Ви є тут

Головна » Інститути » Машинобудівний інститут » Транспортний факультет

Кафедра двигунів внутрішнього згорання

Емблема кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» ЗНТУ

Кафедра «Двигуни внутрішнього згорання» (ДВЗ)

Рік початку діяльності: 1944

Положення про кафедру

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н., професор Слинько Георгій Іванович

Навчальні лабораторії та майстерні:

 • Навчальна лабораторія випробування двигунів внутрішнього згорання
 • Навчальна лабораторія теплотехніки і гідравліки

Спеціальності:

133 – «Галузеве машинобудування», освітні програми:

«Двигуни внутрішнього згорання»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 131
тел.: +380(61)7698512
e-mail: kafedra_tg@zntu.edu.ua

 

Оновлення ОПП «Двигуни внутрішнього згорання»

Міністерством освіти і науки України у 2020 році були затверджені стандарти вищої освіти за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», з якими можна ознайомитись за посиланнями: БАКАЛАВРИ та МАГІСТРИ.

ОПП бакалаврів та магістрів «Двигуни внутрішнього згорання» доступні занаступним посиланням.

Запрошуємо всіх стейкхолдерів освітнього процесу (освітян, здобувачів освіти, працедавців) прийняти участь у внесенні змін ОПП. Пропозиції та побажання просимо надсилати на електронну скриньку kafedra_tg@zntu.edu.ua або на адресу університету.

 


Вітаємо магістрів із захистом дипломних робіт

15 та 17 грудня 2020 р. і 27 січня 2021 р. на кафедрі ДВЗ успішно відбувся захист дипломних робіт. 19 студентів дійшли до логічного фіналу навчання та рішенням державної екзаменаційної комісії здобули кваліфікацію «Інженер-механік» і «Викладач вищих навчальних закладів».

Вітаємо наших випускників, бажаємо їм удачі та наснаги.

 


Вітаємо Наталію Олексіївну Євсєєву з 50-річчям та з присвоєнням наукового звання!

 

30 листопада святкує свій ювілей доцент кафедри «ДВЗ » Євсєєва Наталія Олексіївна.

Колектив кафедри щиро вітає з днем народження Наталію Олексіївну. Бажаємо міцного здоров’я, достатку, успіхів у роботі, радості, удачі, щастя, любові. Нехай життя б’є ключем, хай люди шанують, а будинок буде наповнений теплом і затишком.

Ювілей особливо приємний подарунками. Наказом Міністерства освіти і науки України від 26.11.2020 № 1471 к.т.н. Євсєєвій Наталії Олексіївні присвоєно вчене звання доцента кафедри двигунів внутрішнього згорання.


 

До уваги вступників на навчання за ОС «магістр»!

Національний університет «Запорізька політехніка» оголошує додатковий набір на навчання для здобуття освітнього ступеня магістра на основі диплома бакалавра/спеціаліста/магістра.

Вступники на основі ОС «бакалавр» вступають за результатами Єдиного вступного іспиту (ЄВІ) за технологіями ЗНО з іноземної мови (англійська, німецька, французька або іспанська) та фахового вступного випробування.

Вступники на основі вже отриманого раніше диплома спеціаліста/магістра вступають за результатами вступного випробування з іноземної мови та фахового вступного випробування, що складаються в університеті (або за результатами ЄВІ та фахового вступного випробування).

Основі етапи додаткової сесії:

- Прийом документів: з 28.09.2020 р. по 08.10.2020 р.;

- Вступні випробування: з 09.10.2020 р. по 13.10.2020 р.;

- Зарахування: до 30 жовтня 2020р.

Необхідні документи:

- Диплом бакалавра/спеціаліста/магістра та додаток до нього + 2 ксерокопії;

- Паспорт + 2 ксерокопії (1, 2, 11 стор.);

- Ідентифікаційний код + 2 ксерокопії;

- 4 фотокартки (3*4 см);

- Військовий квиток або посвідчення про приписку (для військовозобов`язаних);

- Екзаменаційний лист ЄВI (при вступі на основі диплома бакалавра).

Прийом документів здійснюватиметься в ауд. 1.1, 2.2 VII-го корпусу (м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 60).

 


 

Наша викладачка виступила у Києві

STEM IS FEM

STEM IS FEM

Євсєєва Наталія Олексіївна, к.т.н, доцент кафедри «ДВЗ» 29-30 серпня 2020 року у Києві прийняла участь в освітньому модулі проекту STEM IS FEM на тему «Машинобудування» та стала постійним спеціальним членом спільноти STEM IS FEM. Модуль проводився для учениць 9-11 класів.

STEM IS FEM - благодійна освітня ініціатива, що має на меті залучити більше дівчат до навчання у технічних галузях.

 


Закордонне стажування нашого аспіранта

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

KU Leuven

Аспірант кафедри «ДВЗ» Бокарьов В.І. повернувся додому після тривалого стажування за кордоном. В рамках міжнародної програми Erasmus+ з жовтня 2019 року до червня 2020 р. він перебував у Бельгії, в Левенському католицькому університеті (KU Leuven), інститут Де Найр, що у місті Сінт-Кателейне-Вавер. Протягом стажування Владислав Ігорович побудував випробувальний навантажувальний стенд та провів експерименти за тематикою дисертації щодо дослідження ефективності роботи бензинових ДВЗ, переобладнаних для роботи на газовому паливі. Одночасно з цим Бокарьов В.І. пройшов підготовку оператора гальмівного стенду з біговими барабанами фірми MAHA та отримав сертифікат.

 


Вітаємо з державною нагородою!

За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Слинька Георгія Івановича, завідувача кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» Національного університету «Запорізька політехніка» нагороджено державною нагородою – почесним званням «Заслужений працівник освіти України». Відповідний указ з нагоди Дня науки №186 від 15 травня 2020 р. підписав президент України В.О. Зеленський.

Колектив кафедри вітає Георгія Івановича з високим педагогічним званням!

 


Вітаємо студента із перемогою в конкурсі!

У Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» відбувся другий тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Енергетичне машинобудування». За результатами рецензування робіт галузевою комісією було визначено переможців. Дипломом ІІ ступеню нагороджений Білий Роман Юрійович, студент групи Т-418сп, який виконав роботу під керівництвом д.т.н., професора Слинько Георгія Івановича. Вітаємо з перемогою!

 


Навчання під час карантину

З метою забезпечення виконання індивідуальних навчальних планів здобувачів освіти викладачі кафедри ДВЗ забезпечують інформаційне наповнення дисциплін в «Системі дистанційного навчання НУ «Запорізька політехніка» (Moodle). Навчальні матеріали доступні за наступним посиланням:

http://moodle.zp.edu.ua/course/index.php?categoryid=342

Для отримання реєстраційних даних персональних облікових записів здобувач освіти особисто надсилає на електронну пошту деканату транспортного факультету dekanat_tf@zp.edu.ua листа, у якому міститься у довільному порядку така інформація: прізвище, ім’я, по-батькові здобувача освіти; шифр академічної групи; дата народження; номер мобільного телефону для зв’язку. Протягом доби з моменту отримання листа на зазначений у ньому номер телефону буде надіслано SMS-повідомлення, яке буде містити логін та пароль для входу в систему за наступним посиланням:

http://moodle.zp.edu.ua/login/index.php

При першому вході здобувач освіти має особисто заповнити актуальну електронну пошту. Це дасть змогу системі та викладачам контактувати з ним та можливість самостійно змінювати пароль.

 


Вітаємо магістрів із захистом дипломних робіт

Захист магістрів 2019

Захист магістрів 2019

Захист магістрів 2019

16 та 18 грудня на кафедрі ДВЗ успішно відбувся захист дипломних робіт. Всього 16 студентів дійшли до логічного фіналу навчання та рішенням державної екзаменаційної комісії здобули кваліфікацію «Інженер-механік» і «Викладач вищих навчальних закладів».

Вітаємо наших випускників, бажаємо їм удачі та наснаги.

 


Світовий рекорд нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

10 грудня в Києві наш студент Владислав Яровий встановив світовий рекорд, який був зафіксований Національним реєстром рекордів України. Менш ніж за хвилину він виконав 26 обертів 40-кілограмовою гирею, причому зробив це однією рукою і з зав’язаними очима. Отриманий результат в два рази перевищує досягнення попереднього рекордсмена (13 обертів).

На черзі книга рекордів Гіннеса!

 


Впроваджуємо нові технології навчання

«Використання мультимедійних засобів значно розширює можливості навчання, викликає позитивний настрій та інтерес у студентів», – запевняють викладачі кафедри ДВЗ. З початку осіннього семестру вони провели вже чимало занять з базових дисциплін, під час яких використовувався проектор. Перегляд навчальних фільмів та перегляд презентацій дозволяє якісніше пояснити «вузькі місця» конструкцій, процесів, явищ.

Варто відзначити, що кафедра вже давно відійшла від «паперових» презентацій наукових та дипломних робіт. На заміну великим ватманським аркушам, які раніше збирали пил в архівах, прийшли електронні презентації, доступні загалу в університетському репозитарії.

 


Вітаємо Наталію Євгеніївну Рябошапку з 50-річчям!

7 лютого святкує свій ювілей старший викладач кафедри ДВЗ Рябошапка Наталія Євгеніївна.

