Ви є тут

Головна

Кафедра соціальної роботи була створена у вересні 2007. Кафедра соціальної роботи є структурним підрозділом факультету соціальних наук Інституту управління та права Запорізького національного технічного університету. Підставою для відкриття спеціальності «Соціальна робота» був, в першу чергу, аналіз дефіцитності і, як наслідок, затребуваності фахівців з соціальної роботи в Запорізькому регіоні і в цілому по країні. Оцінка матеріальної бази кафедри свідчила про її достатність для відкриття спеціальності. Спеціальності «Соціальна робота», «Соціологія», «Соціальне забезпечення» є престижними, актуальними й затребуваними у сучасному українському суспільстві. 

Організатором і першим завідувачем кафедри був д.пол.н., професор Олег Анатолійович Агарков. З січня 2019 року кафедрою завідує к.філос.н., доцент Василь Михайлович Попович.

Діяльність кафедри соціальної роботи спрямована на практичну підготовку кваліфікованого фахівця, що забезпечить якісну й швидку допомогу клієнтові на основі глибокого вивчення його життєвої ситуації й підбору найбільш адекватної соціальної технології для розв’язання його життєвих проблем. Соціальний працівник – це соціолог, соціальний психолог та соціальний менеджер, що налагоджує роботу з людьми із розрахунку на найбільш оптимальний соціальний результат.

Сильний та компетентний професорсько-викладацький склад кафедри веде роботу по підготовці кадрів для: органів державного та регіонального управління; державних центрів зайнятості; відділів соціального захисту населення; громадських та благодійних організацій; територіальних центрів соціального обслуговування населення; соціологічних, психологічних та реабілітаційних центрів; кадрових служб в державних та комерційних організаціях; рекламних агенцій та відділів; рекрутингових компаній; соціальних служб; закладів освіти; центрів соціальної роботи та практичної психології; політичних партій та організацій; медіа-служб, добродійних організацій та ін.

Кафедра здійснює підготовку за спеціальностями:

231 - «Соціальна робота», (з 2007 р. - про рівень підготовки здобувачів бакалаврського та магістерського освітніх ступенів на кафедрі переконливо свідчить той факт, що студенти кафедри є учасниками і переможцями Всеукраїнських студентських олімпіад, переможцями всеукраїнських і міжнародних турнірів, переможцями престижних конкурсів наукових студентських робіт, неодноразовими учасниками та стипендіатами програми фонду Віктора Пінчука «Завтра.UA» тощо. Вони активно беруть участь у міжнародних конференціях, є авторами наукових публікацій);

232 - «Соціальне забезпечення» (з 2015 р. - актуальність відкриття магістратури зі спеціальності "Соціальне забезпечення" зумовлена вимогами щодо підвищення ефективності соціальних послуг, які висувають різні групи зацікавлених осіб, починаючи від урядових структур і закінчуючи клієнтами та широкою громадськістю. Ці вимоги зобов’язують керівників та працівників соціальних закладів звертати особливу увагу на організацію роботи та на процес управління всередині організації. В сфері управління на сучасному етапі особливого значення набуває також людський фактор, орієнтація на розкриття та використання творчого потенціалу управлінців. Це особливо важливо в соціальній сфері, бо вона була і залишається гуманістично-спрямованою за своєю суттю, змістом та особливостями функціонування); 

054 - «Соціологія» (з 2017 р. - затребуваність професії соціолога не підлягає сумніву. В основному до послуг соціологів звертаються торгові фірми, представники передвиборчих штабів – з метою вивчення думки виборців і побудови кращої стратегії передвиборчої кампанії, організації засобів масової інформації, для складання рейтингів друкованих видань і телеканалів).

З 2016 року при кафедрі відкрито денну аспірантуру за спеціальністю 231 - «Соціальна робота».

За останні роки (2010–2019) аспірантами кафедри захищено 5 кандидатських дисертацій, а викладачі кафедри захистили 3 докторські дисертації, що є безумовним свідченням високого наукового потенціалу випускової кафедри соціальної роботи. 

Висока якість освітнього процесу на усіх рівнях вищої освіти забезпечується завдяки високваліфікованому викладацькому складу кафедри соціальної роботи, залученню до викладання провідних фахівців з інших навчальних закладів та інститутів України, а також провідних зарубіжних фахівців; участі кафедри в міжнародних освітніх і наукових проектах, а також співпраці із зарубіжними вишами. Неухильному підвищенню фахової освіти на кожному з освітніх рівнів сприяє впровадження збалансованих між собою і скоординованих із досвідом західних університетів бакалаврських, магістерських і докторських програм; творча адаптація західних взірців організації навчального процесу й сучасних освітніх технологій, що виховують культуру мислення і дозволяють випускникові гнучко реагувати на потреби ринку праці; а також орієнтація кафедри на тісне поєднання викладацької та наукової діяльності.

Навчальний процес на кафедрі соціальної роботи забезпечується завдяки висококваліфікованим фахівцям, які розробляють навчальні посібники, є авторами численних монографій, статей, у тому числі надрукованих у зарубіжних виданнях і таких, що індексуються в наукометричних базах даних (зокрема, Web of Science, Scopus). Наукові інтереси викладачів цілком індивідуальні та охоплюють як проблематику соціології, соціальної роботи, так і дослідницькі ділянки, пов’язані з педагогікою, психологією, тощо.

У штаті кафедри – 7 викладачів, серед яких 6 кандидатів наук, доцентів. Детальнішу інформацію про викладачів, їхній науковий доробок та викладацький досвід можна знайти на сайті кафедри.

Викладачі спільно зі студентами кафедри щороку організовують міжнародні наукові конференції, завдяки яким колектив кафедри, включно зі студентами, тісно інтегрований у світову соціальну науку.

На сьогодні в Запорізькій області підготовку фахівців у сфері соціального управління здійснює лише кафедра соціальної роботи ІУП ЗНТУ. Основний напрям діяльності кафедри вбачається в оптимізації структури закладів з надання соціальних послуг, які мають оперативно реагувати на зміни в зовнішньому середовищі. В цьому контексті особливий акцент робиться на недержавних організаціях, які перебувають в кращій ситуації, ніж державні. Менеджери таких організацій повинні вміти організувати роботу, знати форми і методи управління соціальним закладом, ефективно застосовувати делегування повноважень.