Ви є тут

Головна » Інститути » Машинобудівний інститут » Транспортний факультет

Кафедра нарисної геометрії, інженерної та комп’ютерної графіки

Емблема кафедри «Нарисна геометрія, інженерна та комп'ютерна графіка» ЗНТУ

Кафедра «Нарисна геометрія, інженерна та комп'ютерна графіка» (НГІКГ)

Рік початку діяльності: 1939

Положення про кафедру

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н, професор Шаломєєв Вадим Анатолійович

Навчальні лабораторії та майстерні:

 • Навчальна лабораторія «Моделювання технологічних процесів»

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 341
тел.: +380(61)7698260
e-mail: kafedra_ngk@zntu.edu.ua

З 11 травня 2021 року відновлюються заняття на кафедрі НГІКГ (Приказ №173 від 07.05.2021 р.) згідно з розкладом у змішаному режимі.

ДО УВАГИ викладачів і студентів!

Кафедра нарисної геометрії, інженерної та комп'ютерної графіки запрошує Вас 21 квітня 2021 року на Zoom-конференцію (у 2-х частинах) за темою:

"Тиждень науки 2021"

І частина  -  о 1330 год.

Підключення до конференції:

https://us04web.zoom.us/j/78915451610?pwd=a1JLbkhxam0xdWg0WE9WTmE0cUFrUT09

Идентифікатор конференції: 789 1545 1610

Код доступу: MhhnJ2

ІІ частина  -  о 1400 год.

Підключення до конференції:

https://us04web.zoom.us/j/78359149544?pwd=cGFzQ29lMFlWWXVseDlFRGVOaVhuUT09

Идентифікатор конференції: 783 5914 9544
Код доступу: NR26

- - - - - - - - - - - - 

!!! МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ кафедри НГІКГ  у форматі pdf  можна переглянути (завантажити) у розділі НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ НГІКГ.

УВАГА!

Про порядок проведення занять (лабораторних робіт), заліків і екзаменів, атестацій, консультацій, прийняття заборгованостей в умовах послаблення карантину

Згідно Наказу №142 НУ «ЗАПОРІЗЬКА ПОЛІТЕХНІКА» від 28 травня 2020 р. на кафедрі НГІКГ встановлюється Порядок організації проведення занять (лабораторних робіт), заліків і екзаменів, атестації, консультацій, прийняття заборгованостей в умовах послаблення карантину.

 • Прийняття заліків, екзаменів поточного навчального семестру та проведення атестації бакалаврів продовжується дистанційно з використанням сервісу «Системи дистанційного навчання» НУ «Запорізька політехніка» у відповідності до затверджених графіків та інструктивних наказів ректора.
 • Для проведення занять (лабораторних та практичних), атестації, консультацій, прийняття заборгованостей, на кафедрі НГІКГ складено графік роботи викладачів зі студентами (з розрахунку не більше третини викладачів кафедри в один робочий день), який затверджений завідувачем кафедри та переданий декану факультету.
 • Графік роботи викладачів зі студентами виставлено на сторінці кафедри НГІКГ сайту НУ «ЗАПОРІЗЬКА ПОЛІТЕХНІКА» в розділі Розклад занять та консультацій кафедри нарисної геометрії, інженерної та комп'ютерної графіки.
 • Про розклад роботи кожен викладач інформує студентів своїх груп, використовуючи всі можливі засоби зв’язку, з метою отримання їх заявок щодо відвідування занять та складання заборгованостей.
 • Студенти згідно Графіку роботи викладачів зі студентами кафедри НГІКГ за кілька днів до необхідної дати зустрічі з викладачем відправляють заявку email (на електронну пошту) або viber відповідного викладача і обов’язково отримують його відповідь на заявку.
 • Еmail або viber відповідного викладача надані в таблиці Дистанційні курси викладачів кафедри НГІКГ далі в розділі Новин.
 • Викладачі отримують заявки студентів і призначають терміни для відвідування університету (в кількості не більше 10 осіб на кожний захід, що триває максимум 2 години) та інформують їх про прийняте рішення.

