Ви є тут

Головна » Інститути » Інститут інформатики та радіоелектроніки » Факультет радіоелектроніки та телекомунікацій

Кафедра мікро- та наноелектроніки

Емблема кафедри «Мікро- та наноелектроніка» ЗНТУ

Кафедра «Мікро- та наноелектроніка» (МН)

Рік початку діяльності: 1966

Положення про кафедру

Керівництво:

Завідувач кафедри: доктор технічних наук, доцент Сніжной Геннадій Валентинович

Навчальні лабораторії та майстерні:

 • Навчальна лабораторія мікроелектроніки

Спеціальності:

152 – «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка», освітня програма

«Якість, стандартизація та сертифікація»

153 – «Мікро- та наносистемна техніка», освітні програми:

«Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 113 (2 корпус)
тел.: +380(61)7698367
e-mail: kafedra_mikro.nano@zp.edu.ua

ЗАПРОШУЄМО ДО ОБГОВОРЕННЯ!

Demo

Запрошуємо всіх охочих до обговорення ПРОЕКТА освітньої програми першого (бакалаврського) рівня «Якість, стандартизація та сертифікація» факультету радіоелектроніки інституту ІРЕ за спеціальністю 152 «Метрологія та iнформацiйно-вимiрювальна техніка», галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування» на 2021-2022 н.р.

Свої побажання та зауваження або пропозиції надсилайте на електрону адресу кафедри «Мікро- та наноелектроніка»: kafedra_mikro.nano@zp.edu.ua

Дякуємо за співпрацю!

 

ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ

24 квітня 2021 року

Сайт дає достатнє уявлення про потужний потенціал та різноманітність наукових інтересів професорсько-викладацького складу кафедри Мікро- та наноелектроніки, про технічне оснащення та освітні програми спеціальностей 152 – Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка та 153 – «Мікро- та наносистемна техніка».

Але абітурієнти досить часто питають: а чому саме ви можете нас навчити, де ми зможемо працювати?

Думаємо, найкращою відповіддю тут буде презентація розробок наших студентів. Часто ці розробки виконуються на замовлення фірм-роботодавці, стають темами курсових та дипломних проєктів.

Робота студентів ведеться в галузях:

 • автоматизація процесів, розробка систем автоматичного керування, інформаційно-вимірювальних систем (програмування контролерів, прикладне програмування, в тому числі SCADA та web-додатків);
 • мехатроніка (розробка систем керування для робототехніки, маніпуляторів, 3 D принтерів);
 • електронні системи (блоки живлення, перетворювачі електроенергії, системи передачі інформації);
 • комп’ютерне моделювання об’єктів та процесів (електронних систем, в тому числі інформаційних та силових, наносистем);
 • розробка теорії та технологій для мікро- та наносистем (для подальшого навчання в аспірантурі, в тому числі за кордоном);
 • розробка систем технічного контролю та менеджменту якості на виробництвах;
 • розробка та актуалізація стандартів, положень тощо.

Як бачите, наукові та практичні інтереси наших студентів дуже різноманітні. Високий рівень практичної підготовки, знань та вмінь, наявність системного мислення та інженерного підходу – запорука вдалого працевлаштування наших випускників!

Ось деякі розробки студентів: студент Червоненко Анатолій допомогав розробляти стенд для автоматизації на базі промислових контролерів фірми EATON під час стажування на фірмі АСУ-Інжиніринг.

DemoDemo

Студент Довгаль Артур розробив Human Machine Interfaсe для збору даних SCADA і керування технологічними процесами з Android. Студентка Кондратюк Настя розробила комп’ютерну модель та реалізувала PID-контролер.

DemoDemo

Студенти розвивають не тільки професійну майстерність, але й «прокачують» soft-skills, завдяки командній роботі над комплексними проєктами, роботи менторами під час майстер-класів, через доповіді та презентації на конференціях. Це дуже корисні навички, оскільки наші випускники працюють не тільки інженерами, програмістами, але й менеджерами, управлінцями, викладачами у закладах вищої освіти.

DemoDemo

Одразу по закінченню карантину раді будемо зустрітися з вами безпосередньо в наших лабораторіях за адресою: Гоголя, 64, другий корпус Національного університету «Запорізька політехніка». Телефон для організації майстер-класів та екскурсій – 0952394162.


Акредитація освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація та сертифікація» спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»

24-26 березня 2021 буде проходити акредитація освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація та сертифікація» спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка».

За наказом зустріч експертів з різними групами стейкхолдерів відбуватимуться у період 24-26 березня 2021 згідно програми проведення акредитаційної експертизи.

Докладніше >>

Запрошуемо усіх бажаючих на відкриту зустріч з експертами:

ID 19618 Національний університет «Запорізька політехніка», ОП «Якість, стандартизація та сертифікація»

Час: 25 березня 2021 15:20

Підключитись до конференції Zoom:

https://us02web.zoom.us/j/82074407265?pwd=cjgzTEJUQ0JXaHE4L3hEQUIwTys1UT09

Ідентифікатор конференції: 820 7440 7265

Пароль: 2021


Майстер-клас на кафедрі М та НЕ

Demo

В лабораторії Моделювання та інформаційно-вимірювальної техніки (а.214) кафедри Мікро- та наноелектроніки пройшов черговий майстер-клас з автоматизації. Цього разу до нас завітали студенти третього курсу МЕТ18 Електротехнічного коледжу "Запорізької політехніки". Зустрічали їх викладачі кафедри та голова студентського гуртку з автоматизації - Олехнович Даяна.

 

 

 

Demo

Традиційно, наші найкращі студенти виступали себе в ролі менторів, багато з них демонстрували власні розробки. Так, Скрипка Діма (3 курс) представив кілька проєктів:

 

 

 

 • Метеостанцію на контролері esp8266 та сенсорі bmp280;
 • Два телеграм-боти для керування та збору даних з модуля esp8266 та esp32-CAM по "Телеграм API";
 • FM-трансмітер на Arduino;
 • GPS трекер на Arduino та модулі GPS зв'язку neo-6-m.

Demo Demo

Довгаль Артур та Іваницький Іван (4 курс) принесли свої проєкти - автоматичні системи керування із HMI на базі SCADA промислового типу TraceMode та міні-SCADA для Android KaScada. Вони показали, як за допомогою MasterOPC сервера організувати вивід на екран графіків температури з саморобної вимірювальної системи на ArduinoUno, та здійснили регулювання температури через пристрої силової електроніки.

Demo

Кузьміна Марія (магістр), Коломоєць Катя (1 курс) та Юрченко Поліна (2 курс) навчали принципам побудови систем малої автоматизації на базі промислового SMART-реле і програми EasySoft фірми Mueller/Eaton.

Кузьміна Марія, яка має практичний досвід ремонту блоків живлення, показала, як саме це робиться, і якими є основні принципи діагностики та вимірювання параметрів електронних пристроїв.

Кондратюк Настя (3 курс) показала повний цикл проєктування PID-регулятора: від моделювання в САЕ програмі 20-sim, до налаштування його параметрів в натурному експерименті.

Demo

Олехнович Даяна та Омельчук Артем (4 курс) показали майстер-клас з програмування Arduino: побудова системи точної ваги із калібровкою тензодатчику та візуалізація гри на рідкокристалічному дисплеї, що розширює нашу уяву про можливості комплекту Arduino.

 

 

 

Demo

Студенти п'ятого курсу Олійник Влада та Сергієнко Сашко навчали принципам проєктування Smart House та систем автоматичного керування на Arduino. Було продемонстровано діючий макет Smart House та систему автоматичного керування освітленням на базі астротаймеру.

Наші студенти ретельно готувалися, розробляли проєкти та їхню презентацію, тренували доповіді. Вони доклали всіх зусиль, щоб гостям було цікаво і комфортно. Хочеться побажати всім учасникам майстер-класу подальших успіхів в професійній діяльності та здоров'я!

З повагою, колектив кафедри Мікро-та наноелектроніки.


Лист випускника

Шановні колеги, нещодавно я отримав електронного листа від нашого випускника Ігоря Левченко. Завдяки фотографіям, які були додані до листа, я відразу його згадав. Він закінчив університет у 2010 році, студентом старших курсів працював майстром з ремонту мобільних телефонів та іншої апаратури. Я пам’ятаю, як він нарікав на якість комплектуючих з Китаю (металева жила в проводі складалася з окремих шматків тощо). Мені було дуже приємно дізнатися, що у нього все добре, а проблеми, які виникають, вирішуються. Текст листа на мові оригіналу наведено нижче (не наведено лише фрагменти, яки стосуються особистих даних):

Demo

«Здравствуйте, Геннадий Валентинович, меня зовут Игорь Левченко. Я выпускник ЗНТУ, специальность "Микроелектроника и полупроводниковые приборы". В настоящее время живу и работаю в Чехии. Очень теплые воспоминания об обучении на кафедре. Работаю в фирме по производству базовых станций связи для T-Mobile, Cetin, Vodafone, монтирую оборудование Ericsson, Nokia, Huawei и других производителей. Причем делаю это качественно, чехи об этом пишут, дословно это в срок и без ошибок. Хорошо говорю на чешском, польском, сейчас изучаю немецкий, могу объясниться на английском. Завтра командировка в Германию, будем делать 5G для Vodafone.

Многие вещи понимаю благодаря базовому образованию. В общем с получением диплома мое образование и развитие не остановилось. Электроника, как направление очень и очень перспективная отрасль, очень жаль что в Украине почти в упадке. Но я верю, что все возродится, Ваш труд и труд ваших коллег не напрасен, это зерно рано или поздно взойдет. В общем, большое спасибо!»

Я з величезним задоволенням переказую слова подяки співробітникам кафедри і всім викладачам, задіяним у навчальному процесі. В свою чергу, від імені колективу кафедри МіНЕ бажаю Ігорю успіхів та подальшого професійного росту. Ми віримо в своїх випускників і пишаємося їхніми досягненнями!

З повагою, зав. кафедри МіНЕ                                                                                                 Сніжной Г.В.


Зустріч у коледжі

Demo

Представники кафедри МіНЕ у складі делегації факультету радіоелектроніки та телекомунікацій 10.02.2021 р. брали участь у профорієнтаційній роботі в Запорізькому професійному коледжі комп'ютерних технологій Національного університету «Запорізька політехніка». Відбулася зустріч із студентами четвертого курсу груп КС 17-1 та КС 18-1. Студенти коледжу виявили зацікавленість до спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка». Були задані питання щодо правил вступу і дисциплін, що викладаються за спеціальностями 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» та 153 «Мікро- та наносистемна техніка», які входять до Переліку спеціальностей особливої підтримки, тобто студенти мають можливість вступу на неї за державним замовленням з будь-якої іншої спеціальності на базі ОКР «молодший спеціаліст».

 


Підвищення кваліфікації співробітників кафедри Мікро- та наноелектроніки

Demo

Науково-педагогічний склад кафедри МіНЕ постійно підвищує свою кваліфікацію, в тому числі, стажуванням у наукових та виробничих закладах. Так, доц. кафедри Степаненко Сергій Михайлович пройшов науково-практичний курс підвищення кваліфікації під час 20-ї Міжнародної науково-практичної конференції "Якість, стандартизація, контроль: теорія і практика", що проводилася під егідою Асоціації технологів-машинобудівників України. Результати будуть впроваджено в курси, що ним викладаються для студентів спеціальності 152- Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка (Освітня програма "Якість, стандартизація та сертифікація").

Свідоцтво Степаненко С.М.

 


На кафедрі Мікро- та наноелектроніки з 15 по 18 грудня проходив захист магістерських робіт студентів, що навчалися по спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (освітня програма ‒ Якість, стандартизація та сертифікація).

Demo

Тематика дипломів стосувалася як систем забезпечення якості, так й інформаційно-вимірювальних систем та метрології.

Магістранти проф. Погосова В.В. захистили магістерські роботи за темами:

-«Розробка методики ідентифікації кругового вогню для інформаційно-вимірювальної системи двигуна постійного струму» (Development of circular fire identification procedure for Displaying- and-Measuring system of  DC Motor) – Василенко О.В.

-«Використання магнітометричного методу для контролю якості аустенітних сталей» (Application of the magnetometric method for quality control of austenitic steels)  – Сніжной Г.В.

- «Оптимізація системи контролю якості працездатності регулятора повітрязабірника двигуна» (Optimizing of  system to control electric drive air intake regulator performance)  – Саушкін В.В.

Проф Матюшин В.М. був керівником магістранта Кривеги О.І., який захистив роботу на тему: «Якість стандартизація і сертифікація зварювальних швів» (Quality, standardizing and certification of welds) та магістрантки Ситник К.В. із темою «Підвищення якості та точності вимірювання технологічних параметрів на атомній електростанції» (Improvement of technology characteristics measuring accuracy and performace at atomic power station).

Під керівництвом доц. Томашевського О.В. студент Грабар Є.В. захистив диплом на тему:

«Дослідження і аналіз системи управління якістю при забезпеченні безпеки польотів в авіакомпанії «Украерорух» (Research and analysis of the quality management system in ensuring flight safety at airlines «Ukraerorukh»)

Доц.Рева був керівником дипломного проекту у магістрів Луценка О.М., тема «Вплив розмірних ефектів на оптичні параметри наносенсорів» (Influence of size effects on optical characteristics of nanosensors) та Михайлова Д.В., тема «Вплив металевих наночастинок на ефективність елементів фотовольтаїки» (Effect of metal nanoparticles on photovoltaic cells efficiency).

Середа Т.М. захистила магістерську роботу на тему «Аналіз результативності процесів системи управління якістю при проектуванні авіаційних двигунів» (Analysis of control system performance in designing of aircraft engines) під керівництвом доц. Степаненка С.М.

Доц. Курбацький В.П. був керівником магістерської роботи на тему «Дослідження факторів, які впливають на роздільність електронного просвічувального мікроскопа» (Study of factors having effect on resolution of transmission electron microscope) магістрантки Толстолуцької В.В.

 

 


На кафедрі Мікро- та наноелектроніки з 15 по 18 грудня проходив захист магістерських робіт студентів, що навчалися по спеціальності 153 «Мікро-та наносистемна техніка» (Освітня програм ‒ Мікро та наноелектронні прилади і пристрої)

Demo

Проф. Сніжной Г.В. був науковим керівником студента Борщ Ю.С., який захистився за темою «Розробка локально-обчислювальної мережі підприємства роздрібної торгівлі з використанням багаторівневого комутатора Dell N4032F» (Design of a local computer network of the retail enterprise with use of the multilevel switch Dell N4032F )

Під керівництвом доц. Коротуна А.В. захистилися студенти:

Чиглашвілі С.І.«Розмірні ефекти у Ван-дер-ваальсівській взаємодії металевих наноструктур» (Size effects in the Van-der-Vaal interaction of metal nanostructures)

Фомін А.В.«Плазмонні властивості острівцевих металевих наноплівок» (Plasmon  properties of  island metal nanofilms)

Кузьміна М.О. захистила роботу на тему: «Аналіз експлуатаційних якостей інтелектуальних реле при керуванні  електродвигунами» (Analysis of Smart Relays performance in electric motors control) під керівництвом доц. Василенко О.В.

 


ПЕРЕВІРКА НА ПЛАГІАТ

Національним університетом "Запорізька політехніка" укладено Договір № 301-юр від 20.08.2020 р. про співпрацю з ТОВ «Плагіат», який передбачає вільний доступ до сервісу Strikeplagiarism.com.

Система Strikeplagiarism.com - це ІТ-інструмент, призначений для перевірки справжності текстових документів. Завданням системи є надання інформації, яка дозволяє ідентифікувати кількість запозичень в уже згадуваному тексті і їх джерелах.

Всі кваліфікаційні роботи дипломників перед пройшли перевірку на антиплагіат, середній бал – вище 70% .


Пропозиції студентів щодо ОПП «Якість, стандартизація та сертифікація»

Студентка гр. РТ-419сп Абакумова О.В., яка працювала на момент вступу в університет в бюро технічного контролю на АТ «Мотор-Січ», після ознайомлення з освітньою програмою «Якість, стандартизація та сертифікація» запропонувала модифікувати у програмі програмний результат із стандарту «ПР12. Знати та розуміти сучасні теоретичні та експериментальні методи досліджень з оцінюванням точності отриманих результатів». Нова редакція програмного результату після модифікації: «Знати та розуміти сучасні теоретичні та експериментальні методи досліджень з оцінюванням точності отриманих результатів, в тому числі шляхом математичного моделювання».

Магістри Червоненко Анатолій та Гринчак Євген (гр. РТ410м), які мають досвід роботи за фахом, запропонували розширити фахові компетентності, долавши до переліку «Вміння будувати та ідентифікувати математичні моделі, використовувати їх при розробці нових інформаційно-вимірювальних систем».

Протокол №1

Протокол №5

Протокол №10


ПОЄДНАННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА НАВЧАННЯ

Продовжується багаторічна співпраця кафедри із представником ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» к.т.н., доц. Шумейком П., з яким наразі обговорюється можливість спільних наукових досліджень ультратонких покриттів (фарб-ксераліків в тому числі) методами оптичної та ультразвукової дефектоскопії. За результатами зустрічі на виробничій базі фірми, вирішено розробити математичні моделі та провести дослідження для обґрунтування розробки пристрою оптичної дефектоскопії. Частину цих досліджень запровадити у навчальний процес, тому додати до переліку програмних результатів навчання, знань та вмінь освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація, сертифікація» набуття навичок практичного виявлення вказаних дефектів. Для цього розширити зміст курсу «Методи та засоби вимірювань», додавши змістовий модуль «Методи вимірювання характеристик ультратонких покриттів. Оптична та ультразвукова дефектоскопія».

Протокол №3


ЩОДО ДИСЦИПЛІН ВИБІРКОВОГО ЦИКЛУ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ

Алгоритм обрання студентами навчальних дисциплін забезпечує повну відповідність Закону України «Про вищу освіту». Різноманітність навчальних дисциплін завдяки багатопрофільності освітньої програми сприяє особистісному розвитку здобувача освіти. Студент має право отримувати повну інформацію щодо запропонованого переліку дисциплін по вибору та здійснювати їх вибір шляхом реалізації вибору на дистанційній платформі Moodle, письмової заяви, усного повідомлення викладачів кафедри або факультету.

На засіданні кафедри обговорили процедури вибору вибіркового циклу ОП «Якість, стандартизація та сертифікація» та запропонували:

 1. Ввести в якості вибіркових дисциплін такі дисципліни:
  • Технічні та організаційно-методичні основи підвищення якості промислової продукції на базі сучасних методів стандартизації, метрології та сертифікації;
  • Національні системи стандартизації і сертифікації продукції та послуг в Україні;
  • Основи теорії кібернетичних систем;
  • Схемотехніка сучасних вимірювальних пристроїв.
 2. Змінити існуючу назву дисципліни «Сертифікація засобів вимірювальної техніки» на нову: «Оцінка відповідності засобів вимірювальної техніки регламентам і стандартам»

Протокол №1


Зустрічі зі стейкхолдерами

На кафедрі відбувалися зустрічі із потенційними роботодавцями, під час яких стейкхолдерами було запропоновано розширити перелік програмних результатів підготовки студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка галузі знань 15 Автоматизація та приладобудування.

Після узгодження із АСУ ІНЖИНІРИНГ запропоновано додати до програмних результатів навчання освітньої програми «Якість, стандартизація та сертифікація»: «Здатність до розробки автоматизованих систем вимірювання та контролю на основі промислових контролерів та інтелектуальних реле». Запропоновано призначити номер вказаному програмному результату ПР19.

На засіданні кафедри заслухана інформація представника приватного акціонерного товариства «Запорізький електровозоремонтний завод» Єпіщенкова В.В, який підвищує свою кваліфікацію на кафедрі «Мікро- та наноелектроніки» з 2018 року. Ним запропоновано додати в освітню програму «Якість, стандартизація та сертифікація» наступний програмний результат підготовки бакалаврів: «Вміння розробляти людино-машинний інтерфейс (HMI) на базі SCADA при автоматизації вимірювань та технологічних процесів».

Начальник відділу стандартизації ДП «ІВЧЕНКО ПРОГРЕС» Степаненко С.М. запропонував додати до освітньої програми наступний програмний результат: «Спираючись на сучасний рівень національної стандартизації, вміти застосовувати результати метрологічної діяльності при сертифікації систем управління якістю та сертифікації продукції чи послуг».

Протокол №1


Стенд для підготовки спеціалістів в галузі автоматизації

Demo

ТОВ «АСУ Інжиніринг» в особі його директора Івченка Сергія Анатолійовича (м. Запоріжжя) розробили для кафедри Мікро- та наноелектроніки стенд для дослідження принципів автоматизації технологічних процесів на базі інтелектуального реле. Стенд оформлений у вигляді шафи промислового виконання, на DIN-рейці закріплені блок живлення, автомати та електронне реле керування EASY-E4-DC-12TC1 із мультифункціональним дисплеєм (виробництва корпорації EATON) та іншими засобами програмування вхідних впливів та візуалізації контрольованого процесу.

Фахівці фірми провели інструктаж із техніки безпеки та майстер-клас із програмування реле.

На фото – магістрант РТ-410м Червоненко Анатолій, який брав участь у розробці стенду, демонструє його можливості членам групи забезпечення спеціальностей 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» та 153 «Мікро- та наносистемна техніка» (проф. Сніжному Г.В. та доц. Василенко О.В.).

Стенд широко використовується в лабораторних та практичних роботах дисциплін «Пристрої інформаційно-вимірювальної техніки», «Проектування вимірювальних систем», «Системи автоматичного керування» тощо.

 


ОГОЛОШЕННЯ

12 травня 2020 р. з 17:00-17:30 відбудеться відкрита зустріч з приводу акредитації освітньої програми «Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої». Зустріч проводиться в форматі відеоконференції.

Підключитись до конференції Zoom:

Ідентифікатор конференції: 811 6121 5566

 


ОГОЛОШЕННЯ

Програма проведення акредитаційної експертизи

 


ДО УВАГИ РОБОТОДАВЦІВ

Просимо роботодавців заповнити анкету відповідності вимог або критеріїв роботодавців за посиланням

Висловлені Вами побажання будуть використані для поліпшення якості освітніх послуг, що надаються НУ "Запорізька політехніка". Дякуємо за співпрацю!


Обговорення результатів співробітництва з профільними підприємствами м. Запоріжжя на засіданні кафедри МіНЕ

На кафедрі заслухана інформація директора ТОВ «АСУ ІНЖИНІРИНГ» Івченка С.А. про перспективи спільної роботи. Після ознайомлення представників фірми з ОПП «Мікро- та наносистемна техніка», спілкування з викладачами та студентами кафедри (Омельчук А., Супрун М., Сергієнко О., Гладков В., Червоненко А.) прийнято рішення щодо проходження студентами практичних занять на базі апаратного та програмного забезпечення фірми «АСУ ІНЖИНІРИНГ».

Прийняте рішення про подальшу спільну роботу у напрямках:

 1. проведення занять представниками фірми зі студентами кафедри на теми:
  • «Програмування промислових контролерів EATON та SIEMENS»;
  • «Дослідження принципів побудови SCADA-систем»;
 2. направлення студентів групи РТ-316 на фірму для проходження виробничої практики та стажування;
 3. розроблення і формулювання тем майбутніх магістерських робіт відповідно вимогам фірми - замовника ТОВ «АСУ ІНЖИНІРИНГ» та за результатами спільної роботи.

Проводилося обговорення результатів співробітництва кафедри з ТОВ «Ліатек» в галузі розробки автоматизованих систем. Студента Омельчук А. запрошено на стажування до фірми ТОВ «Ліатек» із можливістю подальшого працевлаштування.

Протокол засідання кафедри МіНЕ №7 за 2019/2020 навчальний рік


Поздоровляємо наших розумних і талановитих студентів!

На першому етапі всеукраїнського конкурсу наукових робіт успішно виступили студенти кафедри:

Медведков Свят(РТ-318м) захищав нову концепції системи безпеки, інтегрованої в Smart House, яка забезпечує попередження надзвичайних ситуацій (протікання води, пожежі, витоку газу, несанкціонованого проникнення тощо) окрім стандартних функцій контролю Smart House. Представлено діючий макет, реалізований на Arduino.

Гринчак Євген(РТ-316) представив автоматизовану систему захисту ДПТ від високобального іскріння та «кругового» вогню, засновану на вейвлет-аналізі та спектральному аналізі Фур’є сигналу якоря в різних математичних процесорах.


Зустріч із представниками фірм м. Запоріжжя на засіданні кафедри МіНЕ

Представник фірми ТВ «ЛКМ Плюс» к.т.н. доц. Шумейко П. Д. запропонував викладачам кафедри спільне дослідження якості фарб-«ксераликів» для створення покриттів із наперед заданими властивостями. Необхідно дослідити наступні показники: пружність, хіральність нанотрубок, щільність покриттів із нановключенням на основі ультрадисперсних матеріалів тощо. Окрема задача – розробка електронної частини установки з дефектоскопії плівок.

Прийнято рішення про початок спільної науково-дослідницької роботи.

Протокол засідання кафедри МіНЕ №5 за 2019/2020 навчальний рік


Кафедра МіНЕ поздоровляє випускників із успішним закінченням НУ "Запорізька політехніка" та бажає подальших успіхів в роботі!

Demo

Магістранти Пінчук Владислав, Бєлякін Юрій та магістрантка Редька Дар’я, які працювали під науковим керівництвом проф. Погосова В.В., досліджували явища в наночастинках, нанотрубках та нанооболонках, зокрема оптичні явища матеріалів, які можна використовувати для «Стелс»- технологій.

Під керівництвом проф. Матюшина В.М. успішно захистили свої роботи, присвячені дослідженню технологічних процесів у водневому середовищі магістранти Веліканов Максим та Павлюк Владислав. Магістрант Бронштейн Владислав на замовлення підприємства розробив оптимальну локальну обчислювальну мережу.

Дослідженням різних аспектів систем якості для підприємств та навчальних закладів присвячені роботи Чумак Катерини, Овчаренко Анни, Павлова Олександра, виконані під науковим керівництвом проф. Сніжного Г.В.Колодін Дмитро представив систему дистанційного контролю рівня рідини.

Дем’яненко Дмитро та Тітов Владислав під керівництвом доц. Коротуна А.В. досліджували характеристики наночастинок та плазмонів. Результати досліджень частково увійшли в статтю фахового журналу та представлені в матеріалах міжнародних конференцій.

Лисенко Денис досліджував шумові характеристики приладів нанометрології, зокрема квантового інтерферометру (СКВІД) та скануючого тунельного мікроскопу (керівник – доц. Курбацький В.П.).

Під керівництвом доц. Томашевського О.В. виконані роботи по дослідженню якості: магістрантка Ковальова Тетяна розробила систему визначення якісних характеристик ювелірних виробів, а магістрант Коломоєць Євген розробив заходи з оптимізації транспортних потоків.

Магістрант Гавриленко Дмитро розробив автоматизовану систему керування термостату (представлену на макеті), магістранти Остапко Євген досліджував функції нанокомпозитів, а Петренко Андрій - енергетичні характеристики нанодротів. Магістрантка Шрамчевська Анна розробила систему забезпечення якості продукції на замовлення фірми-виробника. Всі ці роботи виконані під керівництвом доц. Реви В.І.

Розробці систем автоматизованого керування присвячені роботи, виконані під керівництвом доц. Василенко О.В.: магістрант Медведков С.С. розробив систему безпеки, інтегровану в SmartHouse, магістрант Алексєєнко Ігор оптимізував апаратне та програмне забезпечення 3Dпринтера (обидві роботи зайняли призові місця на конкурсі наукових студентських робіт). Магістрант заочного відділення Нікішин Валерій представив власну розробку астротаймеру). Всі магістранти розробили діючі макети. Магістрантка Степаненко Тетяна розробила нову модель для автоматизованого проектування електронних пристроїв із фотобатареями.

Дослідженню роботи базових матричних кристалів присвячена робота магістранта Жукова Юрія, магістрант Чірва Станіслав визначав принципи передавання інформації в системах МІМО, магістрант Розовенко Богдан розробив систему керування відцентрованим литтям. Науковий керівник – ст.викл. Нагорна Н.М.


Зустріч із здобувачами на засіданні кафедри МіНЕ

На кафедрі пройшло обговорення пропозицій студентів - здобувачів освітньої програми „Мікро- та наноелектронні прилади та пристрої“ з метою формування змін в ОПП, які збиралися через кафедральне анкетування та особисте спілкування.

За ініціативою здобувачів ОПП студ. групи РТ-315 Калініченко Дениса та студ. групи РТ- 317 Омельчука Антона до програмних результатів додані спеціальні знання в галузi розробки автоматизованих систем контролю, мультидоменних систем та пристроїв силової електроніки. Студ. групи РТ-316 Сергієнко Олександр запропонував додати до програмних результатів вміння будувати та ідентифікувати математичні моделі та процеси, використовувати їх при розробці нової мікро- та наносистемної техніки, зокрема автоматизованих систем контролю та силової електроніки.

Протокол засідання кафедри МіНЕ №3 за 2019/2020 навчальний рік


Вітаємо Сніжного Генадія Валентиновича із захистом дисертаційної роботи

Demo

Колектив кафедри мікро-та наноелектроніки вітає професора Сніжного Г. В. з успішним захистом дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук!

Наказом Міністерства освіти та науки України № 1301 від 15 жовтня 2019 р. було затверджене рішення спеціалізованої вченої ради Д 17.052.01 при Національному університеті «Запорізька політехніка» МОН України від 2 квітня 2019 р. про присвоєння Сніжному Г. В. наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю – 05.16.01 «Металознавство та теpмічна обpобка металів» у резільтаті прилюдного захисту дисертації на тему: «Наукові основи впливу магнітного стану структури на властивості аустенітних сталей».

Пробне тестування на базі каф. Мікро- та наноелектроніки

Demo

10 квітня 2019 р. на базі каф. Мікро- та наноелектроніки відбулося пробне тестування зі вступних іспитів для тих, хто вступає на навчання за ступенем бакалавра на базі освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст».

Запрошуємо всіх, хто бажає вступити на факультет Радіоелектроніки та телекомунікацій ЗНТУ (Національного університету «Запорізька політехніка») пройти пробне тестування з блоку фахового вступного випробування «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (тел. для довідок наведено нижче).

Кафедра Мікро- та наноелектроніки запрошує абітурієнтів на безкоштовні майстер-класи з робототехніки та на ознайомчі заняття для прийняття обґрунтованого рішення щодо вибору спеціальності для навчання.

Розклад занять та тестування можна дізнатися за тел. 0617698367 та 0952394162, куратор Василенко Ольга Валентинівна.


Оголошення

Шановні студенти спеціальностей:

 • 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»
 • 153 «Мікро- та наносистемна техніка»

Нагадуемо Вам, що на кафедрі МіНЕ діють студентські наукові гуртки:

За розкладом роботи гуртків звертатися за тел. +380617698367


Захист дисертації Сніжного Геннадія Валентиновича

Demo

2 квітня 2019 р. на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 17.052.01 при Запорізькому національному технічному університеті відбувся захист дисертації Сніжного Геннадія Валентиновича «Наукові основи впливу магнітного стану структури на властивості аустенітних сталей», яку представлено на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.16.01 – Металознавство та термічна обробка металів Результат голосування членів ради - позитивний.

Колектив кафедри Мікро- та наноелектроніки поздоровляє Сніжного Геннадія Валентиновича та бажає творчого натхнення і подальших успіхів в роботі!

 

 

 


Акредитація спеціальності 152 "Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка" на кафедрі МіНЕ

Demo

На кафедрі Мікро- наноелектроніки наразі проводиться акредитаційна експертиза освітньо-професійної програми «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування». Комісія в складі: Хімічева Ганна Іванівна – професор кафедри комп’ютерно-інтегрованих технологій та вимірювальної техніки Київського національного університету технологій та дизайну (голова комісії) та Маньковська Ольга Євгенівна – доцент кафедри охорони праці, стандартизації та сертифікації Української інженерно-педагогічної академії, буде працювати в ЗНТУ з 26.12.18 до 28.12.18 відповідно до наказу МОН України №3012-л від 12.12.18.


Майстер-класи з програмування arduino на кафедрі мікро- та наноелектроніки

Demo

27 березня 2019 р. відбувся черговий майстер-клас з робототехніки, який провели студенти кафедри МіНЕ Оленхович Даяна, Омельчук Антон, Супрун Микола, Алексеенко Ігор, Калініченко Денис, Гринчак Євген, Сергієнко Олександр (під загальним керівництвом доцента Реви Віталія Ігоровича) для школярів 9 класу школи №97 (класний керівник Коваленко Ольга Дмитріевна).

Захід відбувся в рамках довгострокового проекту «Корисні STREAM-канікули», започаткованого позашкільним навчальним закладом «Центр науково-технічної творчості молоді «Політ» разом із департаментом освіти і науки Запорізької міської ради з метою залучення дітей та молоді міста до науково-технічної творчості.

Доцент Василенко О.В.

 


 

Акредитація спеціальності 152 "Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка" на кафедрі МіНЕ

На кафедрі Мікро- наноелектроніки наразі проводиться акредитаційна експертиза освітньо-професійної програми «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування». Комісія в складі: Хімічева Ганна Іванівна – професор кафедри комп’ютерно-інтегрованих технологій та вимірювальної техніки Київського національного університету технологій та дизайну (голова комісії) та Маньковська Ольга Євгенівна – доцент кафедри охорони праці, стандартизації та сертифікації Української інженерно-педагогічної академії, буде працювати в ЗНТУ з 26.12.18 до 28.12.18 відповідно до наказу МОН України №3012-л від 12.12.18.


Завершився захист магістерських робіт на кафедрі МіНЕ

Всього за наказом до захисту було допущено 36 магістрантів, але хочеться відзначити найбільш цікаві роботи та доповіді.

Спеціальність 153 «Мікро- та наносистемна техніка»:

Demo

Змістовна доповідь та нові методики завадостійкого кодування в системах супутникового зв'язку Запісочного А.М. (керівник Нагорна Н.М.) були високо оцінені комісією.

Привернули увагу роботи магістрантів Шмиглі Ю.О., Говтвян М.П., Маньковської В.М. (керівник Рева В.І.), присвячені автоматизації: комісії були представлені діючі системи ехолокації, автоматизованого поливу, запобігання техногенних аварій.

Дослідження і побудова нових моделі розповсюдження плазмонів в нанотрубках, виконані магістранткою Амон М.В. (керівник Коротун А.В.) ґрунтувалися на широкому літогляді (153 джерела).

Автоматизована система охолодження серверів, розроблена Соколовим А.В. (керівник Василенко О.В.) виявила гарні інженерні здібності магістранта.

Магістрант Чухарєв О.П. продемонстровав глибоку обізнаність в ІР телефонії та надав методику модифікації існуючого обладнання при переході на новий стандарт зв'язку (керівник Матюшин В.М.)

Магістрантка Меркулова В.О. досліджувала осциляції оптичної провідності в залежності від виду перерізу квантового дроту та отримала цікаві для розвитку квантової механіки результати (керівник Погосов В.В.).

Спеціальність 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»

Demo

Бородавка Ю.М. (керівник Томашевський О.В.) продемонстрував виконану по замовленню виробництва роботу по поліпшенню якості функціонування автоматів фасування.

Доповідь магістрантки Дмітрієнко А.О. була добре підготовленою та змістовно розкривала шляхи підвищення якості хмарних сервисів «Інтернета речей» (керівник Сніжной Г.В.).

На замовлення від підприємства «МіГ ремонт» були виконані дослідження Конаковим І.В. (керівник Степаненко С.М.).

Робота магістранта Попова Д.О. присвячена підвищенню ефективності інформаційно-вимірювальних систем шляхом використання систем SCADA, була виконана на високому рівні (керівник Василенко О.В.).


Кафедра Мікро- та наноелектроніки поздоровляє всіх магістрантів із закінченням університету та здобуттям кваліфікації:

ступеню вищої освіти «Магістр» (Master Degree)

за спеціальністю «Мікро- та наносистемна техніка» (спеціалізація – Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої )

та

за спеціальністю «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (спеціалізація – Якість, стандартизація сертифікація)

із відповідними професійними кваліфікаціями (професіонал за спеціалізацією та викладач вищих навчальних закладів).

Кафедра Мікро- та наноелектроніки поздоровляє випускників із успішним закінченням ЗНТУ та бажає подальших успіхів в роботі!


КАФЕДРА МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ

здійснює підготовку за спеціальностями:

 1. 152 – Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка
 2. 153 – Мікро- та наносистемна техніка

Випускники зі спеціальностей 152 та 153 застосовують свої знання при проектуванні та експлуатації електронних автоматизованих систем: від рівня твердого тіла (сучасні мікро- та наноелектронні прилади і пристрої – для 153 спеціальності) до системного рівня (системи управління, вимірювання і регуляції на базі мікроконтролерів – для 152 спеціальності). Набір дисциплін досить схожий, оскільки ці спеціальності належать до однієї галузі 15-Автоматизація, але з 3 курсу та під час магістратури студенти отримують знання професійного спрямування. 

Детальніше


Вітаємо Реву Віталія Ігоровича із захистом дисертаційної роботи

Колектив кафедри мікро-та наноелектроніки вітає старшого викладача Реву В.І. з успішним захистом дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук!

Наказом Міністерства освіти та науки України № 1146 від 23 жовтня 2018 р. було затверджене рішення спеціалізованої вченої ради Д 26.168.02 при Інституті металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України від 26 червня 2018 р. про присвоєння Реві В.І. наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук зі спеціальності 01.04.07  «Фізика твердого тіла» у резільтаті прилюдного захисту дисертації на тему: «Вплив вакансій на енергетичні характеристики електронів і позитронів у неперехідних металах та заряджених кластерах».

Науковий керівник дисертаційної роботи – доктор фіз.-мат. наук, проф, Погосов В.В..


 

Семінар на кафедрі МіНЕ 

Demo

3 листопада на кафедрі відбулося засідання секциії «Фізика та технологія мікро- та наноелектроніки» IX Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми і досягнення в галузі радіотехніки, телекомунікацій та інформаційних технологій».

Учасники конференції зробили ряд цікавих доповідей. Пропонуємо вибірковий фотозвіт.

 

 

 

 


На кафедрі Мікро- та наноелектроніки проведено конференцію «Тиждень науки 2018»

Demo

Тези для публікації в збірнику підготували 17 студентів та викладачів.

Найбільш цікаві доповіді та презентації представили студенти Соколов Антон РТ 313м, Калиніченко Денис РТ 315, Алексєєнко Ігор та Медведков Святослав (РТ 314), Амон Марія (РТ 313 м).

Презентація Соколова Антона присвячена його практичній розробці автоматизованої системи охолодження комп’ютерної техніки, для якої він після попереднього моделювання отримав дослідний зразок, в якому цікавим є не тільки мікроконтролерний контроль вентиляторів, але й візуалізація поточного стану системи. За думкою студентів, ця доповідь була дуже цікавою.

Калиніченко Денис представив власну розробку – мікроконтролерну систему візуалізації, особливістю якої є емуляція зображення на кількості віртуальних знакомісць, яких в 32 рази більше за кількість світлодіодів в апаратній частині системи. Це можливо завдяки обертанню «екрана» з частотою, трохи більшою, ніж частота сприйняття інформації людиною. Ця система викликала багато питань слухачів щодо принципів побудови таких зображень та подальшої модифікації подібних систем.

Алєксєєнко Ігор та Медведков Святослав представили цікаві проекти автоматизованих систем на базі платформи Arduino: елементи контролю освітлення з мобільного телефону, систему захисту від несанкціонованого доступу та Smart-годинник. Ці пристрої можуть входити як підсистеми проектів Smart House.

Амон Марія розповіла про етапи розробки математичної моделі руху та дисперсії плазмонів в нанотрубці, що представляє інтерес для розробників сучасних наноелектронних пристроїв.

Доц. Василенко О.В.


МАЙСТЕР-КЛАСИ З ПРОГРАМУВАННЯ ARDUINO НА КАФЕДРІ МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ

Demo

27 грудня 2017 р. відбувся черговий майстер-клас з робототехніки, який провели студенти кафедри МіНЕ Соколов Антон, Запісочний Андрій, Чухарєв Олександр, Амон Марія, Калініченко Денис (під загальним керівництвом ст. викладача Реви Віталія Ігоровича) для школярів 11 класу школи №64 (класний керівник Гришко Олена Юріївна).

Захід відбувся в рамках довгострокового проекту «Корисні STREAM-канікули», започаткованого позашкільним навчальним закладом «Центр науково-технічної творчості молоді «Політ» разом із департаментом освіти і науки Запорізької міської ради з метою залучення дітей та молоді міста до науково-технічної творчості.

Доц. Василенко О.В.


20.12.2017 р. на кафедрі МіНЕ відбувся захист дипломних робіт

Demo

магістрантів з групи РТ-312м:

БАРАНОВА Костянтина Петрович

ПАНЧЕНКА Андрія Олеговича

ВОДОП’ЯНА Богдана Анатолійовича

Всі студенти отримали оцінки «відмінно», їм присвоєно кваліфікації:

Магістр мікро- та наноелектронних приладів і пристроїв; Професіонал в галузі електроніки та телекомунікацій; Викладач університетів та вищих навчальних закладів

та магістрантів з групи РТ-412м:

БУГАЄВА Олега Олександрович

КОРНІЄНКА Романа Валерійовича

НАЙМУШИНОЇ Анастасії Василівни

ПРОВОРИ Костянтина Олеговича

РАШЕВСЬКОЇ Тетяни Сергіївни

Всі студенти отримали оцінки «відмінно» та «добре», їм присвоєно кваліфікації:

Магістр з метрології та інформаційно-вимірювальної техніки; Професіонал з якості, стандартизації та сертифікації; Викладач університетів та вищих навчальних закладів.

Кафедра поздоровляє своїх випускників та бажає їм подальших творчих успіхів та натхнення!


МАЙСТЕР-КЛАСИ З ПРОГРАМУВАННЯ ARDUINO НА КАФЕДРІ МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ

Demo

Проектування автоматизованих систем різного рівня складності на платформі Arduino є перспективним і популярним напрямком розвитку робототехніки. Значний інтерес та затребуваність освіти за даним напрямом серед широкого загалу (від 6 до 50 років) показали організовані кафедрою Мікро- та наноелектроніки (МіНЕ) майстер-класи по розробці систем управління різними актуаторами (виконавчими технічними об’єктами/механізмами) на базі апаратно-програмних засобів платформи Arduino, проведені на фестивалі робототехніки 01.10.17 «Green RoboFest», під час літературно-мистецького фестивалю «Книжкова толока» 29.11.2017 та 30.10.17 − в рамках заходів «Корисні канікули» під егідою Департаменту освіти та науки Запорізької обласної державної адміністрації та центру науково-технічної творчості молоді «Політ», де студенти кафедри молодших курсів можуть отримувати спеціалізацію в галузі робототехніки (безкоштовно).

В якості персональних тренерів-викладачів в майстер-класах задіяні студенти різних курсів (Соколов Антон, Запісочний Андрій, Чухарєв Олександр (5 курс); Алексєєнко Ігор, Медведков Светослав. (4 курс); Калініченко Деніс (3 курс); Омельчук Артем (1 курс). Заняття проводяться під загальним керівництвом викладачів − керівників проекту ст.викл. Реви В. І. та доц. Василенко О. В.).

До програми майстер-класів входять задачі різного ступеню складності – від завдання режиму роботи групи світлодіодів (світлофор, RGB), отримання інформації від різних датчиків (37 видів) до проектування мехатронних систем (керування роботою двигунів в залежності від показань датчиків), розробки систем обмеженого доступу, охоронних систем, систем освітлення, інших автоматизованих систем.

Кафедра Мікро- та наноелектроніки планує і надалі проводити майстер-класи з програмування Arduino. Дати і предмет майстер-класу можна узгодити за тел. 679-83-67.

Заняття безкоштовні.

 

Зав. каф. Мікро- та наноелектроніки, ЗНТУ

д.ф.-м.н., проф. Погосов В.В.


Green Robofest 2017 

Demo

Першого жовтня за підтримки департаменту освіти Запорізької міської ради в палаці культури Запоріжсталь відбулася виставка-конкурс Green Robofest 2017.

Викладачі, випускники та студенти кафедри Мікро- та наноелектроніки приймали участь в підготовці команди школярів для проведення змагань між роботами. Талановиті діти віком від шости до тринадцяти років займалися в школі робототехніки Smart kіds під керівництвом ст. викладача Реви В.І. та зайняли перше місце в одному зі змагань із роботом, зібраним на базі Arduino.

Був також організований та успішно проведений майстер-клас з проектування електронних систем на платформі Arduino.

Кафедра висловлює подяку організаторам Robofest 2017 та студентам каф. МіНЕ, які прийняли в ньому участь:

Соколову Антону, Панченко Андрію, Наймушиній Насті, Сидоровій Катерині, Чухарєву Олександру, Запісочному Андрію, Шмиглі Юрію, Корнієнко Роману та іншим.

 

доц. каф. МіНЕ Василенко О.В.


До уваги роботодавців, випускників та здобувачів!

Просимо вас пройти анкетування для поліпшення якості освітньої програми «Якість, стандартизація та сертифікація».

Для здобувачів (студентів), зареєстрованих в системі дистанційної освіти Moodle, анкети розміщені за адресою.

Шановні потенційні роботодавці!

Наша кафедра готує бакалаврів та магістрів в галузі 15 – «Автоматизація та приладобудування», за спеціальностями:

 • 152 – «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка», освітня програма «Якість, стандартизація та сертифікація»
 • 153 – «Мікро- та наносистемна техніка», освітня програма «Мікро- та наносистемні прилади і пристрої»

Кожного року ми оновлюємо зміст освітніх компонент, щоб компетентності наших випускників відповідали вимогам ринку праці. Просимо Вас надати ваші пропозиції для вдосконалення освітніх програм та подальшого успішного працевлаштування наших випускників.

Пропозиції також можна надсилати на електронну адресу кафедри

kafedra_mikro.nano@zp.edu.ua

Акредитація освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація та сертифікація» спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»

24-26 березня 2021 буде проходити акредитація освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація та сертифікація» спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка».

За наказом зустріч експертів з різними групами стейкхолдерів відбуватимуться у період 24-26 березня 2021 згідно програми проведення акредитаційної експертизи.

Докладніше >>

Запрошуемо усіх бажаючих на відкриту зустріч з експертами:

ID 19618 Національний університет «Запорізька політехніка», ОП «Якість, стандартизація та сертифікація»

Час: 25 березня 2021 15:20

Підключитись до конференції Zoom:

https://us02web.zoom.us/j/82074407265?pwd=cjgzTEJUQ0JXaHE4L3hEQUIwTys1UT09

Ідентифікатор конференції: 820 7440 7265

Пароль: 2021


Майстер-клас на кафедрі М та НЕ

Demo

В лабораторії Моделювання та інформаційно-вимірювальної техніки (а.214) кафедри Мікро- та наноелектроніки пройшов черговий майстер-клас з автоматизації. Цього разу до нас завітали студенти третього курсу МЕТ18 Електротехнічного коледжу "Запорізької політехніки". Зустрічали їх викладачі кафедри та голова студентського гуртку з автоматизації - Олехнович Даяна.

Demo

Традиційно, наші найкращі студенти виступали себе в ролі менторів, багато з них демонстрували власні розробки. Так, Скрипка Діма (3 курс) представив кілька проєктів:

 • Метеостанцію на контролері esp8266 та сенсорі bmp280;
 • Два телеграм-боти для керування та збору даних з модуля esp8266 та esp32-CAM по "Телеграм API";
 • FM-трансмітер на Arduino;
 • GPS трекер на Arduino та модулі GPS зв'язку neo-6-m.

Demo Demo

Довгаль Артур та Іваницький Іван (4 курс) принесли свої проєкти - автоматичні системи керування із HMI на базі SCADA промислового типу TraceMode та міні-SCADA для Android KaScada. Вони показали, як за допомогою MasterOPC сервера організувати вивід на екран графіків температури з саморобної вимірювальної системи на ArduinoUno, та здійснили регулювання температури через пристрої силової електроніки.

Demo

Кузьміна Марія (магістр), Коломоєць Катя (1 курс) та Юрченко Поліна (2 курс) навчали принципам побудови систем малої автоматизації на базі промислового SMART-реле і програми EasySoft фірми Mueller/Eaton.

Кузьміна Марія, яка має практичний досвід ремонту блоків живлення, показала, як саме це робиться, і якими є основні принципи діагностики та вимірювання параметрів електронних пристроїв.

Кондратюк Настя (3 курс) показала повний цикл проєктування PID-регулятора: від моделювання в САЕ програмі 20-sim, до налаштування його параметрів в натурному експерименті.

Demo

Олехнович Даяна та Омельчук Артем (4 курс) показали майстер-клас з програмування Arduino: побудова системи точної ваги із калібровкою тензодатчику та візуалізація гри на рідкокристалічному дисплеї, що розширює нашу уяву про можливості комплекту Arduino.

 

 

 

Demo

Студенти п'ятого курсу Олійник Влада та Сергієнко Сашко навчали принципам проєктування Smart House та систем автоматичного керування на Arduino. Було продемонстровано діючий макет Smart House та систему автоматичного керування освітленням на базі астротаймеру.

Наші студенти ретельно готувалися, розробляли проєкти та їхню презентацію, тренували доповіді. Вони доклали всіх зусиль, щоб гостям було цікаво і комфортно. Хочеться побажати всім учасникам майстер-класу подальших успіхів в професійній діяльності та здоров'я!

З повагою, колектив кафедри Мікро-та наноелектроніки.


Лист випускника

Шановні колеги, нещодавно я отримав електронного листа від нашого випускника Ігоря Левченко. Завдяки фотографіям, які були додані до листа, я відразу його згадав. Він закінчив університет у 2010 році, студентом старших курсів працював майстром з ремонту мобільних телефонів та іншої апаратури. Я пам’ятаю, як він нарікав на якість комплектуючих з Китаю (металева жила в проводі складалася з окремих шматків тощо). Мені було дуже приємно дізнатися, що у нього все добре, а проблеми, які виникають, вирішуються. Текст листа на мові оригіналу наведено нижче (не наведено лише фрагменти, яки стосуються особистих даних):

Demo

«Здравствуйте, Геннадий Валентинович, меня зовут Игорь Левченко. Я выпускник ЗНТУ, специальность "Микроелектроника и полупроводниковые приборы". В настоящее время живу и работаю в Чехии. Очень теплые воспоминания об обучении на кафедре. Работаю в фирме по производству базовых станций связи для T-Mobile, Cetin, Vodafone, монтирую оборудование Ericsson, Nokia, Huawei и других производителей. Причем делаю это качественно, чехи об этом пишут, дословно это в срок и без ошибок. Хорошо говорю на чешском, польском, сейчас изучаю немецкий, могу объясниться на английском. Завтра командировка в Германию, будем делать 5G для Vodafone.

Многие вещи понимаю благодаря базовому образованию. В общем с получением диплома мое образование и развитие не остановилось. Электроника, как направление очень и очень перспективная отрасль, очень жаль что в Украине почти в упадке. Но я верю, что все возродится, Ваш труд и труд ваших коллег не напрасен, это зерно рано или поздно взойдет. В общем, большое спасибо!»

Я з величезним задоволенням переказую слова подяки співробітникам кафедри і всім викладачам, задіяним у навчальному процесі. В свою чергу, від імені колективу кафедри МіНЕ бажаю Ігорю успіхів та подальшого професійного росту. Ми віримо в своїх випускників і пишаємося їхніми досягненнями!

З повагою, зав. кафедри МіНЕ                                                                                                 Сніжной Г.В.


Зустріч у коледжі

Demo

Представники кафедри МіНЕ у складі делегації факультету радіоелектроніки та телекомунікацій 10.02.2021 р. брали участь у профорієнтаційній роботі в Запорізькому професійному коледжі комп'ютерних технологій Національного університету «Запорізька політехніка». Відбулася зустріч із студентами четвертого курсу груп КС 17-1 та КС 18-1. Студенти коледжу виявили зацікавленість до спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка». Були задані питання щодо правил вступу і дисциплін, що викладаються за спеціальностями 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» та 153 «Мікро- та наносистемна техніка», які входять до Переліку спеціальностей особливої підтримки, тобто студенти мають можливість вступу на неї за державним замовленням з будь-якої іншої спеціальності на базі ОКР «молодший спеціаліст».

 


Підвищення кваліфікації співробітників кафедри Мікро- та наноелектроніки

Demo

Науково-педагогічний склад кафедри МіНЕ постійно підвищує свою кваліфікацію, в тому числі, стажуванням у наукових та виробничих закладах. Так, доц. кафедри Степаненко Сергій Михайлович пройшов науково-практичний курс підвищення кваліфікації під час 20-ї Міжнародної науково-практичної конференції "Якість, стандартизація, контроль: теорія і практика", що проводилася під егідою Асоціації технологів-машинобудівників України. Результати будуть впроваджено в курси, що ним викладаються для студентів спеціальності 152- Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка (Освітня програма "Якість, стандартизація та сертифікація").

Свідоцтво Степаненко С.М.

 


На кафедрі Мікро- та наноелектроніки з 15 по 18 грудня проходив захист магістерських робіт студентів, що навчалися по спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (освітня програма ‒ Якість, стандартизація та сертифікація).

Demo

Тематика дипломів стосувалася як систем забезпечення якості, так й інформаційно-вимірювальних систем та метрології.

Магістранти проф. Погосова В.В. захистили магістерські роботи за темами:

-«Розробка методики ідентифікації кругового вогню для інформаційно-вимірювальної системи двигуна постійного струму» (Development of circular fire identification procedure for Displaying- and-Measuring system of  DC Motor) – Василенко О.В.

-«Використання магнітометричного методу для контролю якості аустенітних сталей» (Application of the magnetometric method for quality control of austenitic steels)  – Сніжной Г.В.

- «Оптимізація системи контролю якості працездатності регулятора повітрязабірника двигуна» (Optimizing of  system to control electric drive air intake regulator performance)  – Саушкін В.В.

Проф Матюшин В.М. був керівником магістранта Кривеги О.І., який захистив роботу на тему: «Якість стандартизація і сертифікація зварювальних швів» (Quality, standardizing and certification of welds) та магістрантки Ситник К.В. із темою «Підвищення якості та точності вимірювання технологічних параметрів на атомній електростанції» (Improvement of technology characteristics measuring accuracy and performace at atomic power station).

Під керівництвом доц. Томашевського О.В. студент Грабар Є.В. захистив диплом на тему:

«Дослідження і аналіз системи управління якістю при забезпеченні безпеки польотів в авіакомпанії «Украерорух» (Research and analysis of the quality management system in ensuring flight safety at airlines «Ukraerorukh»)

Доц.Рева був керівником дипломного проекту у магістрів Луценка О.М., тема «Вплив розмірних ефектів на оптичні параметри наносенсорів» (Influence of size effects on optical characteristics of nanosensors) та Михайлова Д.В., тема «Вплив металевих наночастинок на ефективність елементів фотовольтаїки» (Effect of metal nanoparticles on photovoltaic cells efficiency).

Середа Т.М. захистила магістерську роботу на тему «Аналіз результативності процесів системи управління якістю при проектуванні авіаційних двигунів» (Analysis of control system performance in designing of aircraft engines) під керівництвом доц. Степаненка С.М.

Доц. Курбацький В.П. був керівником магістерської роботи на тему «Дослідження факторів, які впливають на роздільність електронного просвічувального мікроскопа» (Study of factors having effect on resolution of transmission electron microscope) магістрантки Толстолуцької В.В.

 

 


На кафедрі Мікро- та наноелектроніки з 15 по 18 грудня проходив захист магістерських робіт студентів, що навчалися по спеціальності 153 «Мікро-та наносистемна техніка» (Освітня програм ‒ Мікро та наноелектронні прилади і пристрої)

Demo

Проф. Сніжной Г.В. був науковим керівником студента Борщ Ю.С., який захистився за темою «Розробка локально-обчислювальної мережі підприємства роздрібної торгівлі з використанням багаторівневого комутатора Dell N4032F» (Design of a local computer network of the retail enterprise with use of the multilevel switch Dell N4032F )

Під керівництвом доц. Коротуна А.В. захистилися студенти:

Чиглашвілі С.І.«Розмірні ефекти у Ван-дер-ваальсівській взаємодії металевих наноструктур» (Size effects in the Van-der-Vaal interaction of metal nanostructures)

Фомін А.В.«Плазмонні властивості острівцевих металевих наноплівок» (Plasmon  properties of  island metal nanofilms)

Кузьміна М.О. захистила роботу на тему: «Аналіз експлуатаційних якостей інтелектуальних реле при керуванні  електродвигунами» (Analysis of Smart Relays performance in electric motors control) під керівництвом доц. Василенко О.В.

 


ПЕРЕВІРКА НА ПЛАГІАТ

Національним університетом "Запорізька політехніка" укладено Договір № 301-юр від 20.08.2020 р. про співпрацю з ТОВ «Плагіат», який передбачає вільний доступ до сервісу Strikeplagiarism.com.

Система Strikeplagiarism.com - це ІТ-інструмент, призначений для перевірки справжності текстових документів. Завданням системи є надання інформації, яка дозволяє ідентифікувати кількість запозичень в уже згадуваному тексті і їх джерелах.

Всі кваліфікаційні роботи дипломників перед пройшли перевірку на антиплагіат, середній бал – вище 70% .


Пропозиції студентів щодо ОПП «Якість, стандартизація та сертифікація»

Студентка гр. РТ-419сп Абакумова О.В., яка працювала на момент вступу в університет в бюро технічного контролю на АТ «Мотор-Січ», після ознайомлення з освітньою програмою «Якість, стандартизація та сертифікація» запропонувала модифікувати у програмі програмний результат із стандарту «ПР12. Знати та розуміти сучасні теоретичні та експериментальні методи досліджень з оцінюванням точності отриманих результатів». Нова редакція програмного результату після модифікації: «Знати та розуміти сучасні теоретичні та експериментальні методи досліджень з оцінюванням точності отриманих результатів, в тому числі шляхом математичного моделювання».

Магістри Червоненко Анатолій та Гринчак Євген (гр. РТ410м), які мають досвід роботи за фахом, запропонували розширити фахові компетентності, долавши до переліку «Вміння будувати та ідентифікувати математичні моделі, використовувати їх при розробці нових інформаційно-вимірювальних систем».

Протокол №1

Протокол №5

Протокол №10


ПОЄДНАННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА НАВЧАННЯ

Продовжується багаторічна співпраця кафедри із представником ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» к.т.н., доц. Шумейком П., з яким наразі обговорюється можливість спільних наукових досліджень ультратонких покриттів (фарб-ксераліків в тому числі) методами оптичної та ультразвукової дефектоскопії. За результатами зустрічі на виробничій базі фірми, вирішено розробити математичні моделі та провести дослідження для обґрунтування розробки пристрою оптичної дефектоскопії. Частину цих досліджень запровадити у навчальний процес, тому додати до переліку програмних результатів навчання, знань та вмінь освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація, сертифікація» набуття навичок практичного виявлення вказаних дефектів. Для цього розширити зміст курсу «Методи та засоби вимірювань», додавши змістовий модуль «Методи вимірювання характеристик ультратонких покриттів. Оптична та ультразвукова дефектоскопія».

Протокол №3


ЩОДО ДИСЦИПЛІН ВИБІРКОВОГО ЦИКЛУ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ

Алгоритм обрання студентами навчальних дисциплін забезпечує повну відповідність Закону України «Про вищу освіту». Різноманітність навчальних дисциплін завдяки багатопрофільності освітньої програми сприяє особистісному розвитку здобувача освіти. Студент має право отримувати повну інформацію щодо запропонованого переліку дисциплін по вибору та здійснювати їх вибір шляхом реалізації вибору на дистанційній платформі Moodle, письмової заяви, усного повідомлення викладачів кафедри або факультету.

На засіданні кафедри обговорили процедури вибору вибіркового циклу ОП «Якість, стандартизація та сертифікація» та запропонували:

 1. Ввести в якості вибіркових дисциплін такі дисципліни:
  • Технічні та організаційно-методичні основи підвищення якості промислової продукції на базі сучасних методів стандартизації, метрології та сертифікації;
  • Національні системи стандартизації і сертифікації продукції та послуг в Україні;
  • Основи теорії кібернетичних систем;
  • Схемотехніка сучасних вимірювальних пристроїв.
 2. Змінити існуючу назву дисципліни «Сертифікація засобів вимірювальної техніки» на нову: «Оцінка відповідності засобів вимірювальної техніки регламентам і стандартам»

Протокол №1


Зустрічі зі стейкхолдерами

На кафедрі відбувалися зустрічі із потенційними роботодавцями, під час яких стейкхолдерами було запропоновано розширити перелік програмних результатів підготовки студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка галузі знань 15 Автоматизація та приладобудування.

Після узгодження із АСУ ІНЖИНІРИНГ запропоновано додати до програмних результатів навчання освітньої програми «Якість, стандартизація та сертифікація»: «Здатність до розробки автоматизованих систем вимірювання та контролю на основі промислових контролерів та інтелектуальних реле». Запропоновано призначити номер вказаному програмному результату ПР19.

На засіданні кафедри заслухана інформація представника приватного акціонерного товариства «Запорізький електровозоремонтний завод» Єпіщенкова В.В, який підвищує свою кваліфікацію на кафедрі «Мікро- та наноелектроніки» з 2018 року. Ним запропоновано додати в освітню програму «Якість, стандартизація та сертифікація» наступний програмний результат підготовки бакалаврів: «Вміння розробляти людино-машинний інтерфейс (HMI) на базі SCADA при автоматизації вимірювань та технологічних процесів».

Начальник відділу стандартизації ДП «ІВЧЕНКО ПРОГРЕС» Степаненко С.М. запропонував додати до освітньої програми наступний програмний результат: «Спираючись на сучасний рівень національної стандартизації, вміти застосовувати результати метрологічної діяльності при сертифікації систем управління якістю та сертифікації продукції чи послуг».

Протокол №1


Стенд для підготовки спеціалістів в галузі автоматизації

Demo

ТОВ «АСУ Інжиніринг» в особі його директора Івченка Сергія Анатолійовича (м. Запоріжжя) розробили для кафедри Мікро- та наноелектроніки стенд для дослідження принципів автоматизації технологічних процесів на базі інтелектуального реле. Стенд оформлений у вигляді шафи промислового виконання, на DIN-рейці закріплені блок живлення, автомати та електронне реле керування EASY-E4-DC-12TC1 із мультифункціональним дисплеєм (виробництва корпорації EATON) та іншими засобами програмування вхідних впливів та візуалізації контрольованого процесу.

Фахівці фірми провели інструктаж із техніки безпеки та майстер-клас із програмування реле.

На фото – магістрант РТ-410м Червоненко Анатолій, який брав участь у розробці стенду, демонструє його можливості членам групи забезпечення спеціальностей 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» та 153 «Мікро- та наносистемна техніка» (проф. Сніжному Г.В. та доц. Василенко О.В.).

Стенд широко використовується в лабораторних та практичних роботах дисциплін «Пристрої інформаційно-вимірювальної техніки», «Проектування вимірювальних систем», «Системи автоматичного керування» тощо.

 


ОГОЛОШЕННЯ

12 травня 2020 р. з 17:00-17:30 відбудеться відкрита зустріч з приводу акредитації освітньої програми «Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої». Зустріч проводиться в форматі відеоконференції.

Підключитись до конференції Zoom:

Ідентифікатор конференції: 811 6121 5566

 


ОГОЛОШЕННЯ

Програма проведення акредитаційної експертизи

 


ДО УВАГИ РОБОТОДАВЦІВ

Просимо роботодавців заповнити анкету відповідності вимог або критеріїв роботодавців за посиланням

Висловлені Вами побажання будуть використані для поліпшення якості освітніх послуг, що надаються НУ "Запорізька політехніка". Дякуємо за співпрацю!


Обговорення результатів співробітництва з профільними підприємствами м. Запоріжжя на засіданні кафедри МіНЕ

На кафедрі заслухана інформація директора ТОВ «АСУ ІНЖИНІРИНГ» Івченка С.А. про перспективи спільної роботи. Після ознайомлення представників фірми з ОПП «Мікро- та наносистемна техніка», спілкування з викладачами та студентами кафедри (Омельчук А., Супрун М., Сергієнко О., Гладков В., Червоненко А.) прийнято рішення щодо проходження студентами практичних занять на базі апаратного та програмного забезпечення фірми «АСУ ІНЖИНІРИНГ».

Прийняте рішення про подальшу спільну роботу у напрямках:

 1. проведення занять представниками фірми зі студентами кафедри на теми:
  • «Програмування промислових контролерів EATON та SIEMENS»;
  • «Дослідження принципів побудови SCADA-систем»;
 2. направлення студентів групи РТ-316 на фірму для проходження виробничої практики та стажування;
 3. розроблення і формулювання тем майбутніх магістерських робіт відповідно вимогам фірми - замовника ТОВ «АСУ ІНЖИНІРИНГ» та за результатами спільної роботи.

Проводилося обговорення результатів співробітництва кафедри з ТОВ «Ліатек» в галузі розробки автоматизованих систем. Студента Омельчук А. запрошено на стажування до фірми ТОВ «Ліатек» із можливістю подальшого працевлаштування.

Протокол засідання кафедри МіНЕ №7 за 2019/2020 навчальний рік


Поздоровляємо наших розумних і талановитих студентів!

На першому етапі всеукраїнського конкурсу наукових робіт успішно виступили студенти кафедри:

Медведков Свят(РТ-318м) захищав нову концепції системи безпеки, інтегрованої в Smart House, яка забезпечує попередження надзвичайних ситуацій (протікання води, пожежі, витоку газу, несанкціонованого проникнення тощо) окрім стандартних функцій контролю Smart House. Представлено діючий макет, реалізований на Arduino.

Гринчак Євген(РТ-316) представив автоматизовану систему захисту ДПТ від високобального іскріння та «кругового» вогню, засновану на вейвлет-аналізі та спектральному аналізі Фур’є сигналу якоря в різних математичних процесорах.


Зустріч із представниками фірм м. Запоріжжя на засіданні кафедри МіНЕ

Представник фірми ТВ «ЛКМ Плюс» к.т.н. доц. Шумейко П. Д. запропонував викладачам кафедри спільне дослідження якості фарб-«ксераликів» для створення покриттів із наперед заданими властивостями. Необхідно дослідити наступні показники: пружність, хіральність нанотрубок, щільність покриттів із нановключенням на основі ультрадисперсних матеріалів тощо. Окрема задача – розробка електронної частини установки з дефектоскопії плівок.

Прийнято рішення про початок спільної науково-дослідницької роботи.

Протокол засідання кафедри МіНЕ №5 за 2019/2020 навчальний рік


Кафедра МіНЕ поздоровляє випускників із успішним закінченням НУ "Запорізька політехніка" та бажає подальших успіхів в роботі!

Demo

Магістранти Пінчук Владислав, Бєлякін Юрій та магістрантка Редька Дар’я, які працювали під науковим керівництвом проф. Погосова В.В., досліджували явища в наночастинках, нанотрубках та нанооболонках, зокрема оптичні явища матеріалів, які можна використовувати для «Стелс»- технологій.

Під керівництвом проф. Матюшина В.М. успішно захистили свої роботи, присвячені дослідженню технологічних процесів у водневому середовищі магістранти Веліканов Максим та Павлюк Владислав. Магістрант Бронштейн Владислав на замовлення підприємства розробив оптимальну локальну обчислювальну мережу.

Дослідженням різних аспектів систем якості для підприємств та навчальних закладів присвячені роботи Чумак Катерини, Овчаренко Анни, Павлова Олександра, виконані під науковим керівництвом проф. Сніжного Г.В.Колодін Дмитро представив систему дистанційного контролю рівня рідини.

Дем’яненко Дмитро та Тітов Владислав під керівництвом доц. Коротуна А.В. досліджували характеристики наночастинок та плазмонів. Результати досліджень частково увійшли в статтю фахового журналу та представлені в матеріалах міжнародних конференцій.

Лисенко Денис досліджував шумові характеристики приладів нанометрології, зокрема квантового інтерферометру (СКВІД) та скануючого тунельного мікроскопу (керівник – доц. Курбацький В.П.).

Під керівництвом доц. Томашевського О.В. виконані роботи по дослідженню якості: магістрантка Ковальова Тетяна розробила систему визначення якісних характеристик ювелірних виробів, а магістрант Коломоєць Євген розробив заходи з оптимізації транспортних потоків.

Магістрант Гавриленко Дмитро розробив автоматизовану систему керування термостату (представлену на макеті), магістранти Остапко Євген досліджував функції нанокомпозитів, а Петренко Андрій - енергетичні характеристики нанодротів. Магістрантка Шрамчевська Анна розробила систему забезпечення якості продукції на замовлення фірми-виробника. Всі ці роботи виконані під керівництвом доц. Реви В.І.

Розробці систем автоматизованого керування присвячені роботи, виконані під керівництвом доц. Василенко О.В.: магістрант Медведков С.С. розробив систему безпеки, інтегровану в SmartHouse, магістрант Алексєєнко Ігор оптимізував апаратне та програмне забезпечення 3Dпринтера (обидві роботи зайняли призові місця на конкурсі наукових студентських робіт). Магістрант заочного відділення Нікішин Валерій представив власну розробку астротаймеру). Всі магістранти розробили діючі макети. Магістрантка Степаненко Тетяна розробила нову модель для автоматизованого проектування електронних пристроїв із фотобатареями.

Дослідженню роботи базових матричних кристалів присвячена робота магістранта Жукова Юрія, магістрант Чірва Станіслав визначав принципи передавання інформації в системах МІМО, магістрант Розовенко Богдан розробив систему керування відцентрованим литтям. Науковий керівник – ст.викл. Нагорна Н.М.


Зустріч із здобувачами на засіданні кафедри МіНЕ

На кафедрі пройшло обговорення пропозицій студентів - здобувачів освітньої програми „Мікро- та наноелектронні прилади та пристрої“ з метою формування змін в ОПП, які збиралися через кафедральне анкетування та особисте спілкування.

За ініціативою здобувачів ОПП студ. групи РТ-315 Калініченко Дениса та студ. групи РТ- 317 Омельчука Антона до програмних результатів додані спеціальні знання в галузi розробки автоматизованих систем контролю, мультидоменних систем та пристроїв силової електроніки. Студ. групи РТ-316 Сергієнко Олександр запропонував додати до програмних результатів вміння будувати та ідентифікувати математичні моделі та процеси, використовувати їх при розробці нової мікро- та наносистемної техніки, зокрема автоматизованих систем контролю та силової електроніки.

Протокол засідання кафедри МіНЕ №3 за 2019/2020 навчальний рік


Вітаємо Сніжного Генадія Валентиновича із захистом дисертаційної роботи

Demo

Колектив кафедри мікро-та наноелектроніки вітає професора Сніжного Г. В. з успішним захистом дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук!

Наказом Міністерства освіти та науки України № 1301 від 15 жовтня 2019 р. було затверджене рішення спеціалізованої вченої ради Д 17.052.01 при Національному університеті «Запорізька політехніка» МОН України від 2 квітня 2019 р. про присвоєння Сніжному Г. В. наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю – 05.16.01 «Металознавство та теpмічна обpобка металів» у резільтаті прилюдного захисту дисертації на тему: «Наукові основи впливу магнітного стану структури на властивості аустенітних сталей».

Пробне тестування на базі каф. Мікро- та наноелектроніки

Demo

10 квітня 2019 р. на базі каф. Мікро- та наноелектроніки відбулося пробне тестування зі вступних іспитів для тих, хто вступає на навчання за ступенем бакалавра на базі освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст».

Запрошуємо всіх, хто бажає вступити на факультет Радіоелектроніки та телекомунікацій ЗНТУ (Національного університету «Запорізька політехніка») пройти пробне тестування з блоку фахового вступного випробування «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (тел. для довідок наведено нижче).

Кафедра Мікро- та наноелектроніки запрошує абітурієнтів на безкоштовні майстер-класи з робототехніки та на ознайомчі заняття для прийняття обґрунтованого рішення щодо вибору спеціальності для навчання.

Розклад занять та тестування можна дізнатися за тел. 0617698367 та 0952394162, куратор Василенко Ольга Валентинівна.


Оголошення

Шановні студенти спеціальностей:

 • 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»
 • 153 «Мікро- та наносистемна техніка»

Нагадуемо Вам, що на кафедрі МіНЕ діють студентські наукові гуртки:

За розкладом роботи гуртків звертатися за тел. +380617698367


Захист дисертації Сніжного Геннадія Валентиновича

Demo

2 квітня 2019 р. на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 17.052.01 при Запорізькому національному технічному університеті відбувся захист дисертації Сніжного Геннадія Валентиновича «Наукові основи впливу магнітного стану структури на властивості аустенітних сталей», яку представлено на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.16.01 – Металознавство та термічна обробка металів Результат голосування членів ради - позитивний.

Колектив кафедри Мікро- та наноелектроніки поздоровляє Сніжного Геннадія Валентиновича та бажає творчого натхнення і подальших успіхів в роботі!

 

 

 


Акредитація спеціальності 152 "Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка" на кафедрі МіНЕ

Demo

На кафедрі Мікро- наноелектроніки наразі проводиться акредитаційна експертиза освітньо-професійної програми «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування». Комісія в складі: Хімічева Ганна Іванівна – професор кафедри комп’ютерно-інтегрованих технологій та вимірювальної техніки Київського національного університету технологій та дизайну (голова комісії) та Маньковська Ольга Євгенівна – доцент кафедри охорони праці, стандартизації та сертифікації Української інженерно-педагогічної академії, буде працювати в ЗНТУ з 26.12.18 до 28.12.18 відповідно до наказу МОН України №3012-л від 12.12.18.


Майстер-класи з програмування arduino на кафедрі мікро- та наноелектроніки

Demo

27 березня 2019 р. відбувся черговий майстер-клас з робототехніки, який провели студенти кафедри МіНЕ Оленхович Даяна, Омельчук Антон, Супрун Микола, Алексеенко Ігор, Калініченко Денис, Гринчак Євген, Сергієнко Олександр (під загальним керівництвом доцента Реви Віталія Ігоровича) для школярів 9 класу школи №97 (класний керівник Коваленко Ольга Дмитріевна).

Захід відбувся в рамках довгострокового проекту «Корисні STREAM-канікули», започаткованого позашкільним навчальним закладом «Центр науково-технічної творчості молоді «Політ» разом із департаментом освіти і науки Запорізької міської ради з метою залучення дітей та молоді міста до науково-технічної творчості.

Доцент Василенко О.В.

 


 

Акредитація спеціальності 152 "Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка" на кафедрі МіНЕ

На кафедрі Мікро- наноелектроніки наразі проводиться акредитаційна експертиза освітньо-професійної програми «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування». Комісія в складі: Хімічева Ганна Іванівна – професор кафедри комп’ютерно-інтегрованих технологій та вимірювальної техніки Київського національного університету технологій та дизайну (голова комісії) та Маньковська Ольга Євгенівна – доцент кафедри охорони праці, стандартизації та сертифікації Української інженерно-педагогічної академії, буде працювати в ЗНТУ з 26.12.18 до 28.12.18 відповідно до наказу МОН України №3012-л від 12.12.18.


Завершився захист магістерських робіт на кафедрі МіНЕ

Всього за наказом до захисту було допущено 36 магістрантів, але хочеться відзначити найбільш цікаві роботи та доповіді.

Спеціальність 153 «Мікро- та наносистемна техніка»:

Demo

Змістовна доповідь та нові методики завадостійкого кодування в системах супутникового зв'язку Запісочного А.М. (керівник Нагорна Н.М.) були високо оцінені комісією.

Привернули увагу роботи магістрантів Шмиглі Ю.О., Говтвян М.П., Маньковської В.М. (керівник Рева В.І.), присвячені автоматизації: комісії були представлені діючі системи ехолокації, автоматизованого поливу, запобігання техногенних аварій.

Дослідження і побудова нових моделі розповсюдження плазмонів в нанотрубках, виконані магістранткою Амон М.В. (керівник Коротун А.В.) ґрунтувалися на широкому літогляді (153 джерела).

Автоматизована система охолодження серверів, розроблена Соколовим А.В. (керівник Василенко О.В.) виявила гарні інженерні здібності магістранта.

Магістрант Чухарєв О.П. продемонстровав глибоку обізнаність в ІР телефонії та надав методику модифікації існуючого обладнання при переході на новий стандарт зв'язку (керівник Матюшин В.М.)

Магістрантка Меркулова В.О. досліджувала осциляції оптичної провідності в залежності від виду перерізу квантового дроту та отримала цікаві для розвитку квантової механіки результати (керівник Погосов В.В.).

Спеціальність 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»

Demo

Бородавка Ю.М. (керівник Томашевський О.В.) продемонстрував виконану по замовленню виробництва роботу по поліпшенню якості функціонування автоматів фасування.

Доповідь магістрантки Дмітрієнко А.О. була добре підготовленою та змістовно розкривала шляхи підвищення якості хмарних сервисів «Інтернета речей» (керівник Сніжной Г.В.).

На замовлення від підприємства «МіГ ремонт» були виконані дослідження Конаковим І.В. (керівник Степаненко С.М.).

Робота магістранта Попова Д.О. присвячена підвищенню ефективності інформаційно-вимірювальних систем шляхом використання систем SCADA, була виконана на високому рівні (керівник Василенко О.В.).


Кафедра Мікро- та наноелектроніки поздоровляє всіх магістрантів із закінченням університету та здобуттям кваліфікації:

ступеню вищої освіти «Магістр» (Master Degree)

за спеціальністю «Мікро- та наносистемна техніка» (спеціалізація – Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої )

та

за спеціальністю «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (спеціалізація – Якість, стандартизація сертифікація)

із відповідними професійними кваліфікаціями (професіонал за спеціалізацією та викладач вищих навчальних закладів).

Кафедра Мікро- та наноелектроніки поздоровляє випускників із успішним закінченням ЗНТУ та бажає подальших успіхів в роботі!


КАФЕДРА МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ

здійснює підготовку за спеціальностями:

 1. 152 – Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка
 2. 153 – Мікро- та наносистемна техніка

Випускники зі спеціальностей 152 та 153 застосовують свої знання при проектуванні та експлуатації електронних автоматизованих систем: від рівня твердого тіла (сучасні мікро- та наноелектронні прилади і пристрої – для 153 спеціальності) до системного рівня (системи управління, вимірювання і регуляції на базі мікроконтролерів – для 152 спеціальності). Набір дисциплін досить схожий, оскільки ці спеціальності належать до однієї галузі 15-Автоматизація, але з 3 курсу та під час магістратури студенти отримують знання професійного спрямування. 

Детальніше


Вітаємо Реву Віталія Ігоровича із захистом дисертаційної роботи

Колектив кафедри мікро-та наноелектроніки вітає старшого викладача Реву В.І. з успішним захистом дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук!

Наказом Міністерства освіти та науки України № 1146 від 23 жовтня 2018 р. було затверджене рішення спеціалізованої вченої ради Д 26.168.02 при Інституті металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України від 26 червня 2018 р. про присвоєння Реві В.І. наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук зі спеціальності 01.04.07  «Фізика твердого тіла» у резільтаті прилюдного захисту дисертації на тему: «Вплив вакансій на енергетичні характеристики електронів і позитронів у неперехідних металах та заряджених кластерах».

Науковий керівник дисертаційної роботи – доктор фіз.-мат. наук, проф, Погосов В.В..


 

Семінар на кафедрі МіНЕ 

Demo

3 листопада на кафедрі відбулося засідання секциії «Фізика та технологія мікро- та наноелектроніки» IX Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми і досягнення в галузі радіотехніки, телекомунікацій та інформаційних технологій».

Учасники конференції зробили ряд цікавих доповідей. Пропонуємо вибірковий фотозвіт.

 

 

 

 


На кафедрі Мікро- та наноелектроніки проведено конференцію «Тиждень науки 2018»

Demo

Тези для публікації в збірнику підготували 17 студентів та викладачів.

Найбільш цікаві доповіді та презентації представили студенти Соколов Антон РТ 313м, Калиніченко Денис РТ 315, Алексєєнко Ігор та Медведков Святослав (РТ 314), Амон Марія (РТ 313 м).

Презентація Соколова Антона присвячена його практичній розробці автоматизованої системи охолодження комп’ютерної техніки, для якої він після попереднього моделювання отримав дослідний зразок, в якому цікавим є не тільки мікроконтролерний контроль вентиляторів, але й візуалізація поточного стану системи. За думкою студентів, ця доповідь була дуже цікавою.

Калиніченко Денис представив власну розробку – мікроконтролерну систему візуалізації, особливістю якої є емуляція зображення на кількості віртуальних знакомісць, яких в 32 рази більше за кількість світлодіодів в апаратній частині системи. Це можливо завдяки обертанню «екрана» з частотою, трохи більшою, ніж частота сприйняття інформації людиною. Ця система викликала багато питань слухачів щодо принципів побудови таких зображень та подальшої модифікації подібних систем.

Алєксєєнко Ігор та Медведков Святослав представили цікаві проекти автоматизованих систем на базі платформи Arduino: елементи контролю освітлення з мобільного телефону, систему захисту від несанкціонованого доступу та Smart-годинник. Ці пристрої можуть входити як підсистеми проектів Smart House.

Амон Марія розповіла про етапи розробки математичної моделі руху та дисперсії плазмонів в нанотрубці, що представляє інтерес для розробників сучасних наноелектронних пристроїв.

Доц. Василенко О.В.


МАЙСТЕР-КЛАСИ З ПРОГРАМУВАННЯ ARDUINO НА КАФЕДРІ МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ

Demo

27 грудня 2017 р. відбувся черговий майстер-клас з робототехніки, який провели студенти кафедри МіНЕ Соколов Антон, Запісочний Андрій, Чухарєв Олександр, Амон Марія, Калініченко Денис (під загальним керівництвом ст. викладача Реви Віталія Ігоровича) для школярів 11 класу школи №64 (класний керівник Гришко Олена Юріївна).

Захід відбувся в рамках довгострокового проекту «Корисні STREAM-канікули», започаткованого позашкільним навчальним закладом «Центр науково-технічної творчості молоді «Політ» разом із департаментом освіти і науки Запорізької міської ради з метою залучення дітей та молоді міста до науково-технічної творчості.

Доц. Василенко О.В.


20.12.2017 р. на кафедрі МіНЕ відбувся захист дипломних робіт

Demo

магістрантів з групи РТ-312м:

БАРАНОВА Костянтина Петрович

ПАНЧЕНКА Андрія Олеговича

ВОДОП’ЯНА Богдана Анатолійовича

Всі студенти отримали оцінки «відмінно», їм присвоєно кваліфікації:

Магістр мікро- та наноелектронних приладів і пристроїв; Професіонал в галузі електроніки та телекомунікацій; Викладач університетів та вищих навчальних закладів

та магістрантів з групи РТ-412м:

БУГАЄВА Олега Олександрович

КОРНІЄНКА Романа Валерійовича

НАЙМУШИНОЇ Анастасії Василівни

ПРОВОРИ Костянтина Олеговича

РАШЕВСЬКОЇ Тетяни Сергіївни

Всі студенти отримали оцінки «відмінно» та «добре», їм присвоєно кваліфікації:

Магістр з метрології та інформаційно-вимірювальної техніки; Професіонал з якості, стандартизації та сертифікації; Викладач університетів та вищих навчальних закладів.

Кафедра поздоровляє своїх випускників та бажає їм подальших творчих успіхів та натхнення!


МАЙСТЕР-КЛАСИ З ПРОГРАМУВАННЯ ARDUINO НА КАФЕДРІ МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ

Demo

Проектування автоматизованих систем різного рівня складності на платформі Arduino є перспективним і популярним напрямком розвитку робототехніки. Значний інтерес та затребуваність освіти за даним напрямом серед широкого загалу (від 6 до 50 років) показали організовані кафедрою Мікро- та наноелектроніки (МіНЕ) майстер-класи по розробці систем управління різними актуаторами (виконавчими технічними об’єктами/механізмами) на базі апаратно-програмних засобів платформи Arduino, проведені на фестивалі робототехніки 01.10.17 «Green RoboFest», під час літературно-мистецького фестивалю «Книжкова толока» 29.11.2017 та 30.10.17 − в рамках заходів «Корисні канікули» під егідою Департаменту освіти та науки Запорізької обласної державної адміністрації та центру науково-технічної творчості молоді «Політ», де студенти кафедри молодших курсів можуть отримувати спеціалізацію в галузі робототехніки (безкоштовно).

В якості персональних тренерів-викладачів в майстер-класах задіяні студенти різних курсів (Соколов Антон, Запісочний Андрій, Чухарєв Олександр (5 курс); Алексєєнко Ігор, Медведков Светослав. (4 курс); Калініченко Деніс (3 курс); Омельчук Артем (1 курс). Заняття проводяться під загальним керівництвом викладачів − керівників проекту ст.викл. Реви В. І. та доц. Василенко О. В.).

До програми майстер-класів входять задачі різного ступеню складності – від завдання режиму роботи групи світлодіодів (світлофор, RGB), отримання інформації від різних датчиків (37 видів) до проектування мехатронних систем (керування роботою двигунів в залежності від показань датчиків), розробки систем обмеженого доступу, охоронних систем, систем освітлення, інших автоматизованих систем.

Кафедра Мікро- та наноелектроніки планує і надалі проводити майстер-класи з програмування Arduino. Дати і предмет майстер-класу можна узгодити за тел. 679-83-67.

Заняття безкоштовні.

 

Зав. каф. Мікро- та наноелектроніки, ЗНТУ

д.ф.-м.н., проф. Погосов В.В.


Green Robofest 2017 

Demo

Першого жовтня за підтримки департаменту освіти Запорізької міської ради в палаці культури Запоріжсталь відбулася виставка-конкурс Green Robofest 2017.

Викладачі, випускники та студенти кафедри Мікро- та наноелектроніки приймали участь в підготовці команди школярів для проведення змагань між роботами. Талановиті діти віком від шости до тринадцяти років займалися в школі робототехніки Smart kіds під керівництвом ст. викладача Реви В.І. та зайняли перше місце в одному зі змагань із роботом, зібраним на базі Arduino.

Був також організований та успішно проведений майстер-клас з проектування електронних систем на платформі Arduino.

Кафедра висловлює подяку організаторам Robofest 2017 та студентам каф. МіНЕ, які прийняли в ньому участь:

Соколову Антону, Панченко Андрію, Наймушиній Насті, Сидоровій Катерині, Чухарєву Олександру, Запісочному Андрію, Шмиглі Юрію, Корнієнко Роману та іншим.

 

доц. каф. МіНЕ Василенко О.В.


До уваги роботодавців, випускників та здобувачів!

Просимо вас пройти анкетування для поліпшення якості освітньої програми «Якість, стандартизація та сертифікація».

Для здобувачів (студентів), зареєстрованих в системі дистанційної освіти Moodle, анкети розміщені за адресою.

Підготовка інженерів за спеціальністю “Мікроелектроніка і напівпровідникові прилади” почалась у 1966 році, коли новостворена кафедра мікроелектроніки і напівпровідникових приладів увійшла до складу факультету електронної техніки. Кафедрою завідували д.ф.-м.н., проф. Горбань О.М. (1969-1987 рр.), д.ф.-м.н., проф. Шаповалов В.П. (1987-1998 рр.), к.ф.-м.н., доц. Манько В. К. (1998-1999), д.ф.-м.н., проф. Погосов В.В. (з 1999 р. по 15.02.2021), д.т.н., доцент. Сніжной Г.В. (з 16.02.2021 і по сьогоднішній день). З 2008 року кафедра має назву кафедра мікро- та наноелектроніки.

Електроніка сьогодні одна з основних галузей світової економіки. Більш того, рівень розвитку електроніки визначає і вигляд сучасної цивілізації. Річ у тім, що електроніка є підґрунтям інформаційних технологій, а також інформатики, телемеханіки, обчислювальної техніки тощо. Охоплюючи широке коло науково-технічних і виробничих проблем, електроніка спирається на досягнення в різних галузях знань. При цьому, з одного боку, електроніка ставить завдання перед іншими науками і виробництвом, стимулюючи їх подальший розвиток, і, з другого боку, озброює їх якісно новими технічними засобами та методами дослідження.

Еволюційний розвиток електроніки постійно супроводжується зменшенням розмірів електронних приладів. Сьогодні мікроелектроніка фактично витіснила всі попередні електронні технології. Але прогрес не зупиняється. Вступивши на початку XXI століття в зону «нано», тобто м, електроніка переступила поріг свого еволюційного розвитку. Це неодмінно веде до революційних змін у технологіях, причому не лише у галузі електроніки. Наноелектроніка – новий напрям у науці, техніці та виробництві, що дуже швидко розвивається в усьому світі. Наноелектроніка вивчає і використовує фізичні явища і процеси в електронних приладах, геометричні розміри робочих зон яких співмірні з розмірами молекул і атомів. Мінімальні розміри приладів стають величиною з молекулу, а швидкість обробки інформації підвищується у мільйони разів. Наноелектроніка – це не тільки наше майбутнє, але надзвичайно важливий і перспективний напрям сучасної електроніки. Сьогодні неможливо уявити низку галузей людської діяльності без використання технологій, приладів і пристроїв наноелектроніки. Це і потужні напівпровідникові лазери, і оптоелектронні та фотонні транзистори, і високоефективні фотоприймальні пристрої, і новітні зразки швидкодіючих процесорів, і принципово нове медичне обладнання та інструменти.

У майбутньому наноелектроніка буде інтегруватися з біооб’єктами і забезпечувати безперервний контроль за підтримкою їхньої життєдіяльності, поліпшенням якості життя. Широке поширення одержать убудовані бездротові наноелектронні пристрої, що забезпечують постійний контакт людини з інтелектуальним середовищем, поширяться засоби прямого бездротового контакту мозку людини з навколишніми предметами, транспортними засобами та іншими людьми. Серії такої продукції перевищать мільярди штук у рік через її повсюдне поширення. У період 2016-2025 р. очікується черговий стрибок посилення ролі електроніки в житті суспільства і вітчизняна промисловість має бути готовою до цього виклику – жорсткої глобальної конкуренції на базі наноелектронних технологій.

Фахівців з наноелектроніки практично немає, а потреба у них неухильно зростає. Уряд України прийняв програму розвитку наноелектронної галузі і виділив на це немалі кошти.

Значна кількість підприємств повсякденно втілюють у виробництво високі новітні технології на базі електронних мікропроцесорів і мікроелектронних приладів. Аналіз таких складних об’єктів як сучасні вироби мікроелектроніки неможливий без впровадження нових комп’ютерних технологій. Умовою ефективної взаємодії персоналу та автоматизованих технологій є системи якості. Тому питання стандартизації та сертифікації продукції для цих підприємств вельми актуальні. Все це потребує щорічно вести підготовку певної кількості фахівців. Зважаючи на це, у 2009 році на кафедрі акредитована спеціальність “Якість, стандартизація та сертифікація”, яка дозволяє забезпечити промислові підприємства, недержавні структури та малий бізнес відповідними кадрами. Принципово нові напрямки розвитку вимагають осмисленої оцінки змін у підходах до керування якістю, адаптації й освоєння передових систем якості, роботи з відповідності вітчизняної продукції міжнародним стандартам, вирішення питань і проблем сертифікації і ліцензування. Кафедра здійснює підготовку студентів вказаної спеціальності до ефективного використання сучасних принципів керування як фактора гарантії якості продукції і послуг. Значну роль у розвитку напрямку “Якість, стандартизація та сертифікація” відіграє тісний зв’язок кафедри з ДП Запоріжстандартметрологія, кафедрою метрології, стандартизації та сертифікації Київського національного університету технологій та дизайну.

Кафедра йде шляхом максимального наближення процесу навчання студентів до практичної діяльності, з цією метою студенти проходять практику на підприємствах м. Запоріжжя: ДП Запоріжстандартметрологія, НВК „Іскра”, ДП „Івченко-Прогрес”, ВАТ „Мотор-Січ”, ТОВ „Елемент-Перетворювач” та інші.

На кафедрі здійснюється підготовка бакалаврів і магістрів зі спеціальностей:

 • 153 – «Мікро- та наносистемна техніка», освітня програма «Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої»;
 • 152 – «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка», освітня програма «Якість, стандартизація та сертифікація»;
 • підготовка докторів філософії зі спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали», освітня програма «Фізика твердого тіла».

Актуальність наукових досліджень на кафедрі зумовлена важливістю науково-технічного застосування наноструктур і ультрадисперсних систем. Це новітні інтегральні схеми, композити, пристрої, які працюють на неідеальній плазмі, технології плазмової обробки матеріалів тощо. Рівень мініатюризації, де істотну роль відіграють просторові квантовомеханічні ефекти, – це група атомів (кластер чи молекула) – перспективна інформаційна наномашина – ключ до створення квантового комп’ютера. Принципова схема подібних пристроїв припускає збереження і перетворення інформації за допомогою кластерів із скорельованою поведінкою навіть на значній відстані. Збільшення швидкодії, рівня інтеграції і розширення функціональних можливостей в електроніці, оптиці, робототехніці, матеріалознавстві, інформатиці й інших областях науки і техніки можливе на базі нанотехнології – науки про керування процесами на рівні атомів і молекул-кластерів різної форми.

На сьогоднішній день на кафедрі існують такі наукові напрями:

 • Зарядові, оптичні та розмірні ефекти в наноструктурах і кластерах; одноелектронні ефекти в тунельних структурах (проф. Погосов В.В.) ;
 • Дослідження впливу атомарного водню на властивості металевих плівок та поверхню напівпровідникових матеріалів і МДН-структур (проф. Матюшин В.М.);
 • Наукові основи впливу магнітного стану структури на властивості аустенітних сталей (проф. Сніжной Г.В.).

З 1997 р. за цими напрямами захищені 3 докторські дисертацій:

та 10 кандидатських дисертацій:

Співробітниками кафедри опубліковано понад 400 наукових праць, отримано більше 20 авторських свідоцтв. Надруковано, а також виходять з друку наступні монографії, підручники та навчальні посібники:

 • В.В. Погосов “Введение в физику зарядовых и размерных эффектов. Поверхность, кластеры, низкоразмерные системы”. – М.: Физматлит, 2006. – 328 с. (монографія);
 • А.П. Шпак, В.В. Погосов, Ю.А. Куницкий “Введение в физику ультрадисперсных систем”. – К.: Академперіодика, 2006. – 423 с. (монографія);
 • Томашевський О.В., Рисіков В.П. Комп’ютерні технології статистичної обробки даних. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. – 175с. (навчальний посібник);
 • В.В. Погосов, Г.В. Корніч, Є.В. Васютін, К.В. Пугіна, В.І. Кіпріч “Основи нанофізики і нанотехнологій”. – Київ: Міносвіти, 2008. – 630 c. (електронний підручник);
 • В.В. Погосов, Ю.А. Куницький, А.В. Бабіч, А.В. Коротун “Елементи фізики поверхні, нано- структур і технологій”. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2010. – 385 с. (монографія);
 • В.М. Матюшин, Є.Л. Жавжаров “Радикало-рекомбінаційна обробка мікроструктур”. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2010. – 207 с. (монографія);
 • Томашевський О.В., Сніжной Г.В., Степаненко С.М. Методичний посібник до дипломного проектування. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2009. – 92с.
 • Сніжной Г.В., Степаненко С.М. „Менеджмент і нормативне забезпечення якості у електронній галузі” / Навчальний посібник (з грифом МОНУ). – Запоріжжя: ЗНТУ, 2010. - 126 с.
 • Погосов В.В., Куницький Ю.А., Бабіч А.В., Коротун А.В., Шпак А.П. Нанофізика і нанотехнології / Навчальний посібник (з грифом МОНУ). Запоріжжя: ЗНТУ, 2011. – 368 с.
 • Коротун А.В., Тітов І.М., Куницький Ю.А., Погосов В.В. Збірник задач з фізики конденсованого стану / Навчальний посібник (з грифом МОНУ). Запоріжжя: ЗНТУ, 2011. – Т 1 (Структурні властивості) – 358 с.
 • Коротун А.В., Тітов І.М., Куницький Ю.А., Погосов В.В. Збірник задач з фізики конденсованого стану / Навчальний посібник (з грифом МОНУ). Запоріжжя: ЗНТУ, 2011. – Т 2 (Електронні властивості) – 470 с.
 • Овруцький А.М., Прохода О.С., Расщупкіна М.С. Комп’ютерне моделювання фазових перетворень та поверхневих явищ / Навчальний посібник (з грифом МОНУ). Дніпропетровськ: Інновація, 2011. – 280 c.
 • Каширин В.А Томашевский А.В. Основы компьютерных технологий анализа медицинской информации / Учебное пособие. Запорожье: ЗМАПО, ЗНТУ. Изд-во «Финарт», 2014. – 196 с.
 • Томашевський О.В., Рисіков В.П. Комп’ютерні технології статистичної обробки даних: / Навчальний посібник (з грифом МОНУ). - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. - 175 с.
 • Метрологічне забезпечення контролю якості продукції / Ігнаткін В. У., Туз Ю. М., Левківський К. М., Томашевський О. В.; за ред. Ігнаткіна В.У. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 202 с. (монографія);
 • Ігнаткін В.У., Томашевський О.В., Матюшин В.М. Основи метрології / Навчальний посібник. - Запоріжжя:ЗНТУ, 2017 - 119 с.

Науковці кафедри підтримують тісні зв’язки у галузі нанотехнологій із вітчизняними та зарубіжними установами: КНУ ім. Т. Шевченка; Інститут фізики НАНУ, Інститут хімії поверхні ім. О. Чуйка НАНУ, Інститут металофізики ім. Г. Курдюмова НАНУ, Інститут Нанотехнологій Міжнародного фонду конверсії, Національний науковий центр “ХФТІ”, Інститут фізики С-Пб. університету, ФТІ Російської РАН (С-Петербург), МДУ ім. М. Ломоносова, Інститут теплофізики екстремальних станів ОІВТ РАН (Москва), Kamerlingh Onnes Laboratorium (Leiden), University of Regensburg, University of Coimbra, Tulane University, Wroclaw University.

