Ви є тут

Головна » Факультети » Електротехнічний

Кафедра теоретичної і загальної електротехніки

Емблема кафедри «Теоретична і загальна елетротехніка»

Кафедра «Теоретична і загальна елетротехніка» (ТЗЕ)

Рік початку діяльності: 1963

 

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н., доцент Тиховод Сергій Михайлович

Навчальні лабораторії та майстерні:

 • Навчальна лабораторія теоретичних основ електротехніки
 • Навчальна лабораторія загальної електротехніки

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 237
тел.: +380(61)7698394
e-mail: kafedra_tze@zntu.edu.ua

Шановні автори, читачі, колеги!

Представляємо до Вашої уваги інформацію щодо українських наукових журналів, що представлені в міжнародних наукометричних базах даних Web of Science і/або Scopus. Таких журналів наразі 88 (дата останнього оновлення 25.09.2017).Посилання: https: //openscience.in.ua/ua-journals

Привітання з Днем знань

Шановні викладачі та студенти, з нагоди дня знань вітаю усіх з початком навчального року. Бажаю міцного здоров’я, впевненості у власних силах та відвертого прагнення до нових знань.

Співпраця ЗНТУ з Британською Радою триває

ЗНТУ продовжує співпрацю з Британською Радою в контексті проекту «Англійська мова для університетів». Викладачі нашого університету, а зокрема доцент нашої кафедри Волкова Ольга Григорівна пройшли навчання у літній школі у місті Київ, яке проходило з 8 по 12 липня 2017 року. 
Програма ATE (Academic Teaching Excellence) була направлена на розвиток навичок викладання свого предмета на англійські мові. Це дасть можливість не тільки більш якісно викладати матеріал у англійських групах, залучати іноземних студентів, а й більш тісно співпрацювати зі світовим науковим співтовариством. 

Запрошення на науково-практичну конференцію "Тиждень науки"

Повідомляємо, що на кафедрі ТЗЕ з 18 по 22 квітня 2016 року буде проходити "Тиждень науки". Всіх охочих студентів та їх наукових керівників запрошуємо до участі в роботі конференції. Тези доповідей будуть опубліковані у збірнику ЗНТУ. Шаблон доповідей тез можно скачати на сторінці http://zntu.edu.ua/naukovo-praktychna-konferenciya-tyzhden-nauky-2016

Привітання з Днем Енергетика!

Символічно, що саме взимку, коли всі особливо потребують затишку в домівках, служителі енергії, вершителі світла і тепла відзначають своє свято. Люди, які присвятили себе енергетиці – стійкі характером, мужні і віддані обраній професії. Нехай завжди їм світить родинний теплий вогник – вічне джерело наснаги і любові! Від щирого серця бажаю своїм колегам енергії у вирішенні життєвих і виробничих завдань, подальшого зростання творчих досягнень, гармонійного поєднання здобутків ветеранів-енергетиків з енергією молодого покоління!

Безкоштовна публікація статті у фаховому виданні (Збірник наукових праць ДонНТУ - Електротехніка і енергетика)

Закінчується прийом статей в черговий випуск (2015) збірника «Наукові праці Донецького національного технічного університету», серія «Електротехніка і енергетика». Термін надання статей до 10 грудня 2015 року. Правила оформлення та інша інформація:

https://drive.google.com/file/d/0Bz6jnqWRk_nCOHJUTUNWRHdRSEk/view?usp=sharing

Запрошення на конференцію 

Повідомляємо, що з 21-23 листопада 2015 року в місті Харків буде проходити Міжнародний сімпозіум "Проблеми удосконалення електричних машин та апаратів. Теорія і практика" (SIEMA'2015). Детальна інформація на сайті конференції

 http://www.kpi.kharkov.ua/ru/news/event/?id=113

Файл: 

Кафедра, як одна з базових загальноосвітніх у ЗНТУ була створена 1963 року. Першим її завідувачем був доцент Віталій Олександрович Фокін, якій очолював кафедру протягом майже чверть віку.

У різні роки кафедру очолювали також доценти Петро Іванович Лапченко, Георгій Михайлович Коваленко, Олександр Тихонович Рябошапка, Едуард Володимирович Власенко. А з 2015 року її очолює доцент Сергій Михайлович Тиховод.

Першими співробітниками кафедри в період її становлення були В.О. Фокін, В.Ф. Іванько, В.М. Немикіна, Є.В. Павлова. Основна робота викладачів спрямувалась тоді на розробку і створення навчально-методичної бази. Поряд з цим велися наукові пошуки, які очолював завідувач кафедри, доцент В.О. Фокін, який має понад 200 наукових праць та винаходів. Доцент В.М. Немикіна розробила методичне забезпечення курсів, які викладала, одночасно вела виховну роботу серед студентів як куратор та керівник наукового гуртка.

Зараз колектив кафедри ТЗЕ забезпечує викладання таких навчальних курсів як "Теоретичні основи електротехніки", "Основи теорії електричних кіл" та "Електротехніка та електроніка", охоплює навчанням, по суті, усіх студентів технічних спрямувань. Головна увага усіх працівників кафедри зосереджена на якісному проведенні навчального процесу, удосконалення лабораторної бази, впровадження персональних комп'ютерів. Викладачі та учбово-допоміжні співробітники кафедри неодноразово нагороджувались грамотами та цінними подарунками. Доцент Е.В. Власенко та старший викладач В.О. Чикіна нагороджені знаками "Відмінник освіти України".

Викладачі кафедри брали участь у підготовці кадрів не тільки для нашої держави. Серед студентів кафедри були представники Німеччини, Польщі, В’єтнаму, Китаю, Куби, багатьох країн Африки. Більшість іноземних студентів сумлінно навчалися і тепер займають керівні посади у своїх країнах і навчають фахівців. Серед них – Міхаель Маргітта (Німеччина) – доктор технічних наук, Алі Фархан Махсен (Йорданія) – професор університету (м. Аман), Ндагіжіма Сіпрієн (Руанда) – заступник міністра енергетики Руанди, Ібрагім Гасан (Сірія) – викладач університету (м. Дамаск).

1992 року університет вперше набрав студентів до групи з англійською мовою навчання за фахом "Електричні машини та апарати". Кафедра теоретичної та загальної електротехніки однією з перших розпочала підготовку з метою проведення занять у так званих "англійських" групах. Доцент Ольга Володимирівна Набокова, яка добре володіє англійською мовою, навчалася на курсах підвищення кваліфікації, протягом року займалася з американськими викладачами, вдосконалюючи розмовну англійську мову. Нині Ольга Володимирівна читає курс лекцій з ТЗЕ англійською мовою студентам кафедри "Електричні апарати" і студентам гуманітарного факультету, які навчаються за фахом "Технічний переклад". Вона веде практичні заняття і лабораторні роботи англійською мовою.

Колектив кафедри підготував методичні вказівки для виконання студентами розрахунково-графічних завдань із ТЗЕ англійською мовою. Студенти "англійських" груп сумлінно ставляться до навчального процесу, особливо з ТЗЕ, активно займаються в науковому гуртку, для студентських конференцій готують доповіді англійською мовою за темами, які не входять до навчального курсу. Більшість студентів цих груп бере участь в університетських олімпіадах із теоретичної електротехніки, здобуває призові місця.

Щоб розширити можливості навчання для студентів цих груп, кафедра ТЗЕ разом з кафедрою "Електричні апарати" підтримує ділові контакти з університетами Швеції і Німеччини. Тут студенти навчаються за спорідненими спеціальностями. Співробітництво із зарубіжними навчальними закладами передбачає організацію спільних конференцій викладачів і студентів, взаємний обмін студентами заради навчання і відпочинку.

1989 року було відновлено проведення Всесоюзних олімпіад з електротехніки та основ електроніки. Надійшло запрошення взяти участь у Всесоюзній олімпіаді з електротехніки, яка мала відбутися в Ленінградському інституті кораблебудування. Виявилося, що лише ЗМІ виступив тут з України. З інших республік колишнього СРСР прибуло на олімпіаду по 3-5 студентів. Наші студенти здобули 4-е місце. Попереду них були лише студенти з Москви і Ленінграда. І в подальшому доцент В.М. Немикіна та старший викладач В.О. Чикіна продовжували готувати студентів до Всесоюзних і Всеукраїнських олімпіад з теоретичних основ електротехніки й електротехніки та основ електроніки. У 2006 році на підставі тривалого досвіду старший викладач В.О. Чикіна разом з асистентом О.А. Шрамом видала навчальний посібник "Збірник відібраних задач для підготовки до олімпіад з електротехніки", який отримав рекомендацію Міністерства освіти і науки України.

На Всеукраїнських олімпіадах студенти нашого університету, в тому числі й іноземці, завжди здобували призові місця. Із 1999 року всеукраїнські студентські олімпіади з електротехніки та основ електроніки ініціює Харківський національний політехнічний університет. Наші студенти виступають тут вдало. Дмитро Капінус посів 2-е місце (1999 р.), Микита Павлик і Костянтин Козлов увійшли до першої десятки серед студентів 46 вищих навчальних закладів України (2000 р.), Олександр Кулешов – 3-е місце (2003 р.), В. Ходас – 3-е місце (2004 р.), Ірина Лишняк – 3-е місце (2005 р.), Костянтин Дідович – 2-е місце (2009 р.).

Колектив кафедри виконує науково-дослідні роботи, пов’язані з розробкою рекомендацій раціональних методів зміни параметрів електричної енергії. На кафедрі під керівництвом професора В.П. Метельського тривалий час діяв семінар з перетворювальної техніки – філія семінару Київського інституту електродинаміки при академії наук України. Зараз викладачі кафедри розробляють методики дослідження електромагнітних і теплових полів з метою оптимізації електричного обладнання. За науковою тематикою кафедри захистили кандидатські дисертації Е.В. Власенко, В.М. Немикіна, В.Ф. Безотосний, В.В. Козлов, О.Г. Волкова. До виконання науково-дослідних розробок залучаються і схильні до науки студенти.

 

 

 

 

Для проведення занять кафедра має три електролабораторії. Студенти забезпечені підручниками і навчально-методичними посібниками з навчальних дисциплін. Всі лабораторії кафедри укомплектовані універсальними лабораторними стендами і приладами різного призначення. Вони забезпечують проведення великої кількості лабораторних робіт фронтальним методом. Наявність тематичних плакатів з різних курсів допомагає студентам орієнтуватися при виконанні курсових і розрахунково-графічних завдань.

Найперші турботи викладачів – навчання студентів з використанням обчислювальної техніки. На кафедрі є спеціалізований комп'ютерний клас, у якому студенти мають можливість працювати, використовуючи пакети програм MathCAD та ELCUD. Розроблена система активного навчання і машинного тестування знань студентів з теоретичних основ електротехніки, загальної електротехніки та основ теорії електричних кіл. Вона виключає суб’єктивне ставлення викладача до студентів, дозволяє їм самостійно перевіряти свої знання у комп’ютерному класі. Курсові і розрахунково-графічні роботи виконують із застосуванням ЕОМ, лабораторні роботи і практичні заняття студенти виконують у комп’ютерному класі. Розробкою завдань для модульного тестування і програм для розрахункових завдань на ЕОМ займаються доценти С.М. Тиховод, В.В. Козлов.

 

Перелік лабораторій та спеціалізованих кабінетів на кафедрі ТЗЕ

Назва лабораторій спеціалізованих кабінетів, площа

Назва дисциплін за навчальним планом

Наявне технічне забезпечення (обладнання)

1.

Лабораторія "Електротехніки і мікропроцесорної техніки"

а.239, 48,6м²

1) Електротехніка

2) Електротехніка, електроніка і мікропроцесорна техніка.

Прилади, обладнання. Стенди "СІПЕМ-5" по дослідженню джерел живлення і електричних машин малої потужності.

2.

Лабораторія "Теоретичних основ електротехніки і основ теорії кіл"

А.243, 50м²

1) Теоретичні основи електротехніки

2) Основи теорії кіл.

Лабораторні стенди, прилади і обладнання.

3.

Комп'ютерний клас (24 робочі місця)

А241, 49,2 м²

1) Теоретичні основи електротехніки

2) Основи теорії кіл

3) Електротехніка

4) Електротехніка і електроніка

5) Теорія електричних та електронних кіл

6) Електротехніка, електроніка і мікропроцесорна техніка.

   ПК

 


 

 

«Теоретичні основи електротехніки» (ТОЕ)

Курс ТОЕ займає основне місце серед фундаментальних та базових дисциплін, які визначають теоретичний рівень підготовки інженерів-електриків.
Предметом вивчення курсу є електромагнітні явища та їх використання для вирішення проблем електротехніки, енергетики, електроніки.

Метою викладання дисципліни є вивчення однієї з форм матерії – електромагнітного поля, його проявів в різноманітних пристроях техніки, засвоєння сучасних методів моделювання електромагнітних процесів, синтезу й розрахунку електричних кіл, електричних та магнітних полів. Ці знання є необхідними для розуміння й успішного рішення інженерних проблем майбутньої спеціальності.

Курс ТОЕ складається із трьох частин:

 • І ч. – Розрахунок лінійних електричних кіл постійного і змінного струмів;
 • ІІ ч. – Розрахунок перехідних процесів та нелінійні кола;
 • ІІІ ч. – Теорія електромагнітного поля.

Під час вивчення передбачається широке використання засобів та методів обчислювальної техніки. Вивчення ТОЕ сприяє виробленню розвинених уявлень про методи застосування теорії електромагнітних явищ й методології курсу ТОЕ в спеціальних дисциплінах.

 

«Основи теорії електро- і радіотехнічних кіл» (ОТК)

Курс ОТК є базовою інженерною дисципліною для підготовки майбутнього бакалавра радіотехнічного напрямку.
Предметом вивчення курсу є електромагнітні явища в електро- і радіотехнічних колах.

Метою викладання дисципліни є дослідження відгуку радіотехнічного кола на заданий зовнішній вплив в стаціонарних і перехідних режимах роботи, його проявів в різноманітних пристроях електроніки, засвоєння сучасних методів моделювання електромагнітних процесів, синтезу й розрахунку радіотехнічних кіл.

 

«Загальна електротехніка»

Курс Загальної електротехніки складається із трьох різних дисциплін («Електротехніка», («Електротехніка і електроніка», «Електротехніка, електро-ніка та МПТ»), що відносяться до циклу професійно-орієнтованих дисциплін.

Предметом вивчення курсу є електромагнітні явища в електротехнічних пристроях і устаткуваннях, електричних машинах загального користування.
Метою викладання дисципліни є навчання принципам використання у техніці електромагнітних явищ на основі законів електромагнетизму, а також підготовки майбутнього бакалавра не електротехнічної спеціальності до кваліфікованої експлуатації в умовах ринкової економіки автоматизованого устаткування, електронних приладів та пристроїв мікропроцесорної техніки.

 

«Теорія електричних та електронних кіл» (ТЕ та ЕК)

Курс ТЕ та ЕК відносяться до циклу професійно-орієнтованих дисциплін, які впроваджено для підготовки майбутнього бакалавра напрямку мікро- та наноелектроніка.

Предметом вивчення курсу є основні теореми і методи аналізу електричних та електронних кіл, основні засоби математичного моделювання електромагнітних процесів, основні засоби математичного опису нелінійних елементів електромагнітних кіл у квазілінійному режимі.

Метою викладання дисципліни є формування сучасного науково-технічного світогляду на суть електромагнітних явищ та їх законів, опанування основних теорем і методів аналізу електричних та електронних кіл а також знайомство з основними засобами математичного опису вхідних сигналів, принципів дії, конструкції, галузей використання і основи розрахунку електричних та електронних кіл.

 1. Програма, методичні вказівки та завдання до контрольної роботи № 1 з дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" для студентів заочної форми навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Афас'єва І.О., Волкова О.Г. Касапов Г.  – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. − 46 с. Номер: № 5805е
 2. Методичні вказівки до самостійної роботи з дисциплін ТОЕ, ОТК, ТЕ і ЕК для студентів усіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Набокова О.В., Бєзотосний В.Ф., Пазюк О. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2015. − 58 с. Номер: № 5665е
 3. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічних завдань з дисципліни ТОЕ "Перехідні процеси в лінійних електричних колах" для студентів всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Афас'єва І.О., Волкова О.Г., Бєзотосний В.Ф., Романіченко Г. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2014. − 38 с. Номер: № 5281е
 4. Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання РГР №3 з дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" "Трифазні електричні кола синусоїдного струму" (3 модуль) для студентів, які навчаються за напрямком "Електромеханіка", всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Набокова О.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. − 58 с. Номер: № 5198е
 5. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної роботи "Методи розрахунку лінійних кіл постійного струму" зі застосуванням математичного пакету MathCAD для студентів спеціальності 8.090701 всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Власенко Е.В., Романіченко Г.М. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. − 22 с. Номер: № 5168е
 6. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів з дисципліни "Електротехніка" за темою: "Кола постійного струму"для студентів неелектротехнічних спеціальностей усіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Афас'єва І.О., Волкова О.Г., Бєзотосний В.Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2013. − 50 с. Номер: № 5059е
 7. Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання РГР №2 з дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" "Однофазні електричні кола синусоїдного струму" (IІ модуль) для студентів, які навчаються за напрямком "Електромеханіка", всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Набокова О.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. − 82 с. Номер: № 4732е
 8. Програма, методичні вказівки та завдання до контрольної роботи №2 з дисципліни "Основи теорії електричних кіл" "Зв'язані коливальні контури" для студентів спеціальності 8.090701 "Радіотехніка" заочної форми навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Власенко Е.В.,  Романіченко Г.М., Чикіна В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2012. − 38 с. Номер: №4681е.
 9. Методичні вказівки до лабораторних робіт у комп'ютерному класі з дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" "Застосування комплексу програм ELCUT для розв'язання задач електростатики" для студентів, які навчаються за напрямками "Електротехніка" та "Електромеханіка", всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Афас'єва І.О.,Тиховод С.М. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2012. − 38 с. Номер: № 4528е.
 10. Methodical instructions to the fulfilment of laboratory works on Electrical Engineering for specialities 7.092206, 7.092204 for all forms of studying [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Набокова О.В. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2012. − 46 с. Номер: № 4390е
 11. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів при підготовці і виконанні розрахунково-графічних завдань та складання модульних контролів з дисципліни "Електротехніка. Електричні машини" для студентів неелектротехнічних спеціальностей усіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Афас'єва І.О., Бєзотосний В.Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2011. − 38 с. Номер: № 4137.
 12. Програма, методичні вказівки та завдання до контрольної роботи №1 з дисципліни "Основи теорії електричних кіл"для студентів спеціальності 6.050901 "Радіотехніка" заочної форми навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Власенко Е.В.,  Романіченко Г.М. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2011. − 38 с. Номер: №4093.
 13. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів при підготовці і виконанні розрахунково-графічних завдань та складання модульних контролів з дисципліни "Електротехніка. Частина 4. Трансформатори" для студентів неелектротехнічних спеціальностей усіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Афанас'єва І.О., Бєзотосний В.Ф., Власенко Е.В. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2010. − 34 с. Номер: № 4010е
 14. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів при підготовці і виконанні розрахунково-графічних завдань та складання модульних контролів з дисципліни: "Електротехніка. Частина 5. Асинхронні двигуни" [Електроний ресурс] / уклад.: Афанас'єва І.О., Бєзотосний В.Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2010. − 30 с. Номер: № 4011 е.
 15. Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання РГР №1 з дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" "Електричні кола постійного струму" (I модуль)для студентів, які навчаються за напрямком "Електромеханіка", всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Набокова О.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2010. − 66 с. Номер: № 3695е.
 16. Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" для студентів напрямку "Електромеханіка" всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Козлов В.В., Набокова О.В. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2010. − 66 с. Номер: № 3659е.
 17. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів при підготовці до виконання розрахунково-графічних завдань та складання модульних контролів з дисципліни "Електротехніка" за темою: "Трифазні кола синусоїдного струму" для студентів неелектротехнічних спеціальностей усіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Афанас'єва І.О., Волкова О.Г., Бєзотосний В.Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2010. − 42 с. Номер: № 3557е.
 18. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної роботи "Методи розрахунку лінійних кіл постійного струму" зі застосуванням математичного пакету MathCAD для студентів спеціальності 8.090701 всіх форм навчання [Електроний ресурс] / уклад.: Власенко Е.В., Романіченко Г.М. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2010. − 22 с. Номер: № 3556е.
 19. Методичні вказівки та завдання до контрольної роботи з дисципліни "ТЕ і ЕК" для студентів денної та заочної форм навчання напрямку 6.050801 Мікро- та наноелектроніка [Електроний ресурс] / уклад.: Афанас'єва І.О., Бєзотосний В.Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ,  2010. − 34 с.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗВІТ
ПРО ПЛАН КАФЕДРАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ
ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ НА 2015-2018 НАВЧАЛЬНІ РОКИ

 1. Кафедра Теоретичної та загальної електротехніки.
 2. Шифр 03315, «Дослідження електромагнітних та пеплових полів з метою оптимізації електротехнічного обладнання».
 3. Категорія роботи: прикладна
 4. Керівник роботи: Тиховод Сегрій Михайлович, докт. техн. наук, завідувач кафедрою.
 5. Виконавці:
 • Безотосний Володимир Федорович, канд. техн. наук, доцент,
 • Козлов Володимир Володимирович, канд. техн. наук, доцент
 • Волкова Ольга Григорівна, канд. техн. наук, доцент,
 • Набокова Ольга Володимирівна, доцент,
 • Афанасьєва Ірина Олегівна, ст. викладач,
 • Романіченко Геннадій Миколайович, ст. викладач.

Основні етапи роботи:

 1. Дослідження перехідного опору при комутації розривних електричних контактів.
 2. Інформаційні характеристики мадифікацій магнітопружних перетворювачів з підвищеною гнучкістю. Вибір їх раціональних параметрів.
 3. Дослідження електромагнітних та теплових процесів у трансформаторах з електромашинним навантаженням.

 

На даний час на кафедрі навчаються трое аспірантів, науковий керівник д.т.н. Тиховод С.М.

 

Сторінки