ДИСТАНЦІЙНE  НАВЧАННЯ  ПІД  ЧАС  КАРАНТИНУ

ДО УВАГИ СТУДЕНТІВ!
 • Для отримання реєстраційних даних персональних облікових записів необхідно особисто надіслати на електронну пошту деканату транспо­ртного факультету (dekanat tf@zp.edu.ua) листа, у якому міститься у довіль­ному порядку така інформація: прізвище, ім’я, по-батькові здобувана освіти; шифр академічної групидата народженняномер мобільного телефону для зв’язку.
 • Протягом доби з моменту отримання листа на зазна­чений у ньому номер телефону буде надіслано SMS-повідомлення, яке буде мі­стити логін та пароль для входу до СДО НУ «Запорізька політехніка».
 • Доступ до авторизації та входу студента у систему здійснюється зі сторінки http://moodle.zp.edu.ua/login/index.php.
 • При першому вході здобувач освіти має особисто заповнити актуальну електронну пошту. Це дасть змогу системі та викладачам контактувати з ним та можливість самостійно змінювати пароль.
Посилання на відповідні курси кафедри НГІКГ в Системі дистанційного навчання НУ "Запорізька політехніка":
 
 
Інструкції по роботі в MOODLE: 
 • для студентів:

http://moodle.zp.edu.ua/pluginfile.php/16983/mod_resource/content/1/moodle.zp.edu.ua_manual_students.pdf

 • для викладачів:

http://moodle.zp.edu.ua/pluginfile.php/3838/mod_resource/content/7/moodle.zp.edu.ua_manual.pdf

 
Дистанційні курси викладачів кафедри НГІКГ
 

Викладач

Дисципліна

Група

Посилання

Контакт:
E-mail, Viber

Лютова
Ольга
Валеріївна

Нарисна геометрія,  іннженерна та комп’ютерна графіка

ІФ-119, М-119, М-219, 319, М-619, 719, М-819

Перелік завдань

lyutova2014@gmail.com

Бажміна
Евеліна
Анатоліївна

Нарисна геометрія, іннженерна та комп’ютерна графіка

Т-119, 419, 119сп, 419сп

Перелік завдань

eva472369@gmail.com

Бовкун
Світлана
Анатоліївна

Інженерна графіка та перспектива

БАД-518, БАД-528, БАД-538

Перелік завдань

svetlanabovkun2@gmail.com

Скоробогата
Маріанна
Василівна

Нарисна геометрія, іннженерна та комп’ютерна графіка

ІФ-119; М 119-819

Перелік завдань

marianna.skorobogataya@gmail.com

Корнієнко
Олена
Борисівна

Інженерна графіка та перспектива

БАД-518, БАД-528, БАД-538

Перелік завдань

0984923415

Інженерна та комп’ютерна графіка

ІФ-119, М-119-819

Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка

 

Новини за попередні роки

 

Кафедра нарисної геометрії і креслення як підрозділ вищого навчального закладу існує з 1930-го року, коли індустріальний технікум був реорганізований в інститут сільськогосподарського машинобудування.
Кафедра нарисної геометрії і креслення - це перша загальноінженерна кафедра, з якої починається шлях вчорашніх школярів у світ техніки, у світ виробництва. Лише досконале володіння образною мовою техніки є основою і запорукою подальшого успішного оволодіння складним і об'ємним арсеналом знань решти загальноінженерних та спеціальних дисциплін.
Після Великої Вітчизняної Війни першим завідувачем кафедри був доцент Украінцев С.П. (1944-1954). Пізніше, в різні роки її очолювали: ст. викладач Мозговий І.В. (1954-1957), ст. викладач Булат П.Ф. (1957-1973), доцент Виноградов Ю.О. (1973-1996). З 1996-го року по 2011-й кафедру очолював доцент Гавров Є.В. З 2007 року по 2016 рік кафедру НГІКГ очолював доцент Сумський В.І. Зараз обов'язки завідувача кафедри виконує професор Шаломєєв В.А.
У семидесятих-вісімдесятих роках минулого століття на кафедрі склався великий та працелюбний колектив, традиції якого підтримуються і в сьогоднішні нелегкі часи. В ті часи на кафедрі працювало 24 викладача і 7 осіб навчально-допоміжного складу.
Щорічно на кафедрі проводяться олімпіади з нарисної геометрії та інженерної графіки. Переможці кафедральних олімпіад неодноразово брали участь у республіканських олімпіадах й не раз потрапляли в число призерів. Студентські роботи з комп'ютерної графіки, виконані під керівництвом доцентів Нотича О.А. і Пугачова Г.О. займали призові місця на республіканських конкурсах студентських робіт.
У 1976 році кафедрі було доручено проведення республіканської олімпіади студентів з нарисної геометрії, з чим кафедра успішно справилась.
У 1977 році кафедра виступила з ініціативою організації курсів підвищення кваліфікації вчителів шкіл міста і області. Ініціативу підтримав Запорізький інститут удосконалення вчителів. Курси були створені і функціонували майже 20 років. Заняття на курсах проводили досвідчені викладачі кафедри, для вчителів видавались методичні посібники.
Разом з Запорізьким інститутом удосконалення вчителів була організована у 1978 році перша обласна олімпіада школярів з технічного креслення, яка по цей час проводиться щорічно.
Протягом 15-ти років кафедра була базовою серед кафедр навчальних закладів Запорізької області всіх рівнів акредитації, що свідчить про заслужений авторитет її колективу та керівництва.
Кафедра бере участь у такій важливій справі, як підготовка фахівців на англійській мові. Цю роботу з успіхом виконували доц. Суханов Ю.В. і викладач Самойленко Н.І., Бірюлінцева А.І., а зараз старший викладач Бажміна Е.А.
У 1985-87 роках доцент Суханов Ю.В. застосував програмовувані калькулятори при побудуванні перспективних зображень у курсі ОХК.
У 1987 році доцент Пугачов Г.О. на саморобному комп'ютері РК-86 реалізував розв'язання задачі на побудову лінії перетину двох площин. У 1988 році ректоратом було виділено приміщення для використання його як класу програмованого навчання. У класі було обладнано 12 робочих місць з програмовуваними калькуляторами і встановлено три ПЕОМ РК-86, виготовлених доцентом Пугачовим Г.О. зі своєї ініціативи при підтримці доцентів Гаврова Є.В. і Коваленка І.І.
У 1988-90 роках клас був укомплектований 6-ма промисловими ПЕОМ "Електроніка 0585" та 4-ма плотерами.
У 1996 році здійснюється перехід на більш досконалі машини "Електроніка 1841" і ІВМ-ХТ. Починається підготовка методичних вказівок та впровадження в навчальний процес сучасної системи автоматизованого проектування "АutoCAD". Тим більше, що з 1998 року міністерство освіти передбачило у навчальних програмах вивчення комп'ютерної графіки. 
З 1999 року кафедра під керівництвом доц. Пугачова Г.О. розпочато широке використання комп'ютерної техніки в навчальному процесі. Розроблено комплекс методичних вказівок для оволодіння комп'ютерною графікою на основі сучасних графічних систем "АutoCAD2002".
З початку нового століття комп'ютерний клас кафедри був обладнаний робочими станціями AMD Athlon II X2, Intel Pention IV і сервером ПК Рома Pention ІІІ, змонтована локальна мережа та вихід до Іnternet. Створені відеокурси для студентів з вивчення графічних систем "АutoCAD13",  "Sоlid Works 2013" (Бажміна Е.А.) і "Компас 16" (Лютова О.В.).
Незважаючи на високий рівень завантаження навчальними справами, викладачі кафедри приділяють велику увагу і науково-дослідній роботі. Публікують статті в наукових виданнях, беруть участь у республіканських та міжнародних конференціях. Викладачами кафедри надруковано понад 360 наукових робіт з окремих розділів нарисної геометрії й креслення, методиці викладання дисципліни, машинній графіці, а також у фахових галузях. 
За успіхи в науковій та навчально-методичній роботі кафедра неодноразово нагороджувалась почесними грамотами. Такими ж грамотами відзначились викладачі кафедри, доценти: Гавров Є.В., Хохлов В.П., Сумський В.І., Пугачов Г.О. Доцент Виноградов Ю.О. був нагороджений Почесною грамотою Міністерства вищої освіти УРСР, знаком "Відмінник народної освіти УРСР", грамотою Міністерства вищої освіти УРСР нагороджений також ст. викладач Шурло В.І. Доцент Гавров Є.В. був нагороджений знаком "Відмінник ОСВІТИ України" та Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. Доценти Сумський В.І., Пугачов Г.О., викладач Брикова Н.О. були нагороджені нагрудними знаками "За бездоганну працю".
Сьогоднішній склад кафедри - це професор Шаломєєв В.А., доценти Лютова О.В., Бережний С.П., старші викладачі Бажміна Е.А., Бовкун С.А., Скоробогата М.В., Корнієнко О.Б., навчально-допоміжні працівники: старший лаборант Хижняк Ю.В., провідний фахівець Вергун О.М., провідний інженер Кот Г.А.
Цей колектив кафедри вірить у майбутнє кафедри, факультету, університету і розуміє, що головною умовою реальності цього майбутнього є молоде покоління. Підготовка такої зміни - одне з найважливіших завдань колективу.
ПІБ Посада Наук. ступінь Вчене звання
   Шаломєєв Вадим Анатолійович зав. каф. д.т.н. проф.
   Лютова Ольга Валеріївна  доцент к.т.н. доцент
  Бережний Станіслав Петрович доцент к.т.н. доцент
   Бажміна Евеліна Анатоліївна старш. викладач      
   Бовкун Світлана Анатоліївна старш. викладач    
   Скоробогата Маріанна Василівна старш. викладач      
   Корнієнко Олена Борисівна старш. викладач    
   Хижняк Юрій Володимирович старш. лаборант      
   Вергун Олена Михайлівна пров. фахівець      
   Кот Галина Андріївна  пров. інженер     

