Ви є тут

Головна

Дмитро Табачник висловив власний погляд на місце системи ЗНО та впровадження бала ВНЗ, як компонентів зарахування абітурієнтів до вищої школи

Під час прямої телефонної лінії в "Урядовому кур’єрі" Дмитро Табачник відповів на запитання про майбутню систему вступу до вищих навчальних закладів, що запропонована профільним міністерством у проекті закону "Про вищу освіту".

Зокрема відповідаючи на запитання, що тестування є лотереєю, де абітурієнти вгадують відповіді, він повідомив, що над удосконаленням тестування щороку працює велика група фахівців. "Але поки що соціологія показує, що значна частина суспільства більше налаштована на підтримку тестування. Це треба теж враховувати".

Він зазначив, що тестування задумувалося лише як одна з форм підвищення якості знань. "Сьогодні аналіз показує, що тестування не дало разючих результатів у підвищенні якості освіти. Тому в новому законі ми хочемо повернутися до моделі, яка дає високу якість відбору абітурієнтів в усі без винятку провідні університети світу: коли при вступі враховується бал шкільного атестата, результати тестування і бал вищого навчального закладу".

Міністр освіти підкреслив, що ця новація не буде поширюватися на абітурієнтів 2012 року, оскільки новий закон "Про вищу освіту" ще не прийнятий, зазначивши, що законопроект обговорювався разом з керівниками вищих навчальних закладів та представниками студентського самоврядування.

"У світі практично скрізь побудована класична тріада. Вона, як правило, в найбільш відомих університетах складається приблизно з 1000 балів. І в цю тисячу в різних пропорціях входять три результати: підсумковий - за середню освіту, результат зовнішнього оцінювання і бал вишу", - зазначив міністр.

"В якій формі може бути реалізований бал університету? Це й есе, які дуже полюбляють американські університети, це й письмові, логічні завдання. Так працюють і Гарвард, і Кембридж, і Єльський, і Шанхайський університети. І лише ми чомусь відігнали наші університети від вибору найкращого абітурієнта. Але наше відомство регулюватиме лише, щоб бал вишу становив не більше 20% від загальної кількості балів абітурієнта. Все інше варто віддавати університетам, адже автономія не може бути весь час на короткій мотузці".

Коментуючи питання можливого повернення корупції в українські вищі навчальні заклади у зв’язку із введенням бала університету, Дмитро Табачник зокрема зазначив: "Знаєте, я навчався в університеті і її не помітив. Про корупцію базікають грантожери й ті, хто не хоче отримати якісні знання. Переконаний, що гроші пропонують студенти, які не можуть скласти іспитів лише завдяки власному розуму".

Він висловив переконання, що бал університету абсолютно не завадить талановитим абітурієнтам вступати до ВНЗ. "Тому що нині університети полюють за талановитими абітурієнтами на інженерні, технічні і виробничі напрями підготовки. Це ж трагедія, коли за тестами вступають до Київської політехніки і 65% студентів під час першої зимової сесії не можуть скласти математику. Подібна ситуація й у Львівській політехніці, інших закладах. Це біда! А корупцію живить тільки той студент, який не хоче вчитися".

Міністр звернув увагу на те, що нині ректор не може вплинути на вступ. "Яким чином керівник вишу може вас зарахувати з нижчими балами, ніж в інших абітурієнтів? Адже вся інформація є в електронній базі, вона ретельно перевіряється і контролюється міністерством. І жоден ректор не посміє це приховати. Крім того, ми щороку робимо звірку наказів про всіх, хто не потрапив. Всі атестати і сертифікати ЗНО перевіряються автоматично".

Нагадаємо, після внесення до Верховної Ради проекту закону "Про вищу освіту", що розроблений Міністерством освіти, прем’єром М. Азаровим було прийнято рішення про доопрацювання його норм. Робочу групу з доопрацювання міністерської версії законопроекту очолює ректор КПІ Михайло Згуровський.

Разом з тим, у парламенті зареєстровано ще два проекти закону, автором одного з яких є представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко.