Ви є тут

Головна

ПЕРЕДМОВИ

Створення кафедри ЕПП було обумовлено необхідністю підготовки інженерів-електриків, яких гостро потребували підприємства «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь», «Алюмінієвий комбінат», «Титано-магнієвий комбінат», «Мотор-Січ», автомобільний завод,  трансформаторний, «Перетворювач» та багато інших. Зростання потужностей промислових підприємств обумовило розвиток електроенергетичної системи з неприривним технологічним процесом виробництва, пересилання, розподілу та споживання електричної та теплової енергії. Прискорення науково-технічного прогресу вимагало створення економічних, надійних систем електропостачання промислових підприємств, міст та сільського господарства, впровадження досліджень  проектних, науково-дослідних і навчальних установ. Для вирішення всіх цих завдань були вкрай необхідні висококваліфіковані спеціалісти.

ПОЧАТОК

Початок діяльності кафедри прийнято рахувати від 1958 року, коли розпочався набір студентів на вечірню форму навчання за фахом «Електрообладнання промислових підприємств»  на ливарному факультеті . А в 1960 році набір студентів вже проводився за двома спеціалізаціями «Елетропривод» та «Електропостачання промислових підприємств міст і сільського господарства».  Перший випуск інженерів електриків відбувся у 1965 році, а у 1968 році кафедра стала самостійною . Завідував нею доцент Михайло Васильович Титаренко. У різні роки кафедру очолювали: к.т.н., доц. М.В.Титаренко, д.т.н., професор С.О. Юхимчук, к.т.н., доц. В.П.Метельский, д.т.н., професор П.Д.Андрієнко, к.т.н., доц. В.В. Попов, к.т.н., доц.. І.В.Авдєєв. Першими викладачами кафедри були М.І.Ломейко, О.М. Свідерська, А. Н. Світельска, А.П.Слоневський, А.В. Цветаєва потім прийшли К.В.Строна, А.П.Фідря, А.Т. Железняков, В.І.Корнілова, С.О.Юхимчук, Н.В.Борю, І.К.Скаповська, А.Т.Рябошапка, В.В. Кущ, Т.М.Коняхіна, В.І.Скоробогатова, В.І.Майер ; а завідувачами лабораторій стали І.І.Кувшинников та Н.Г.Глущевська.

СЬОГОДНІ

Сьогодні колектив кафедри становить: завідувач кафедри к.т.н.,професор В.П.Метельский, к.т.н.; доценти І.В. Авдєєв, О.М. Климко, П.В. Махлін, В.В. Попов, О.І. Байша, А.П. Заболотний, Д.С. Яримбаш, О.А. Шрам, Д.О. Кулагін; ст. викладачі В.В. Дяченко, О.М. Свідерська, В.Л. Прихно, К.О. Братковська; асистенти О.М. Немикіна, Д.В. Федоша, Ю.В. Даус; зав. лабораторіями О.І. Кузьменко, С.Є. Малишко; ст. лаборанти С.М. Метлушан, Н.Л. Трофімук; лаборант О.В. Федоряк.

Спеціальність «Електротехнічні системи електроспоживання» кафедри «Елекропостачання промислових підприємств» (ЕПП)  акредитована 4-м рівнем, має ліцензію на підготовку спеціалістів, а з 2003 року ще й розпочався випуск магістрів з «Електротехнічних систем електроспоживання» і в цьому ж році кафедра ЕПП почала готувати фахівців зі спеціальності «Енергетичний менеджмент». Попит на спеціалістів кафедри перевищує реальну кількість випускників у 1,5-2 рази і складається на підставі не тільки договорів цільової підготовки, а й за клопотанням підприємств персонально на випускників.

ПІДГОТОВКА ФАХІВЦІВ

При підготовці спеціалістів кафедрою ЕПП поставлені першочергові задачі в організації навчального процесу виходячи з особливостей сучасних виробничої та інформаційної технологій, з навчанням на сучасній обчислювальній та мікропроцесорній техніці, з прищепленням студентам практичних навичок, знань та умінь для роботи у сучасних умовах.

Вирішення цих задач кафедра ЕПП бачить у високому рівні свого викладацького потенціалу, в сучасній навчально-лабораторній базі, у високому рівні наукових розробок кафедри.

Підготовка фахівців випускаючою кафедрою ЕПП ведеться висококваліфікованим професорсько-викладатським  складом. Викладачі кафедри мають великий досвід роботи, що підтверджується підготовкою чималої кількості провідних фахівців, які займають посади головних енергетиків і керівників енергетичних служб великих підприємств.

На кафедрі створені умови для підвищення професійного рівня та педагогічної кваліфікації викладачів через аспірантуру та докторантуру, через стажування викладачів на підприємствах та провідних ВНЗ України, а також виконанням дисертаційних робіт пошукачами з числа співробітників кафедри.

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Вже с початку існування кафедри її співробітниками проводились наукові дослідження. За напрямом підвищення надійності та економічності роботи електричних пристроїв в енергетиці та системах електропостачання виконувалися таки роботи:

—        Дослідження способів зменшення втрат в струмообмежуючих реакторах і збільшення вимикаючої здатності масляних вимикачів;

—        Підвищення надійності вимикачів для електропостачання дугових сталеплавильних печей;

—        Розробка та дослідження приладів для пошуку землі в колах оперативного постійного струму.

—        Дослідження виникнення перенапруг в мережі 6 кВ власних потреб Запорізької АЕС;

—        Дослідження виникнення перенапруг та розробка заходів з їх обмеження в мережах 6-10 кВ промислових підприємств та в мережах 110-150 кВ.

—        Оцінювання енергетичних і структурних станів розподільних електричних мереж 6-10 кВ і живлячих мереж 150 кВ комбінату "Запоріжсталь"; розробка рекомендацій з підвищення ефективності режимів роботи силових трансформаторів і засобів штучної компенсації реактивної потужності; розробка енергетичних паспортів систем електропостачання трьох виробничих площадок комбінату.

—        Розробка рекомендацій з організації і здійснення передпроектних досліджень у системах електропостачання з метою підвищення якості проектних рішень при реконструкції. На основі запропонованих рекомендацій ДПІ "Укрдіпромез" (Запорізька філія) розробив СТП "Методичні вказівки до організації і проведення передпроектних досліджень у діючих системах електропостачання підприємств чорної металургії".

—        Розробка положень і рекомендацій з оцінювання фактичних енергетичних станів діючих систем електропостачання; на їх основі розроблений Державний стандарт України "Енергозбереження".

Найбільш плодотворним в історії кафедри стали наукові роботи за напрямом  «Використання низькотемпературної плазми для інтенсифікації технологічних процесів»:

—        Дослідження умов виникнення та властивостей об'ємного несамостійного розряду;

—        Розробка плазматронреактора та технології рафінування алюмосилікатних сумішей;

—        Розробка та дослідження процесу іонноплазмової цементації;

—        Розробка та дослідження процесу дифузійного хромування;

—        Розробка технології та обладнання для іонношлікерної обробки;

—        Розробка установки та технології високотемпературної обробки вуглецевих волокон;

—        Розробка установки та технології модифікації поверхні скла;

—        Розробка установок та технології підвищення ефективності згоряння палива на теплових електростанціях.

Але і в теперішній час колектив продовжує традиції наукової роботи кафедри, так за напрямком «Іоно-плозмова оборобка скла» працюють доцент, к.т.н. І.В. Авдєєв, ст. викладач А. А. Шрам, зав. лабораторії С.Є. Малишко. За напрямом «Енергозбереження в системах електроспоживання» працюють доцент  А.П. Заболотний, асистент Д.В Федоша, інженер В.С. Мамбаєва – Розробка алгоритму побудови оптимальної структури систем електропостачання. За напрямом «Енергозбереження у електротехнологічних установках»  працюють  к.т.н. Д.С. Яримбаш,  ст. викладач  О.М. Немикіна. Розробкою програм оцінки ефективності енергозберігаючих заходів займаються  ст. викладач В.В. Дяченко, ст. викладач К.О. Братковська,  асистент Ю.В. Даус.

На кафедрі щорічного розробляється план з науково-дослідцької роботи студентів (НДРС), а кращі роботи обговорюються на наукових конференціях університету в «Тиждень науки», подається на конкурси за певними напрямками, рекомендуються для видання у наукових збірниках, відзначаються наказом по унівеситету.

ЛАБОРАТОРІЇ

Завдяки зусиллям всього колективу на кафедрі з’явилося нове лабораторно-навчальне обладнання, створені нові лабораторії. Перші студенти вже почали навчатися в новій унікальній лабораторії  з дисципліни: «Поновлювальні та альтернативні джерела енергії». В лабораторії «Сучасні системи обліку та вимірювання електроенергії» впроваджені нові лабораторні роботи з використанням систем обліку, які підключені до діючою системи електропостачання університету. Лабораторна база оновилась лабораторією «Метрологія та вимірювальна техніка». Але й традиційні лабораторії кафедри не залишаються без уваги і постійно оновлюються. Це лабораторії: «Електричних станцій та підстанцій», «Електричних апаратів», «Електротехнологічних установок», «Монтажу та експлуатації електрообладнання», «Лабораторія електропостачання промислових підприємств», «Лабораторія електричних систем та мереж», «Релейного захисту».

Викладачі кафедри займаються організацією навчального процесу на філіях кафедри:  підстанціях Запорізьких високовольтних мереж; на полігоні релейного захисту регіонального диспетчерського центру «Дніпровських енергетичних систем». Заняття на філіях кафедри проводять викладачі кафедри ЕПП і провідні фахівці підприємств, що сприяє підвищенню рівня практичної підготовки студентів.