Колектив кафедри щиро вітає з днем народження Наталію Євгеніївну - хорошого працівника, добру людину і прекрасну жінку! Бажаємо міцного здоров’я, достатку, успіхів у роботі, радості, удачі, щастя, любові. Нехай життя б’є ключем, хай люди шанують, а будинок буде наповнений теплом і затишком.

 


Вітаємо Владислава Ігоровича Бокарьова з 30-річчям!

15 жовтня святкує свій ювілей наш колега – аспірант кафедри ДВЗ, старший лаборант Владислав Ігорович Бокарьов.

Колектив кафедри щиро вітає Владислава Ігоровича з днем народження. Бажаємо міцного здоров’я, особистого щастя, невичерпної енергії і наснаги. Хай у домі завжди панують мир і злагода, у серці – доброта, а у справах – мудрість та виваженість.

 


Спортивне досягнення нашого студента!

Спортивне досягнення нашого студента

Спортивне досягнення нашого студента

Виступаючи в Запоріжжі 6 жовтня 2018 року Владислав Яровий, студент транспортного факультету, що навчається за спеціальністю «Двигуни внутрішнього згорання», встановив Рекорд України – «Найтриваліший час безперервного жонглювання всліпу гирею з подвійним обертом, вага - 34 кг».

Владислав наполегливий не тільки у досягненні спортивних вершин, а також вдало поєднує навчання з роботою та спортом. Побажаємо Владиславу, щоб у майбутньому він встановив світовий рекорд та знайшов своє місце у житті!

Вітаємо та бажаємо нових звершень!

 


 

Інформація для абітурієнтів

 

Дисципліни, що викладаютьсяч на кафедрі, доступні для дистанційного вивчення в системі Moodle за наступним посиланням: https://moodle.zp.edu.ua/course/index.php?categoryid=342 Для реєстрації в системі Moodle здобувачам вищої освіти необхідно написати лист на електронну скриньку dekanat_tf@zntu.edu.ua , вказавши П.І.Б., групу, номер телефону.

Кафедра «Двигуни внутрішнього згорання» (ДВЗ) є однією з найстаріших кафедр НУ «Запорізька політехніка». Вона створена в 1944 році у Запорізькому автомеханічному інституті, що поновив роботу після звільнення міста від німецьких окупантів. У 1948 році на основі кафедри двигунів внутрішнього згоряння створена кафедра «Теплотехніка і гідравліка», яка входила до складу автотракторного факультету, машинобудівного факультету (з 1957 року), автомобільного факультету (з 1961 року). У 1948 навчальному році кафедри двигунів і автомобілів були об’єднані.

На базі кафедри теплотехніки і гідравліки в 1964 р. була знову сформована кафедра «Автомобілі». В 2000 році на кафедрі «Автомобілі» відкрито спеціальність «Двигуни внутрішнього згорання». Викладачі кафедри «Теплотехніка і гідравліка» приймають активну учать в підготовці студентів.

В 2014 році на основі кафедри «Теплотехніка і гідравліка» транспортного факультету створено випускову кафедру двигунів внутрішнього згорання, яка забезпечує підготовку кваліфікованих фахівців за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», освітньої програми «Двигуни внутрішнього згорання» – бакалаврів та магістрів денної і заочної форм навчання. Кафедра забезпечує навчальний процес за 47 навчальними дисциплінами (з них 39 – спеціальних), а також проведення виробничої і переддипломної практики, виконання курсових проектів і робіт, атестацію, дипломування.

Кафедрою послідовно керували доцент В. С. Комаров (1944–1945 р.); доцент А. Н. Югендфайн (1945–1947 р.); к.т.н., доцент Г. Д. Берштейн (1947–1949 р.); к.т.н., доцент М. Г. Круглов (1948–1953 р., у подальшому д.т.н., професор, заслужений діяч науки і техніки СРСР); к.т.н., доцент В. Д. Ольяк (1953–1979 р.); д.т.н., проф. Я. О. Єгоров (1979–1988 р.); к.т.н., доцент М. П. Бурчак (вересень 1982р.–серпень 1983 р.); д.т.н., проф. П. Г. Краснокутський (1988–1997 р.); д.т.н., проф. Я. О. Єгоров (1997–2005р.); д.т.н., проф. О. М. Скляревський (2005–2007 р.); з 1 лютого 2007 р. по теперішній час кафедру очолює д.т.н., проф. Г. І. Слинько.

Співробітники кафедри підготували і видали 15 підручників і навчальних посібників з грифами Міністерства освіти УРСР і МОН України, понад 250 методичних розробок зі спеціальних, теплотехнічних, гідравлічних дисциплін, опублікували понад 500 наукових статей.

Важливою складовою частиною діяльності кафедри є наукова праця. Вона спрямована на удосконалення машин, технологічного устаткування і процесів з метою енергозбереження, поліпшення показників машин та властивостей матеріалів. Кафедра має для цього дві навчальні лабораторії. Основні наукові напрямки кафедри: термогазодинамічні процеси у комбінованих двигунах внутрішнього згоряння, цей напрям очолює д.т.н., професор Г. І. Слинько, виконавці: к.т.н., доцент В. О. Мазін, к.т.н., ст. викладач Р. Ф. Сухонос; теплофізичні та газодинамічні процеси у металургійному виробництві – к.т.н., ст. викладач Н. О. Євсєєва, ст. викладач Н. Є. Рябошапка; механізми деформації і руйнування конструкційних матеріалів – к.т.н., доцент С. О. Беженов. Роботи в науковому напрямку «Машинне моделювання і дослідження динамічних процесів в об’ємних гідроприводах машин і агрегатів» на каф. «Теплотехніка і гідравліка» велися з 1974 року під керівництвом проф. О. М. Скляревського.

Одним з основних наукових напрямків на кафедрі є удосконалення показників комбінованих двигунів внутрішнього згоряння. Роботи в цьому напрямку ведуться з 1964 р. під керівництвом проф. Я. О. Єгорова. В теперішній час цю тему очолює д.т.н., проф. Г. І. Слинько.

Завідувач кафедри «Теплотехніка і гідравліка» ЗМІ Михайло Георгійович Круглов протягом тривалого часу завідував кафедрою Е-2 «Комбіновані двигуни внутрішнього згоряння» у Московському вищому технічному училищі ім. М. Е. Баумана, обіймав відповідальну державну посаду, він був заступником голови Державного комітету з науки і техніки при Раді Міністрів СРСР, керував машинобудівним напрямком.

Однією із найяскравіших постатей на автомобільному факультеті був кандидат технічних наук, доцент Валентин Дмитрович Ольяк. Валентин Дмитрович керував кафедрою «Теплотехніка і гідравліка» протягом 26 років. У період становлення кафедри під його керівництвом і за його особистої участі створено основні лабораторії теплотехнічного і гідравлічного напрямків, що були обладнані сучасними для того часу установками і приладами. В. Д. Ольяк активно працював у науці, опублікував 65 наукових праць; головним напрямком його наукової діяльності були дослідження у галузі нестаціонарної теплопровідності.

У 60-і роки ХХ століття група співробітників під керівництвом доцента В. Д. Ольяка розробила конструкцію і методику розрахунку гальмівного пристрою індукційного типу, що і тепер застосовується при випробуваннях двигунів внутрішнього згоряння. Одна з цих конструкцій знайшла застосування на заводі «Дальдизель» (Росія, Хабаровськ).

Ярослав Олексійович Єгоров у 1957 році закінчив Московське вище технічне училище імені М. Е Баумана за спеціальністю «Двигуни внутрішнього згоряння». З 1957 по 1960 р. працював конструктором на турбомоторному заводі у Свердловську. З 1961 по 1963 р. – аспірант МВТУ ім. М. Е. Баумана. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію. З грудня 1963 року працював у ЗМІ. З 1979 по 1988 р. та з 1997 по 2005 р. завідував кафедрою «Теплотехніка і гідравліка». Працював на посаді професора на кафедрі «Автомобілі». У 1977 році захистив докторську дисертацію за темою «Газова динаміка комбінованих двигунів внутрішнього згоряння». Під його керівництвом підготовлені та захищені три кандидатські дисертації. За результатами досліджень опублікував 110 наукових праць. Сфера наукових інтересів: термодинамічні та газодинамічні процеси у комбінованих двигунах внутрішнього згоряння. Тривалий час тісне співробітництво здійснювалося з ВО «Південьдизельмаш»: на кафедрі виконано розрахункові й експериментальні дослідження систем газоповітряного тракту і газотурбінного наддуву двигунів серії 6ЧН-12/14 і 12ЧН-14/14. У результаті цих досліджень істотно уточнено розрахункові методики визначення параметрів стану робочого тіла в циліндрі й основних енергетичних і економічних показників двигунів. Запропоновано конструкцію нового клапанного пристрою, що забезпечує більш ефективний перебіг робочих процесів, що призвело до поліпшення економічності рухомої установки. Отримані дані використано при удосконаленні серійних двигунів типу ЧН-12/14 і при проектуванні нового двигуна 12ЧН-14/14.

Зокрема Я. О. Єгоров є автором та співавтором навчальних посібників: «Физико-математическая модель рабочего цикла двигателя внутреннего сгорания автотракторного типа», «Основы теории комбинированных двигателей внутреннего сгорания автотракторного типа», «Теоретичні основи теплотехніки у системах машинобудування». У даний час працює на посаді професора на кафедрі «Автомобілі».

Понад 30 років на кафедрі «Теплотехніка і гідравліка» працював Олександр Миколайович Скляревський. З вересня 2005 року очолював кафедру. Після закінчення інституту з червоним дипломом (1969 рік) працював у Запорізькому об’єднанні «Моторобудівник» – конструктором, а згодом – начальником групи конструкторів. Після п’яти років праці в об’єднанні О. М. Скляревський повернувся до «машинки» досвідченим конструктором, працював старшим інженером науково-дослідного сектору. У 1982 року захистив кандидатську дисертацію з теми «Розроблення і дослідження гідравлічного слідкувального привода».

За цей період кафедрою на основі договорів з підприємствами виконані науково-технічні розробки. Разом із Запорізьким моторобудівним заводом (нині «Мотор-Січ») розроблено системи автоматичного регулювання газотурбінної установки ТКУ-400 і електрогідравлічний слідкуючий привод випробувальної установки для вісесиметрічного навантаження дисків турбін авіаційних газотурбінних двигунів. Впровадження результатів цих робіт дозволило підвищити ресурс авіаційних газотурбінних двигунів. Для спеціального конструкторського бюро випробувальних машин (СКБИМ, м. Армавір, Росія) розроблено комплекс математичних моделей і машинних програм для розрахунку характеристик випробувальних машин і оптимізації їхніх параметрів. Згідно з договором з Мелітопольським заводом тракторних гідроагрегатів розроблено програму машинного моделювання і розрахунку динамічних процесів у гідророзподільнику Р-80. Проведено дослідження динаміки розподільника й оптимізація його параметрів. Для заводу «Днепроспецсталь» виконані дослідження нестаціонарних процесів у гідравлічній системі зрівноважування валків прокатного стану. Розроблено рекомендації зі зниження коливань тиску в силових гідроциліндрах і гідромашинах, що дозволило підвищити надійність і довговічність шпиндельного вузла. Проведено роботи по створенню гідравлічного приводу з мультиплікатором, призначеного для циклічного навантаження внутрішніх порожнин вузлів і деталей гідравлічним тиском.

За зазначеним науковим напрямком опубліковано 60 наукових статей, у т.ч. отримано 5 авторських посвідчень СРСР, видано 3 навчальні посібники: «Машинное моделирование электрогидравлических следящих приводов» , «Объемный гидропривод» , «Электрогидравлический следящий привод», що мають гриф Міністерства освіти УРСР та Міністерства освіти і науки України. У 2004 році О. М. Скляревський захистив докторську дисертацію з проблем моделювання і дослідження нестаціонарних процесів в об’ємних гідроприводах.

У даний час очолює кафедру «Гідромашини, гідроприводи і гідропневмоавтоматика» у Санки-Петербурзькому інституті машинобудування (ЛМЗ-ВТУЗ).

Слинько Георгій Іванович – доктор технічних наук, професор, академік Академії інженерних наук України, член Українського товариства з механіки руйнування матеріалів, відмінник освіти України. У 1970 р. закінчив з відзнакою ЗМІ за спеціальністю «Автоматизація металургійного виробництва». З 1970 по 1994 рік працював на Мелітопольському моторному заводі. Пройшов трудовий шлях від майстра з ремонту ливарного обладнання до головного металурга заводу. У 1990 році без відриву від виробництва закінчив навчання в аспірантурі при ЗДТУ і захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «Матеріалознавство». З 1994 по 1998 рік працював професором на кафедрі «Технологія конструкційних матеріалів» Таврійської державної агротехнічної академії. З 1998 по 2007 рік – професор кафедри «Технологія металів» ЗНТУ. У 2005 р. захистив докторську дисертацію за спеціальністю «Матеріалознавство». З 2007 і по теперішній час – завідувач кафедри «Двигуни внутрішнього згорання» («Теплотехніка і гідравліка» до 2014 року) ЗНТУ. Сфера наукових інтересів в галузі матеріалознавства і металургії з питань зміцнення матеріалів для машинобудування. Виконав наукові та технологічні розробки щодо структурного зміцнення матеріалів для деталей газорозподільного механізму двигунів внутрішнього згоряння серій МеМЗ та «Мотор-Січ». Сумарний річний економічний ефект від впровадження розробок у виробництво склав понад чотирьох мільйонів гривень. Автор понад 140 публікацій, у тому числі 3-х навчальних посібників та 2 монографій, має 7 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. Зокрема, автор монографії «Фосфористый чугун: материаловедческие аспекты структурного упрочнения», співавтор і науковий редактор навчального посібника «Теплотехнічні процеси та теплова обробка матеріалів і виробів», співавтор монографії: «Структура та опір руйнуванню залізовуглецевих сплавів».

Підготував одного доктора технічних наук за спеціальністю «Матеріалознавство». Г. І. Слинько нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, є відмінником освіти України.

Тривалий час на кафедрі працювали учасники Великої вітчизняної війни Б. П. Борисов, В. І. Дєчєв, М. П. Бурчак. Доцент Борис Петрович Борисов у період від створення факультету у 1961 р. до 1985 р. був його деканом. Доцент В. І. Дєчєв є автором двох підручників за курсом «Гідравліка, гідромашини і гідроприводи». Ветерани кафедри доцент Г. М. Кідіна, доцент Л. Г. Носарєв, доцент А. В. Брильов, ст. викладач Ю. О. Мочалов відрізнялися високим професіоналізмом у педагогічній діяльності й уважним ставленням до студентів.

Доцент Анатолій Васильович Брильов у 70-і роки виконав цікаве дослідження із запису похідної тиску в циліндрі, для чого він розробив методику та сконструював оригінальний датчик індукційного типу. Застосування цієї методики та датчика істотно розширило можливості експериментального дослідження робочих процесів у ДВЗ.

У 60-70-і роки під керівництвом доцента Л. Г. Носарєва у співдружності з Запорізьким алюмінієвим заводом на кафедрі велися наукові роботи з удосконалювання системи гідротранспорту в алюмінієвому виробництві. Результатом цих робіт стало поліпшення характеристик відцентрових насосів, використовуваних для подачі пульпи.

Важливим досягненням кафедри було створення аеродинамічної труби (керівник проекту доцент В. І. Дєчєв), що використовувалася для оцінки аеродинамічного опору моделей кузова автомобіля «Запорожець» і вибору оптимальної форми кузова, а також для раціонального проектування повітропотоків у системі повітропостачання двигуна.

У цей же період доценти кафедри Валерій Іванович Дєчєв і Галина Миколаївна Кідіна виконали дослідження систем масляного охолодження трансформаторів високої потужності. Результати цієї роботи використані при проектуванні систем охолодження сучасного трансформаторного устаткування. Робота «Дослідження гідравлічного опору діалізатора апаратів штучної нирки» , виконана доцентами В. І. Дєчєвим і Г. М. Кідіною, знайшла високу оцінку і застосування в спеціальних медичних установах області. В житті вони були не тільки талановитими вченими, вони були зразком і як подружжя.

Тривалий час на кафедрі діє секція «Теплофізика технологічних систем»; яку раніше очолював доцент. О. М. Улітенко. Науково-дослідні роботи студентів, виконані під керівництвом викладачів кафедри, відзначено дипломами і грамотами; спільно зі студентами опубліковано статті, отримано патент на винахід; один студент став стипендіатом президента України. Дослідження проводилися за замовленням ВАТ «Мотор-Січ», ВАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «Запоріжсталь». У різні роки наукові дослідження в галузі теплофізичних процесів проводилися разом з вченими провідних НДІ (інститут металургії АН СРСР, ЦНДІчермет, ІЧМ, УкрНДІспецсталь та ін.). Наукові розробки впроваджено у виробництво у вигляді технологічних інструкцій, ДСТ, що регламентують виробництво металопродукції зі значними економічними ефектами.

Доцент Єгоров О. В. працював в інституті з 1969 року. Прийшов на кафедру ТЛП у науково-дослідну лабораторію після більше 10 років праці на ЗТМК (Запорізький титаномагнієвий комбінат) в якості апаратника (плавильника). У ЗМІ пройшов шлях від механіка ГНДЛ–1 до старшого наукового співробітника.

Отримавши в 1976 році диплом інженера-механіка, працював у лабораторії – механіком, старшим науковим співробітником, активно займався науково-дослідницькою роботою, готував дисертацію. 1983 року Олександр Валентинович захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «Матеріалознавство у машинобудуванні». Понад 20 років О. В. Єгоров працював на кафедрі «Теплотехніка і гідравліка» , викладав студентам дисципліни: «Теоретичні основи теплотехніки» , «Термодинаміка» , «Енергетичні установки» . Багато зусиль та уваги приділяв розробленню методичного забезпечення спеціальності «Енергетичний менеджмент» . Він був одним з кращих, найбільш досвідчених викладачів кафедри, автор понад 50 наукових і навчально-методичних праць. За час роботи в університеті Олександр Валентинович виховав тисячі студентів, виявляючи професійні якості викладача, вченого. Високий професіоналізм, скромність, чуйність викликав повагу співробітників кафедри і студентів університету.

