Ви є тут

Головна » Факультети » Електротехнічний

Кафедра електричних машин

Емблема кафедри «Електричні машини»

Кафедра «Електричні машини» (ЕМ)

Рік початку діяльності: 1959

 

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н., професор Яримбаш Дмитро Сергійович

Навчальні лабораторії та майстерні:

  • Навчальна лабораторія електричних та спеціальних електричних машин
  • Навчальна лабораторія техніки високої напруги та комп'ютерного моделювання
  • Навчальна лабораторія теплоенергетичних систем та комплексів

Спеціальності:

141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітні програми:

«Електричні машини і апарати»
«Електромеханічні (електротехнічні) системи та комплекси»
«Програмні засоби електричної інженерії»
«Інженерія відновлювальної енергетики»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

144 – «Теплоенергетика», освітні програми:

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 230
тел.: +380(61)7698411
e-mail: kafedra_em@zntu.edu.ua

Підвищення кваліфікації викладачів кафедри електричних машин!

Зображення

З 20 серпня по 11 листопада 2024 року співробітники кафедри електричних машин докт. техн. наук, проф. зав. кафедри Дмитро ЯРИМБАШ, канд. техн. наук, доц. доц. кафедри Тетяна ДІВЧУК та асистент кафедри Світлана ЛАПКІНА підвищили кваліфікацію через участь у проєкті «Офісу сталих рішень» - ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ ДЛЯ КЛІМАТИЧНОГО ЛІДЕРСТВА.

Детальніше >>

 

Майстер-класи «Зелена енергетика» 17 та 18 вересня 2024 року

Зображення

17 та 18 вересня 2024 року студенти та викладачі кафедри «Електричні машини», було проведено майстер-класи «Зелена енергетика» для школярів м. Запоріжжя. Впродовж зустрічі були розглянуті основні питання та візуальні виконання сонячних панелей та вітрогенераторів. Разом із школярами були проведені досліди та випробування, проведена вікторина.

Детальніше >>

 

Вітаємо!

Завідувача кафедри електричних машин
ЯРИМБАША Дмитра Сергійовича
 
з отриманням Диплому стипендіата Верховної Ради України -
молодого вченого - доктора наук.

Бажаємо подальших наукових та професійних досягнень!

Зображення

 

Підвищення кваліфікації співробітників кафедри електричних машин!

Зображення

 

Зображення

25-29 червня 2024 року студенти та викладачі кафедри «Електричні машини» спільно з Дитячо-юнацьким науковим університетом у рамках програми UPSHIFT у Запорізькій області, яка впроваджується ГС «Культурна Ліга Сходу» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та уряду Японії, було проведено майстер-класи «Зелена енергетика».

Детальніше >>

 

Зображення

12.06.2024 р. на кафедрі «Електричні машини» відбулася наукова конференція в рамках дисциплін «Теорія та практика наукової діяльності» та «Моделювання та аналіз електромагнітних процесів в складних електромеханічних (електротехнічних) системах та комплексах». В конференції брали викладачі кафедри за 141 спеціальністю та студенти-магістри груп Е-213м та Е-913м.

Детальніше >>

 

Зображення

Згідно рішення Національного агентства із забезпечення якості освіти освітню програму «Промислова і комунальна теплоенергетика» за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти було акредитовано до 01.07.2029 року.

Сертифікат про акредитацію (PDF, 392 КБ)

 

Вітаємо
Тетяну Дівчук

з присвоєнням вченого звання доцента кафедри «Електричні машини»
відповідно до рішень вченої ради НУ «Запорізька політехніка» та наказу Міністерства освіти і науки України від 24.04.2024 № 582

Бажаємо подальших успіхів у науково-педагогічній роботі!

 


Зображення


 

Зображення

Заняття за темою «Енергія навколо нас»

Впродовж березня/квітня у рамках заходу «Науковий тиждень» були проведені заняття за темою «Енергія навколо нас» для учнів Запорізької гімназії №93, №28, ЗСШ №100.

Детальніше >>

 

Навчання за програмою вебінару «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»

Зображення Зображення

Зображення Зображення

Зображення

Підвищення кваліфікації співробітників кафедри електричних машин!

Старші викладачі кафедри електричних машин Віктор Бондаренко та Олена Ситік 16, 18, 25 січня 2024 року взяли участь у тренінгу для викладачів ЗВО з навчального курсу «Зелене підприємництво» і отримали сертифікати тренерів!

Зображення Зображення

Технічний тренінг від компанії Danfoss

Шановні колеги!

Компанія Danfoss пропонує взяти участь у технічному тренінгу, присвяченому темі «Модернізація, відбудова та сталий розвиток міст».

Навчання відбудеться 23-25 січня у онлайн форматі.

Реєстрація за посиланням >>

Дізнатися більше >>


Зображення

Зображення

Онлайн-заняття на тему «Історія електроенергетики» для учнів 6-7 класів у рамках гуртка «Карусель напрямків»

Зображення

23 грудня у рамках гуртка «Карусель напрямків» було проведено онлайн-заняття на тему «Історія електроенергетики» для учнів 6-7 класів. Був розглянутий розвиток науково-технічного прогресу та виклики, з якими стикається сучасна людина.

Детальніше >>

 

Нагородження переможців олімпіади з теоретичних основ теплоенергетики та переможців конкурсу наукових студентських робіт за спеціальністю 144 «Теплоенергетика»

Зображення

15 грудня 2023 року на кафедрі електричних машин відбулось урочисте нагородження переможців олімпіади з теоретичних основ теплоенергетики, а також переможців конкурсу наукових студентських робіт за спеціальністю 144 «Теплоенергетика».

Детальніше >>

 

Робота секції «Теплоенергетика» наукового гуртка «Енергетична інженерія»

Зображення

Секція «Теплоенергетика» наукового гуртка «Енергетична інженерія» продовжує сою роботу. В цьому році до неї долучилися студенти першого (Кулініч Андрій) та другого (Лубенець Іван) курсів. Івана зацікавило явище, яке відоме, як ефект Пельтьє.

Детальніше >>

 

Навчально-практичні семінари для студентів спеціальності 144 Теплоенергетика Запорізького будівельного коледжу

Зображення

14 грудня на кафедрі електричних машин завершено серію навчально-практичних семінарів для студентів спеціальності 144 Теплоенергетика Запорізького будівельного коледжу. Доцент Назаренко Ірина зі студентами коледжу розглянули методи визначення температури, ефективність лампочок освітлення. В ігровій формі дослідили послідовну та паралельну електричні схеми підключення, а також розглянули принципи роботи обладнання з використанням відновлювальних джерел енергії. Зустрічі пройшли в творчій доброзичливій атмосфері. Студенти проявили зацікавленість та ерудицію.

Детальніше >>

 

Майстер-клас для школярів на тему «Що таке електрична енергія?»

Зображення

14.11.2023 та 19.11.2023 для учнів шкіл №107 та №97 відбувся майстер клас на тему «Що таке електрична енергія?». Доповідач – асистент Лапкіна Світлана Олександрівна. Школярі були ознайомлені з фізичними процесами, які відбуваються при протіканні електричного струму, ознайомились із поняттями статична електрика, протони, електрони, провідники та діелектрики; познайомились із винахідниками та першовідкривачами. Були проведені цікаві досліди з статичної електричної енергії, демонстрація досліду «драбина Іакова», а також отримання найпростішої батарейки для живлення світлодіоду. Школярі приймали активну участь, відповідали на питання за тематикою.

Детальніше >>

 

Майстер-клас для школярів на тему «Жива вода»

Зображення

24.11.2023 року на кафедрі електричних машин відбувся майстер-клас для школярів восьмих класів школи №95 на тему «Жива вода». Лектор – к.т.н., доцент Назаренко Ірина Анатоліївна. На майстер-класі розглянули питання, що таке вода і її властивості, які існують проблеми чистої води у світі. Школярам розказати про джерела і види забруднень, а також про методи очищення води. За допомогою експрес-тестів та ph-тестеру провели дослідження по визначенню рівня ph водопровідної води. Отриманні значення співпадають. Дякуємо учасникам за увагу, активну участь та цікаві запитання.

Детальніше >>

 


Зображення


Зустріч з керівником ТОВ «ВЕЛОН» на тему «Енергоощадні вентильовані фасади»

Зображення

6 листопада 2023 року на кафедрі «Електричні машини» відбулась зустріч з керівником ТОВ «ВЕЛОН» Андрієм Барбашовим на тему «Енергоощадні вентильовані фасади». На зустріч були запрошені студенти та викладачі спеціальностей «Теплоенергетика», «Будівництво та цивільна інженерія», а також студенти та викладачі Запорізького будівельного коледжу.

Детальніше >>

 

Зустріч зі стейкхолдером: ПП «Ентальпія Плюс»

Зображення

25 вересня 2023 року відбулась зустріч здобувачів вищої освіти за освітньою програмою «Промислова і комунальна теплоенергетика» зі стейкхолдером директором ПП «Ентальпія Плюс» Лисаком Олександром Васильовичем на тему «Енергоаудит об'єктів промислової та комунальної сфери».

Детальніше >>

 

Зображення

Захист дипломних проєктів бакалаврів та магістрів 2023 р.

Наказ №72 від 24.03.23 «Про затвердження тем та керівників дипломних проєктів (робіт) студентів денної форми навчання освітнього ступеня “магістр” спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Електромеханічні (електротехнічні) системи та комплекси»)» (PDF, 644 KБ)

Наказ №178 від 09.05.23 «Про затвердження тем, керівників дипломних проєктів (робіт) студентів денної та заочної форм навчання освітнього ступеня “бакалавр” спеціальності 144 «Теплоенергетика» (освітня програма «Промислова і комунальна теплоенергетика»)» (PDF, 588 KБ)

Наказ №202 від 19.05.23 «Про затвердження теми та керівника дипломного проєкту (роботи) студента денної форми навчання освітнього ступеня “магістр” спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Електричні машини і апарати)» (PDF, 224 KБ)

Наказ №203 від 19.05.23 «Про затвердження тем, керівників дипломних проєктів (робіт) студентів денної та заочної форм навчання освітнього ступеня “бакалавр” спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Електричні машини і апарати»)» (PDF, 1.8 MБ)

Запрошуємо до обговорення проєктів освітніх програм на 2023-2024 н.р.

Пропозиції та зауваження надсилайте на пошту kafedra_em@zntu.edu.ua

Вперше на кафедрі електричних машин було проведено олімпіаду з теоретичних основ теплотехніки

Зображення

В олімпіаді прийняли участь здобувачі вищої освіти, які навчаються за спеціальністю 144 Теплоенергетика.

Детальніше >>

 

Згідно наказу №303 «Про проведення університетського конкурсу про кращу студентську наукову роботу 2022-2023» від 23.09.2022 року на кафедрі електричних машин відбувся конкурс наукових студентських робіт

Зображення

На конкурс за секцією «Електрична інженерія» були представлені та опрацьовані рецензентами 37 студентських наукових робіт від 60 авторів, з них 10 робіт за підсекцією «Теплоенергетика» від 17 авторів, 21 робота за підсекцією «Електричні машини» від 35 авторів.

Детальніше >>

 

До уваги студентів кафедри електричних машин!

Запрошуємо вас взяти участь у дистанційних студентських олімпіадах НУ «Запорізька політехніка» з теоретичних основ теплотехніки та електричних машин, яка відбудуться за розкладом:

- теоретичні онови теплотехніки: 6 грудня 2022 року з 9-00 по 21-00 (тривалість 60 хв.);

- електричні машини 7 грудня 2022 року з 9-00 по 21-00 (тривалість 60 хв.).

Для того, щоб стати учасником олімпіади, треба заздалегідь зареєструватись за посиланням

- теоретичні онови теплотехніки: https://moodle.zp.edu.ua/enrol/index.php?id=5465

- електричні машини: https://moodle.zp.edu.ua/enrol/instances.php?id=5483

Нагадуємо, що учасники та призери олімпіади мають право на додаткові бали до рейтингу академічної успішності.


Відкрито нові освітні програми першого (бакалаврського) рівня вищої освіти: «Програмні засоби електричної інженерії» та «Інженерія відновлювальної енергетики».

  


Акредитація освітньо - наукової програми підготовки здобувачів вищої осівти за другим магістерським рівнем «Електромеханічні (електротехнічні) системи та комплекси» за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»

 


З 27 по 29 травня заплановано проведення акредитаційної експертизи освітної програми підготовки здобувачів вищої осівти за другим магістерським рівнем «Електромеханічні (електротехнічні) системи та комплекси» за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»


Ознайомитись з освітньою програмою «Електромеханічні (електротехнічні) системи та комплекси» можна за посиланням https://zp.edu.ua/sites/default/files/konf/onp_141_2020.pdf

Ознайомитись з програмою проведення акредитаційної експертизи із використанням технічних засобів відеозв'язку можна за посиланням

Відкрита зустріч з ЕГ: 27 травня 2021 15:00 РМ Київ

Веб-посилання https://zoom.us/j/94617430433?pwd=UU9RdTd2N0UraElxell6Uk1jMUNVdz09

Ідентифікатор конференції: 946 1743 0433

Код доступу: 2021


Програма онлайн візиту експертної групи

Програма "онлайн візіту" експертної групи (PDF, 594.76 КБ)


ВІТАЄМО!!!
ДІВЧУК ТЕТЯНУ ЄВГЕНІЇВНУ

із присудженням наукового ступеня кандидата технічних наук
за спеціальністю “Електричні машини і апарати”

згідно наказу Міністерства освіти і науки України від 09.02.2021 №157:
(науковий керівник - Яримбаш Д.С., д.т.н., проф. кафедри електричних машин)

 

 


Науково-практична конференція "Тиждень науки 2020"

    Засідання секції "Електричні машини" проведено на кафедрі електричних машин в заочному вигляді. З програмою конференції та доповідями учасників можно ознайомитись нижче.

Тези доповідей учасників секції "Електричні машини" науково-практичної конференції "Тиждень науки 2020"

Програма секції "Електричні машини"

 


До уваги студентів кафедри «Електричні машини»!
Дистанційне навчання на період карантину

     У зв’язку із запровадженням загальнонаціонального карантину на кафедрі впроваджено дистанційне навчання. Матеріали по дисциплінам розміщені на веб сервісах Google Classroom https://classroom.google.com/ та Moodle http://moodle.zp.edu.ua/course/index.php?categoryid=298

У платформі Moodle будуть розміщуватися матеріали з навчальних дисциплін та проводитися тестування й інші контрольні заходи.

Для доступу до цієї платформи Вам потрібно заповнити Гугл-форму: https://forms.gle/ghVDbL2K8QhN7CC19

Після перевірки в ручному режимі (це може потребувати кілька днів) Вам буде надіслано логін та пароль електронною поштою.

Окрім реєстраційних даних при заповненні форми просимо Вас також надати відповіді на питання анкети, інтегрованої з нею.

Google Classroom:

Дисципліни проф. Яримбаша Д.С.

Основи оптимізації складних електромеханічних (електротехнічних) систем та комплексів

групи Е-219м, Е-919м, код курсу - hiflxqc

Дисципліни ст.викл. Літвінова Д.О.

Електричні машини

групи Е-219, Е-218сп, Е-228сп,Е-238сп

https://us04web.zoom.us/j/75472345712?pwd=ZmkyTGZ0aGNSZEdmOHJvc2RRdzRGdz09

ОАП ЕТП і ЕМС

групи Е-217, Е-218сп, Е-228сп, Е-238сп

https://us04web.zoom.us/j/71834846355?pwd=NnBNOVBQLzgxM3pJZCtXRWFXbm9xdz09

Electric machines

група Е-419a

https://us04web.zoom.us/j/71196918012?pwd=LzZMalNhUkdGMXE3NE1GeXRpOFN3Zz09

Дисципліни доц. Коцура І.М.

Основи наукових досліджень та новітні методи пошуку та обробки інформації

група Е-919м, код курсу - 2bsdmox

Новітні методи пошуку та обробки інформації

група Е-219м, код курсу - K77thje


Завершено проведення первинної акредитаційної експертизи освітньо-професійної програми «Електричні машини і апарати» зі спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти

 

 


 

«Intelligent Energy and Power Systems»

(IEPS’2018)

 

Міжнародна конференція IEEE з інтелектуальної енергетики та енергетичних систем (IEPS) була створена Секцією IEEE Ukraine у 2014 року. Конференція була успішно проведена двічі в 2014 та 2016 роках у Києві, Україна. У 2018 році місцем проведення конференції обрано м. Харків. Метою IEEE IEPS є об'єднання дослідників із областей енергетики, інтелектуального та адаптивного контролю, інтелектуальних мереж та промислової електроніки з провідних університетів, науково-дослідних лабораторій та промисловості. Ця конференція є місцем для обговорення сучасних ідей, інноваційних концепцій та експериментальних результатів.

Активну участь в роботі конференції прийняли викладачі кафедри "Електричні машини" Яримбаш Д.С. та Дівчук Т.Є.

 

Кафедра ЕМ учасник міжнародного проекту "B E S T"

З 28 червня по 4 липня в нашому університеті був проведений проект Радою Європейських Студентів по Технологіям (BEST), в якому активну участь приймала кафедра «Електричні машини». Тема проекту «I've got the Power! The Energy Power».

Метою проекту було надання знань іноземним студентам в області електроенергетики, обмін досвідом серед студентами нашого університету та провідними європейськими технічними університетами (Іспанія, Фінляндія, Бельгія, Греція, Чехія, Туреччина, Болгарія, Словаччина, Австрія, Латвія, Португалія). Університет відвідало 18 іноземних студентів (фото).

Академічну частину проекту (8.5 год.) провів старший викладач кафедри «Електричні машини» Літвінов Дмитро Олександрович на англійській мові. Основними питаннями лекційних занять були: класифікація енергоресурсів, застосування електричних машин на різних типах електричних станцій, основи техніки високих напруг; а також проведені практичні заняття із високовольтним обладнанням, яке знаходиться в лабораторії кафедри. Викладач кафедри «Електричні машини» Літвінов Д.О. отримав сертифікат від Local BEST Group (фото)



СІМПОЗІУМИ ТА КОНФЕРЕНЦІЇ


26-27 жовтня 2017 р. у Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» відбувся XX Міжнародний симпозіум
 

«ПРОБЛЕМИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ, ЕЛЕКТРОТЕХНІКИ ТА ЕЛЕКТРОМЕХАНІКИ»

(SIEMA’2017)

Головною метою симпозіуму є висвітлення проблем вдосконалення електроенергетичних, електротехнічних і електромеханічних пристроїв і систем, ознайомлення науковців, викладачів, аспірантів, та студентів з новітніми досягненнями вузів і підприємств України, а також інших країн в галузі електроенергетики, електротехніки та електромеханіки.

Учасниками заходу стали 240 науковців із 30 наукових установ і промислових організацій України та країн ближнього зарубіжжя. Активну участь в роботі симпозіуму прийняли викладачі кафедри "Електричні машини" Яримбаш Д.С., Яримбаш С.Т. та Дівчук Т.Є.

 


15-17 жовтня 2017 р. у Інституті "Електромеханіки, енергозбереження і систем управління" Кременчуцького Національного університету імені Михайла Остроградського проходила

Міжнародна конференція

"MODERN ELECTRICAL AND ENERGY SYSTEMS"

"Сучасні електричні та енергетичні системи"

(MEES 2017)

Основною метою конференції є спілкування вчених і представників промисловості з України та інших країн, а також обговорення нових сучасних технічних винаходів у відповідності з темами конференції.

В роботі конференції прийняли участь викладачі кафедри "Електричні машини" Яримбаш Д.С., Яримбаш С.Т., Коцур І.М., Літвінов Д.О. та Дівчук Т.Є.

 

Шановні співробітники та здобувачі кафедри Електричні машини!

Запрошуємо Вас прослухати лекції Володимира Бахрушина д.ф., м.н., проф. кафедри системного аналізу та обчислювальної математики на тему "Самоаналіз освітніх програм".

Лекція буде проводитися 02 квітня 2021 року о 16:30 в онлайн-форматі.

Параметри підключення: https://us02web.zoom.us/j/89875395139?pwd=WGVrUXhHQ3NvWVcxNIRZWmw2Y0ZHUT09

Ідентифікатор конференції: 898 7539 2139

Код доступу: 2021

Лекція "Академічна доброчесність"

25 вересня 2020 р. в 12:15 на платформі Zoom проф. Бахрушин В.Є. проведе лекцію "Академічна доброчесність"

Параметри підключення: https://us04web.zoom.us/j/72856841707?pwd=MEpiY3I1WUd2WlRZdUFUb2g0cEdKQT09

Ідентифікатор конференції: 728 5684 1707

Код доступу: 7eOHZx

Запрошуються всі бажаючі

 

Розклад дистанційних занять викладачів кафедри на І семестр 2022/2023 н.р. >>

 


Проведення лекційних, практичних занять у Zoom

Учбовий процес – Лекція «Синхронні машини» 3 курс
 

Учбовий процес – Лекція «Трансформатори»
 

Учбовий процес – Захист курсового проекту (Трансформатор)

Інновації у проведенні занять на кафедрі ЕМ

На лекційних заняттях на кафедрі «Електричні машини» практикується розмовний стиль із застосуванням відеоматеріалів й подальшим поясненням нових технічних термінів і процесів для студентів. Проводиться взаємодія студентів у групах (обговорення та повторення минулого матеріалу).

Для поліпшення засвоєння матеріалу важливим кроком є командна та групова активність студентів (прояв технічної творчості), з подальшим дискурсом між студентами та викладачем. На лекціях, лабораторних та практичних заняттях, наступна техніка по засвоєнню матеріалу дає позитивний ефект: «питання-відповідь», між групами студентів («battle») й подальша інтерактивна дискусія. Ідея «battle» стимулює студентів підвищити кількість рейтингових балів з дисципліни.