ДОСЯГНЕННЯ СТУДЕНТІВ

Високий рівень фахової підготовки студентів підтверджується вже на етапі, тим що наші студенти стають переможцями багатьох студентських олімпіад та конкурсів наукових робіт. За останній час студенти кафедри  ЕПП виборювали призові місця у другому турі Всеукраїнський олімпіаді з електроенергетики та енергоресурсозбереження, що проходила в м. Івано-Франківськ та в м.Кременчук. Анатолій Решетнік, Катерина Смірнова, Дмитро Гапон, група Е-114, отримали трете місце на Всеукраїнскому конкурсі на кращу студенську наукову роботу за напрямом «Електротехніка» у м. Донецьк. Ольга Яценко, Наталя Криворученко, група E-113, зайняли перше місце у Всеукраїнському конкурсі на кращу студентську наукову роботу за напрямом «Енергозбереження» у м. Запоріжжя. Наталя  Крат, Олеся  Чечеватова, група Е-513, друге та третє місце у Всеукраїнському молодіжному конкурс  «Новітній інтелект України» тематика «Альтернативні  джерела енергії  : чи врятують вони Україну від енергетично  залежності?». Іванічкін Юрій Олексадрович, група Е-115, перше місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напряму «Електричні машини та апарати» у м. Кременчук. Присяжний Андрій Віталійович, Кучерук Наталія Андріївна, група Е-115, друге місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напряму «Інформатика, обчислювальна техніка та атоматизація» у м. Вінниця. А також приймали участь у багатьох конкурсах і конференціях за напрямом «Енергозбереження» у містах Київ, Дніпродзержинськ, Кременчуг, Львів.

Така робота колективу кафедри також відображується у актуальних та важливих для держави і суспільства випускних роботах студентів, серед них такі як: 

  • «Застосування геліосистем для підвищення ефективності енергопостачання котеджного комплексу» Бузина І.Ю. керівник Яримбаш Д.С.
  • «Використання автономних систем теплопостачання в бюджетних будівлях» Бухта В.І. керівник Авдєєв І.В.
  • «Розробка методики вибору пристроїв КРП у мережах промислових підприємств» Стельмах А.Ю. керівних Попов В.В.
  • «Реконструкція системи тепло генерації для соціально-культурних об’єктів з використанням біомаси» Поліченко Т.В. керівник Заболотний А.П.
  • «Комплексна утилізація біогазу на станціях аерації очисних споруд» Чернега Ю.В. керівник Байша О.І.
  • «Використання удосконаленого методу потенційної поверхні для побудови оптимальної структури замкнутих мереж АПК» Яценко О.О. керівник Заболотний А.П.

НАШІ ВИПУСКНИКИ

Колектив кафедри пишається своїми кращими випускниками, які вславляють кафедру та університет сумлінною творчою працею на рядових і керівних посадах. Серед них - Л.М. Хованов - помічник технічного директора ЗВЕМ, О.М. Ткач - заступник начальника обласної інспекції енергонагляду Запорізької області, О.П. Васьковський - головний держінспектор держінспекції Дніпровського району, М.І. Ласка - директор ТОВ "Укрелектромонтаж", О.О. Токарев - головний енергетик заводу "Радіоприлад", В.В. Темний - головний енергетик підприємства "Запоріжабразив", П.І. Кухно - головний енергетик "Кремнійполімер", О.В. Тютюник - головний енергетик ВАТ "Укрграфіт", В.М. Криворученко - головний енергетик КП "ЗТМК", О.Ю. Шсаєв - заступник головного енергетика ТОВ "ЗЗКС", A.M. Лисих - головний енергетик ЗАТ "Феротрейдинг", О.П. Лютий - к.т.н., заступник генерального директора, головний енергетик ВАТ "Завод Дніпроспецсталь", Д.В. Петков - начальник головного відділу Держенергонагляду Запорізької області, С.Ф. Дружко - гененеральний директор ТОВ "ВІВАТ", В.Л. Пазюк - заст. директора по виробництву AT НМЦ "Електроюжмонта", В.П. Метельський - декан електротехнічного факультету ЗНТУ, професор, заслужений працівник освіти України, Є.Ф. Іваненко - заступник директора електротехнічного коледжу, Б.Б. Кошеленко - начальник цеху мереж та підстанцій комбінату "Запоріжсталь", М.П. Меньков - директор ДП "Дніпропром", М.М. Муратов - заступник головного енергетика Запорізького феросплавного завод, А.В Сичев – начальник служби релейного захисту та автоматики ДП «Дніпровська електроенергетична система», В.В. Білостоцький – заступник головного інженера ДП «Дніпровська електроенергетична система», С.М. Лисих – завідуючий сектором диспетчерської служби ДП «Дніпровська електроенергетична система» та багато інших. Великих досягнень здобув колектив кафедри також на теренах підготовки спеціалістів для країн Азії, Африки, Латинської Америки та Європи, серед них: Мендоса Адольфо(Болівія), який після закінчення навчання на кафедрі захистив кандидатську дисертацію на кафедрі електропривода та автоматизації промислових установ; Іслам Аль-Бостанжи – магістр; професор Алі Фархан Махсен (Йорданія); Аль-Сіпрієн, нині міністр електрифікації Руанди.