Понад 30 років доцент О. М. Улітенко працював в нашому університеті, в якому теж навчався і який закінчив 1978 року. Працював на кафедрі «Машини і технологія ливарного виробництва» на посадах інженера, старшого інженера, старшого наукового співробітника. Успішно закінчив 1981 року аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію. У 1985 році став доцентом кафедри «Теплотехніка і гідравліка» . Олександр Миколайович досконало засвоїв теплотехнічні дисципліні. Цікаво читав лекції, проводив лабораторні і практичні заняття, курсові роботи і проекти. Олександр Миколайович поєднував викладацьку роботу з наукою. Він – автор понад 130 наукових публікацій, одержав 4 авторські свідоцтва, розробив чимало методичних вказівок, видав 7 монографій і 3 навчальні посібники. Брав активну участь у науково-технічних конференціях, мав патенти України на винаходи. Відзначений знаком «Изобретатель СССР». Улітенко О. М. завжди був у творчих пошуках. Йому були притаманні чесність, порядність, принциповість, висока ерудиція, за що його шанували викладачі і студенти.

Колектив кафедри опікується підготовкою науково-педагогічних кадрів. За час існування кафедри її співробітники захистили чотири докторських дисертації: Я. О. Єгоров, Л. В. Морозов, П. Г. Краснокутський, О. М. Скляревський та десять кандидатських: А. В. Брильов, О. М. Скляревський, О. І. Беженов, В. В. Омельченко, В. Г. Казанський, В. І. Царіков, В. О. Мазін, О. В. Шперний, Н. О. Євсєєва, С. М. Ткаченко.

На теперішній час доценти на кафедрі Беженов С. О. та Мазін В. О. працюють над докторськими дисертаціями; ст. викладач Рябошапка Н. Є. навчається в аспірантурі.

Кафедра підтримувала і підтримує регулярні наукові і виробничі зв’язки з багатьма підприємствами і науковими установами колишнього СРСР і України, серед яких: ПАТ «Мотор Січ», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», Мелітопольський моторний завод, ВО «Південьдизельмаш», Мелітопольський завод тракторних гідроагрегатів, НТУ «Харківський політехнічний інститут», Харківський національний автомобільно-дорожний університет, Харківський національний аерокосмічний університет, НТУУ «КПІ», НТУ «Львівська політехніка» та ін.

В даний час кафедра «Двигуни внутрішнього згорання» веде інтенсивну роботу по удосконалюванню навчального процесу дисциплін для однойменної освітньої програми, по забезпеченню теплотехнічних і гідравлічних дисциплін, а також спеціальних дисциплін по спеціальностях 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, 134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка, 192 Будівництво та цивільна інженерія, 131 Прикладна механіка, 132 Матеріалознавство, 136 Металургія.

Наукові праці і методичні розробки кафедри охоплюють широкий спектр галузей від металургії і машинобудування до медицини. Результати цих робіт мають важливе значення для розробки й удосконалювання двигунів, технологічних процесів, технічних систем, машин і апаратів, де використовуються теплота, рідини і гази.

 

Файл: 

У даний час на кафедрі працюють та забезпечують навчальний процес: 1 доктор технічних наук, професор; 4 кандидати технічних наук, 4 старших викладачі, 1 завідувач лабораторії, 1 старший лаборант

Прізвище, ім'я, по батькові Науковий ступінь, вчене звання Посада
Слинько Георгій Іванович доктор техн. наук, професор завідувач кафедри, професор
Беженов Сергій Олександрович канд. техн. наук, доцент доцент
Мазін Володимир Олексійович канд. техн. наук, доцент доцент
Кубіч Вадим Іванович канд. техн. наук, доцент доцент
Євсєєва Наталія Олексіївна канд. техн. наук, доцент доцент
Слинько Віра Василівна старший викладач
Сухонос Роман Федорович магістр старший викладач
Рябошапка Наталя Євгеніївна старший викладач
Цокотун Павло Васильович старший викладач
Алмаєв Віктор Іванович завідувач навчальної лабораторії
Бокарьов Владислав Ігорович магістр старший лаборант, аспірант

 

В аудиторії 141 розміщується навчальна лабораторія випробування двигунів внутрішнього згорання і лабораторія теплотехніки. У цих лабораторіях використовується таке обладнання:

 • Навантажувальний стенд на базі двигуна ВАЗ-2101 з гальмом індукційного типу ІТ-22;
 • Двигун бензиновий роторно-поршневий Mazda 13B-MSP Renesis;
 • Двигун бензиновий Volkswagen-Audi YN (EA827) у розрізі;
 • Двигун бензиновий Geely MR479QA;
 • Двигун бензиновий МеМЗ-245 у розрізі - 2 шт.;
 • Двигун дизельний К-661 (6ЧН 12/14);
 • Двигун дизельний ГАЗ-542.10 з повітряним охолодженням;
 • Двигун дизельний ЯМЗ-236 у розрізі;
 • Двигун дизельний Raba-MAN у розрізі;
 • Двигун бензиновий ВАЗ-2108;
 • Двигун бензиновий МеМЗ-968 у розрізі;
 • Двигун бензиновий лодочний Вихрь-25 у розрізі;
 • Двигун бензиновий УД-25Г;
 • Двигун бензиновий ПД-10;
 • Двигун бензиновий Д-300;
 • Двигун бензиновий П-350;
 • Комплект наочних посібників деталей ДВЗ - понад 110 найменувань;
 • Комплект навчальних плакатів зі спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» та з теплотехнічних дисциплін ;
 • Апарат для розгонки нафтопродуктів;
 • Прилади для вимірювання тиску насиченої пари нафтопродуктів;
 • Комплект навчальних ареометрів - 2 шт.;
 • Віскозіметр ВУ;
 • Прилад стробоскопічний Э-102;
 • Taxoмeтp TЭCA;
 • Taxoмeтp CT-5;
 • Xpoмaтoгpaф Гaзoxpoм 3101;
 • Bаги цифepб. BЦП-10;
 • Термостат У-8;
 • Вимірювач теплоємності ИТ-С-400;
 • Вимірювач теплопровідності ИТ-C-400;
 • Вимірювач ИТЭМ-1М;
 • Психрометр;
 • Барометр-анероїд;
 • Дифманометр ДТ-50 - 12 шт.;
 • Вентиляційна установка.

 

Лабораторія гідравліки знаходиться у другому навчальному корпусі НУ «Запорізька політехніка». Вона пристосована для проведення лабораторних і практичних занять з дисциплін «Гiдравлiка, гiдро- та пневмоприводи», «Технічна механіка рідини та газу» та «Гiдрогазодинамiка».

У цій лабораторії використовується таке обладнання:

 • Установка для ілюстрації рівняння Бернуллі;
 • Установка для побудови характеристики гідравлічного насоса;
 • Установка для дослідження витікання рідин;
 • Комплект гідравлічних вимірювальних приладів;
 • Розрізи гідравлічних насосів;
 • Установка типу У-437-62;
 • Установка типу У-653-71;
 • Зразки гідравлічних пристроїв (гідромуфти, запірна арматура тощо);
 • Комплект навчальних плакатів з гідравліки.

Аудиторія 139 – комп’ютерний клас на 7 машин, де виконуються теплотехнічні і газодинамічні розрахунки для лабораторних і практичних робіт, практичні заняття з дисципліни «САПР ДВЗ», тепловий і динамічний розрахунки ДВЗ під час курсового і дипломного проектування, показ презентацій з різних дисциплін, підготовка магістрів і аспірантів.

В аудиторії 129 знаходиться комп’ютеризована навчально-методична лабораторія.

Випускова кафедра «Двигуни внутрішнього згорання» забезпечує викладання 46 спеціальних технічних дисциплін для підготовки бакалаврів, спеціалістів і магістрів денної та заочної форм навчання за спеціальностями 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» та 192 «Будівництво та цивільна інженерія», а також теплотехнічних та гідравлічних дисциплін для майбутніх фахівців на чотирьох факультетах: транспортному, машинобудівному, інженерно-фізичному та електротехнічному. Важливість вивчення теплотехнічних та гідравлічних дисциплін полягає у тому, що всі явища природи і всі процеси в технічних пристроях і технологічних виробництвах супроводжуються перетвореннями енергії, пов’язаними з виділенням чи поглинанням тепла. Багато з них передбачають застосування рідин чи газів, як теплоносіїв.

Також на кафедрі проводиться виробнича і переддипломна практики, виконуються курсові проекти і роботи, атестація, дипломування.

