Ви є тут

Головна

Колегія Рахункової палати вважає за необхідне перегляд законодавчих засад функціонування інституту державного замовлення на підготовку фахівців
У оприлюдненому 10 січня повідомленні прес-служби Рахункової палати України зазначається, що система функціонування держзамовлення у вищих навчальних закладах є неефективною.

Таких висновків дійшла Колегія Рахункової палати України розглянувши звіт про результати аналізу формування і виконання у 2010-2011 роках державного замовлення на підготовку фахівців у вузах України.

Як зазначається у повідомленні Рахункової палати, аналіз засвідчив, що з року в рік повторюється практика, коли постанова уряду про держзамовлення набирає чинності вже після використання коштів замовниками.

"Це свідчить про формальність інституту державного замовлення як такого і ставить на порядок денний питання про докорінний перегляд законодавчих засад його функціонування".

У Рахунковій палаті також вважають, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі, що є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань координації державного замовлення, не забезпечує ефективної реалізації державної політики у цій сфері.

Як і в попередні роки, у зазначеному відомстві відсутня реальна стратегія розвитку державного замовлення. З 2005 року не переглядалися його критерії, а процес формування фактично зведено до узагальнення отриманих пропозицій.

"Мінеконмрозвитку не складає середньострокового прогнозу потреби у фахівцях і робітничих кадрах на ринку праці, не здійснює моніторингу навчальних закладів, що готують спеціалістів за держзамовленням".

У свою чергу у Рахунковій палаті зазначають, що Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, що формує і виконує держзамовлення на підготовку спеціалістів, не забезпечує дотримання конституційних норм про безоплатне здобуття вищої освіти в Україні.

Так, відсутній нормативно визначений механізм працевлаштування випускників вишів та не забезпечується дотримання законодавчих норм про співвідношення прийнятих на навчання за держзамовленням і за контрактами.

"Кількість студентів у закладах державної і комунальної власності за держзамовленням має становити не менше 51%, але в останні два роки цей показник за різними спеціальностями коливався в межах 38 - 49%", - йдеться у повідомленні.

Крім того, у Рахункові палаті зазначають, що Міністерством освіти не розроблено стандартів вищої освіти із урегулювання нормативів матеріально-технічного, фінансового та іншого забезпечення вищих навчальних закладів, а відсутність методики розрахунку вартості підготовки одного фахівця призводить до того, що вартість навчання за одним і тим же напрямом, але в різних вишах, кардинально відрізняється.

"Це дає змогу і міністерству й іншим відомствам необґрунтовано з року в рік збільшувати розрахунки щодо формування держзамовлення на освіту", - підкреслюється у повідомленні Рахункової палати.