Ви є тут

Головна

У межах щорічної університетської декади до Дня української писемності та мови кафедра українознавства та загальної мовної підготовки гуманітарного факультету провела студентську наукову конференцію, яка стартувала 25 жовтня.

Цьогорічна тема конференції вельми актуальна в наш час інтенсивних глобалізаційних процесів, масштабної інформатизації, активізації міжнародної комунікації у просуванні міжнародних проєктів. Пленарне засідання, п'ять факультетських локацій (ГФ, БАД, БТЕ, МФ, КНТ і БК) конференції та одна гостьова локація відбулися в онлайн-форматі.

Учасників пленарного засідання привітали деканка факультету БТЕ професорка Олена Васильєва, декан гуманітарного факультету професор Микола Дєдков, керівниця відділу наукової роботи студентів Сніжана Вичужаніна. Зі вступним словом «Українська мова — зброя, українська мова — ліки, українська мова — символ нескореності українського народу» виступила модераторка конференції, доцентка Галина Онуфрієнко.

На пленарному засіданні 1 листопада виступили з доповідями студенти 1–3 курсів із різних факультетів університету. Актуальна для здобувачів вищої освіти інформація гармоніювала з креативними презентаціями, які вражали своєю оригінальністю: «Українська мова у сучасному глобалізаційному просторі» (Микита Хмура, БТЕ–0113), «Інтернаціональна лексика в творчості Кобзаря» (Валерія Коломєйцева, ГФ–314), «Інтернаціональна лексика у сучасному соціумі: подорож крізь мовні кордони» (Вікторія Ковтун, БАД–532), «Функціювання інтернаціональної лексики в мас-медійному просторі: від статусу сленгу до мовної норми» (Катерина Дзецина, ГФ–313), «Мозаїка есе в науково-освітньому просторі» (Ніка Кротова, БАД–513), «Мовні запозичення, інтернаціоналізми, інтерлексеми: термінологічні нюанси» (Аліна Прокопенко, ГФ–114), «Терміни-інтернаціоналізми в сучасній економічній термінології» (Вікторія Нерезова, БТЕ–1114), «Гендерні особливості в мовній комунікації на прикладі комп'ютерного дискурсу» (Катерина Чакмазова, КНТ–124), «Основні засоби передачі інтернаціоналізмів українською мовою на матеріалі речень з англомовних науково-технічних текстів» (Дмитро Черненко, МФ–614).

Тематика факультетських локацій враховувала спеціальності, за якими навчаються студенти. Засідання першої локації «Інтернаціональна лексика у фокусі сучасного українського мовознавства і в професійній комунікації» (студенти 1–2 курсів ГФ) відбулося 25 жовтня, і його урочисто відкрила Сніжана Вичужаніна, зазначивши важливість активної участі студентів у наукових конференціях і круглих столах до Дня української писемності та мови, які щороку ініціює кафедра українознавства та загальної мовної підготовки.

Модераторка цієї локації доцентка Галина Онуфрієнко звернула увагу на провідні функції української мови в соціумі, яка, акумулюючи досвід суспільства, забезпечуючи зв'язок між поколіннями та багатовікову пам'ять народу, водночас змінюється в просторі й часі, реагуючи на всі зміни в соціумі та мовній свідомості її носіїв. Тож особливе значення проблема інтернаціоналізмів в українській мові має нині, коли інтеграційні процеси у сферах науки й техніки сягнули досить високого рівня і розвиваються далі.

Доповідачі Софія Дудіна, Поліна Дудкіна, Єва Жилянська, Катерина Дзецина виступили із самостійно підготовленими відеопрезентаціями про поняттєвий зміст популярних нині в освітньо-науковому дискурсі міжнародних термінів майстер-клас та рейтинг, про відмінності інтернаціоналізмів від псевдоінтернаціоналізмів, функції інтернаціональних слів у мас-медійному просторі, інтернаціоналізми давньогрецького та латинського мовного походження. Ці презентації доповідачів — це корисний ресурс для здобувачів вищої освіти та в навчальному процесі, і в обраній професійній діяльності.

Друга локація «Інтернаціональні терміни в професійній комунікації у сфері дизайну» (студенти 1–3 курсів БАД, модераторка — доцентка Галина Онуфрієнко) відбулася 30 жовтня. З актуальними для обраної професії презентаціями виступили студенти Костянтин Барняк, Уляна Погорелова, Вікторія Ковтун, Ніка Кротова, обговоривши актуальність міжнародних термінів сфери графічного дизайну в повсякденному спілкуванні, поняттєвий зміст інтернаціоналізмів латинського походження в освітній та науковій сферах.

На гостьовій київській локації (модераторка — професорка Анжела Красницька) виступили з доповідями про інтернаціоналізми в офіційно-діловому та науковому стилях української мови студенти другого курсу Навчально-наукового інституту права та психології Аміна Войнова, Єлизавета Палій, Ангеліна Слепко.

Засідання третьої локації «Інтернаціоналізми та псевдоінтернаціоналізми в лексичному складі мови» (модераторка — доцентка Ірина Воронюк) та четвертої локації «Інтернаціоналізми і терміни іншомовного походження в економічній термінології» (модератори — доцентка Катерина Бондарчук, старша викладачка кафедри Ліна Миронюк) відбулися 05 листопада. Студенти-першокурсники факультету БТЕ Матвій Кушпарь, Діана Савка, Валерія Демихова, Евеліна Беденко, Єлизавета Банківська, Іван Кікоть, Владислава Гуцель, Кіра Заліська, Андрій Штепа обговорили актуальні питання функціювання термінів іншомовного походження в українській літературній мові та економічній термінології. Студенти познайомилися з критеріями розмежування інтернаціоналізмів і псевдоінтернаціоналізмів, особливостями перекладу інтернаціональної лексики у сфері індустрії гостинності.

П'ята локація «Мова у вимірах сьогодення» (модератори — доцентки Тетяна Біленко і Тетяна Катиш) відбулася 5 листопада в групах першокурсників факультетів КНТ та БК. Студенти Ян Карпенко, Єгор Вовк, Євгеній Свергун, Тетяна Сидоренко, Єгор Дев'ятка, Олександр Лютий, Іларіон Холодулін зосередили увагу в своїх презентаціях на особливостях мови медіадискурсу та фразеологізмах, обговорили вплив соціальних мереж на українську мову, особливості комп'ютерної термінології, значення гендерних маркерів при перекладі.

Завершилася конференція оглядом презентацій до Дня української писемності та мови, підготовлених колективом університетської наукової бібліотеки НУ «Запорізька політехніка» в електронному ресурсі, та тематичних матеріалів на YouTube.

Упродовж наукової комунікації на конференції панувала дружня атмосфера, відбувалося активне обговорення актуальних питань функціювання мови в професійній сфері. В умовах тривалого воєнного стану наукова конференція в онлайн-форматі об'єднала студентів, які зараз перебувають у різних куточках країни та навіть за її межами. Українська мова нині звучить по всьому світу. І наша мова — наша зброя, наша мова — ліки. Сильна мова — міцна держава!


 

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення