Ви є тут

Головна
Щиро вітаємо Сергія Борисовича Бєлікова з ювілеєм!

26 червня наш дорогий і всіма шанований ректор Сергій Борисович Бєліков святкує свій День народження!

За понад шістдесят років особистісного зростання Сергій Борисович зібрав багатий запас досвіду та здійснив безліч речей, корисних для суспільства, не тільки у сфері науки, а й у питаннях виховання молодого покоління. Хочеться простежити весь шлях нашого ректора та відзначити його особливі кроки, неодмінно висвітлюючи заслуги перед рідним краєм.

Сергій Борисович Бєліков народився 26 червня 1953 року в місті Запоріжжі.

У 1975 році закінчив з відзнакою Запорізький машинобудівний інститут ім. В.Я.Чубаря за спеціальністю «Автомобілі і трактори», в 1978 році - аспірантуру на кафедрі металознавства.

За роки навчання брав активну участь у громадському житті факультету та інституту. Обирався секретарем комсомольського бюро автомобільного факультету, членом комітету комсомолу ЗМІ ім. В.Я.Чубаря, членом Жовтневого районного та Запорізького обласного комітетів ЛКСМ України.

Обирався секретарем партійного бюро механіко-металургійного факультету.

У 1982-1991 роках був головою ради молодих учених і спеціалістів Запорізької області, у 1983, 1984, 1986, 1988 роках організував проведення обласних науково-технічних конференцій молодих учених і спеціалістів.

Лауреат всесоюзних конкурсів студентських робіт із суспільних наук, історії ВЛКСМ і міжнародного молодіжного руху. Член політичної делегації ВЛКСМ на ІІІ фестивалі дружби молоді СРСР і НДР (1975, м. Галле). За участь у підготовці до Міжнародного фестивалю молоді і студентів у м. Москві нагороджений державною нагородою - медаллю «За трудову доблесть» (1986).

Лауреат Премії комсомолу України за кращу опубліковану наукову роботу (1984 р.) лауреат Обласної комсомольської премії ім. М.Андросова (1982 р.).

Захистив кандидатську дисертацію в 1981 році та достроково докторську дисертацію в 1996 році за фахом «Матеріалознавство в машинобудуванні». Доктор технічних наук, професор.

Працював інженером, старшим науковим співробітником проблемної лабораторії, доцентом кафедри металознавства, виконувачем обов’язів завідувача  кафедри металознавства, професором кафедри фізичного матеріалознавства, першим проректором з навчальної роботи, завідував кафедрами автомобілів, транспортних технологій, з 2013 – зав. кафедри фізичного матеріалознавства.

З 29 жовтня 1997 р. – ректор Запорізького державного технічного університету. З 1998 року – заступник голови Ради ректорів Запорізького вузівського центру, з 2001 р. – голова Ради ректорів. Депутат Запорізької обласної ради (2006-2010 рр.), член Запорізького міськвиконкому (1998-2006 рр.).

Член Російської Асоціації металознавців (з 1994 р.), член Всеукраїнської Ради молодих вчених (1987-1994 рр.), член Європейської асоціації інженерної освіти (з 1999 р.), академік Академії наук ВШ України (1999 р.), академік Транспортної академії України (2001 р.), академік Української академії наук (2005 р.), академік Академії наук ВО України (2007 р.), академік Інженерної академії України (2011).

Віце-президент обласного союзу підприємців та промисловців (роботодавців) «Потенціал» (з 2004 р.).

Професійні інтереси: сучасний стан і напрямки удосконалення інженерної освіти: удосконалення системи керування (менеджменту) у вищому технічному навчальному закладі (технічний університет, академія); сучасні інформаційні технології і технології навчання, їх застосування з метою покращення організації навчального процесу; нові корозійностійкі жароміцні сталі і сплави для стаціонарного й суднового газотурбобудування, принципи легування жароміцних корозійностійких сталей і сплавів. Має понад 200 публікацій наукового і методичного характеру, постійно бере участь у міжнародних конференціях.

Голова спеціалізованої вченої ради з захисту докторських дисертацій, головний редактор журналу «Нові матеріали і технології в металургії та машинобудуванні», що входить до переліку ВАК.

Нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступеня (2000 р., 2009 р.), Почесною грамотою Верховної Ради України (2004 р.) та Подякою Кабінету Міністрів України (2008 р.). У 2003 році присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України». Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2008 р.). Нагороджений орденами «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ та ІІ ступеня (2008 р., 2009 р.).

Нагороджений Золотим знаком Українського союзу промисловців і підприємців.

Член Клубу ректорів Європи. Почесний професор Міжнародного університету (м. Відень).

Член Європейської асоціації міжнародної освіти (з 2000 р.). Співорганізатор виконання міжнародного проекту «Передові комп’ютерні технології – університетам України» (з 2001 р.). Член міжнародного виконавчого комітету Причорноморської мережі університетів (BSUN, 2008-2012 рр.).

У 1999 році в рамках національної іміджевої програми «Лідери ХХІ сторіччя» нагороджений міжнародною неурядовою відзнакою «Золотий Меркурій» за особистий внесок у відродження економіки, розвиток інтеграційних процесів. У 2000 році нагороджений Міжнародною кадровою академією золотою медаллю «За заслуги в освіті», у 2001 році – орденом «За розвиток науки та освіти».

Має відомчі відзнаки: «Відмінник освіти України», «Почесний автотранспортник України», «За наукові досягнення», медаль «За співпрацю з внутрішніми військами МВС України», «Заслужений діяч Транспортної Академії України».

Також отримав міжнародні нагороди «Інтелект нації» (2004 р.), «Нагорода тисячоліття» (2005 р.), «Зірка Пальміри» (2006 р.).

Нагороджений Українською православною церквою Московського патріархату орденами «Різдва Христова», ВМЧ Георгія Победоносця І ступеня, пам’ятною медаллю «1020 років Хрещення Русі».

За його керівництва у 2001 році Запорізькому державному технічному університету Указом Президента України надано статус національного.

На посаді ректора Сергій Борисович зробив великий особистий внесок у подальший розвиток університету, виявивши при цьому необхідні професійні та організаторські здібності, вміння мобілізувати колектив на досягнення поставлених цілей.

Ми пишаємося тим, що знаходимося під чуйним керівництвом такої заслуженої людини, як Сергій Борисович Бєліков, та щиро даруємо йому нашу особливу повагу. У житті Запорізького національного технічного університету з іменем Сергія Борисовича асоціюються поняття надійності, успіху та процвітання. 

Тож, нехай завжди, наш дорогий ректор, будьте сповнений життєвих сил, енергії та здоров’я, нехай у Вашому домі завжди панує затишок, злагода та добробут! Бажаємо Вам, Сергію Борисовичу, нових успіхів та життєвих перемог! 

Колектив ЗНТУ