 

 
Назва лабораторій,
спеціалізованих кабінетів,
площа
Назва дисципліни
за
навчальним планом
Наявне технічне забезпечення
(обладнання)
ТРАНСПОРТНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
Кафедра нарисної геометрії, інженерної і комп'ютерної графіки
1

спеціаліз. кабінет (модельна)

а. 337, 18.38 м2

нарисна геометрія та інженерна графіка
 • моделі дерев'яні - 140 шт.,
 • макети (моделі з нарисної геометрії) - 21 ш.,
 • пенали з вузлами - 57 шт.
2

  комп'ютерний клас на 25 роб. місць,

а. 339, 68.4 м2

інженерна і комп’ютерна графіка
 • робочі станції AMD Athlon II X2 250/3.0 GHz/2.0 Gb/500 Gb/SVGA/DV-DRW, LED монітор LG 22EN33 - 10 шт;
 • робочі станції Intel Pention IV 1.7 GHz/128 Mb/20 Gb/SVGA, Samtron монітор - 16 шт;
 • Сервер ПК Рома Pention ІІІ 933x2/512/18GCSI/3.5/52х/15T - 1 шт.;
 • комутатор LG3116А 16 порт. неупр. - 2 шт.;
 • принтер лазерний НР 1100 - 1 шт.
 • проектор EPSON EB-536WI - 1 шт.;
 • металокерамічна дошка з настінним кронштейном - 1 шт.
 • БФП Xerox WC 3025v_BI
3

викладацька

а. 341, 48.8 м2

нарисна геометрія, інженерна і комп'ютерна графіка
 • робоча станція AMD Athlon II X2 250/3.0 GHz/2.0 Gb/500 Gb/SVGA/DV-DRW, LED монітор LG 22EN33 - 1 шт;
 • сканери (2 шт.):

- Epson Perfection 1200S;

- Mustek Scan Express A3USB;

 • принтер ML-1450 - 1 шт.;
 • проектор "Полілюкс" - 2 шт.
43

 навчальні аудиторії:

     а. 336, 49.27 м2,
     а. 342, 72.38 м2,
     а. 343, 62.46 м2,

інші приміщення

нарисна геометрія, інженерна і комп'ютерна графіка
 • учбові наглядні посібники (стенди, плакати) - 56 шт.

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ кафедри НГІКГ

Повна назва

1

Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисциплін «Нарисна геометрія» до теми: «Проекціювання та побудова проекцій фігур перерізу геометричних тіл» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл. М.В. Скоробогата, Б.Ш. Мамедов, Н.О. Брикова – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016 – 46 с.

2

Методичні вказівки з дисципліни «Нарисна геометрія» для самостійного вивчення теми «Проекціювання геометричних образів – точка, пряма, площина» для студентів інженерно-технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл. О.Б.Корнієнко, Д.І.Харченко – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016 – 26 с.

3

Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни “Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка” до теми: “Типи різьб, що застосовуються в техніці. Визначення типу різьб при знятті з натури” для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання / Укл. Е.А.Бажміна – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 58 с.

4

Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни “Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка” до теми “Графічне зображення форм елементів деталі на кресленні” для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання / Укл.: Е.А.Бажміна – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 22 с.

5

Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна  графіка» до тем «Складальне креслення» та «Деталювання складального креслення» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: М.В. Скоробогата, О.В. Лютова – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 38 с.

6

Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни «Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка» до теми «Виконання складальних креслень та креслень загального вигляду» для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання / Укл.: В.А.Шаломєєв, Е.А.Бажміна, О.М.Вергун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 38 с.

7

Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми «Розміщення розмірів на кресленнях деталей» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 30 с.

8

Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми: «Загальні правила нанесення розмірів на креслениках» для студентів інженерно-технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с

9

Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми «Деталювання складальних креслень» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 34 с.

10

Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми: «Вплив технологічних особливостей виготовлення деталей на методику нанесення розмірів» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання/ Укл.: О.В. Лютова, Б.Ш. Мамедов, М.В. Скоробогата – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 38 с.

11

Методичні вказівки до виконання схем електричних принципових з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» для студентів електротехнічного факультету всіх форм навчання / Укл.: О.Б. Корнієнко, Б.Ш. Мамедов – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 18 с.

12

Методичні вказівки з дисципліни «Інженерна графіка та перспектива» до теми «Побудова перспективних зображень» для студентів спеціальності «Дизайн» всіх форм навчання. / Укл. С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 42 с.

13

Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни “Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка” до теми “Елементи перспективних зображень” для студентів спеціальності 022 “Дизайн” усіх форм навчання / Укл.: Е.А.Бажміна – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 34 с.

14

Українсько-російсько-англійський словник науково-технічних термінів з машинобудування для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання. 700 термінів / Укл.: Е.А.Бажміна, В.І.Гонтаренко – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 42 с.

15

Методичні вказівки до комп’ютерного практикуму з дисципліни «Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка» до теми «Проекційне креслення» для студентів технічних спеціальностей/ Укл.: Е.А.Бажміна, Д.І.Харченко – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 54 c.

16

Методичні рекомендації до практичних і самостійних занять з комп’ютерної графіки «Основні графічні примітиви» для студентів інженерно-технічних спеціальностей денної та заочної форм навчання / Укл. О.В. Лютова, - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015 – 22 с.

17

Методичні вказівки до комп’ютерного практикуму з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» до теми «Геометричне креслення» для студентів інженерно-технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: О.Б.Корнієнко – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 38 c.

18

Методичні вказівки з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» до практичних та самостійних занять до теми «Основи аксонометричних побудов та 3D графіки в системі AutoCAD» для студентів усіх форм навчання / Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 14 с.

19

Бажміна Е. А. Практичні роботи з нарисної геометрії, інженерної та комп’ютерної графіки. Частина 1 : навч. посіб. / Е. А. Бажміна, В. А. Шаломєєв – Запоріжжя : ЗНТУ, 2016. – 66 c., іл.

20

Є.В. Гавров, В.Г. Буличева, Е.А. Бажміна Основи інженерної графіки: Навчальний посібник. Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. – 146 с., іл. ISBN 966-7809-53-6

21

Є.В. Гавров Елементи нарисної геометрії: Курс лекцій. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. – 208 с.: іл. ISBN 966-7809-73-0

22

Гавров Є.В. Креслення в курсових і дипломних проектах: Навчальний посібник. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2003. – 173с.: іл.

23

Лютова, О. В. Вплив технологічних особливостей виготовлення деталей на методику нанесення розмірів [Електронний ресурс]: навч. посібник / О. В. Лютова, М.В.Скоробогата, С. А. Бовкун; Запорізький національний технічний університет. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. ‒ 88 с.

24

Бовкун С.А. Лінійна перспектива: навч. посібник./ С.А. Бовкун Запорізький національний технічний університет. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 116с., іл.

 

В 2016-2017 навчальному році кафедра забезпечує викладання п’ятьох дисциплін для тридцяти однієї спеціальності університету. Навчально-методична діяльність, в основному, спрямована на забезпечення самостійної роботи студентів під час вивчення студентами теоретичного матеріалу, дотримання державних стандартів єдиної системи конструкторської документації (ЄСКД), підготовки до практичних і лабораторних занять, виконання індивідуальних завдань.

Викладачами кафедри щорічно розробляються робочі програми навчальних дисциплін за спеціальностями. Для виконання студентами практичних робіт згідно з цими програмами розробляються та видаються навчальні посібники, підручники, методичні вказівки. В навчальний процес впроваджуються наукові дослідження викладачів, останні досягнення вітчизняної та світової науки, а також зміни у законодавстві України.

Навчальні посібники

 1. Бажміна, Е. А. Основи інженерної графіки : навчальний посібник / Е. А. Бажміна – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка, 2020. – 96 c., іл. ISBN 978-617-529-281-5
 2. Лютова, О. В. Вплив технологічних особливостей виготовлення деталей на методику нанесення розмірів [Текст] / О. В. Лютова // ЗНТУ: навч.посіб. / О. В. Лютова, М. В. Скоробогата, С. А. Бовкун. – Запоріжжя, 2018. – 88 с.
 3. Бажміна Е. А. Практичні роботи з нарисної геометрії, інженерної та комп’ютерної графіки. Частина 1 : навч. посіб. [Текст] / Е. А. Бажміна, В. А. Шаломєєв – Запоріжжя : ЗНТУ, 2016. – 66 c., іл.
 4. Гавров Є. В. Елементи нарисної геометрії: Курс лекцій [Текст] / Є. В. Гавров – Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. – 208 с.: іл.
 5. Гавров Є. В. Основи інженерної графіки : навч. посіб. [Текст] / Є. В. Гавров, В. Г. Буличева, Е. А. Бажміна – Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. – 146 с.

Методичні вказівки

з нарисної геометрії

 1. Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисциплін «Нарисна геометрія» до теми: «Проекціювання та побудова проекцій фігур перерізу геометричних тіл» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл. М.В.Скоробогата, Б.Ш.Мамедов, Н.О.Брикова – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016 – 46 с.
 2. Методичні вказівки для опитування і навчання з дисципліни «Нарисна геометрія» до практичних і самостійних занять студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання/ Укл. О.В.Лютова, - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016 – 18 с.
 3. Методичні вказівки з дисципліни «Нарисна геометрія» для самостійного вивчення теми «Проекціювання геометричних образів – точка, пряма, площина» для студентів інженерно-технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл. О.Б.Корнієнко, Д.І.Харченко – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 26 с.