Свідченням і результатом проведених занять на кафедрі «Електричні машини» є відгуки і результати досягнень студентів (студентські наукові роботи, які щорічно беруть участь в українському конкурсі студентських робіт).

На фотографіях лекція на кафедрі «Електричні машини» 24 жовтня 2017 року для студентів електротехнічного факультету. Викладач - старший викладач кафедри «Електричні машини» Літвінов Д.О. Тема: «Конструкція та принцип дії асинхронного двигуна».

 

Лекція «Асинхронний двигун»
 

Розвиток мислення на заняттях
 

Робота у групах
 

 

Battle (between 2 groups)
 

Кафедра "Електричні машини" веде підготовку інженерів-електромеханіків понад 55 років і має стабільний склад викладачів з багатим досвідом проведення із студентами навчально-методичної, науково-дослідної та виховної роботи, що дозволяє на високому сучасному рівні готувати фахівців. Усі викладачі мають відповідну базову освіту, постійно підвищують рівень своїх знань, удосконалюють лекторську майстерність.

Своєрідною формою підвищення кваліфікації є щорічна участь провідних фахівців промислових під­приємств міста та області в роботі науково-технічних семінарів та конференцій, що проводяться на кафедрах.

Для зміцнення фахової підготовки майбутніх спеціалістів з урахуванням потреб виробництва у зв'язку із зміною умов виробництва і зростанням вимог до знань і практичних навичок випускників введені такі дисципліни як "Основи автоматизованого проектування електротехнічних пристроїв і електромеханічних систем", "Надійність і діагностика електрообладнання", "Сучасні методи пошуку та обробки інформації".

Основний наголос у методичному забезпеченні діючих курсів за останні роки зроблено на посилення використання обчислю­вальної техніки у навчальному процесі.

Укладання договорів на спільну цільову підготовку спеціалістів між Електротехнічним факультетом ЗНТУ, технікумами, коледжами і підприємствами, створення філій кафедри на під­приємствах забезпечило підвищення рівня фахової підготовки спеціалістів-електро­меха­ніків.

Це дозволяє кафедрі вирішувати питання розподілу      молодих спеціалістів після закінчення ЗНТУ, а підприємствам - одержати спеціалістів, що швидко і легко адаптуються у вироб­ничих умовах.

Основні напрямки підготовки спеціалістів

  • Конструкторська і технологічна підготовка виробництва електричних машин і трансформаторів, апаратів і пристроїв;
  • Проведення виробничих і експлуатаційних ви­про­бувань електроустаткування, його монтаж, наладка, ремонт і технічне обслуговування;
  • Здійснення організаційно-управлінської діяль­ності, розробка і ведення технічної документації, організація підвищення кваліфікації робочих, здійснення заходів щодо запобігання виробничого травматизму і фахових захворювань;
  • Застосування автоматизованих систем проекту­вання;
  • Менеджмент в області впровадження проектних і технологічних рішень, проведення наукових досліджень і експериментів по профілю фаху, опрацювання й аналіз отриманих результатів;
  • Маркетинг електротехнічної продукції.

 

Підготовка інженерів-електромеханіків по спеціальності «Електричні машини та апарати» в ЗНТУ ведеться з 1959 року.

У відповідності до зростаючих потреб великої кількості підприємств електротехнічної промисловості, розташованих в нашому регіоні, з 1977 року підготовка інженерів-електромеханіків відбувалась окремо зі спеціальностей «Електричні машини» та «Електричні апарати» на двох кафедрах: «Електричні машини» (ЕМ) та «Електричні апарати» (ЕА). В 1997 року, незважаючи на багаточисельні заперечення і звернення керівників провідних підприємств електроапаратного профілю до міністерств науки і освіти, обидві спеціальності об'єднані в одну «Електричні машини та апарати».

Кафедру ЕМ з 1984 року очолює проректор університету, кандидат технічних наук, доцент Сергій Тимофійович Яримбаш. Нинішня кафедра – це навчальний науково-технічний центр четвертого рівня акредитації з новим комп'ютерним технологічним обладнанням, філією на ВАТ «Запоріжтрансофрматор», ВАТ «ЗЗВА».

Електричні машини – найбільш досконалі і ефективні електромеханічні перетворювачі енергії, що створені розумом людини. Коефіцієнт корисної дії сучасних електричних машин досягає 99 відсотків.

Враховуючи потреби народного господарства країни, в 1955 році в інституті відкрили на ливарному факультеті електротехнічне відділення (вечірня форма навчання) за спеціальністю «Електричні машини та апарати». У 1959 році була створена кафедра «Електричні машини та апарати», яку очолив к.т.н., доц. Г.В. Клюшин (1959-1963) рр. Тоді кафедра мала одну групу студентів. У 1961 році на денне відділення набрали вже дві групи студентів. Вони (1 і 2 курси) працювали на виробництві протягом 1,5 року, а ввечері навчалися в інституті. Старостою групи Е-211 був В'ячеслав Олександрович Машкін, який потім очолив кафедру.

У 1963 році з трансформаторного заводу прийшла на кафедру Л.С. Герасимова. Вона працювала деканом електротехнічного факультету, доклавши чимало зусиль для його розвитку. У 1964 році у навчальний процес ввели дві спеціалізації: «Електричні машини» та «Електричні апарати».

