Технології Інтернету речей (ІоТ) та зокрема домашньої автоматизації стрімко розвиваються у всьому світі, оскільки дозволяють підвищити рівень комфорту та безпеки мешканців квартир та будинків, а також заощаджувати ресурси (вода, електрика, газ, тощо).
Саме тому, в рамках проекту міжнародного освітнього проекту ERASMUS+ ALIoT «Інтернет речей: нова навчальна програма для потреб промисловості та суспільства», у тісній співпраці з компанією ПКФ Мотор (директор Олександр Фісюк), що є офіційним представником всесвітньо відомої фірми Legrand, на кафедрі програмних засобів Національного університету «Запорізька політехніка» створено навчальний стенд MY HOME, який дозволить студентам проводити експерименти з сучасним європейським обладнанням домашньої автоматизацій, вивчати особливості підключення сенсорів та актуаторів, а також програмувати сценарії для управління системою Розумний будинок.
Студенти кафедри програмних засобів вже приймали участь у семінарі-тренінгу з розробки систем домашньої автоматизації, який проводили фахівці компанії ПКФ Мотор Максим Хрунов та Денис Колпаков. Крім того, учасники проекту ALIoT також мали можливість відвідати шоурум компанії у травні цього року в рамках Весняної школи.
На сьогоднішній день, за кошти проекту ALIoT придбано базове обладнання домашньої автоматизації Legrand, що розміщено на кафедрі програмних засобів, в Лабораторії вбудованих систем та віддаленої інженерії (а.53 а), у спеціальній шафі для безпечного та наочного використання. Зокрема, це обладнання для управління освітленням та приводами, зонного термоконтролю, базовий шлюз для віддаленого управління, конфігурування та програмування системи, а також блок складних сценаріїв.
Крім того, за наші власні кошти було додатково придбано обладнання для навчального стенду: відеокамера, світлодіодна RGB стрічка, клапан фанкойлу, датчик руху, дисплей та ін.. Навчальний стенд було спроектовано та виготовлено аспірантом кафедри програмних засобів Артемом Туленковим та підключено до шафи з керуючим обладнанням Legrand. При запуску навчального стенду був присутній фахівець компанії ПКФ Мотор Денис Колпаков, у співавторстві з яким було представлено доповідь на Тижні науки ЗНТУ-2019 «Дослідження особливостей апаратно-програмної платформи Legrand для реалізації системи Розумний будинок».
В осінньому семестрі 2019-2020 навчального року навчальний стенд MY HOME буде використовуватись в рамках викладання дисципліни «Фізичні основи сучасних інформаційних технологій» для студентів магістратури за спеціальністю 122 Комп'ютерні науки.
Крім того, для зацікавлених фахівців компаній та підприємств регіону пропонується спеціально розроблений в рамках проекту ALIoT курс «Інженерія програмно-апаратної платформи для системи Розумний будинок».
Таким чином, виконання проекту ALIoT дасть нові можливості студентам та викладачам Запорізької політехніки, а також сприятиме зміцненню зв'язків з виробничими підприємствами та компаніями.
Доцент кафедри програмних засобів А. В. Пархоменко