20 березня відбулось перше заняття гуртка «Софт, що робить гроші» Дитячо-юнацького наукового університету Національного університету «Запорізька політехніка».

З початком занять дітей привітали ректор Запорізької політехніки Віктор Грешта, директорка Дитячо-юнацького наукового університету Олена Назарова та завідувач кафедри металорізальних верстатів та інструментів Михайло Фролов.

Упродовж двох місяців учні 10-11 класів Запорізьких гімназій №28, №107, Запорізького ліцею «Логос», «Вибір», Запорізького технічного ліцею, Запорізького ліцею №105 та Запорізького академічного ліцею №23 будуть здобувати знання та навички зі створення об'ємних моделей з будь-якого малюнка та моделей для фрезерування на верстатах або 3D принтерах, дізнаються про діяльність у сфері дизайну, моделювання та виробництва.

Навчання відбувається на ліцензійному програмному забезпеченні CARVECO (Велика Британія), яке є системою моделювання та обробки дизайнерських виробів, логотипів, виробів рекламного характеру та ювелірних прикрас.

Бажаємо учням здобути нові знання та корисні практичні навички. Раді бачити талановиту молодь студентами Запорізької політехніки!

Children and Youth Scientific University has launched the Soft that Makes Money course.

On March 20, the first class Soft that Makes Money of the Children and Youth Scientific University of the National University "Zaporizhzhia Polytechnic" took place.

There were participants studying in grades 10-11 at Zaporizhzhia gymnasiums #28, #107, Zaporizhzhia Lyceum "Logos", "Vybir", Zaporizhzhia Technical Lyceum, Zaporizhzhia Lyceum #105, and Zaporizhzhia Academic Lyceum #23.

Our young students were cordially welcomed by Victor Greshta, the Rector of the Zaporizhzhia Polytechnic, Olena Nazarova, the Director of the Children and Youth Scientific University, and Mykhailo Frolov, the Head of the Department of Metal Cutting Machines and Tools.

For two months, students will be getting some new knowledge and developing useful practical skills necessary for creating voluminous models from any drawing and models for milling on machines or 3D printers. They will also be learning about activities in the field of design, modeling, and production.

Training takes place on CARVECO (Great Britain), licensed software, which is a system for modeling and processing design products, logos, advertising products, and jewelry.

We are glad to see talented young people as students of Zaporizhzhia Polytechnic!