з інженерної графіки

 1. Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни “Інженерна графіка” до теми “ Загальні правила нанесення розмірів на креслениках” для студентів інженерно-технічних спеціальностей всіх форм навчання. /Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ. 2017. – 34 с.
 2. Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни “Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка” до теми “Графічне зображення форм елементів деталі на кресленні” для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання / Укл.: Е.А.Бажміна – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 22 с.
 3. Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни “Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка” до теми “Виконання складальних креслень та креслень загального вигляду” для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання / Укл.: В.А.Шаломєєв, Е.А.Бажміна, О.М.Вергун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 38 с.
 4. Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» до тем «Складальне креслення» та «Деталювання складального креслення» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: М.В. Скоробогата, О.В. Лютова – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 38 с.
 5. Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми «Розміщення розмірів на кресленнях деталей» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 30 с.
 6. Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми «Деталювання складальних креслень» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укл.: С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 34 с.
 7. Методичні вказівки до практичних і самостійних занять з дисципліни «Інженерна графіка» до теми: «Вплив технологічних особливостей виготовлення деталей на методику нанесення розмірів» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання/ Укл.: О.В.Лютова, Б.Ш.Мамедов, М.В.Скоробогата – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 38 с.
 8. Методичні вказівки до виконання схем електричних принципових з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» для студентів електротехнічного факультету всіх форм навчання / Укл.: О.Б.Корнієнко, Б.Ш.Мамедов – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 18 с.
 9. Українсько-російсько-англійський словник науково-технічних термінів з машинобудування для студентів технічних спеціальностей усіх форм навчання. 700 термінів / Укл.: Е.А.Бажміна, В.І.Гонтаренко – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 42 с.

з перспективи

 1. Методичні вказівки з дисципліни «Інженерна графіка та перспектива» до теми «Побудова перспективних зображень» для студентів спеціальності «Дизайн» всіх форм навчання. / Укл. С.А. Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 42 с.
 2. Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни “Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка” до теми “Елементи перспективних зображень” для студентів спеціальності 022 “Дизайн” усіх форм навчання / Укл.: Е.А. Бажміна – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 34 с.

з комп’ютерної графіки

 1. Методичні вказівки з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» до теми «Загальні вимоги та правила оформлення графічної частини курсових та дипломних проектів» для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / Укладачі: О.Б. Корнієнко− Запоріжжя: ЗНТУ, 2018, − с   .
 2. Методичні рекомендації до практичних і самостійних занять з комп’ютерної графіки «Основні графічні примітиви» для студентів інженерно-технічних спеціальностей денної та заочної форм навчання / Укл. О.В.Лютова, - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015 – 22 с.
 3. Методичні вказівки з дисципліни «Інженерна та комп’ютерна графіка» до практичних та самостійних занять до теми «Основи аксонометричних побудов та 3D графіки в системі AutoCAD» для студентів усіх форм навчання / Укл.: С.А.Бовкун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 14 с.
 • Нормативні документи

Державні стандарти, що застосовуються при виконанні завдань

 1. ДСТУ ГОСТ 2.104:2006 ЄСКД. Основні написи (ГОСТ 2.104-2006, IDT)
 2. ГОСТ 2.109-73 ЕСКД. Основные требования к чертежам
 3. ГОСТ 2.201-80 ЕСКД. Обозначение изделий и конструктивных документов
 4. ГОСТ 2.301-68 ЕСКД. Форматы
 5. ГОСТ 2.302-68 ЕСКД. Масштабы
 6. ГОСТ 2.303-68 ЕСКД. Линии
 7. ГОСТ 2.304-81 ЕСКД. Шрифты чертежные
 8. ГОСТ 2.305-2008 ЕСКД. Изображения – виды, разрезы, сечения
 9. ГОСТ 2.306-68 ЕСКД. Обозначения графические материалов и правила их нанесения на чертежах
 10. ДСТУ ГОСТ 2.307:2013 ЄСКД. Нанесення розмірів і граничних відхилів (ГОСТ 2.307-2011, IDT)
 11. ГОСТ 2.309-73 ЕСКД. Обозначения шероховатости поверхностей
 12. ГОСТ 2.311-68 ЕСКД. Изображение резьбы
 13.  ДСТУ ГОСТ 2.317:2014 ЄСКД. Аксонометричні проекції (ГОСТ 2.317-2011, IDT)
 14. ДСТУ 3321-96. Система конструкторської документації. Терміни та визначення основних понять [Текст]. – К. : Держстандарт України, 1996. – 80 с.
 • Приклади оформлення практичних робіт студентами
 1. Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка
 2. Складальне креслення вузла
 3. Інженерна та комп’ютерна графіка
 4. Інженерна графіка
 5. Нарисна геометрія та інженерна графіка
 6. Інженерна графіка та перспектива
 7. Комп’ютерна графіка

Сторінки