Ви є тут

Головна

Щорічно, протягом березня, в Україні проводиться місячник боротьби з туберкульозом. У межах якого максимально широко та активно висвітлюється тема боротьби з туберкульозом.

Ситуація із захворюваності населення на туберкульоз в м. Запоріжжя і в Україні, в цілому, залишається напруженою, у зв'язку із погіршенням умов проживання та воєнним станом має тенденцію до погіршення.

На туберкульоз органів дихання у 2024 році захворіло 145 осіб (2023 рік — 278 осіб). Почастішали випадки захворювання серед працівників підприємств, установ організацій.

Туберкульоз — це інфекційне захворювання спричинене мікробактеріями туберкульозу (бактеріями Mycobacterium tuberculosis).

Основним шляхом його передачі є аерогенний (через повітря), переважно від людини з бактеріальною формою легеневого туберкульозу. При кашлі, чханні, розмові у повітря потрапляють інфекційні частинки виділень, в яких зосереджені мікобактерії туберкульозу. Ризик проникнення мікобактерій у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі та тривалості вдихання зараженого повітря.

Симптоми туберкульозу: кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит, безпричинна втрата ваги; постійна слабкість; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Найпоширеніша помилка людей — нехтування першими симптомами хвороби. Громадяни часто сприймають симптоми як звичайну застуду та намагаються лікуватися самостійно. Якщо виявлена у себе така симптоматика, то необхідно звернутися за допомогою до сімейного лікаря, для призначення обстеження, встановлення діагнозу та лікування. Несвоєчасне звернення до лікаря призводить до подовження терміну лікування та виникнення ускладнень хвороби. Небезпека також криється у тому, що один хворий на туберкульоз, який не знає про свій діагноз і не отримує лікування, може за рік заразити близько 10–15 людей.

На сьогодні туберкульоз — абсолютно виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого приймання ефективних медпрепаратів, дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярного приймання ліків. Лікування туберкульозу в Україні безоплатне.

Тим, хто перебуває у групі підвищеного ризику, зокрема людям із хронічними хворобами, регулярно раз на рік необхідно проходити обстеження у сімейного лікаря, та за його рекомендацією і за наявності відповідних симптомів робити флюорографію.

Знизити ризики захворювання на туберкульоз допоможе профілактика. Загальні поради, які завжди будуть корисними — це здоровий спосіб життя, відмова від алкоголю і тютюнопаління. Також — здорова збалансована їжа з достатнім вмістом жирів, білків, вітамінів. Зберегти здоров'я допоможуть і спорт або регулярні фізичні вправи, перебування на свіжому повітрі.

При виникненні захворювання на туберкульоз у працівника підприємства (установи, організації), за місцем роботи необхідно проводити протиепідемічні заходи з метою недопущення поширення туберкульозу серед інших працівників, які мали контакт із захворілим. Особливо ризикують люди з ослабленим імунітетом, супутніми хворобами.

Якщо людина мала контакт із хворим на туберкульоз — їй обов'язково слід звернутися до сімейного лікаря для проведення скринінгового анкетування, спрямованого на виявлення факторів ризику виникнення туберкульозу та його симптомів.

Одним із заходів з покращення інформування населення та груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз є впровадження онлайн-анкети з мотивацією до подальшого звернення до сімейного лікаря. Центр громадського здоров'я МОЗ України розробив спеціальний онлайн-тест для перевірки на туберкульоз. Скринінгова анкета складається з 13 запитань, на які можна відповісти всього за 5 хвилин. За результатами анкетування можна дізнатися, чи є ризик того, що людина хвора на туберкульоз і чи рекомендовано їй додаткове обстеження.

Заповнити онлайн-анкету може кожен за посиланням: http://tbtest.phc.org.ua