Ви є тут

Головна

Голова парламентського комітету з питань освіти розказав про власне бачення деяких норм законопроекту "Про вищу освіту", що розроблений Міністерством освіти

Парламентар зазначив, що одним з основних питань, які турбують студентство, є передбачене проектом закону право ВНЗ виставляти свій бал під час вступу абітурієнта на навчання.

"Немає сумніву – це той важіль упливу на систему освіти, що спрямований на підвищення рівня підготовки абітурієнта, а відтак і якості навчання. Я знаю, що така практика досить поширена не лише за кордоном, але, наприклад, і в Росії. Низка московських університетів успішно нею користуються", - сказав депутат, у коментарі УНН.

Він також зазначив, що розуміє й побоювання студентів щодо повернення корупційних схем. Водночас висловивши думку, що компромісним рішенням проблеми, для початку в якості експерименту, може стати право виставляти свій бал лише декільком найкращим університетам держави.

"Тобто треба дати таке право не всім одразу, а лише тим, хто своєю репутацією, результатами роботи та якістю освітніх послуг цього заслуговують. Узяти, наприклад, Київський національний університет ім. Шевченка, КПІ, НАУ, Харківську національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого… А далі вже на основі практичних результатів прийняти рішення додатковим нормативним актом щодо всіх інших ВНЗ", - запропонував голова профільного парламентського комітету.

Також Луцький запевнив, що студентам не варто хвилюватись щодо змін вартості навчання на контрактній основі. "Я особисто вважаю, що вона має бути незмінною протягом усього терміну дії договору між студентом і вищим навчальним закладом. Я впевнений, що припущення студентів щодо укладення протягом навчання додаткових угод або ж переукладення старих напередодні сесії в даному випадку є зовсім недоречними".

Він також запевнив, що плата за навчання буде незмінною, адже виконання цієї умови ВНЗ буде чітко контролюватись. "Якщо якийсь ВНЗ надумає зробити щось подібне, його керівництво відповідатиме за це аж до звільнення з посади", - зазначив депутат.

Луцький також зазначив, що підвищення стипендій до прожиткового мінімуму сьогодні є необхідною соціальною гарантією. "Я дотримуюсь думки, що ті, хто має середній бал 4,0, також повинні мати гарантоване право на отримання стипендії".

"Однак нам потрібно прагнути до того, щоби стипендія у студента-відмінника була вищою за звичайну стипендію. Сьогодні різниця між ними складає всього 60 гривень. Навряд чи когось мотивуватиме така цифра!", - підкреслив М.Луцький.

Він висловив думку, що після прийняття урядового законопроекту, необхідно буде встановити норми студентських стипендій. "Я переконаний, що після прийняття закону про вищу освіту ми на законодавчому рівні закріпимо норми студентських стипендій, швидше за все окремою постановою. За необхідності ми також підготуємо зміни до Державного бюджету України, в яких передбачимо необхідні на це кошти".

Він зазначив, що якість освіти має бути пріоритетом, і саме на підвищення якості освіти мають бути спрямовані всі наші кроки та рішення.

"Я розумію, що спірних питань нам не уникнути, адже скільки людей, стільки й думок, але коли йдеться про інтереси держави, а освіта – це, безперечно, національний інтерес держави, то власні амбіції мають відходити на другий план. Це стосується як громадських активістів, так і студентів", - сказав народний депутат від Партії Регіонів, голова профільного парламентського комітету Максим Луцький.

Нагадаємо, що робочою групою, яка займається доопрацюванням урядового законопроекту під керівництвом ректора КПІ Михайла Згуровського, оприлюднено узагальнені пропозиції до законопроекту, з якими можна ознайомитися на сайті університету ( http://kpi.ua/attention ).

Чи погодиться влада розглядати суперечливі моменти законопроекту, які несуть певну електоральну небезпеку, стане відомо найближчим часом, після обговорення доопрацьованих положень міністерського законопроекту.

Прем’єр Микола Азаров заявляв про готовність розглянути напрацювання робочої групи після завершення аналізу та внесення відповідних пропозицій.

Зазначимо, що у парламенті зареєстровано ще два законопроекти про вищу освіту, автором одного з яких є представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко.