Як часто ми чуємо про те, що в Україні не будуються нові підприємства і вся технологічна база, якою ми користуємось, це лише залишки обладнання СРСР? Студенти Електротехнічного факультету можуть точно сказати, що це є неправдою. Нещодавно, наші студенти побували на першому в Незалежній Україні підприємстві, побудованому, так би мовити, на порожньому місці – Інтерпайп Сталь. Це невеличке підприємство поблизу Дніпропетровська повністю змінює уявлення про те, як має виглядати сталеплавильний завод.
Ми живемо в Запоріжжі і всі прекрасно знаємо, як виглядає металургійне підприємство – хоча б здалеку. Це велика кількість труб, неприємний запах, забруднене повітря, обшарпані будівлі величезна територія - загалом, не вельми приємне видовище. Інтерпайп, порівняно із знайомими нам підприємствами, виглядає цукеркою – яскраво-зелений газон, будівлі – арт-об'єкти, акуратні хіднички, чисте повітря і приємна атмосфера. А найголовніше – привітні люди.
Екскурсія починається в інформаційному центрі, де екскурсантам показують невеличкий документальний фільм про підприємство, проводять короткий інструктаж з техніки безпеки, видають спеціальних одяг (каски, жилети) та екскурсійну систему, що дозволяє почути екскурсовода навіть якщо навколо підвищений рівень шуму.
Перша гордість підприємства – підстанція «Пічна». Для її спорудження від Придніпровської ТЕС було прокладено підземну лінію електропередач довжиною 12,8 км, що майже вдвічі довше Дніпропетровського метра. На підстанції встановлено 4 трансформатори виробництва Запорізького трансформаторного заводу, що приємно. Друга гордість – система газоочистки, що дозволяє очищувати повітря від продуктів горіння металу повністю. Повітря, що випускається з єдиної на заводі труби, є максимально очищеним і містить шкідливих домішок в декілька разів менше за встановлені в Україні норми. Третя гордість – сучасне обладнання фірми Danieli, яке дозволяє зробити технологічний процес швидким та безпечним. І нарешті, четверта гордість – арт-об'єкти. Як вже було сказано, самі будівлі на території підприємств є арт-об'єктами. Вони мають назву «Твій вогняний візерунок». Прохідна для транспорту на підприємстві не просто шлагбаум, це «Твій тунельний час». Вона виглядає, як портал крізь час і простір! Крім того, на території заводу є інсталяція «Дніпропетровський схід сонця» - гігантське металеве сонце, яке, як кажуть, перевірити не довелось, видно з будь-якого куточка лівого берега міста. Також, у сталеплавильному цеху прямо на стіні закріплено п'ять величезних дзеркал. Від круглого, як сонце, до витягнутого майже в лінію овального. Це інсталяція «Матеріал – це рух», що має дві інтерпретації – схід сонця, та крапля рідкого металу, що падає. І останній, але не менш гарний об'єкт, - «Твій місток роздумів». Це дзеркальний коридор, в якому кожен може побачити сотні свої відображень – видовище, що просто зачаровує.
Екскурсія проходить від самого початку виробництва – завалки металолому – до отримання готового продукту – заготовки для труб різного діаметру. Здивувало те, що середній вік всіх робітників без правління заводу – 26 років, з правлінням - 33 роки. Як розповів екскурсовод, правління заводу набирало випускників без досвіду роботі, інколи навіть без освіти (30% робітників заводу не мають вищої освіти), і навчало їх роботі саме на цьому обладнанні і в цих умовах. Навіть зараз, можна потрапити на роботу на підприємство, пройшовши 3-місячні курси. Робітників возять на завод з центру Дніпропетровська, людям з інших міст або тим, хто винаймає житло в місті, оплачують їхні витрати.
Враження від екскурсії на підприємство Інтерпайп Сталь дуже позитивні. Дуже приємно не тільки знати, що це високотехнологічний завод, а й отримувати задоволення від того, що бачиш. Важко назвати Інтерпайп сталеплавильним заводом. Він, скоріш за все, сам є арт-об'єктом, на який приємно глянути.
Шапка Екатерина,
Олег Барибін,
Прес-служба профкому студентів ЗНТУ