З 1964 року на кафедрі почав працювати к.т.н., доц. Григорій Михайлович Бєліченко (в 1966-1972 роках очолював кафедру «Електричні машини та апарати»). В той час вдосконалювався навчальний процес, розроблялось методичне забезпечення дисциплін. Збільшили обсяг госпдоговірних науково – дослідних робіт для Запорізького трансформаторного заводу (ЗТЗ), заводу високовольтної апаратури, кабельного заводу. Викладачів В.О. Машкіна, З.І. Дударенко, В.І. Бондаренка, О.М. Рассальського, О.М. Андрієнка направили для навчання в аспірантури провідних вищих навчальних закладів Москви і Києва.

З 1972 по 1977 рік кафедрою завідував Віктор Леонідович Міронченко.

Враховуючи зростаючі потреби підприємств електротехнічної промисловості на фахівців, кафедра 1977 року розпочала підготовку інженерів-електромеханіків за спеціальностями «Електричні машини» та «Електричні апарати». 26 вересня 1977 р. кафедра була поділена на дві – «Електричні машини» та «Електричні апарати». Завідувачем кафедри «Електричні машини» був доцент В.О. Машкін (1977-1983 роки).

У 1972 році на кафедрі була створена лабораторія для проведення науково-дослідних робіт імпульсних перетворювачів для внутрішньозаводського електротранспорту та електромобілів (керівник доц. В.Д. Флора). За час існування лабораторії (1972-1977рр.) в ній виконані дослідження тягових імпульсних перетворювачів. Результати впроваджені на підприємствах та в організаціях: видавництво газети «Правда» (Москва), Тернопільський ХБК, ЗТЗ, ВАТ «АвтоЗАЗ», ЗТМК, ЗМКБ «Прогрес». У дослідженнях з тягових імпульсних перетворювачів брали участь: доцент В.Д. Флора, асистент Вік-тор Борисович Павлов, (нині – д.т.н., с.н.с. ІЕД НАНУ); асистент Василь Григорович Савельєв (нині – доцент, заст. декана ЕТФ ЗНТУ); асистент Валентин Петрович Коваль ; Володимир Олексійович Білий, асистент (нині – викладачі ЗЕТК); лаборант Ганна Михайлівна Єфрємова, (нині – керівник виробничої практики).

У 1973 році в лабораторії тиристорних перетворювачів було створено електромобіль «ЗМІ-Електро». Він мав істотні переваги перед своїми попередниками з Харкова, Львова та Єревана. Орієнтовна середня швидкість електромобіля – 60 кілометрів на годину, відстань пробігу між зарядами акумуляторів – до 100 кілометрів. В 1973-1974 роках над створенням електромобіля творчо працювали студенти електротехнічного факультету Олександр Ткаченко, Сергій Золотарьов, Олександр Северін, Віктор Киреєв, Олександр Борщагівський.

Електромобіль «ЗМІ-Електро», створений в лабораторії тиристорних перетворювачів під керівництвом к.т.н., доц. В.Д.Флори, експонувався у павільйоні «Народна освіта» за програмою Всесоюзної виставки «НТТМ-74» і був відзначений бронзовою медаллю.

Кафедра «Електричні машини» має потужний науковий потенціал і висококваліфіковані науково-педагогічні кадри. У штаті кафедри 18 співробітників, із них 12 – професорсько-викладацький склад. Серед них декан факультету, професор, заслужений працівник освіти України, випускник електротехнічного факультету Володимир Петрович Метельський. На кафедрі працюють: професор, д-р техн. наук Андрієнко Петро Дмитрович; 8 доцентів: канд. техн. наук Андрієнко Олександр Миколайович, канд. техн. наук Яримбаш Сергій Тимофійович, канд. техн. наук Коцур Ігор Михайлович, канд. техн. наук Лучко Андрій Романович, Савельєв Василь Григорович, Попова Тетяна Віталіївна, канд. техн. наук Пачколін Юрій Ефтович, канд. техн. наук Яримбаш Дмитро Сергійович та інші.

На замовлення підприємств ВАТ »Завод високовольтної апаратури«, ВАТ »Запоріжтрансформатор« виконано ряд госпрозрахункових робіт, в межах яких впроваджені розробки професора Метельського В.П., доцентів Яримбаша С.Т., Машкіна В.О. і Коцура І.М., ст. викладача Беспалова Л.С. За результатами цих та інших розробок науковці кафедри отримали 64 авторських свідоцтв та патентів на корисну модель, надрукували понад 600 наукових статей, видали 19 підручників і монографій (доц. О.П. Горбань, доц. Л.С. Герасимова, доц. С.Т. Яримбаш, доц. В.Д. Флора, проф. В.П. Метельський, доц. Т.В. Попова), останні з яких: «Тягові імпульсні перетворювачі для електротранспорту», «Принципи технічної творчості» – доц. В.Д. Флора, «Основи проектування та розрахунку асинхронних машин» – доц. Т.В. Попова, «Електричні машини і мікромашини» – проф. В.П. Метельський.

У 2004-2005 рр. на кафедрі виконувалися госпдоговірні науково-дослідні роботи з «Укрграфітом» (ауковий керівник – доц. С.Т. Яримбаш) а темами:

  1. «Дослідження температурного режиму електричного обігріву мундштука пресу». Розроблені алгоритми керування електричним обігрівом мундштука пресу для виготовлення подових та доменних блоків, апаратні та програмні засоби застосовані безпосередньо в промислових умовах забезпечили підвищення якості продукції та зменшення енерговитрат на 15-18%.
  2. «Розробка технічних рішень з підвищення енергоефективності роботи коротких мереж графітованих печей». Науковий керівник – доц. С.Т. Яримбаш. Розроблені технічні рішення, які забезпечують підвищення енергоефективності при коротких мереж графітованих печей до 8%.

У теперішній час виконується науково-дослідна робота за темою 0819 «Підвищення енергоефективності та удосконалення методів енергоощадного керування електротехнічними комплексами» (керівник доц., канд. техн. наук Яримбаш С.Т.).

Впровадження сучасних наукоємних, навчальних, комп'ютерних технологій як у навчальний процес, так і в науково-дослідні роботи, створює умови для якісної підготовки магістрів. Починаючи з 1998 року 5% студентів держбюджетного замовлення навчаються за планами магістрів. За цей час кафедра «Електричні машини» випустила понад 40 магістрів. Серед них найкращі студенти: Яримбаш Д.С., Крітина С.О., Цебро Т.А., Курган П.О., Казаков О.С., Щукіна В.А., Коцур М.І., Перевалова Т.І., Климов О.Ф., Секретарьов О.О., Палачова К.В.

На замовлення підприємств з реальними проектними й конструкторсько-технологічними розробками виконано понад 90 відсотків дипломних проектів та магістерських робіт. Ось лише кілька прикладів з них: «Дослідження параметрів коротких ланцюгів установок електродних печей з великими струмами» Д.С. Яримбаша (керівник – доц. В.О. Машкін); «Дослідження похибок трансформатору струму з елегазовою ізоляцією в перехідних режимах» О.С. Казакова (керівник – доц. І.М. Коцур). Робота проведена в співробітництві з ВАТ «ВІТ», на базі якого було розроблено математичну модель метрологічних характеристик трансформатора ТС ТОТ-330 кВ у перехідних режимах; «Трансформатор потужністю 5 кВ.А, напругою 380 В з плавним регулюванням вихідної напруги за допомогою магнітного шунта» В.А. Щукіної (керівник – доц. В.Д. Флора). В роботі розроблено трансформатор, який застосовується для регулювання змінної напруги навантаження, яке живиться від вторинної обмотки, розташованої на нерухомій частині магнітопроводу, що дозволяє виконувати плавне безконтактне регулювання напруги вторинної обмотки без додаткового обладнання та допоміжної апаратури, без спотворення кривих напруги та струму, без попадання високої напруги у вторинні ланцюги; «Універсальний уніполярний безколекторний двигун постійного струму з Р2н=2000 Bт, nн=1500 об./хв., Uн=220 B» Д.В. Ільїна (керівник – доц. В.Д. Флора), де було уперше запропоновано конструкцію універсального уніполярного безколекторного двигуна, який може використовуватись в різних галузях техніки;

Студенти кафедри щорічно приймають участь у Вузівських конкурсах на кращу наукову студентську роботу та всеукраїнських олімпіадах. Це продовження багаторічної традиції, яка склалася на кафедрі ще у 80-х роках минулого століття. Так, у 2004 р. студент гр. Е-210 Д.С. Яримбаш (науковий керівник доц. В.О. Машкін), а в 2008 р. студент гр. Е-214 П.М. Жулін (науковий керівник Т.В. Попова) займали другі місця в Вузівському конкурсі на кращу наукову роботу. У 2009 р. студент гр. Е-215 Є.Ю. Єльцов зайняв перше місце в Вузівському конкурсі на кращу наукову роботу в номінації «Технічна» (науковий керівник доц. Т.В. Попова).

У березні 2010 р. в місті Кременчук у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за спеціальністю «Електричні машини та апарати» за темою «Розрахунок термічної стійкості короткозамкнених обмоток при пусках та реверсах» студент гр. Е-216 М.В. Чернишов зайняв третє місце (науковий керівник доц. І.М. Коцур).

За роки свого існування кафедра підготувала близько 4500 інженерів, які працюють майже в усіх регіонах України, в країнах близького і далекого зарубіжжя. Вони гідно представляють електро-механічну науку в академічних і галузевих науково-технічних центрах, працюють на керівних посадах в міністерствах, відомствах на великих і малих підприємствах.

Колектив кафедри і колектив технічного університету пишаються кращими випускниками. Серед них: Анатолій Іванович Майорець (випуск 1962р.) – перший заступник Голови Ради ветеранів войни та праці енергетиків; Володимир Миколайович Калаущенко (випуск 1983 р.) –директор за розвитком московської холдингової компанії «Електрозавод»; Микита Володимирович Сульдин – заступник генерального директора ОАО ПК ХК «Електрозавод»; Олександр Володимирович Мотренко – працює генеральним директором Запорізьського кабельного заводу; Михайло Євгенійович Алпатов (випуск 1978 р.) – доктор технічних наук, заступник генерального директора ОАО ПК ХК «Електрозавод»; Анатолій Олексійович Афонін (випуск 1965 р.) – працює професором університету у м. Гданськ (Польща), науковий напрямок його розробок – лінійні двигуни; Ібадулаєв Віктор Карисович – директор з виробництва ВАТ «Запоріжтрансформатор»; Анатолій Іванович Тутов – заступник директора ЗЕРЗ; Олександр Леонідович Хаджинов – головний інженер, заступник директора ЗАТ зовніщньоторгівельної фірми «ЗТР»; Олександр Миколайович Овсяник – заступник директора ЗАТ зовніщньоторгівельної фірми «ЗТР»; Юрій Леонідович Гура (випуск 1984 р.) – заступник директора з наукової роботи в галузі конструювання трансформаторного та реакторного обладнання, головний конструктор, віце президент ВАТ «ВІТ»;Циєр Олександр Гарістович – директор з продажу ВАТ «Запоріжтрансформатор»; Гостіщев Олександр Васиьович – директор заводу «Супертрансформатор».

Колектив кафедри прагне зберегти й примножити добрі традиції вищої електротехнічної школи, аби не відстати від новітніх технологій, наукових теорій і сучасної практики.

 

 

Прізвище, ім'я, по батькові Вчений ступінь, звання Посада
Яримбаш Дмитро Сергійович д.т.н., професор завідувач кафедри
Чорний Олексій Петрович д.т.н., професор професор
Кулагін Дмитро Олександрович д.т.н., доцент професор
Прус В'ячеслав В'ячеславович д.т.н., доцент професор
Тиховод Сергій Михайлович д.т.н., доцент доцент, завідувач кафедри ТОЕ
Яримбаш Сергій Тимофійович к.т.н., професор доцент
Дяченко Віра Вікторівна к.т.н., доцент доцент
Коцур Ігор Михайлович к.т.н., доцент доцент
Назаренко Ірина Анатоліївна к.т.н., доцент доцент
Дівчук Тетяна Євгеніївна к.т.н., доцент доцент
Шрам Олександр Анатолійович к.т.н., доцент доцент
Заболотний Анатолій Петрович к.т.н., доцент доцент
Каюков Юрій Миколайович к.т.н., доцент доцент
Петрик Олексій Анатолійович д.ф. доцент
Безверхня Юлія Сергіївна д.ф. старший викладач
Солодовнікова Тетяна Павлівна   старший викладач
Кузьменко Алла Анатоліївна   старший викладач
Літвінов Дмитро Олександрович   старший викладач
Лапкіна Світлана Олександрівна   асистент
Чмут Олена Олексіївна   провідний спеціаліст
Бережецька Анна Олександрівна   ст. лаборант
Дьомічева Ганна Володимирівна   завідувач лабораторією
Галушко Ігор Дмитрович   завідувач лабораторією

 

Зображення

 

Навчання за програмою вебінару «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»

Зображення Зображення

Зображення Зображення

 

Зображення

Старші викладачі кафедри електричних машин Віктор Бондаренко та Олена Ситік 16, 18, 25 січня 2024 року взяли участь у тренінгу для викладачів ЗВО з навчального курсу «Зелене підприємництво» і отримали сертифікати тренерів!

Зображення Зображення

 

Підвищення кваліфікації викладачів кафедри у 2023 році

  

  

Працівники кафедри «Електричні машини» постійно підвищують свою кваліфікацію та майстерність, що відображується отриманням відповідних свідоцтв, сертифікатів та дипломів.

У 2021 році, свідоцтво про підвищення кваліфікації отримала: к.т.н., доц. Назаренко І.А. Робота педагогічного навчально-методичного семінару на тему "Організація підтримки студентів в умовах змішаного навчання" за напрямом 01 - Освіта

У 2020 році, свідоцтва про підвищення кваліфікації отримали: доц. Савельєв В.Г., зав. лаб. Галушка І.Д., зав. лаб. Дьомічева Г.В.

  

У 2019 році, підвищення кваліфікації, Яримбаш Д.С. (д.т.н., проф.)

 

У 2019 році, підвищення кваліфікації, Яримбаш С.Т. (к.т.н., проф.)

 

У 2019 році, свідоцтва про підвищення кваліфікації отримали: к.т.н., доц. Коцур І.М., ст. викладач Літвінов Д.О.

У 2019 році ст. викладач Літвінов Д.О. отримав сертифікат про проведення курсу «Electric machines, I choose you!» для студентів з іноземних вишів, організованого Local BEST Group Zaporizhzhya.

У 2017 році, свідоцтво про підвищення кваліфікації отримала ст. викладач Дівчук Т.Є.

В травні 2017 старший викладач кафедри Літвінов Дмитро Олександрович отримав другий диплом спеціаліста у Запорізькому національному технічному університеті на кафедрі «Теорія та практика перекладу» гуманітарного факультету та здобув ще одну професійну кваліфікацію: перекладач, перекладач технічної літератури, редактор-перекладач.

Кафедра "Електричні машини" розміщена у головному навчальному корпусі ЗНТУ за адресою: Україна, м. Запоріжжя, вул. Жуковського 64а.
Лекції читаються у лекційному залі а.240 на 80 посадочних місць. Лекційний зал оснащено проекційною апаратурою, екраном,  дошкою, що дозволяє широко використовувати в навчальному процесі мультимедійні презентації лекцій, кольорові прозірки тощо.
В комп’ютерних класах а.264 та а.268 обладнано 25 та 15 робочих місць відповідно. Сучасні комп’ютери в навчальних лабораторіях та комп’ютерних класах об’єднані в локальну мережу, з можливості виходу до Інтернету.
Для проведення навчального процесу на сучасному інформаційному рівні в складі кафедри "Електричні машини" створені наступні лабораторії:

  • Лабораторія техніки високих напруг а.228, 304,85 м2;
  • Лабораторія спеціальних електричних машин а.234
  • Лабораторія загального курсу електричних машин а.5, 243,2 м2;
  • Лабораторія загального курсу електричних машин а.9
  • Лабораторія а.6
  • Лабораторія а.8
  • Аспірантська а.57

Навчальні лабораторії, закріплені за кафедрою електричних та електронних апаратів, призначені для проведення лабораторних робіт, практичних занять та самостійної роботи студентів з дисциплін, що викладаються на кафедрі, а також для виконання студентами курсових та дипломних робіт, підготовки наукових доповідей, статей та рефератів тощо. Загальна навчальна площа закріплена за кафедрою складає 853 м2. 

Сторінки