7–8 лютого відбувся «Київський міжнародний форум з кібербезпеки 2024. Стійкість під час кібервійни».
НУ «Запорізька політехніка» на заході представляли проректор Руслан Куликовський та завідувач кафедри інформаційних технологій електронних засобів Олександр Малий.
Форум пройшов у вигляді мультиформатного обговорення стратегій і тактик протидії сучасним кіберзагрозам широким колом політиків, експертів, лідерів думок та міжнародних партнерів за участі представників Державного департаменту США, країн НАТО та ЄС.
Відкрили роботу форуму Олексій Данілов, секретар РНБО України, та Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України. Серед ключових спікерів зокрема були: Йоганнек Белфорт, директор з питань безпеки та оборонної політики Європейської служби зовнішньої діяльності; Юхан Лепасар, директор Агентства ЄС із мережевої та інформаційної безпеки (ENISA); Март Ноорма, керівник Об'єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО (CCDCOE); Натаніель Фік, посол США з особливих повноважень з питань кіберпростору, державний департамент США; Джен Істерлі, директор Агентства США з питань захисту критичної інфраструктури (CISA).
Протягом двох днів на чисельних сесіях обговорювались такі теми:
- роль кібербезпеки в сучасних війнах: досвід України та уроки для світу
- кібервійна та міжнародне право: сучасні підходи, прогалини та перспективи
- кібердипломатія — синхронізація національних інтересів з глобальним порядком денним кіберпростору та політик цифрової трансформації
- великі державні та приватні підприємства як елемент кіберстійкості держави
- посилення стійкості національної системи кібербезпеки через освіту та розбудову спроможностей
- месенджери: зручність & безпека
- роль розвідки кіберзагроз для забезпечення стійкості держави та бізнесу
- кіберстійкість: досвід України для світу
- розвиток інноваційних продуктів в Україні
- національний кластер кібербезпеки: «Кібербезпека в умовах війни 2023: огляд досягнень та викликів»
- протидія сучасним гібридним загрозам
- «Ботоферми» як інструмент російських інформаційних операцій
- зростаючий гніт мовчазних упереджень
- кібератака як метод дезінформування населення
- штучний інтелект та побудова інформаційної стійкості в Україні й Східній Європі: сучасний стан і виклики
- «Брама» — платформа, що об'єднала суспільство і державу у протидії ворожій пропаганді
- стратегія інформаційної безпеки — основний документ у сфері захисту інформаційного простору
Заступник голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України Олександр Потій зазначив, що наразі в Європі не вистачає понад 347 000 фахівців з напряму діяльності кібербезпеки. Його відомство продовжує системно реформувати професійну освіту України в галузі кібербезпеки. Працює над запровадженням найкращих світових освітніх практик, враховуючи досвід Європейської рамки кваліфікації та американської Стратегічної освітньої ініціативи у сфері кібербезпеки, які відповідають стандартам в ЄС та США. Так, до державного класифікатора професій уперше за багато років були внесені зміни та додані нові професії у галузі кібербезпеки та інформаційної безпеки. Загалом тепер їх у класифікаторі 27 та понад 40 похідних від них. Уже розроблено та введено в дію 21 професійний стандарт.
Під час форуму представники НУ «Запорізька політехніка» за участі керівника відділу кібербезпеки МЗС України Єгора Папишева провели ряд робочих зустрічей з донорами, зацікавленими у підтримці ініціатив у сфері кібербезпеки, де було визначено найближчі спільні заходи, спрямовані на забезпечення розвитку напряму діяльності з кібербезпеки в Запорізькому регіоні.
Досягнута домовленість з Держспецзв'язком, щодо аудиту інтернет-мереж НУ «Запорізька політехніка» на стійкість до кіберзагроз.