. 152А (лабораторія мікроскопії): «Теорія і практика експерименту», «Наукові основи вибору матеріалів та технологій», «Спеціальні розділи матеріалознавства»;
    • ауд. 04-08 (лабораторія високотемпературних механічних випробувань): «Обладнання процесів теплового оброблення», «Новітні технології заготівельного виробництва», «Механічні властивості та конструкційна міцність матеріалів;
    • ауд. 154 (лабораторія 3 -D моделювання);
    • ауд. 153, 160 (лекційна): проводяться лекції з усіх дисциплін.

    1.2.2 Інші приміщення:

    • ауд. 171 (препараторна – проводяться роботи з виготовлення мікрошліфів як при виконанні  лабораторних, так і дослідницьких робіт робіт);
    • ауд. 158,165 – приміщення: для викладачів та завідувача кафедри;
    • ауд. 173 – комп’ютерний клас кафедри;
    • ауд. 177 – методичний кабінет кафедри;
    • Д4,190 – виробнича та  науково-виробнича дільниці;
    • 04-08 – лабораторія високотемпературних механічних випробувань;
    • ауд. 194, 198А, 507 – кімнати для співробітників науково-дослідної групи.

    Завдяки зусиллям керівництва ЗНТУ університет і кафедра ФМ, зокрема за рахунок фінансування МОНУ, отримали растровий електронний мікроскоп РЕМ-106И. Завдяки фінансовій допомозі фірми «Резонанс» кафедра отримала комп’ютеризований стенд для випробування на втому зразків, виробів в широкому спектрі температур.Завдяки зусиллям керівництва ЗНТУ університет і кафедра ФМ, зокрема за рахунок фінансування МОНУ, отримали растровий електронний мікроскоп РЕМ-106И. Завдяки фінансовій допомозі фірми «Резонанс» кафедра отримала комп’ютеризований стенд для випробування на втому зразків, виробів в широкому спектрі температур.

    Кафедрою розроблено, погоджено та затверджено тимчасові ОКХ та  ОПП підготовки спеціалістів за напрямом 6.050403 “Інженерне матеріалознавство» та спеціальностями 7(8).05040301 «Прикладне матеріалознавство» та 7(8).05040305 «Термічна обробка металів».

    У 2016 р. затвержено стандарт вищої освіти України зі спеціальності 132 Матеріалознавство освітньо-наукового ступеня "Доктор філософії"  та освітньо-професійна програма підготовки другого (магістерського) рівня Проект ОПП "Термічна обробка металів" Також було розроблено положення про кафедру.

    З метою якісного викладання, ефективного вивчення студентами навчальних дисциплін, робота кафедри фізичного матеріалознавства спрямована на створення комплексів навчально-методичного забезпечення дисциплін.

    Для кожної дисципліни навчального плану спеціальності розробляється робоча навчальна програма, яка є нормативним документом.

    Витяг з протоколу №6 від 23.02.2017

    Витяг з протоколу №7 від 28.04.2017

    Витяг з протоколу №11 від 30.08.2018

    Витяг з протоколу №1 від 11.09.2018

    Витяг з протоколу №1 від 19.12.2018

    Витяг з протоколу №1 від 09.09.2019

    Витяг з протоколу №5 від 02.12.2019

    Витяг з протоколу № 2 від 01.09.2020

    Витяг з протоколу № 1 від 06.09.2021

    Витяг з протоколу №2 від 20.09.2021 (2)

    Витяг з протоколу № 5 від 29.01.2021

    Витяг з протоколу №11 від 06.07.2021

    Витяг з протоколу №2 від 20.09.2021

    Витяг з протоколу № 1 від 31.08.2022

    Витяг з протоколу №6 від 28.03.2022

    Витяг з протоколу №7 від 29.04.2022

    Витяг з протоколу № 1 від 31.08.2023

    Витяг з протоколу №2 від 05.10.2023

    Витяг з протоколу №7 від 25.04.2023

    Витяги з протоколів засідання вченої ради Інженерно-фізичного факультету

    До комплексу навчально-методичного забезпечення дисципліни входять:

    1. Робоча навчальна програма відображає конкретний зміст навчальної дисципліни, послідовність, організаційні форми її вивчення та обсяг, визначає форми й засоби поточного та підсумкового контролю. Робочі навчальні програми дисциплін затверджуються першим проректором після обговорення та розгляду на засіданні кафедри та ради факультету;

    2. Методичні вказівки до лабораторних (практичних) занять, в яких наведені теми занять, їх мета, приблизний перелік завдань, перелік літератури для самостійної підготовки, питання до самоконтролю. Методичні вказівки затверджуються до друку після рецензування, обговорення та розгляду на засіданні методичної комісії відповідної кафедри, засіданні кафедри та ради фізико-технічного інституту;

    3. Завдання до поточного та підсумкового контролю;

    4. Екзаменаційні білети (завдання);

    5. Тематика курсових робіт та проектів;

    6. Методичні рекомендації до виконання курсових робіт та проектів;

    7. Рекомендована основна та додаткова література, конспекти лекцій та навчальні посібники.

    З усіх дисциплін навчального плану розроблені робочі навчальні програми, які містять мету та завдання, тематичний план, зміст за темами, тематику практичних (семінарських) занять і лабораторних робіт, завдання для самостійної роботи студентів, форми поточного і підсумкового контролю знань та критерії оцінок (умови заліків), рекомендовану літературу.

    Розробка навчально-методичного забезпечення, в основному, спрямована на забезпечення самостійної роботи студентів під час вивчення студентами теоретичного матеріалу, підготовки до практичних і лабораторних занять, виконання домашніх завдань, курсових, кваліфікаційних робіт тощо.

    Викладачами кафедри розроблені методичні вказівки, які містять тематику курсових робіт (проектів), вимоги до їх змісту і оформлення, порядок захисту, рекомендовану літературу.

    Для перевірки знань та з метою оцінки якості фахової підготовки бакалаврів з напряму 6.050403 (13 Механічна інженерія) розроблено пакет комплексних кваліфікаційних завдань (ККЗ) з дисциплін фахової підготовки. До пакету ККЗ входять: комплект завдань, критерії оцінювання, перелік основної та довідкової літератури, необхідної для виконання ККЗ.

    ККЗ складається з теоретичної та практичної частин. Завдання складені згідно робочого навчального плану та з урахуванням вимог ОКХ та ОПП, а також з врахуванням потреб Запорізького регіону. Завдання розроблені провідними викладачами кафедри. Комплексні кваліфікаційні завдання досить повно охоплюють необхідний обсяг знань, якими повинні володіти майбутні фахівці з даної спеціальності. Ці пакети затверджено в установленому порядку.

    На 4-му курсі (8 семестр) студенти складають державні екзамени для здобуття освітнього-кваліфікаційного рівня бакалавра. На 6-му курсі (11 семестр) студенти спеціальності 132 Матеріалознавство виконують дипломні роботи для здобуття відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня. Захист дипломної роботи є підсумковим результатом теоретичного і практичного навчання студента в університеті за даною спеціальністю. Теми дипломних робіт спрямовуються на вирішення актуальних задач у сфері розробки та втілення нових технологій термічної обробки в авіа – та машинобудуванні. Організація виконання дипломних робіт здійснюється згідно з «Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах», затвердженим наказом МОН України від 2 червня 1993 року № 161 та «Положення про організацію навчального процесу в Запорізькому національному технічному університеті» (обговорено та схвалено на засіданні вченої ради університету 30.05.2011р.

    Щорічно кафедра складає на кожний семестр плани підготовки та подання до видавництва університету в електронному вигляді розробки методичного забезпечення навчального процесу, які узагальнюються в єдиний загально-університетський план підготовки та видання методичної літератури. Виконання цього плану постійно контролюється, що дає змогу виконувати його повністю. Усі методичні розробки в електронному вигляді знаходяться на сайті http://fm-zntu.at.ua/ кафедри, а також в електронному фонді бібліотеки.

    У 2011 році під авторством Бєлікова С.Б., Коваля А.Д., Лазечного І.М. та Степанової Л.П. вийшов навчальний посібник «Матеріалознавство. Лабораторний практикум» із грифом МОНмолодьспорту України. Зазначений посібник як на паперовому, так і електронному носіях є в бібліотеці ЗНТУ і ним постійно користуються студенти денного та заочного відділень. Підготовлено до друку навчальні посібники з фахових дисциплін «Спеціальні сталі та стопи в ГТУ», «Кольорові метали та сплави», «Методи локального поверхневого оброблення». У 2005 р. вийшов із друку п’ятимовний двотомний термінологічний словник «Метали» (1036 с), до складу авторського колективу входять проф., д.т.н. Бєліков С.Б., Коваль А.Д., Ольшанецький В.Ю.

    Практика студентів є складовою частиною навчального процесу. Практична підготовка студентів спеціальності організується згідно «Наскрізної програми практик студентів», що розроблені кафедрою фізичного матеріалознавства ЗНТУ. Ця програма складена у відповідності до «Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України», затвердженого наказом Міністерства освіти України від 8.04.1993 р., № 93 та «Методичних рекомендацій щодо складання програм практики студентів вищих навчальних закладів України», затвердженого наказом Міністерства освіти України від 14.02.1996 р., № 3.1-5/97. Навчальним планом підготовки магістрів передбачено проведення переддипломної практики (стажування) – 4 тижні (11 семестр).

    Законодавчі та нормативно-правові документи, які регламентують організацію та проведення навчального процесу, доводяться до всіх співробітників кафедри. Всі документи розглядаються на засіданнях кафедри. Встановлюються терміни виконання та контролю за їх здійсненням. Стан виконавчої дисципліни на всіх етапах проходження законодавчих й нормативних документів відповідає встановленим з цього приводу вимогам.

    Витяги з наказів про призначення на роботу співробітників АТ "МОТОР СІЧ"

    Витяг з наказу про призначення голови ЕК

    Протокол засідання кафедри фізичного матеріалознавства від 28.02.2012

    Протокол засідання кафедри фізичного матеріалознавства від 19.04.2012

    Протокол засідання кафедри фізичного матеріалознавства від 21.08.2012

    Протокол засідання кафедри фізичного матеріалознавства від 08.09.2014

     

     

    Кафедра веде підготовку фахівців освітніх ступенів:

    БАКАЛАВР

    Галузь знань / спеціальність - 13 «Механічна інженерія» / 132 "Матеріалознавство" - обіймає освітні програми «Прикладне матеріалознавство», «Термічна обробка металів», «Композиційні та порошкові матеріали, покриття», ліцензійний обсяг – 75 осіб денной форми навчання  та 25 осіб заочної форми навчання.  Термін навчання – 4 роки. Ліцензія діє до 01.07.2021 р.

    Навесні 2020 р. пройшла акредитацію освітня програма "Прикладне матеріалознавство" (термін - на 5 років).

    Під час навчання випускник здобуває кваліфікації:

    -          технік-технолог;

    -          технічний фахівець в галузі фізичних наук і техніки;

    -          технік-лаборант (металургія).

    Відомості про самооцінювання

    ОПП 2016 бакалаври

    ОПП 2018 бакалаври

    ОПП 2019 бакалаври

    ОПП 2019 бакалаври НУ ЗП

    Проект ОПП бакалаври

    МАГІСТР

    Спеціальність 132 «Матеріалознавство» обіймає освітні програми «Прикладне матеріалознавство», «Термічна обробка металів», "Композиційні та порошкові матеріали, покриття" - ліцензійний обсяг – 65 осіб денной та  заочної форм навчання.

    Термін навчання – 1,5 роки. Ліцензія діє до 01.07.2021 р.

    У 2018 пройшла акредитацію освітня програма "Прикладне матеріалознавства", а у 2019 р. - освітня програма "Термічна обробка металів". Термін дії - 5 років.

    Під час навчання випускник здобуває кваліфікації:

    -          інженер (металургія);

    -          інженер-технолог;

    -          науковий співробітник (металургія);

    -          інженер із впровадження нової техніки і технології;

    -          викладач університетів та вищих навчальних закладів.

    У навчальній діяльності кафедра плідно співпрацює із запорізькими промисловими підприємствами: «АвтоЗАЗ», ДП «Івченко-Прогрес», ПАТ «Мотор- Січ». На базі двох останніх було створено філіал інженерно-фізичного факультету, на якому навчаються також студенти за освітніми програмами «Прикладне матеріалознавство», «Термічна обробка металів». Створено можливість для використання сучасного обладнання і технологій підприємства у навчальному процесі. За зверненням ДП «Івченко-Прогрес» та ПАТ «Мотор-Січ» серед дисциплін спеціалізації вивчаються «Функціональне призначення матеріалів газотурбінних установок в енергетиці», «Спеціальні сталі та сплави в газотурбобудуванні», «Новітні технології отримання заготовок», "Технології виробництва виробів з ПКМ", "Властивості ПКМ" та інші. Також студенти проходять практику на зазначених підприємствах Наскрізна програма практики   

    Студенти та співробітники мають можливість пройти стажування із залученням закордоних партнерів. 

    Договори про співробітництво    Договори про співробітництво Договори про співробітництво   

    Успішні студенти отримують додаткові стипендії від ПАТ "Запоріжсталь"

    Про призначення стипендій, список студентів Договір "Запоріжсталь"

    Договір Запоріжстальї

    Програма візиту експертної комісії

    ДОКТОР ФІЛОСОФІЇ

    Галузь знань / спеціальність - 13 «Механічна інженерія» / 132 "Матеріалознавство" -   Термін навчання – 4 роки.

    Освітньо - наукова програма третього (освітньо-наукового)  рівня вищої освіти 

    Освітньо-наукова програма 2022

    Навчальний план 2023

    Навчальний план 2022

    Навчальний план 2021

    Навчальний план 2020

    Відомості про самооцінювання

    Відгуки про освітню-наукову програму "Матеріалознавство"

    ДП Івченко Прогрес  , ДП "УкрНДІспецсталь"  , ПрАТ "Дніпроспецсталь" , АТ "Мотор Січ"

    Рецензії про освітню-наукову програму "Матеріалознавство"

    НУ "Львівська політехніка" , НТУ "Дніпровська політехніка"  , Навчально - науковий інсититут матеріалознавства та зварювання імені Є.О.Патона

     

    Перелік дисциплін

    Робочі програми спеціальності 132 "Матеріалознавстао" освітня программа "Прикладне матеріалознавство" освітній ступінь "бакалавр"

    Навчальні плани , бакалавр

    Автоматизація виробничих процесів та мікропроцесорна техніка

    Діагностика та дефектоскопія матеріалів та виробів

    Експертні дослідження руйнування виробів

    Фазові рівноваги

    Фізична хімія

    Фізичні властивотсті та методи дослідження матеріалів

    Фізика конденсованого стану

    Фізика

    Функціональне призначення матеріалів ГТУ в енергетиці

    Інженерна та комп`ютерна графіка

    Кольорові метали та сплави

    Кристалографія та дефекти кристалічної будови

    Машинобудівні матеріали

    Механічні властивості та конструкційна міцність матеріалів

    Металознавство

    Методи структурного аналізу матеріалів

    Навчальний практикум з методів дослідження НДРС

    Неметалеві матеріали

    Основи наукових досліджень та математичне моделювання технологічних процесів

    Порошкові та композиційні матеріали

    Спеціальні сталі та стопи в газотурбобудуванні

    Стандартизація, метрологія та контроль якості продуктів

    Сплави з особливими властивостями

    Технологія термічної обробки

    Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах

    Термічна обробка (теорія)

    Вступ у спеціальність

    Виробнича практика

    Високотемпературна корозія матеріалів ГТУ

    Високотемпературна корозія матеріалів ГТУ

    Хімія та основи екології

    Теоретична і прикладна механіка

    Інформатика та обчислювальна техніка

    Вища математика

    Економіка за видами діяльності

    Наскрізна програма практики

    Переддипломна практика (проект)

    Технологічна практика

    Конструкторсько-технологічна практика

    Навчальна (ознайомча) практика

    Робочі програми альтернативних дисциплін

    Робочі програми спеціальності 132 "Матеріалознавство" освітня прогграмма "Термічна обробка металів"  освітній ступінь "магістр"

    Навчальний план

    Цивільний захист та охорона праці в галузі (Магістр, освітні програми "Прикладне матеріалознавство", "Термічна обробка")

    Матеріали для роботи в екстремальних умовах газотурбіних установок (Магістр, освітня програма "Термічна обробка")

    Обладнання процесів теплового оброблення (магістр, освітня програма "Термічна обробка металів")

    Організація, планування і управління виробництвом (магістр, освітня програма "Термічна обробка металів", "Прикладне матеріалознавство")

    Основи вибору технологій та обладнання (магістр,освітня програма "Термічна обробка металів")

    Перспективні напрямки термічної обробки (магістр,освітня програма "Термічна обробка металів")

    Психолого-педагогічні основи викладацької діяльності та спеціальні розділи філософії (магістр, освітня програма "Термічна обробка металів", "Прикладне матеріалознавство")

    Спеціальні розділи термодинаміки і кінетики перетворень (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів")

    Теорія і практика експерименту (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів")

    Теорія та практика створення нано- та субмікрокристалічних структур в металах та сплавах (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів")

    Тонкі методи дослідження матеріалів (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів", "Прикладне матеріалознавство")

    Основи проектування виробничих підрозділів (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів", "Прикладне матеріалознавство")

    Перспективні матеріали з високою питомою міцністю для авіааційного машинобудування (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів")

    Особливості термічного оброблення в процесі виготовлення виробів з неметалевих та композиційних матеріалів (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів")

    Особливості вибору методів досліджень при вирішені конструкторсько-технологічних питань в металознавстві (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів"Прикладне матеріалознавство)

    Новітні технології термічного і хіміко-термічного оброблення при виготовлені деталей ГТД (Магістр, освітня програма "Термічна обробка металів")

    Новітні технології термічного і хіміко-термічного оброблення при виготовлені деталей ГТД (Магістр, освітня програма "Термічна обробка металів")

    Сучасні технології отримання заготовок, здатні забезпечувати надвисокі характеристики матеріалу (Магістр, освітні програми "Термічна обробка металів", "Прикладне матеріалознавство")

    Сучасні технології отримання металопрокату на металургійних підприємствах (Магістр, освітня програма "Термічна обробка металів&quot)

                 Силабуси обов`язкових дисциплін спеціальності 132 "Матеріалознавство" Третій (освітньо-науковий) рівень "Доктор Філософії"

    Іноземна мова наукового спрямування

    Філософія науки та інновацій

    Організація інноваційно-дослідницької діяльності

    Фізичне матеріалознавство

    Управління науковими проєктами та інтелектуальна власність

    Термодинамічні процеси в матеріалознавстві

    НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА ПРАКТИКА

    Силабуси вибіркових дисциплін, що пропонує кафедра "Фізичне матеріалознавство"  спеціальності 132 "Матеріалознавство" Третій (освітньо-науковий) рівень "Доктор Філософії"

    Інноваційні підходи до управлінн життєвим циклом матеріалів

    Структурний аналіз та дислокаційна будова кристалів

    Поверхневе зміцнення деталей машин

    Передові техніки неруйнівного контролю в матеріалознавстві: теорія та практичне застосування

    Досягнення в напрямку розробки штампових сталей та сплавів для високих температур експлуатації

    Склад, структура та властивості аморфних сплавів: від мікроструктури до функціональних застосувань

    Новітні методи дослідження тонкої структури матеріалів

    Моделювання термодинамічних процесів спеціальних матеріалів

    Дифракційні методи дослідження фізичних властивостей матеріалів

    Вибір, обробка та використання матеріалів в машинобудуванні

    Адитивне виробництво

    Лазерна обробка матеріалів

    Обробка експериментальних даних та їх аналіз в матеріалознавстві

    Сторінки