З 1997 робота групи професора Погосова В.В. підтримувалась грантами і міжнародними і вітчизняними програмами:

 • Soros Education Program (USA);
 • Wroclaw University Scientific Program (Poland);
 • Mianovsky Fund (Poland);
 • NATO “Science for Peace” Programme (Russia–Ukraine–Unite Kingdom–Germany).
 • Держбюджетна тема 06113 «Зарядові ефекти в наноструктурах і кластерах» (2004-2006) (науковий керівник проф.Погосов В.В.).
 • Держбюджетна тема 04026 «Дослідження впливу атомарного водню на тонкі металеві плівки та гетероструктури з металевими плівками» (2006-2008) (науковий керівник Матюшин В.М.).
 • Держбюджетна тема 04016 «Зарядові і розмірні ефекти в наноструктурах і кластерах» (2006-2008) (науковий керівник Погосов В.В.).
 • Держбюджетна тема Ф25/669-2007/4037 «Дослідження оптичних коефіцієнтів, електрофізичних властивостей суцільних і острівцевих металевих і діелектричних плівок» (2007) (науковий керівник Погосов В.В.).
 • Держбюджетна тема ІТ/476-2007/4027: Створення електронного підручника «Основи нанофізики і нанотехнологій» (2007-2008) (науковий керівник Погосов В.В.).
 • Держбюджетна тема 04319 «Оптичні, поверхневі і тунельні ефекти в металевих наноструктурах» (2009-2011) (науковий керівник Погосов В.В.).
 • Держбюджетна тема 04322 (2012-2015) „Магнетометричні дослідження аустенітних криць та стопів з метою контролю якості їх фізичних та службових властивостей”, № держреєстрації 0112U005942 (науковий керівник Сніжной Г.В.).
 • Держбюджетна тема 04313 «Розмірні електронні ефекти в металевих наноструктурах і нанодефектах металу» (2013-2015) (науковий керівник Погосов В.В.).
 • Держбюджетна тема 04325 (2015-2018) „Магнітно-фазові перетворення в аустенітних сталях і сплавах при температурно-силових впливах та нормативне забезпечення організацій-розробників авіаційної техніки” (науковий керівник Сніжной Г.В.).

На засідання постійно діючого семінару з нанофізики і наноелектроніки запрошуються не тільки викладачі випускаючої кафедри, а всі зацікавлені фахівці університету та інших ВНЗ і наукових установ м. Запоріжжя. На семінарі обговорюються результати досліджень науковців ЗНТУ, розглядаються напрямки майбутніх досліджень, методи використання інформаційних технологій. Результати наукових досліджень доповідалися на національних та міжнародних конференціях.

Молоді науковці кафедри регулярно беруть участь у різних міжнародних і вітчизняних конкурсах. Так, за участь у конкурсі “Samsung Young Scientist Day” (2005 р.) асп. Васютіну Є.В. присуджено ІІ місце. За участь у всеукраїнському конкурсі молодих вчених (2007 р.) асп. Бабічу A.В. присуджено І місце. Магістр Кравцова Г.Г. нагороджена дипломом ІІ ступеня за перемогу у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з фізики (2009 р.)

З 2017 р. на базі кафедри мікро- та наноелектроніки ЗНТУ розпочала заняття Літня школа робототехніки Smart Kids, що була створена громадською організацією «Екосенс» на грант, отриманий у рамках програми соціальних ініціатив «Мы — это город» ПАТ «Запоріжсталь».

Викладання у літній школі проводять співробітники кафедри мікро- та наноелектроніки. Програму літнього курсу розробив доцент кафедри Євген Жавжаров спеціально для ознайомлення школярів 6-16 років із основами інженерного проектування, робототехніки та програмування. Навчання проводиться на базі конструкторів LEGO Education WeDo 2.0 для молодшої групи та Makeblock Ultimate Robot Kit 2.0 та Arduino Uno для середньої та старшої груп школярів.

Погосов В.В.

 

Матеріально-технічна база спеціальності відповідає вимогам навчальних планів і програм:

 • ауд. 101 – Лабораторія досліджень магнетних властивостей криць та стопів  (науково-дослідницька);
 • ауд. 108 – Лабораторія фізики напівпровідникових приладів (навчальна);
 • ауд. 111 – Лабораторія розробки водневих технологій (науково-дослідницька + навчальна);
 • ауд. 112 – Лабораторія твердотільної електроніки (навчальна);
 • ауд. 113  – приміщення для викладачів;
 • ауд. 113a – приміщення завідуючого кафедри;
 • ауд. 115 – Лабораторія цифрової схемотехніки та мікропроцесорної техніки (навчальна);
 • ауд. 117 – Лабораторія метрологічних вимірювань  (навчальна) ;
 • ауд. 214 – Лабораторія комп’ютерного моделювання (навчальна).

Навчальні аудиторії оснащені наочними посібниками, стендами. Навчальні та науково-дослідницькі лабораторії мають необхідне для вирішення навчальних та дослідницьких задач технологічне, контрольно-вимірювальне та спеціальне дослідницьке обладнання. Обчислювальна техніка, якою оснащена кафедра, дозволяє використовувати сучасне програмне забезпечення (Mathcad, Mathlab, Excel, трьохмірні графіки, тощо).

Для підготовки фахівців спеціальності згідно з навчальним планом існує 4 навчальних лабораторії  (№108, 112, 115, 117), 2 наукових лабораторії (№101, 111) та комп’ютерний клас (№214). Всі лабораторії мають окремі приміщення В комп’ютерному класі кафедри МІНЕ встановлено 17 комп'ютерів. Крім цього для організації навчального процесу за спеціальністю використовується комп'ютерний клас факультетського рівня (ауд. № 127).

Кожна лабораторія укомплектована засобами безпеки життєдіяльності і охорони праці, а також протипожежними засобами. Постійно проводиться оновлення обладнання лабораторій та навчально-методичних комплексів.

Учбово-відлагоджувальні стенди EV8031/AVR придбані в кількості 10 штук для проведення лабораторних занять з дисциплін мікропроцесорного напрямку. Стенд – якісний і надійний, застосовується студентами також у дипломному проектуванні.

Лабораторні роботи до дисциплін підготовки бакалаврів електроніки передбачають використання автоматизованих комплексів. Ці комплекси були розроблені та реалізовані студентами, які займаються у науковому гуртку «Комп’ютерні технології у наукових дослідженнях». За результатами досліджень були опубліковані наукові статті за участю студентів.

Для кожного автоматизованого комплексу був створений не тільки апаратний інтерфейс, а й розроблено відповідне програмне забезпечення. Слід відзначати такі розробки, як “Визначення питомого опору діелектрика методом конденсатора” за допомогою автоматизованого вимірювального комплексу “РЕЛАКСАЦІЯ”, „Автоматизований вимірювальний комплекс "TERMO" для дослідження термостимульованих струмів напівпровідникових матеріалів та діелектриків”.

Для підвищення якості вимірювань характеристик напівпровідникових приладів при виконанні курсових робіт та дипломних проектів за спеціальністю “Якість, стандартизація та сертифікація” розроблений  аналого-цифровий комплекс на основі ПЕОМ. Комплекс установлений у а. 101 – Лабораторія досліджень магнетних властивостей криць та стопів.

 

КАФЕДРА МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ ЗДІЙСНЮЄ ПІДГОТОВКУ БАКАЛАВРІВ І МАГІСТРІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ:

152 – Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка

фахівців з «Метрології та інформаційно-вимірювальної техніки» (шифр 152), галузі «Автоматизація та приладобудування» (шифр 15)

Протоколи засідань кафедри щодо Освітньої програми

Область застосування знаннь:

 1. Організація метрологічного забезпечення виробництва;
 2. Проектування інформаційно-вимірювальних і керуючих систем;
 3. Сертифікація і атестація продукції;
 4. Організація і проведення всіх видів контролю технічного обладнання;
 5. Розробка методик проведення технічного контролю;
 6. Розробка систем забезпечення якості;
 7. Комп'ютеризація метрологічної діяльності на підприємстві;
 8. Проведення лабораторно-стендових випробувань складних динамічних об'єктів;
 9. Вхідний контроль комплектуючих елементів та матеріалів;
 10. Вихідний контроль готової продукції

ВИДИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

РОБОТА ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ УНІВЕРСИТЕТУ

1. Проектно-конструкторська діяльність

 • Проектування засобів вимірювальної техніки;
 • Проектування вимірювальних і керуючих систем;
 • Виготовлення конструкторської документації на засоби вимірювальної техніки;

2. Дослідницька діяльність

 • Проведення лабораторно-стендових випробувань складних динамічних об'єктів;
 • Оцінка якості засобів вимірювальної техніки;
 • Моделювання автоматизованих систем;

3. Організаційна і контрольна діяльність

 • Комп'ютеризація метрологічної діяльності на підприємстві;
 • Управління заходами метрологічного забезпечення, стандартизації та керування якістю;
 • Вхідний контроль комплектуючих елементів та матеріалів;
 • Вихідний контроль готової продукції

Бакалавр:

 • Інспектор з контролю якості продукції;
 • Технік з експлуатації та ремонту устаткування;
 • Технік з метрології і стандартизації;
 • Технік з налагоджування та випробувань;
 • Технік-технолог;
 • Технік-конструктор (електроніка);
 • Технік-інспектор;

Магістр:

 • Інженер з метрології; інженер з якості і стандартизації;
 • Інженер з організації випробувань, експлуатації та ремонту;
 • Інженер з охорони навколишнього середовища;
 • Інженер з патентної та винахідницької роботи;
 • Інженер-контролер;
 • Науковий співробітник;
 • Фахівець із стандартизації та сертифікації;
 • Інженер-електронщик;
 • Викладач вищого навчального закладу різних рівнів;
 • Професіонали в галузі методів навчання

153 – Мікро- та наносистемна техніка

фахівців з «Мікро- та наносистемної техніки» (шифр 153), галузі «Автоматизація та приладобудування» (шифр 15)

Область застосування знаннь:

 1. Проектування мікро-та наноелектронних приладів;
 2. Проектування електронних пристроїв;
 3. Проектування електронних багаторівневих систем;
 4. Проектування електронних автоматизованих систем (SMART-HOUSE, SMART-SITY, ACS);
 5. Дослідження фізичних явищ в нано-розмірних системах;
 6. Моделювання електронних систем на різних рівнях абстракції;
 7. Моделювання явищ у приладах наноелектроніки (спінтроніка, наноплазмоніка, нанофотоніка);
 8. Організація виробництва електронної техніки;
 9. Керівництво виробничими процесами;
 10. Викладацька та наукова діяльність в галузі мікро- та наносистемної техніки.

ВИДИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

РОБОТА ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ УНІВЕРСИТЕТУ

1. Проектно-конструкторська діяльність

 • Проектування приладів та пристроїв електронної техніки;
 • Проектування електронних систем із застосовуванням сучасних спеціалізованих програмних засобів (CAE/CAD/CAS);
 • Виготовлення конструкторської документації;

2. Дослідницька діяльність

 • Моделювання процесів в електронних приладах та пристроях;
 • Моделювання електронних та мультидоменних систем;

3. Організаційно-управлінська діяльність

 • Організація роботи з проектування та дослідження приладів і пристроїв мікро- та наносистемної техніки;

4. Виробничо-технологічна діяльність

 • Контроль і управління етапами виробничого процесу (SCADA);
 • Перевірка параметрів виробництва електронної техніки приладів і пристроїв мікро- та наноелектронної техніки;

Бакалавр:

 • Лаборанти та техніки, пов’язані з хімічними та фізичними дослідженнями,  фахівці з медичної фізики, з управління енергозбереженням,  із нетрадиційних видів енергії.
 • Технічні фахівці в галузі електроніки та телекомунікацій (технік з сигналізації, технік-конструктор, технік-технолог);
 • Інші технічні фахівці в галузі фізичних наук та техніки;
 • Оператори електронного устаткування (технік-оператор устаткування,  технік-технолог);

Магістр:

 • Керівники виробничих підрозділів у промисловості:
 • Професіонали в інших галузях інженерної справи (інженер з налагодження й випробувань, з експлуатації та ремонту)
 • Інженер з патентної роботи, інженер-дослідник; інженер-конструктор/технолог);
 • Викладачі вищих навчальних закладів:
 • Інженер-електронщик;
 • Науковий співробітник;
 • Професіонали в галузі методів навчання

 

 

На кафедрі «Мікро- та наноелектроніки» працює висококваліфікований колектив викладачів, який здатен надати належну освіту.

 

Прізвище, ім'я, по батькові Науковий ступінь, вчене звання Посада
Сніжной Геннадій Валентинович д-р. техн. наук, доц. завідувач кафедри
Погосов Валентин Вальтерович д-р. фіз.-мат. наук, проф. професор
Матюшин Володимир Михайлович д-р. фіз.-мат. наук, проф. професор
Томашевський Олександр Володимирович канд. техн. наук, доц. доцент
Коротун Андрій Віталійович канд. фіз.-мат. наук, доц. доцент
Степаненко Сергій Михайлович канд. техн. наук, доц. доцент
Василенко Ольга Валентинівна канд. техн. наук, доц. доцент
Курбацький Валерій Петрович канд. фіз.-мат. наук, доц. доцент
Рева Віталій Ігорович канд. фіз.-мат. наук доцент
Нагорна Ніна Миколаївна старший викладач
Смирнова Ніна Анатоліївна старший викладач
Карандась Ян Володимирович аспірант
Коваль Андрій Олександрович аспірант
Кузнецов Володимир Олександрович завідувач лабораторії (адміністратор комп`ютерного класу)
Ліщенко Віктор Іванович старший лаборант
Герасименко Тетяна Вікторовна старший лаборант
Багдасарян Неоніла Олександрівна старший лаборант

 

Загальний список дисциплін

Каталог вибіркових дисциплін

 • ППН 23
 • ППН 24
 • Кафедра забезпечує викладання біля 50 дисциплін для двох спеціальностей університету - 152 – «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка», 153 – «Мікро- та наносистемна техніка»я. Розробка навчально-методичного забезпечення, в основному, спрямована на забезпечення самостійної роботи студентів під час вивчення студентами теоретичного матеріалу, підготовки до практичних і лабораторних занять, виконання домашніх завдань, курсових, кваліфікаційних робіт тощо. Викладачами кафедри розроблені  методичні вказівки, які містять тематику курсових проектів, вимоги до їх змісту і оформлення, порядок захисту, рекомендовану літературу. Щорічно видаються нові посібники, конспекти лекцій та методичні вказівки, розробляються робочі програми з кожної дисципліни. В учбовий процес активно впроваджуються наукові дослідження та винаходи викладачів.

  Сторінки