Ви є тут

Головна

22-23 квітня 2015 року у Белградському університеті (Сербія) відбулась Міжнародна конференція та звітно-виборчий конгрес Мережі причорноморських університетів (BSUN). У конгресі прийняли участь представники 12 країн членів BSUN.

Зі звітною доповіддю виступив Президент BSUN (2010-2015 р.р.) академік, ректор Політехнічного університету Тирани (Албанія) академік Дж. Качані.

З обговоренням та пропозиціями щодо подальшого розвитку міжуніверситетської взаємодії виступили професори Г. Рахімова (Державний університет Баку, Азербайджан), В. Кізімов (Університет національної та всесвітньої економіки, Болгарія), Г. Зіданія (Державний університет Ілія, Грузія), Г. Ангелопулос (Університет Патрас, Греція). О. Барнашов (Університет дружби народів, Росія), А. Агадемір (Технічний університет, Бурса, Туреччина), К. Ковальова (Вінницький національний аграрний університет), С. Бєліков (Запорізький національний технічний університет).

Відбулась дискусія щодо Завдань Мережі університетів Чорного моря (BSUN) відповідно до завдань співпраці держав Причорномор'я.

Президентом Мережі Причорноморських університетів (BSUN) на 2015-2016 роки обрано ректора Белградського університету проф. Володимира Бумгарашевич.

До Президентської «трійки» майбутнього Президента BSUN обрано професора Гіга Зіданію, ректора державного університету Ілія (Тбілісі, Грузія).

За планом голосування Румунії в організації Причорноморської економічної кооперації (BSЕС) відбулась Міжнародна конференція «Міжуніверситеська кооперація в регіоні Чорного моря: Найкращий досвід університетського менеджменту для високих досягнень в освіті та наукових дослідженнях» (22-23 жовтня 2015 року, Бухарест, Румунія).

У конференції прийняли участь представники ВНЗ Албанії, Болгарії, Грузії, Греції, Румунії, Росії та України, представники румунських Міністерства освіти та наукових досліджень, Міністерства закордонних справ, місцевих органів влади, представники ділових кіл.

Програма конференції включала відвідування Центру в Мачурелі для робочої зустрічі з командою, що працює над імплементацією проекту Надлегкої інфраструктури та до Центру удосконалених досліджень зеленої макросистеми у взаємодії ріка-море.

Упродовж дводенних дебатів було обговорено теми, що мають спільний інтерес для університетів регіону, та розвивають університетський менеджмент для задоволення вимог суспільства, необхідного адміністрування університетської інфраструктури, залучення висококваліфікованих професорів та джерел активів і фондів для досягнення високих стандартів в освіті. Відмічено подібність проблемних питань університетів регіону.

Учасники висловили підтримку щодо звернення до урядів, державних діячів та впливових осіб регіону про їх внесок до створення принципово нових підходів у регіоні Чорного моря зі започаткуванням діалогу та відпрацюванням контактів.

Погоджено, що без такого принципового зрушення у відносинах країн регіону неможливо забезпечення співпраці академічних спільнот.

Має бути ініційований проект регіональної співпраці на тему «зелений кемпус», що спрямований на розвиток основ імплементації принципів сталого розвитку та зеленої економіки у адмініструванні елементами університетських кемпусів.

Учасники проаналізували результати впровадження пілотного проекту BSUN з розвитку інноваційних кластерів (Medgreen Cluster) та погодились почати впровадження можливості тиражувати модель в інших країнах-учасниках BSЕС (Причорноморської організації економічного співробітництва), а саме в Грузії при координації державного університету Ілія, в Болгарії при координації університету Велико Тирново, у Сербії при координації університету Белграда, у Молдові при координації Технічного університету, в Україні при координації університету Вінниці.

BSUN підпише угоду з Національним Інститутом досліджень і розвитку по біологічним наукам, присвячену співробітництву у реалізації проекту «DANUBIUS» - створенню Міжнародного дослідного центру по макросистемам ріка-море.

Учасники висловили підтримку пропозиції представниці Міністерства освіти Російської Федерації К. Малімон про організацію подібної зустрічі під час Російського головування в BSЕС, що починається 01 січня 2016 року.

Як наступний захід BSUN у співробітництві з Європейським парламентом мав організувати 30 листопада 2015 р. у штаб-квартирі Європейського парламенту у Брюсселі міжнародний семінар «Інноваційна стратегія ЄС та регіон Чорного моря – ефективні результати та очікування членів інноваційної екосистеми з країн-членів ЄС та сусідніх країн регіону стосовно стратегії ЄС «Інноваційний союз».

30 листопада 2015 року ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков на запрошення Міжнародного Виконкому Мережі причорноморських університетів (BSUN) у складі делегації цієї міжнародної організації прийняв участь у семінарі «Інноваційна стратегія ЄС та регіон Чорного моря: ефективні результати та очікування країн-членів інноваційної екосистеми від ЄС та пограничних країн Причорноморського регіону у відповідності до стратегії ЄС «Інноваційний союз».

Захід відбувся у Європейському парламенті (Брюссель, Бельгія) за участі представників Албанії, Вірменії, Болгарії, Грузії, Греції, Молдови, Румунії, Росії, України, Туреччини, Австрії, Німеччини, Чехії, Бельгії та учасників від різних організацій, що знаходяться у Брюсселі.

Вітальну промову зробив член Європарламенту, Віце-президент Європейської народної партії Марін Маринеску (Румунія) з нагоди мети та очікувань від організаторів. Було наголошено, що проведення семінару було спрямовано на підвищення внеску інституцій Чорного моря до ЄС ініціатив та програм, що забезпечують інновації як основу сталого розвитку у регіоні.

Посол ? постійний представник Румунії у ЄС Лумінія Одабеску, підкреслила пріоритети головування Румунії у BSЕС, як спрямовані на покращення взаємодії у регіоні. У цьому контексті всі обговорення, що спрямовані на інновації, можуть вважатися як найважливішими. Серед них спеціальні дії, що здійснюються робочими групами, в тому числі членами BSUN. Румунія є включеною до розвитку великих дослідницьких інфраструктур як частина ESFRI – Мережа та Проект Суперлегких Інфраструктур як таких, що забезпечують розвиток наукових досліджень у галузі взаємодії між електромагнітному випромінюванні та матеріалів, а також DANUBUS ? проекту, який спрямовано на підтримку досліджень великих екосистем на мережі річок та морів.

Василис Марагос, діючий директор програми Східного партнерства, надав оцінку кооперації організацій Причорноморського регіону.

Карлос Моедас, Єврокомісар з питань науки і технологій, наголосив на важливе значення Причорноморського регіону до участі у ЄС політики партнерства та висловив зацікавленість Єврокомісії щодо розвитку зазначених програм, як компонентів великих ініціатив ЄС. У цьому сенсі, було підкреслено необхідність отримання відповідної інформації щодо Доброго Екологічного Статусу морської води та приморських районів, а також доступних ресурсів та впливу різних факторів на сталий розвиток регіону. У той же час, Єврокомісар Моедас підкреслив важливість підходів, що спрямовані на ефективні потреби головних діючих осіб на полі інновацій, які здійснюють науково-дослідницькі організації, університети, винахідники та інноваційні організації.

У цьому контексті, Єврокомісар Моедас презентував декілька нових ініціатив, як спільні досягнення Комісії з науки та інновацій і Комісії з регіонального розвитку. Підкреслено внесок щодо гармонізації дій Комісії в напрямку підтримки інновацій та у цьому зв'язку наголошено на необхідності створення Європейської ради інновацій.

Від BSUN проф. Еден Мамут презентував об'єднання різних проектів, ініційованих університетами-членами, для включення до Європейської морської дослідницької платформи з наукових досліджень щодо прилеглих вод Чорного моря. Організація (MED GREEN CLUSTER), що спеціалізується на екотехнологіях та джерелах альтернативної енергії, ініційована BSUN та сьогодні має певні досягнення, може бути відтворена в інших країнах, таких як Україна, Азербайджан, Грузія та Албанія.

Професор Мамут висловив деякі побажання до Єврокомісії, а саме:

- необхідність до розвитку Європейських технологічних програм на регіон Чорного моря;

- щодо Європейського інституту інновацій та технологій до відкриття місцевих центрів у країнах-членах, що розташовані у Східній Європі, включаючи регіон Чорного моря;

- щодо компонентів Програми Горизонт-2020 для міжнародної співпраці з високою можливістю надання фінансування регіону Чорного моря;

- для оцінювання можливості розвитку програм допомоги на рівні Єврокомісії для консолідації інноваційних кластерів та моделей взаємодії з регіоном як таких, що можуть здійснюватися в інших країнах регіону.

В обміну думками та розробки пропозицій прийняли участь:

- Джорак Качані, ректор Політехнічного університету Тирани (Албанія), президент BSUN (2012-2015 р.р.);

- Гига Зеданія, ректор Державного університету Ілія Тбілісі (Грузія);

- Віорел Бостан, ректор Технічного університету Молдови (Кишинів);

- Сергій Бєліков, ректор Запорізького національного технічного університету (м. Запоріжжя, Україна);

- Мустафа Хатіпоглу, Авіаційний та захисний кластер (Туреччина);

- Алфред Майєр, Регіональний інноваційний центр сировини для Східної та Південно-Східної Європи (Австрія);

- Берт де Колвенаєр, Центр поживних Ячійок та Водневих сполук (Бельгія);

- Урсула Геттрет, компанія BIOPRO-Baden-Wurttemberg GmbH (Німеччина).