Для магістрів спеціальності 133 Галузеве машинобудування (освітня програма Двигуни внутрішнього згорання)

 • Дослідження та випробування технічних систем
 • Екологiзацiя ДВЗ
 • Електронні системи ДВЗ
 • Електронні системи керування автомобіля
 • Комплексний науково-дослідний курсовий проект
 • Комп’ютерне моделювання процесів в ДВЗ
 • Контроль і автоматизація керування двигунів внутрішнього згорання
 • Математичне моделювання ДВЗ
 • Методологія наукових досліджень
 • Надійність технічних систем
 • Основи ергономіки
 • Основи теорії експерименту
 • Основи конструювання ДВЗ
 • Паливна апаратура дизелів
 • Розрахунок деталей двигунів внутрішнього згорання
 • САПР ДВЗ
 • Системи паливоподачі і управління ДВЗ
 • Термогазодинамiчнi процеси в ДВЗ
 • Управління якістю

Для бакалаврів спеціальності 133 Галузеве машинобудування

 • Автоматичне регулювання ДВЗ
 • Автомобілі. Основи конструкції
 • Альтернативні конструкції двигунів
 • Вступ до спеціальності
 • Газова динаміка та агрегати наддуву
 • Гiдравлiка, гiдро- та пневмоприводи
 • Діагностика технічного стану ДВЗ
 • Динаміка ДВЗ
 • Джерела енергії
 • Експлуатаційні автомобільні матеріали
 • Експлуатація та обслуговування машин
 • Експлуатація і ремонт ДВЗ
 • Електричне обладнання ДВЗ
 • Енергетичні установки
 • Історія інженерної діяльності
 • Конструкція ДВЗ
 • Машини з ДВЗ
 • Методи випробування ДВЗ
 • Основи конструкції трактора
 • Основи теорії автоматичного керування
 • Основи теорії експерименту
 • Основи теплотехніки і гідравліки
 • Палива, мастила та охолоджуючі рідини
 • САПР ДВЗ
 • Системи ДВЗ
 • Сучасні методи оптимізації складних технічних систем
 • Теоретичнi основи теплотехнiки
 • Теорiя ДВЗ
 • Теорія технічних систем
 • Технічний сервіс

Для спеціальності 131 Прикладна механіка

 • Теплотехніка та гідравліка

Для спеціальності 132 Матеріалознавство

 • Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах

Для спеціальності 134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка

 • Основи термодинаміки і гідравліки
 • Основи газової динамiки

Для спеціальності 136 Металургія

 • Теплотехнiка

Для спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

 • Гiдрогазодинамiка
 • Тепломасообмiн
 • Системи виробництва i розподiлу теплової енергiї
 • Теплоенергетичні процеси i установки
 • Основи теплопостачання
 • Технiчна термодiнамика
 • Енергоустановки

Для спеціальності 173 Авіоніка

 • Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів

Для спеціальності 192 Будівництво та цивільна інженерія

 • Технічна механіка рідини та газу
 • Інженерні комунікації в будівництві

Дисципліни, що викладаютьсяч на кафедрі, доступні для дистанційного вивчення в системі Moodle за наступним посиланням: https://moodle.zp.edu.ua/course/index.php?categoryid=342

Для реєстрації в системі Moodle здобувачам вищої освіти необхідно написати лист на електронну скриньку dekanat_tf@zntu.edu.ua , вказавши П.І.Б., групу, номер телефону.

Метою викладання навчальної дисципліни «Екологізація двигунів внутрішнього згоряння» є ознайомлення студентів з принципами утворення токсичних речовин у поршневих ДВЗ, їх залежність від виду палива та конструктивних параметрів двигуна. Вивчення дисципліни «Екологізація ДВЗ» формує у студентів розуміння фізико-хімічної сутності утворення токсичних речовин у циліндрах ДВЗ та в пов’язаних з ним системах, дає знання з математичного опису цих процесів, і оцінки рівня екологічності різних типів ДВЗ.

Метою викладання навчальної дисципліни «Термогазодинамічні процеси в ДВЗ» є ознайомлення з головними законами руху газового середовища й пов’язаних із цим енергетичних перетворень.

Метою викладання навчальної дисципліни «Системи паливоподачі і управління ДВЗ» є ознайомлення студентів з головними принципами повітропостачання, паливоподачі й управління ДВЗ.

Метою викладання навчальної дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» є підготувати спеціаліста з проектування сучасних конструкцій двигунів внутрішнього згоряння. Основними завданнями вивчення дисципліни є ознайомлення студентів зі сформованими принципами і тенденціями конструювання ДВЗ, найбільш розповсюдженими розрахунковими схемами, традиційними методиками розрахунку деталей і вузлів.

Метою викладання навчальної дисципліни «Основи наукових досліджень» є ознайомлення з організацією наукової роботи, методами вирішення наукових та винахідницьких задач пошуку, принципами подолання технічних протиріч.

«Теорія ДВЗ» являється фундаментальною дисципліною спеціальності «Двигуни внутрішнього згоряння». Вона формує у студентів розуміння фізичної сутності всіх процесів, що відбуваються в циліндрах ДВЗ та суміжних системах, дає знання про математичний опис цих процесів, розрахунок основних показників двигуна і оцінку технічного рівня різних типів ДВЗ.

Мета дисципліни «Основи теорії та динаміки автомобільних і тракторних двигунів» – вивчення основних положень організації робочого циклу у циліндрах двигунів та засобів поліпшення їх показників (ефективних, економічних, екологічних).

Мета викладання дисципліни «Газова динаміка та агрегати наддуву» обумовлюється потребою забезпечення майбутніх фахівців теоретичними знаннями та практичними навичками з основ форсування ДВЗ за допомогою наддуву, вибору ефективних систем наддуву, розробки конструкції агрегатів, вузлів та деталей, які складають системи наддуву, раціонального використання законів газової динаміки та інших фундаментальних теорій для розрахунку як систем наддуву, так і взагалі робочого циклу комбінованого ДВЗ.

«Паливо, мастило та ОР» – спеціальна дисципліна, у якій вивчаються головні експлуатаційні властивості найбільш розповсюджених палив, мастильних матеріалів і охолоджуючих рідин для усіх типів двигунів внутрішнього згоряння.

Метою викладання дисципліни «Електричне обладнання ДВЗ» є дати студентам спеціальності 6.05050304 знання в об’ємі інженерної підготовки в галузі теорії, принципу дії, влаштуванню і технічним характеристика машин, апаратів і приладів автотракторного електрообладнання. Ознайомити їх із методами і засобами діагностики технічного стану виробів електрообладнання, навчити самостійно проводити лабораторні випробування, розширити у відношенні перспективних напрямків вдосконалення приладів електрообладнання двигунів внутрішнього згоряння.

Метою викладання дисципліни «Автоматичне регулювання ДВЗ» є вивчення студентами принципів побудови і дослідження систем автоматичного регулювання, їх аналіз і синтез, методи отримання необхідних характеристик. Принципи побудови і дослідження систем автоматичного регулювання в даному курсі вивчаються на основі розгляду принципів управління різноманітними технічними приладами транспортних машин. Важливе місце в вивченні і розумінні курсу займають фундаментальні принципи управління і автоматизований контроль технологічних параметрів.

Основною метою курсу «Методи випробування і основи сертифікації ДВЗ» є оволодіння студентами глибокими теоретичними і практичними знаннями по методах випробувань ДВЗ, по застосовуваній вимірювальній апаратурі, по аналізу й оформленню результатів випробувань, по знайомству з державними і закордонними стандартами і технічною нормативною документацією.

Метою викладання навчальної дисципліни «Експлуатація та обслуговування машин» є формування у студентів знань і вмінь в області експлуатації й обслуговування автомобілів, необхідних фахівцям для створення ефективної, надійної й безпечної техніки, що відповідає сучасним вимогам високого рівня світового автомобілебудування.

Метою викладання навчальної дисципліни «Основи технічної творчості» є ознайомлення з організацією творчої роботи, методами вирішення технічних, наукових та винахідницьких задач, пошуку нових технічних рішень, принципами подолання технічних протиріч. Завдання – розвиток творчого мислення у напрямку науково-дослідної діяльності по вдосконаленню технічних систем.

Метою викладання навчальної дисципліни «Машини з ДВЗ» є формування у студентів знань конструктивних принципів побудови і функціонування агрегатів, механізмів і систем автомобілів, тракторів, тепловозів, літаків, вертольотів, суден і інших транспортних засобів і стаціонарних установок.

Метою викладання навчальної дисципліни «Надійність та довговічність ДВЗ» є формування у студентів системи наукових і професійних знань щодо застосування основних положень теорії надійності відносно впровадження заходів по забезпеченню безпосередньо надійності двигунів внутрішнього згорання при їх cтворенні, утриманні та використанні та використанні за призначенням.

Метою викладання навчальної дисципліни «Діагностика технічного стану ДВЗ» є ознайомлення студентів з головними несправностями і діагностичними параметрами ДВЗ, методами, структурними схемами і засобами діагностування, діями з виявлення несправностей.

Метою викладання навчальної дисципліни «Основи методології проектування машин» є розвиток у студентів системного діалектичного підходу до інженерних проблем і шляхів їх творчого рішення, а також забезпечення взаєморозуміння й взаємодії між спеціалістами різних професій, що разом створюють сучасну техніку.

Метою викладання дисципліни «Альтернативні конструкції двигунів внутрішнього згорання» є визначення студентами особливостей компонування, конструктивного виконання елементів механізмів руху і систем, які їх обслуговують, порядку взаємодії елементів між собою, що дозволяє отримати оптимальні ефективні та економічні показники роботи, властивих як двигунам із зовнішнім підводом теплоти, автомобільним газотурбінним двигунам, роторно-поршневим двигунам, безшатуновим двигунам, так і двигунам (бензиновим, дизельним) класичної схеми з урахуванням розгляду сучасних альтернативних технічних рішень, що реалізовуються в їх конструкції, спрямованих на вдосконалення робочих процесів.

Метою викладання дисципліни «Експлуатація та ремонт ДВЗ» є формування у студентів знань з організацій технічного обслуговування і поточного ремонту ДВЗ.

«Теоретичні основи теплотехніки» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони термодинаміки і теплообміну, а також методи застосування цих законів:

 • до розв’язання практичних задач ливарного виробництва у машинобудівній галузі.
 • в аналізі технологій обробки металів тиском машинобудівної галузі.
 • в області аналізу теплофізичних процесів у технологіях машинобудування.
 • в області аналізу теплофізичних процесів в технологічних системах механічної обробки.
 • в аналізі теплотехнічних процесів при тепловій обробці матеріалів і виробів у машинобудівній галузі.

«Теплотехніка» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони термодинаміки і тепломасообміну, а також методи застосування цих законів до розв’язання практичних задач теплотехніки металургійного виробництва.

«Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони перенесення теплоти і маси речовини, а також методи застосування цих законів до розв’язання практичних задач тепло- і масоперенесення в матеріалах. Вивчення тепло- і масообмінних процесів є необхідною складовою частини підготовки фахівців – матеріалознавців у машинобудівній галузі.

«Гідрогазодинаміка» – інженерна дисципліна, яка являє собою сукупність законів рівноваги та руху рідин та газів. Метою викладання дисципліни є опанування методами застосування фундаментальних законів рівноваги та руху рідкого та газоподібного середовища до розв’язання практичних задач, щодо живлення енергетичних систем рідинним та газоподібним паливом, трансформації та передавання гідравлічної енергії. Вивчення гідрогазодинаміки є необхідною складовою частиною підготовки фахівців, що забезпечуватимуть автоматичне керування процесами та режимами роботи енергетичних установок.

«Гідравліка, ГПП» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони рівноваги та руху рідини та газів, а також методи застосування цих законів до розв’язання практичних задач.

Вивчення гідравліки є необхідною складовою частиною підготовки фахівців, що забезпечуватимуть конструювання, виробництво та експлуатацію:

 • обладнання ливарного виробництва;
 • металорізальних верстатів та систем;
 • підйомно-транспортних машин та обладнання;
 • авіаційних двигунів та енергетичних установок;
 • технологічного устаткування в машинобудівній галузі.

«Гідропневмоавтоматика» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони рівноваги та руху рідини та газів, а також принципи дії гідравлічних і пневматичних приводів та засобів гідро пневмоавтоматики. Вивчення гідропневмоавтоматики є необхідною складовою частиною підготовки фахівців, що забезпечуватимуть конструювання та експлуатацію обладнання зварювального виробництва і засобів гідропневмоавтоматики.

«Основи газової динаміки» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони руху нестисливого суцільного середовища з малими швидкостями та його взаємодії з твердими тілами, а також закони руху стисливого середовища з великими швидкостями. Метою викладання дисципліни є опанування методами керування та розрахунку процесів течії газу в лопатевих машинах, реактивних двигунах та інших теплосилових енергетичних установках. Вивчення основ газової динаміки є необхідною складовою частиною підготовки фахівців, що забезпечуватимуть конструювання, виробництво та експлуатацію авіаційних двигунів та енергетичних установок.

Предметом вивчення дисципліни «Енергетичні установки» є енергоустановки промислових підприємств і сільського господарства, що потребує знати основи технічної термодинаміки, теорії теплообміну, механіки рідини і газу, конструкції і принципи дії теплотехнічного та енергосилового обладнання.

«Теплотехнологічні процеси і установки» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закономірності багатьох технологічних процесів, що реалізуються на основі нагрівання, плавлення, кипіння, охолодження твердих, рідких, газоподібних технологічних матеріалів. Теплотехнічні установки, в яких здійснюються ці процеси, формують технічну базу основних виробництв у важливіших галузях господарства, таких, як виробництва чавуна і сталі, кольорових металів, цемента, скла і кераміки, багатьох продуктів хімії і нафтохімії, целюлозно-паперової, легкої, харчової промисловості, машинобудування тощо. Вивчення теплотехнологічних процесів і установок є необхідною складовою частини підготовки фахівців, що забезпечуватимуть експлуатацію енергозберігаючого обладнання для теплотехнологічних систем.

Метою дисципліни «Основи теплопостачання» є підготовити студентів до засвоєння питань теплопостачання промислово-комунальних районів з метою економії палива і енергії, захисту навколишнього середовища від забруднення і підвищення технічного рівня виробництва.

Метою дисципліни «Системи виробництва і розподілу теплової енергії» є підготовити студентів до засвоєння питань аналізу систем виробництва та розподілу теплової енергії з метою підвищення технічного рівня систем та більш ефективного використання енергоресурсів промислових підприємств.

«Газова динаміка» – інженерна дисципліна, у якій вивчаються закони поведінки газів, їх суміші та їх взаємодії з іншими тілами в реальних умовах, шляхом створення адекватних математичних моделей і вивчення їх поведінки у відповідних умовах.

 

 • (№8721e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Діагностика технічного стану двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програми «Двигуни внутрішнього згорання»), всіх форм навчання / Укл. Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. – 10 с.
 • (№8722e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Теорія технічних систем» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програми «Двигуни внутрішнього згорання»), всіх форм навчання / Укл. Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. – 14 с.
 • (№8091e) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Машини з двигунами внутрішнього згорання" для студентів всіх форм навчання. Спеціальність 133 Галузеве машинобудування за освітньою програмою "Двигуни внутрішнього згорання". Ч. 2 / уклад.: В. І. Кубіч. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 70 с.
 • (№8090e) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Машини з двигунами внутрішнього згорання" для студентів всіх форм навчання. Спеціальність 133 Галузеве машинобудування за освітньою програмою "Двигуни внутрішнього згорання". Ч. 1 / уклад.: В. І. Кубіч. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 70 с.
 • (№7951е) Методичні рекомендації для практичної, самостійної, індивідуальної роботи та виконання контрольних завдань з дисципліни "Вступ до спеціальності" для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування [Текст] : (спеціалізація "Двигуни внутрішнього згорання") всіх форм навчання / уклад. : Г. І. Слинько, В. В. Слинько. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 14 с.
 • (№7934е) Методичні вказівки до практичних, індивідуальної і самостійної робіт «Газодинамічний розрахунок центробіжного компресора» з дисципліни«Газова динаміка і агрегати наддуву ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. –Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 15 с.
 • (№7931е) Методичні вказівки до самостійної та індивідуальної роботи з дисципліни "Електричне обладнання двигунів внутрішнього згорання" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", спеціалізації "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] : денної та заочної форм навчання / уклад. : Г. І. Слинько, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 25 с.
 • (№7930е) Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Методи випробування та основи сертифікації двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл.: Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 20 с.
 • (№7929е) Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Експлуатація та ремонт машин і двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл.: Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 21 с.
 • (№7926е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Електричне обладнання двигунів внутрішнього згорання" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", спеціалізації "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] : денної та заочної форм навчання / Запорізьк. нац. техн. ун-т. Каф. двигунів внутрішнього згоряння ; уклад. : Г. І. Слинько, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 46 с.
 • (№7925е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисциплін «Експлуатація та ремонт машин і двигунів внутрішнього згорання», «Діагностика двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл.: Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 36 с.
 • (№7914е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Палива, мастила і охолоджуючі рідини» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згоряння» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 26 с.
 • (№7912е) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Надійність та довговічність двигунів внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укладачі: Кубіч В.І., Мазін В.О. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. -33 с.
 • (№7909е) Завдання до індивідуальних і самостійних робіт з дисципліни «Палива, мастила і охолоджуючі рідини» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування всіх форм навчання /Укл. В.О. Мазін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 17 с.
 • (№7782е) Методичні вказівки до практичної і самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Автоматичне регулювання двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування», освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання», всіх форм навчання /Укл.: Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 20 с.
 • (№6863е) Робоча програма та методичні вказівки щодо навчальної та виробничої практики для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання») всіх форм навчання / Укл. Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 22 с.
 • (№6862е) Робоча програма та методичні вказівки з проходження та захисту навчально-ознайомчої практики для студентів І курсу, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: Слинько В.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 18 с.
 • (№6861е) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Альтернативні конструкції двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: Р.Ф. Сухонос, В.І. Кубіч. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 34 с.
 • (№6766е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Електронні системи ДВЗ” для студентів спеціальності 133 “Галузеве машинобудування”, спеціалізації “Двигуни внутрішнього згорання” денної та заочної форм навчання / Укладач: Н.Є. Рябошапка. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 52 с.
 • (№6549е) Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни «Надійність та довговічність двигунів внутрішнього згорання» для студентів всіх форм навчання. Спеціальність 133 Галузеве машинобудування («Двигуни внутрішнього згорання»). / Укл.: Кубіч В.І., Слинько Г.І. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. - 66 с.
 • (№5904е) Методичні вказівки до самостійного вивчення дисципліни «Машини з ДВЗ» та виконання контрольних завдань для студентів всіх форм навчання. Напрям підготовки 6.050503 «Машинобудування», спеціальності «Двигуни внутрішнього згоряння» / Укладачі: В.І. Кубіч, Г.І. Слинько // - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 38 с.
 • (№5903е) Методичні вказівки. Питання щодо складання тестових завдань з дисципліни «Машини з ДВЗ» для студентів всіх форм навчання. Напрям підготовки 6.050503 «Машинобудування», спеціальність «Двигуни внутрішнього згорання» /Укл. В.І. Кубіч, Г.І. Слинько// Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 41 с.
 • (№5902е) Методичні вказівки до курсового проекту з дисципліни «Теорія ДВЗ» для студентів спеціальності 7(8).05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, Я.О. Єгоров. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. - 50 с.
 • (№5901е) Методичні вказівки до індивідуальних розрахунково-графічних робіт з теплового та динамічного розрахунків ДВЗ для студентів спеціальності 7(8).05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл. Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 30 с.
 • (№5900е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисциплін «Теорія ДВЗ» та «Основи теорії і динаміки автомобільних двигунів» для студентів спеціальностей 7(8).05050304 «Двигуни внутрішнього згорання», 7(8).05050305 «Колісні та гусеничні транспортні засоби» всіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, Р.Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 58 c.
 • (№5899е) Методичні вказівки до індивідуального розрахунково-графічного завдання № 1 на тему «Розрахунок термодинамічного циклу КДВЗ» з дисциплін «Теорія двигунів внутрішнього згоряння» і «Основи теорії та динаміки автомобільних і тракторних двигунів» для студентів спеціальностей 7.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння», 7.05050305 «Колісні та гусеничні транспортні засоби» всіх форм навчання /Укл. Г. І. Слинько, Я. О. Єгоров – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 26 c.
 • (№5824е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисциплін “Палива, мастила і охолоджуючі рідини”, “Експлуатаційні автомобільні матеріали” для студентів спеціальностей 7.05050304 “Двигуни внутрішнього згоряння”, 7.05050305 “Колісні і гусеничні транспортні засоби” усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 26 с.
 • (№5823е) Завдання до індивідуальних робіт студентів спеціальностей 7.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» і 7.05050305 «Колісні та гусеничні транспортні засоби» з дисциплін «Палива, мастила і охолоджуючі рідини», «Експлуатаційні автомобільні матеріали» всіх форм навчання /Укл. В.О. Мазін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 17 с.
 • (№8723e) Методичні вказівки для самостійної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Управління якістю» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: В.В. Слинько. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. – 24 с.
 • (№8146e) Методичні рекомендації для практичної, самостійної, індивідуальної роботи та виконання контрольних завдань з дисципліни "Методологія наукових досліджень", що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (спеціалізація "Двигуни внутрішнього згорання") всіх форм навчання / Уклад.: Г. І. Слинько, В. В. Слинько. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 26 с.
 • (№7950е) Методичні рекомендації для практичної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Екологізація двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання. Частина 2 / Укл.: Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 23 c.
 • (№7949е) Методичні рекомендації для практичної роботи та виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Екологізація двигунів внутрішнього згорання» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання. Частина 1 / Укл.: Г. І. Слинько, В. В. Слинько . – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 47 с.
 • (№7932е) Методичні вказівки до самостійної та індивідуальної роботи з дисципліни "Електронні системи двигунів внутрішнього згорання" для студентів спеціальності 133 "Галузеве машинобудування", спеціалізації "Двигуни внутрішнього згорання" [Текст] : денної та заочної форм навчання / уклад. : Г. І. Слинько, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 48 с.
 • (№7915е) Методичні вказівки до практичних занять та індивідуальні завдання за розділом «Механізм газорозподілу: кінематичний і динамічний розрахунок» з дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 20 с.
 • (№7913е) Методичні вказівки до виконання самостійної роботи й індивідуальні завдання з розділу «Динамічний розрахунок системи паливоподачі дизеля» з дисципліни «Системи паливоподачі і управління ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /В.О. Мазін, О.М. Скляревський. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 47 c.
 • (№7911е) Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи, індивідуальні завдання з дисципліни «Термо-газодинамічні процеси в ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 8 с.
 • (№7910е) Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи, індивідуальні завдання з дисципліни «Надійність технічних систем» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 10 с.
 • (№7222е) Методичні вказівки до виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Математичне моделювання двигунів внутрішнього згорання» для студентів спеціальності 133 «Галузеве машинобудування», освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання», усіх форм навчання / Укл.: П. В. Цокотун, В. М. Онуфрієнко. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. - 29 с.
 • (№7209е) Методичні вказівки до переддипломної практики, виконання та захисту кваліфікаційної роботи магістрів, що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», освітня програма «Двигуни внутрішнього згорання» / Укл.: Г. І. Слинько, В. І. Кубіч, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 38 с.
 • (№7208е) Методичні вказівки для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни «Управління якістю», що навчаються за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, В.В. Слинько. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 24 с.
 • (№6923е) Методичні вказівки до виконання РГЗ з дисципліни «Дослідження та випробування технічних систем ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл.: Цокотун П.В. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. - 24 с.
 • (№6860е)Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи з дисципліни «Термо-газодинамічні процеси в ДВЗ» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання / уклад. В. О. Мазін –Запоріжжя : ЗНТУ, 2018. – 8 с.
 • (№6804е) Методичні вказівки для практичної і самостійної роботи з дисципліни «Надійність технічних систем» для студентів спеціальності «Двигуни внутрішнього згорання» за напрямом підготовки 133 – галузеве машинобудування усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 10 с.
 • (№6767е) Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни “Електронні системи ДВЗ” для студентів спеціальності 133 “Галузеве машинобудування”, спеціалізації “Двигуни внутрішнього згорання” денної та заочної форм навчання / Укладач: Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 48 с.
 • (№6758е) Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання контрольних завдань з дисципліни «Основи ергономіки» для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згорання»), усіх форм навчання / Укладач: Слинько В.В. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 58 с.
 • (№5895е) Методичні вказівки до виконання комплексної курсової роботи для магістрантів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» всіх форм навчання / Укл.: Г.І. Слинько, Р.Ф. Сухонос – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 14 c.
 • (№5829е) Методичні вказівки щодо виконання курсового проекту «Кривошипно-шатунний механізм» з дисципліни «Конструювання і розрахунок ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» усіх форм навчання /Укл. В.О. Мазін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 36 с.
 • (№5828е) Методичні вказівки до самостійної роботи студентів за розділом «Механізм газорозподілу: розрахунок на міцність» з дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 17 с.
 • (№5827е) Методичні вказівки до практичних занять за розділом «Механізм газорозподілу: кінематичний і динамічний розрахунок» з дисципліни «Основи конструювання ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /Укл. Мазін В.О. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 20 с.
 • (№5826е) Методичні вказівки до практичних робіт з дисципліни «Системи паливоподачі й управління ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 “Двигуни внутрішнього згоряння” усіх форм навчання /В.О. Мазін, О.М. Скляревський. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 32 с.
 • (№5825е) Методичні вказівки до виконання самостійної роботи «Динамічний розрахунок системи паливоподачі дизеля» з дисципліни «Системи паливоподачі і управління ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згоряння» усіх форм навчання /В.О. Мазін, О.М. Скляревський, А.І. Денисенко. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 46 c.
 • (№ 4755е) Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічного завдання з дисципліни «Екологізація ДВЗ» для студентів спеціальності 8.05050304 «Двигуни внутрішнього згорання» денної та заочної форм навчання / Укл.: Г. І. Слинько, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. – 22 c.
 • (№8767e) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни "Гідрогазодинаміка" для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" [Текст] : (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 18 с.
 • (№8761e) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Гідрогазодинаміка" для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 34 с.
 • (№8760e) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу "Гідрогазодинаміка" для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" [Текст] : (освітня програма "Енергетичний менеджмент"), усіх форм навчання / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2021. – 26 с.
 • (№8746e) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни "Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів" для студентів, що навчаються за спеціальністю 173 "Авіоніка", усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 18 с.
 • (№8745e) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів" для студентів, що навчаються за спеціальністю 173 "Авіоніка", усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 54 с.
 • (№8744e) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу "Аерогідрогазодинаміка та теорія польоту літальних апаратів" для студентів, що навчаються за спеціальністю 173 "Авіоніка", усіх форм навчання [Текст] / Уклад.: С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2020. – 30 с.
 • (№8195е) Методичні вказівки до самостійної роботи з дисциплін “Енергетичні установки”, “Теплові процеси та установки” для студентів спеціальнсті 141 “Електроенергетика, електехніка та електрмеханіка” денної та заочної форм навчання /Уклад. Н.Є. Рябошапка, П.В. Цокотун. – Запоріжжя: НУЗП, 2019. – 77 с.
 • (№8194е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з теплотехнічних дисциплін для студентів спеціальностей 133 “Галузеве машинобудування”, 136 “Металургія” денної та заочної форм навчання / Укл. : Євсєєва Н.О., Рябошапка Н. Є., Сухонос Р. Ф. – Запоріжжя: НУЗП, 2019. – 75 с.
 • (№8193е) Методичні вказівки до виконання контрольних робіт та індивідуальних розрахунково-графічних завдань з дисциплін «Енергетичні установки», «Теплові процеси та установки» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» денної та заочної форм навчання. / Укл. П.В. Цокотун, Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя: НУЗП, 2019. – 39 с.
 • (№8145e) Методичні вказівки щодо самостійної роботи, виконання індивідуальних та практичних завдань з дисциплін "Основи теплотехніки і гідравліки", "Основи термодинаміки і гідравліки" за розділами курсу "Основи теплотехніки/термодинаміки" для студентів спеціальностей 131 "Прикладна механіка", 133 "Галузеве машинобудування", 134 "Авіаційна та ракетно-космічна техніка" усіх форм навчання / уклад.: Н. О. Євсєєва, Н. Є. Рябошапка. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 48 с.
 • (№8144e) Методичні вказівки щодо виконання самостійних та індивідуальних завдань з дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» за розділами курсу «Основи гідравліки» для студентів спеціальностей 131 «Прикладна механіка», 133 «Галузеве машинобудування» (освітні програми «Обладнання та технології ливарного виробництва», «Технології машинобудування», «Металорізальні верстати та системи», «Підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання»), всіх форм навчання / Укл.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2019. – 57 с.
 • (№8143e) Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни "Гідравліка, гідро- та пневмоприводи" для студентів, що навчаються за спеціальністю 133 "Галузеве машинобудування" (освітні програми "Двигуни внутрішнього згорання" і "Колісні та гусеничні транспортні засоби") всіх форм навчання / уклад.: Н. О. Євсєєва, С. О. Беженов. – Запоріжжя : Нац. ун-т "Запорізька політехніка", 2019. – 45 с.
 • (№8154e) Методичні вказівки щодо виконання індивідуальних завдань з дисципліни «Основи теплопостачання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Енергетичний менеджмент»), усіх форм навчання / Укл.: Євсєєва Н.О., Сухонос Р.Ф. – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2019. – 35 с.
 • (№8142e) Методичні вказівки до самостійної та індивідуальної роботи з дисципліни «Інженерні комунікації у будівництві» для студентів спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» денної та заочної форм навчання / Укл.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос – Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2019. – 49 с.
 • (№7927е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Тепломасообмін" для студентів спеціальності 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" денної та заочної форм навчання [Текст] / Запорізьк. нац. техн. ун-т. Каф. двигунів внутрішнього згоряння ; уклад. : Н. Є. Рябошапка, П. В. Цокотун. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 101 с.
 • (№7805е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни "Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах" для студентів, що навчаються за спеціальністю 132 "Матеріалознавство", усіх форм навчання [Текст] / Уклад. : С. О. Беженов. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 18 с.
 • (№7804е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах" для студентів, що навчаються за спеціальністю 132 "Матеріалознавство", усіх форм навчання [Текст] / Уклад. : С. О. Беженов. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 74 с.
 • (№7803е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу "Теорія тепло- та масопереносу в матеріалах" для студентів, що навчаються за спеціальністю 132 "Матеріалознавство", усіх форм навчання [Текст] / Уклад. : С. О. Беженов. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2019. – 30 с.
 • (№7277е) Опорний конспект лекцій з дисципліни «Гідравліка, гідро- та пневмоприводи» та розділу «Гідравліка» дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» для студентів, що навчаються за спеціальностями 133 «Галузеве машинобудування», 131 «Прикладна механіка», усіх форм навчання /Укл. Н.О.Євсєєва. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2019. – 62 с.
 • (№7223е) Методичні вказівки до самостійної роботи студентів денної та заочної форми навчання спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» при вивченні дисципліни «Системи виробництва та розподілу теплової енергії» /Укл. П.В. Цокотун – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 38 c.
 • (№7210е) Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» для студентів спеціальностей 131 «Прикладна механіка», 133 «Галузеве машинобудування» (освітні програми «Обладнання та технології ливарного виробництва», «Технології машинобудування», «Металорізальні верстати та системи», «Підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання») всіх форм навчання / Укл.: Н. О. Євсєєва, Р. Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 65 с.
 • (№6924е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Основи теплопостачання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (освітня програма «Енергетичний менеджмент»), усіх форм навчання / Укл.: Н.О. Євсєєва, Н.Є. Рябошапка, Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 29 с.
 • (№6891е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Технічна механіка рідини і газу” для студентів, що навчаються за спеціальністю 192 “Будівництво та цивільна інженерія”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 18 с.
 • (№ 6890е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2018. – 18 с.
 • (№6805е) Методичні вказівки до виконання контрольних завдань з дисципліни «Енергетичні установки» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» денної та заочної форм навчання. / кл. П.В. Цокотун, Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 40 с.
 • (№6771е) Методичні вказівки до самостійної роботи та практичних занять з теплотехнічних дисциплін для студентів спеціальностей 133 “Галузеве машинобудування”, 136 “Металургія” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.О. Євсєєва, Н.Є. Рябошапка – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 44 с.
 • (№6770е) Методичні вказівки до індивідуальних розрахунково-графічних завдань з теплотехнічних дисциплін для студентів спеціальностей 133 “Галузеве машинобудування”, 136 “Металургія” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя, ЗНТУ, 2017. – 31 с.
 • (№6769е) Методичні вказівки до індивідуальних розрахунково-графічних завдань з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів спеціальності 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є. Рябошапка. – Запоріжжя, ЗНТУ, 2017. – 47 с.
 • (№6768е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів спеціальності 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є.Рябошапка – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 59 с.
 • (№6753е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Гідрогазодинаміка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” (освітня програма “Енергетичний менеджмент”), усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 26 с.
 • (№6752е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни “Гідрогазодинаміка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” (освітня програма “Енергетичний менеджмент”), усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 18 с.
 • (№6751е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Гідрогазодинаміка” для студентів, що навчаються за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” (освітня програма “Енергетичний менеджмент”), усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
 • (№6746е) Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни “Технічна термодинаміка” для студентів спеціальності 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є.Рябошапка – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 75 с.
 • (№6745е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Технічна термодинаміка” для студентів спеціальності 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” денної та заочної форм навчання /Укл.: Н.Є.Рябошапка. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 46 с.
 • (№6743е) Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Інженерні комунікації в будівництві» для студентів спеціальності 192 «Будівництво і цивільна інженерія» (спеціалізація «Промислове і цивільне будівництво») всіх форм навчання / Укл.: Н.О. Євсєєва, Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 30 с.
 • (№6581е) Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
 • (№6580е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 42 с.
 • (№6579е) Методичні вказівки до виконання самостійних та індивідуальних завдань з дисципліни «Основи теплотехніки і гідравліки» для студентів спеціальностей спеціальностей 131 «Прикладна механіка», 133 «Галузеве машинобудування». Розділ «Основи теплотехніки» / Укл.: Н.О. Євсєєва, Р.Ф. Сухонос. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 18 с.
 • (№6548е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Основи теплотехніки та гідравліки” для студентів, що навчаються за спеціальностями 131 “Прикладна механіка”, 133 “Галузеве машинобудування”, 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 58 с.
 • (№6456е) Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
 • (№6455е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Технічна механіка рідини і газу” для студентів, що навчаються за спеціальністю 192 “Будівництво та цивільна інженерія”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 22 с.
 • (№6454е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань (контрольних робіт) за розділами курсу “Основи газової динаміки” для студентів, що навчаються за спеціальністю 134 “Авіаційна та ракетно-космічна техніка”, усіх форм навчання /Укл.: С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. – 34 с.
 • (№6002е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни "Технічна механіка рідини і газу" - для студентів, що навчаються за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія" (спеціалізація "Промислове і цивільне будівництво") для денної та заочної форм навчання /Укл. С.О.Беженов. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. - 34 с.
 • (№ 5674е) Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з вивчення дисципліни «Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах» – для студентів, що навчаються за напрямом 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» для денної та заочної форм навчання /Укл. С.О.Беженов, Н.О.Євсєєва. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 18 с.
 • (№ 5550е) Методичні вказівки до індивідуальних завдань за розділами курсу «Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах» – для студентів, що навчаються за напрямом 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» для денної форми навчання /Укл. С.О.Беженов. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 38 с.
 • (№ 5431е) Методичні вказівки до виконання індивідуальних завдань (контрольної роботи) за розділами курсу «Теорія тепло- і масоперенесення в матеріалах» для студентів, що навчаються за напрямком 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» для заочної форми навчання / Укл. С.О.Беженов. – 2014. – 38 с.
 • (№ 5283е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Теорія тепло і масоперенесення в матеріалах» для студентів, що навчаються за напрямком 6.050403 «Інженерне матеріалознавство» (спеціальність 7.05040301 «Прикладне матеріалознавство») для денної та заочної форм навчання / Укл. С.О. Беженов, Н.О. Євсєєва. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 74 с.
 • (№ 5254е) Методичні вказівки до практичних занять за розділами курсу «Термодинаміка та теплопередача» для студентів, що навчаються за напрямом 6.051102 «Авіа- та ракетобудування» для денної та заочної форм навчання / Укладачі: Рябошапка Н. Є., Лапотко В. М. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 22 с.
 • (№ 5208е) Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисциплін «Теоретичні основи теплотехніки», «Термодинаміка та теплопередача», «Технічна термодинаміка» для студентів денної та заочної форм навчання / Укл. : Рябошапка Н. Є., Євсєєва Н. О., Сухонос Р. Ф. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 74 с.

Сторінки